Grande Punto Υγραεριο

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Grande Punto Υγραεριο

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Δευ Φεβ 17, 2014 5:23 pm

καλησπερα παιδες...τωρα τελευταια μου εχει καρφωθει αυτη η ιδεα...εχω ενα grande punto sporting με τα 95 αλογα και σκεφτομαι να του κανω την μετατροπη...αξιζει το κοπο? θα γινει καλα η τοποθετηση λογο του κινητηρα?(μηπως ειναι τπτ μπελαλιδικος), η εστω το εχει κανει κανεις το πειραμα να μου πει την αποψη του?



Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Grande Punto Υγραεριο

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Φεβ 17, 2014 9:06 pm

Το μοτερακι που εχεις εσυ σηκωνει μια χαρα την χρηση αεριου.Το θεμα ειναι ΠΩΣ και ΠΟΥ θα γινει η τοποθετηση μιας και καθε τετραγωνο εχει και 3 συνεργεια "που περνανε το καλυτερο κιτ αεριου".Αυτο μονο πρεπει να προσεξεις.Θα σε συμβουλευα να κοιταξεις για BRC,Lovato,ViaGas,Τatarini και Ζavoli.Ειναι καλες εταιριες με υποστηριξη και φυσικα αξιοπιστια.
Απο και και περα θα κοιταξεις οι παροχες να ειναι απο ευκαμπτο πλαστικο σωληνα και οχι χαλκο για να μπορουν να κουρμπαρουν ομορφα.
Αυτο που πρεπει να σκεφτεις καλα ειναι το ποσα χλμ κανεις στον χρονο.Αν κανεις μεχρι 15.000 μην το πειραζεις καθολου.Δεν θα κανεις αποσβεση ποτε.Και μην πεις οτι αν το κανω αεριο αθ κανω πιο πολλα χλμ.Να σου θυμησω οτι θα πρεπει να κανεις αποσβεση το χιλιαρικο της εγκαταστασης + το οτι με αεριο θα καιει παραπανο σε λιτρα απλα ειναι πιο χαμηλη η τιμη του αρα κερδιζεις απο την διαφορα αλλα οχι στο 100%.Στο αεριο θα πρεπει να υπολογισεις και το κοστος συντηρησης (φιλτρακια,δεξαμενη καθε 5 χρονια αν θυμαμε καλα,προσθετα αεριου και βενζινης) + πιθανες ζημιες οπως αντλια βενζινης.Βαλβιδες δυσκολα θα καψει γιατι ειναι υδραυλικα τα ωστηρια.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Re: Grande Punto Υγραεριο

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Τρί Φεβ 18, 2014 12:57 am

χμ...ετσι οπως ειναι τα πραγματα κανα 10 αρι το χρονο κανω...οποτε για να κανω αποσβεση το κοβω απο 3-5 χρονια...οποτε χαιρετισματα μεχρι τοτε ποιος ζει ποιος πεθαινει... :P

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Grande Punto Υγραεριο

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Φεβ 18, 2014 9:56 am

10 τον χρονο?ΟΥΤΕ να το σκεφτεις για αεριο.Μια χαρα εισαι με την βενζινη.Στα 20.000 χλμ/ ετος λεγαμε οτι κανεις αποσβεση σε περιπου 2 χρονια που στην πραξη ηταν στα 2.5 γιατι η τιμη τσιμπουσε κατα πανω τοτε.Ειχε 0.60 και εφτασε 0.90-0.95.Για σενα με 10.000 τον χρονο δεν θα κανεις αποσβεση ποτε γιατι θα χρειαζετε να δινει και λ7 για το κοστος συντηρησης.
Τζαμπα η μετατροπη,τζαμπα θα χασεις την ρεζερβα,τζαμπα θα βαλεις βαρος στο αμαξι.
Εκτος ΑΝ το δεις μονο ως "επενδυση.Δλδ λες δεν με ενδιαφερει η αποσβεση,δινω σημερα 1000ε και με απασχολει μονο το τι καιω στην καθημερινοτητα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

ApostolosF
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2013 11:21 pm

Re: Grande Punto Υγραεριο

Δημοσίευση από ApostolosF » Τετ Φεβ 19, 2014 2:00 am

Ισχύουν τα ίδια και για το Grande Punto με τα 78 άλογα; Επειδή νομίζω ότι λόγω κινητήρα η μετατροπή στα δικά μας είναι αρκετά φθηνότερη.

