Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Μαρ 03, 2014 2:08 pm

Κανω συμβιβασμους οσο ουτε εγω αλλα ουτε κι εσυ τρεχουμε κανα πρωταθλημα σοβαρο... και απλα παμε μονοι μας πιστα και ξεκαυλωνουμε... να χασω ενα δεκατο και ενα δευτερολεπτο αν θες αλλα να ειμαι πιο ανθρωπινος μεσα στο αμαξι και στο 99.9% της χρησης του ναι το κανω...
Εχεις τις αναρτησεις τοσο καιρο και ειναι θεμα να εχεις 50χλμ εντος πιστας...

Γι αυτο υπαρχουν διαφορες μαρκες με διαφορες επιλογες για ολα τα γουστα
Ειναι θεμα προτεραιοτητας


Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
christosl
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 10, 2011 11:46 am
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από christosl » Δευ Μαρ 03, 2014 2:47 pm

Ρε Κώστα αφου μόνος σου μου ειχες πει οταν σε ειχα παει βολτα. Οτι το δικο σου κοπαναει πιο πολυ. Και τοτε ειχες τα κονι....
Όπως λέει και ο Μπάμπης : Ειπαμε.Τα κιτρινα ειναι πιο γρήγορα........

Giallo HGT mk2b

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Μαρ 03, 2014 2:55 pm

Οπως το ειπςς τοτε ειχα τα κονι!!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από polatov » Τρί Μαρ 04, 2014 3:24 am

παντως ειναι εντελως ασυμβιβαστο να εχεις ενα αμαξι σαν το δικο σου και να λες θελω την d2 για να μην κοπαναει...
υπαρχει ελευθερη αγορα αλλα σιγουρα η d2 δεν ειναι για να γλυτωνεις κοπανημα..εχει αλλη χρηση.
δεν ειναι τι γλιτωνεις Κωστα αλλα τι αισθηση εχεις..κατα αυτη την εννοια σιγα τη διαφορα που κερδιζεις με τα φρενααα το βαρος κλπ
sorry αλλα το κανω την πλακα μου με μπαρες ζωνες καθισματα και τα ρεστα δε κολλαει,
η αναρτηση απο Κυρλα...δεν κοπαναει,μπορει απλα να νιωθεις οτι το top mount θα ερθει στην πλαφονιερα αλλα αυτο δεν εχει να κανει με κοπανημα.εμενα το bilstein με το apex και 60000 χλμ σου φευγει η μεση..τα ξερεις
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Μαρ 04, 2014 9:45 am

Πανο για την μεση..............φταινε τα APEX.Πραγματικα ειναι για να το εχεις ΜΟΝΟ με μαμα αμορτισερ.ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σκληρο πραγμα.
Παντος ρε Κωστα ακρη με την αναρτηση ΔΕΝ θα βρεις.Αυτο που εχεις στο μυαλο σου ΔΕΝ γινετε να το κανεις σε αυτο το αμαξι που καβαλας.Ειναι τοσο ελαφρυ (το εχεις κανει και εσυ κοτετσι απο μεσα) και περιμενεις να βρεις λυση που να στριβει μεσα στην πιστα και ειναι και μαγικο χαλι στους #$%^&* της Αθηνας.Αμα ζουσε σε καμεια πολη της προκοπης (εξωτερικου) τοτε κατι θα γινοταν.Φαντασου μονο οτι με τοσο αδεια καροτσα σε καθε λακουβα το πισω μερος αντιδρα τελειως ξερα (σαν να εχεις σουστες απο αγροτικο και οχι ελατηρια)
Για μενα ακομα και η D2 που εβαλες ειναι λαθος.Ισως κατι σε ΚW,κατι σε B6-8 (οχι ομως "χοντρομπουκαλα" με Ειμπαχ να ηταν πιο κοντα σε αυτο που θελεις.Αυτην την στιγμη εχεις μια αναρτηση πιο ακριβη απο το αμαξι η οποια δεν μπορει να δουλεψει.Η αλλιως θα πρεπει να κανεις οτι εκανα εγω.Σετ αναρτηση-ζαντολαστιχα για πιστα,Σετ αναρτηση ζαντολαστιχα για καθε μερα.Στους ιδιος ποντους χαμηλωμα και τα 2 για να μην χρειαζομαι και ευθυγραμμιση σε καθε αλλαγη.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από AKIS P » Τρί Μαρ 04, 2014 11:52 pm

christosl έγραψε:1ον δεν κοπανιέμαι γιατί η σκληρότητα προέρχετε απο το ελατήριο. δλδ δεν κοπαναει αλλα ειναι σκληρο. και 2ον καταλαβε επιτελους οτι αφου το αυτοκινητο το θες για την πιστα, στο δρομο θα πρεπει να κανεις συμβηβασμους. εγω τους εχω κανει. με ημημετρα δεν κανεις τπτ και πουθενα. στα εχω πει απο κοντα, στα λεω και εδω, στα εχει πει και ο Αντωνης.
συμφωνω απολυτα με τον χρηστο εδω...απ τη στιγμη που βαζεις μια αναρτηση πιστας συμβιβαζεσαι και με κοπανηματα και με ολα..εγω εδω για να φανταστεις σερρες-θεσσαλονικη δεν μπορεις να καταλαβεις τι κοπανημα εχω αλλα οταν μπαινω πιστα η παιρνω καμια στροφη σε κανα βουνο εκει ειναι που παιρνω το 100% απο αυτο που προσδοκουσα απο αυτην την αναρτηση....δεν μπορουμε δυστηχως να εχουμε μια αναρτηση που να παιζει καθαρα πιστα και παραλληλα να την θελουμε και 100% στο δρομο δεν γινεται δυστηχως :wink:
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από AKIS P » Τρί Μαρ 04, 2014 11:54 pm

