Μέτρηση πίεσης τούρμπο

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
N0Religi0n
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2012 8:42 pm

Μέτρηση πίεσης τούρμπο

Δημοσίευση από N0Religi0n » Παρ Ιουν 28, 2013 12:27 pm

'Εχω το fiat punto evo 135ps turbo και ενώ έχει ψηφιακό δείκτη πίεσης τούρμπο δεν με ικανοποιεί. Απλά ανεβοκατεβαίνει.
Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου κοστίζει ένας μετρητής τούρμπο με την εγκατάσταση αν ξέρει κανείς..
Κάτι ακόμα, αν βάλω πρόγραμμα αφού έχω βάλει τον μετρητή θα υπάρχει πρόβλημα? Θα αλλάξει η πίεση στην τουρμπίνα?
Ευχαριστώ.



Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Μέτρηση πίεσης τούρμπο

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Ιουν 28, 2013 2:22 pm

Το μπαρομετρο τοποθετειται πολυ ευκολα.Το κοστος εξαρταται απο την ποιοτητα .Υπαρχουν μπαρομετρα με 25 ευρω και αλλα με 200 ;-)
Εννοειται οταν βαζεις προγραμμα,αυξανεις την πιεση του τουρμπο και το διαπιστωνεις και στο μπαρομετρο.
PDT_Armataz_01_01
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
N0Religi0n
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2012 8:42 pm

Re: Μέτρηση πίεσης τούρμπο

Δημοσίευση από N0Religi0n » Παρ Ιουν 28, 2013 6:35 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Το μπαρομετρο τοποθετειται πολυ ευκολα.Το κοστος εξαρταται απο την ποιοτητα .Υπαρχουν μπαρομετρα με 25 ευρω και αλλα με 200 ;-)
Εννοειται οταν βαζεις προγραμμα,αυξανεις την πιεση του τουρμπο και το διαπιστωνεις και στο μπαρομετρο.
PDT_Armataz_01_01
Ευχαριστώ για τα info. Όταν λες τοποθετείται εύκολα λογικά θα μπορώ να το κάνω και μόνος μου ή μπα?
Καμία πρόταση για κανένα μπαρόμετρο η κάποιον που να τοποθετεί σε πμ? Μένω Γλυφάδα.
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Μέτρηση πίεσης τούρμπο

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Ιουν 28, 2013 6:56 pm

Πολυ ευκολο ειναι.Προφανως θα αγορασεις ηλεκτρονικο και οχι μηχανικο ,για να μην χρειαστει να φερεις την υποπιεση στην καμπινα,αλλα μονο το καλωδιο απο τον αισθητηρα.Για εμενα καλο ειναι να δεις ποιο σου αρεσει εμφανισιακα (συνηθως προσπαθουμε να το ταιριαξουμε με το υπολοιπο χρωματισμο του ταμπλω και των οργανων)στα χρηματα που διαθετεις.Σημαντικος παραγοντας ειναι παντως η βαλβιδα του αισθητηρα να μην ειναι τελειως ψευτικη(κυκλοφορουν κατι μεγαλες πλαστικες ...) .
Οσο για την τοποθετηση ειμαι σιγουρος πως καποιος Αθηναιος θα μπορει να σε βοηθησει στην τοποθετηση του. PDT_Armataz_01_01
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
N0Religi0n
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2012 8:42 pm

Re: Μέτρηση πίεσης τούρμπο

Δημοσίευση από N0Religi0n » Παρ Ιουν 28, 2013 7:22 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Πολυ ευκολο ειναι.Προφανως θα αγορασεις ηλεκτρονικο και οχι μηχανικο ,για να μην χρειαστει να φερεις την υποπιεση στην καμπινα,αλλα μονο το καλωδιο απο τον αισθητηρα.Για εμενα καλο ειναι να δεις ποιο σου αρεσει εμφανισιακα (συνηθως προσπαθουμε να το ταιριαξουμε με το υπολοιπο χρωματισμο του ταμπλω και των οργανων)στα χρηματα που διαθετεις.Σημαντικος παραγοντας ειναι παντως η βαλβιδα του αισθητηρα να μην ειναι τελειως ψευτικη(κυκλοφορουν κατι μεγαλες πλαστικες ...) .
Οσο για την τοποθετηση ειμαι σιγουρος πως καποιος Αθηναιος θα μπορει να σε βοηθησει στην τοποθετηση του. PDT_Armataz_01_01
Οκ ευχαριστώ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”