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Grande Punto Υγραεριο

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Φεβ 20, 2014 12:28 pm

Αποστολε ιδιο κιτ αεριου περνουν και τα 2.Δεν εχει σχεση το 8βαλβιδο με το 16βαλβιδο.Τα κιτ τα εχουν με κατηγοριες ιπποδυναμης.Πχ σου λεει μεχρι 140 αλογα,απο 140-200,ατμοσφαιρικα,τουρμπο κλπ.Τα υπολοιπα που αφορουν το κοστος και τηνν αποσβεση ειναι ιδια.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

ApostolosF
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2013 11:21 pm

Re: Grande Punto Υγραεριο

Δημοσίευση από ApostolosF » Σάβ Ιουν 18, 2016 10:16 am

Πήγα σήμερα και ρώτησα για υγραέριο για το Grande Punto 1.4 8V με τα 78 άλογα.
Επικεντρώθηκαν οι περισσότερες προσφορές σε δύο εταιρίες. Την BRC και την Lovato.
Τιμές (σε επαρχία) παίζουν για μετατροπή σε Lovato γύρω στα 750-800 ευρώ και σε BRC γύρω στα 900-1000 ευρώ.
Και τα δύο κιτ είναι ολοκληρωμένα, απο εξουσιοδοτημένα/πιστοποιημένα συνεργεία, και στην περίπτωση της BRC μόνο το δοχείο ενδέχεται να είναι Τούρκικο ή Πολωνικό ή κάποιας άλλης χώρας.

Ας ξεκινήσω αρχικά να πω ότι δεν θα ψαχτώ για Αθηνα ή Θεσσαλονική φτηνότερα, επειδή είμαι αρκετά μακριά και δεν συμφέρει να τραβιέμαι. Θα προτιμήσω κάποιον τοπικό.

Από εκεί και πέρα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά στα δύο συστήματα που να δικαιολογεί την διαφορά τάξης 20% στην τιμή; Άκουσα πχ ότι τα μπεκ ανοίγουν πιο γρήγορα στα BRC και έχει πιο άμεση απόκριση, αλλά τελικά είναι κάτι που θα δω στην πραγματικότητα; Δεν μιλάμε για αμάξι με 140 άλογα, αλλά μόλις με 78.
Έχει το ένα από τα δύο κιτ πιο στρωτή λειτουργία απο το άλλο; Με ενδιαφέρει κυρίως η αξιοπιστία στον χρόνο.

Δοχείο να βάλω στην ρεζέρβα ή κύλινδρο που θα φάει χώρο αποσκευών; Με ενδιαφέρει μια μίνιμουμ αυτονομία της τάξης των 500 χλμ.

Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Άβαταρ μέλους
wheelman
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2016 7:25 pm

Re: Grande Punto Υγραεριο

Δημοσίευση από wheelman » Κυρ Ιουν 19, 2016 9:10 pm

Καλό θα ήταν να ξέρεις ποιο θα είναι το κάθε συστημα κωδικούς & ονομασίες πχ & τι θα περιέχει ακριβως.
Καθώς πολλές φορές τα παντρεματα μεταξύ των υλικών δίνουν & παίρνουν.
Ενώ κάποιες από τις νεότερες γενιές εγκεφάλων διάβασα ότι κλειδώνουν με την IP του εγκαταστατη οποτε προσοχή.

Αν μπορείς διάλεξε μπεκ τύπου βενζίνης & όχι ηλεκτροβαλβιδας.
Την διαφορά θα την βγάλεις από τα service που χρειάζονται κάθε 50K χλμ
& κοστίζουν από 50€ & πάνω στα συνεργεία.
Αν αποφασίσεις να τα βάλεις αργότερα θα σου ζητάνε κανένα 300αρι στην καλύτερη.

Δεξαμενές τύπου Ντονατ έχω δει μέχρι 70lt άρα καθαρό 56 lt,συνεπώς πρόσθετεις & 15-20% στην κατανάλωση σου για να υπολογίσεις τι χρειάζεσαι.

Τέλος πολύ σημαντικό,
προσοχή στον εγκαταστατη.

Ζητα να δεις δείγματα δουλειάς & προσπάθησε να μιλήσεις με ανθρώπους που έβαλαν κιτ σε αυτόν.
Θα πρέπει είναι πιστοποιημένος τεχνίτης αερίων, αν όχι & παίρνει υπογραφή από άλλον θα πληρώνεις κάποιον άσχετο ανά διετία για το χαρτί του κτεο π θα ζητάει & ότι θελει.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

ApostolosF
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2013 11:21 pm

Re: Grande Punto Υγραεριο

Δημοσίευση από ApostolosF » Δευ Ιουν 20, 2016 4:02 pm

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες wheelman. Ειδικά για αυτήν με τα μπεκ βενζίνης. Δεν το γνώριζα.

Τώρα, για να κάτσω να ψάξω όλα τα εξαρτήματα που θα μπουνε ένα προς ένα είναι μια διαδικασία που και δεν μπορώ να ελέγξω και πραγματικά θέλω να αποφύγω. Γι' αυτό και ζήτησα τιμή για σύστημα όπως έρχεται όλο το κιτ. Το διευκρίνησα αυτό. Και οι τιμές που μου έδωσαν είναι για ολόκληρο κιτ απο τις δύο μάρκες, επειδή διευκρίνησαν επίσης ότι αν αρχίσουμε να αλλάζουμε κάποια εξαρτήματα με άλλα, η τιμή μπορεί να πέφτει σταδιακα.