Gazofonix έγραψε:Πανο για την μεση..............φταινε τα APEX.Πραγματικα ειναι για να το εχεις ΜΟΝΟ με μαμα αμορτισερ.ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σκληρο πραγμα.
Παντος ρε Κωστα ακρη με την αναρτηση ΔΕΝ θα βρεις.Αυτο που εχεις στο μυαλο σου ΔΕΝ γινετε να το κανεις σε αυτο το αμαξι που καβαλας.Ειναι τοσο ελαφρυ (το εχεις κανει και εσυ κοτετσι απο μεσα) και περιμενεις να βρεις λυση που να στριβει μεσα στην πιστα και ειναι και μαγικο χαλι στους #$%^&* της Αθηνας.Αμα ζουσε σε καμεια πολη της προκοπης (εξωτερικου) τοτε κατι θα γινοταν.Φαντασου μονο οτι με τοσο αδεια καροτσα σε καθε λακουβα το πισω μερος αντιδρα τελειως ξερα (σαν να εχεις σουστες απο αγροτικο και οχι ελατηρια)
Για μενα ακομα και η D2 που εβαλες ειναι λαθος.Ισως κατι σε ΚW,κατι σε B6-8 (οχι ομως "χοντρομπουκαλα" με Ειμπαχ να ηταν πιο κοντα σε αυτο που θελεις.Αυτην την στιγμη εχεις μια αναρτηση πιο ακριβη απο το αμαξι η οποια δεν μπορει να δουλεψει.Η αλλιως θα πρεπει να κανεις οτι εκανα εγω.Σετ αναρτηση-ζαντολαστιχα για πιστα,Σετ αναρτηση ζαντολαστιχα για καθε μερα.Στους ιδιος ποντους χαμηλωμα και τα 2 για να μην χρειαζομαι και ευθυγραμμιση σε καθε αλλαγη.
μαγικο χαλι λεει χαχαχαχααχαχαχαχαχαχα κλαιω μπαμπη εγραψες :lol: :lol:
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Μαρ 05, 2014 8:57 am

ακη πιστεψε με η d2 δε κοπαναει καθολου :D
ειναι πολυ ενταξει :D
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από AKIS P » Τετ Μαρ 05, 2014 6:41 pm

kostas013 έγραψε:ακη πιστεψε με η d2 δε κοπαναει καθολου :D
ειναι πολυ ενταξει :D
μπα ιδεα σου ειναι :wink: :mrgreen:
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
GusAbarth86
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2012 11:10 pm

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από GusAbarth86 » Σάβ Μαρ 08, 2014 12:11 am

εγώ παίδες φοράω apex sport ανάρτηση και ελατήρια και ειδικά οι αναρτήσεις είναι παραφορτωμένες με χιλιόμετρα και παρόλα αυτά κρατάνε αλλά εδώ και 2μιση 3 χρόνια που τις έχω βάλει δεν είχα ποτέ την αίσθηση του κοπανήματος μέσα στην καμπίνα τόσο ώστε να μην το αντέχω είτε σε ταξίδι είτε σε πόλη με λακούβες και τα σχετικά... πάντως και εγώ θεωρώ κάπως υπερβολή την επιλογή του Κώστα με τις D2 αλλά ο καθένας το βλέπει από την δική του πλευρά και τα γούστα διαφέρουν, άλλωστε πότε μας άκουσε ο Κώστας για να μας ακούσει και τώρα αχαχαχαχαχαχα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :loveyou
When in Doubt........Flat Out

Fiat Punto Mk2a/b Group At Facebook
https://www.facebook.com/groups/250917300790/

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Μαρ 08, 2014 12:48 am

Ρε προχθες στο αμαξι σου στο ειπα οτι κοπανας περισσοτερο απο εμενα!!! Μπορει και να ειναι ιδεα μου... χρωσταω βολτα :)
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από AKIS P » Κυρ Μαρ 09, 2014 6:35 pm

kostas013 έγραψε:Ρε προχθες στο αμαξι σου στο ειπα οτι κοπανας περισσοτερο απο εμενα!!! Μπορει και να ειναι ιδεα μου... χρωσταω βολτα :)
ιδεα σου ειναι :wink:
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από sotirisk » Τρί Δεκ 02, 2014 8:36 pm

Σκέφτομαι να μην εγκαταλείψω το project 17ρες και έλεγα να δοκιμάσω να βάλω κάτι τέτοιο:
http://www.car.gr/parts/view/3646078/

Το έχει δοκιμάσει κανείς?
Υπάρχει κάποια coil-over που να μην χαμηλώνει το αμάξωμα? (είναι βασικό, δεν θέλω να χαμηλώσει για να σκαρφαλώνω!).

Επίσης και αυτή είναι πολύ φτηνή:
http://www.car.gr/parts/view/2279069/
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Δεκ 02, 2014 8:42 pm

Φαντασου ποσο εχουν στο ebay..Παντως το θεμα υψους σε μια επωνυμη ειναι αυστηρα κατα προτιμηση ,αφου μπορει καποιος να την θελει για χωμα..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Coilover ανάρτηση: Προφόρτιση ελατηρίου

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Δεκ 03, 2014 8:57 am

Σοτο μηπως αντι να μπλεξεις με κινεζικες αναρτησεις να το βαλεις μια 4αδα αποστατες 0.5 και να τελειωνεις?
Και φυσικα πρεπει να δεις ποσο ακριβως περιθωριο αφηνει απο το πιατο.(αν θυμαμε καλα ειπες οτι δεν το πατησες το αμαξι κατω.)Και μην ξεχνας οτι αυτη η αποσταση ειναι σταθερη.Πρεπει ομως να δεις αν σου βρησκουν σε θολους μπροστα πισω.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”