Φυσικά μιλάω μόνο για εξουσιοδοτημένους και όχι άσχετους και η τελική μου επιλογή θα γίνει και αφού πάω στο τοπικό ΚΤΕΟ και ρωτήσω συγκεκριμένα πόσοι και ποιοι είναι οι πιστοποιημένοι στην περιοχή μου.

Ευχαριστώ επίσης και για την πληροφορία για το κλείδωμα του εγκεφάλου. Ούτε αυτό το γνώριζα!

Για δοχείο τύπου ρεζέρβας μου είπαν ότι το grande punto στον χώρο που έχει θα πάρει δεξαμενή το πολύ μέχρι 50 λίτρα (άρα 40 ωφέλιμο με 80% πλήρωση), οπότε γι 'αυτό το σκέφτομαι για άλλου τύπου δοχείο. Αν υπάρχει 70αρα με καλύπτει. Αλλά θα μπαίνει στην θέση της ρεζέρβας; Μόνο κάποιος που έχει βάλει μπορεί να πει με σιγουριά.

Άβαταρ μέλους
wheelman
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2016 7:25 pm

Re: Grande Punto Υγραεριο

Δημοσίευση από wheelman » Δευ Ιουν 20, 2016 5:09 pm

ApostolosF έγραψε:Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες wheelman. Ειδικά για αυτήν με τα μπεκ βενζίνης. Δεν το γνώριζα.

Τώρα, για να κάτσω να ψάξω όλα τα εξαρτήματα που θα μπουνε ένα προς ένα είναι μια διαδικασία που και δεν μπορώ να ελέγξω και πραγματικά θέλω να αποφύγω. Γι' αυτό και ζήτησα τιμή για σύστημα όπως έρχεται όλο το κιτ. Το διευκρίνησα αυτό. Και οι τιμές που μου έδωσαν είναι για ολόκληρο κιτ απο τις δύο μάρκες, επειδή διευκρίνησαν επίσης ότι αν αρχίσουμε να αλλάζουμε κάποια εξαρτήματα με άλλα, η τιμή μπορεί να πέφτει σταδιακα.

Φυσικά μιλάω μόνο για εξουσιοδοτημένους και όχι άσχετους και η τελική μου επιλογή θα γίνει και αφού πάω στο τοπικό ΚΤΕΟ και ρωτήσω συγκεκριμένα πόσοι και ποιοι είναι οι πιστοποιημένοι στην περιοχή μου.

Ευχαριστώ επίσης και για την πληροφορία για το κλείδωμα του εγκεφάλου. Ούτε αυτό το γνώριζα!

Για δοχείο τύπου ρεζέρβας μου είπαν ότι το grande punto στον χώρο που έχει θα πάρει δεξαμενή το πολύ μέχρι 50 λίτρα (άρα 40 ωφέλιμο με 80% πλήρωση), οπότε γι 'αυτό το σκέφτομαι για άλλου τύπου δοχείο. Αν υπάρχει 70αρα με καλύπτει. Αλλά θα μπαίνει στην θέση της ρεζέρβας; Μόνο κάποιος που έχει βάλει μπορεί να πει με σιγουριά.
Για τα κομμάτια στο είπα γιατί πολλοί σου λένε κιτ της χ εταιρείας Κ τελικά είναι όλα τα κομμάτια άσχετα μεταξύ τους. Η δεξαμενη δεν σε πολυμοιαζει τι θα είναι από την στιγμη που θα έχει πιστοποιηση.

56 είναι η δική μου...
60 έχει φιλος.
Μέτρα την διαμέτρο στο πορτ μπαγκάζ, απλά έχε στο νου σου πως θα βγει και ποιο ψηλή από το δάπεδο.
Εκεί συνήθως παίρνουν πατρόν και κόβουν υλικά όπως μονωτικα οικοδομής για να ξανάρθει στα ίσια του το πάτωμα με την δεξαμενή.
Ψάξε στο google Κ θα δεις τι εννοώ.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αναφορά σε άλλους ιστότοπους,
να ξέρεις όμως υπάρχει ελληνική κοινότητα για το lpg, ριξε μια ματια.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

ApostolosF
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2013 11:21 pm

Re: Grande Punto Υγραεριο

Δημοσίευση από ApostolosF » Δευ Ιουν 20, 2016 10:56 pm

Αν δεν επιτρέπεται αναφορά σε άλλους ιστοτοπους, στείλε μου το λινκ της κοινότητας σε πμ σε παρακαλώ, για να μην ψάχνω στα τυφλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”