Υγραεριο σε grande punto t-jet

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
FANIS PUNTO
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 16, 2008 12:10 pm
Τοποθεσία: ioannina

Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από FANIS PUNTO » Σάβ Μαρ 24, 2012 12:43 am

Παιδια εψαξα λιγο στο site και δεν βρηκα κατι αντιστοιχ, εχει βαλει κανενας απο εδω μεσα υγραεριο σε t-jet? Αξιζει? Γιατι το σκεφτομαι σοβαρα! :help :) :)


ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ, ΤΟ PUNTO ΟΜΩΣ ΑΣΠΡΟ!!!

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από Pani_EVO » Σάβ Μαρ 24, 2012 7:58 am

Εγώ δε θα έβαζα σε κανένα αμάξι, εκτός αντιπροσωπείας και με δική της εγγύηση.
Φίλος μου με Fiesta 1.25 MY 2010 τράβηξε και τραβάει το διάολο του με το αμάξι, αφού έβαλε αέριο. Μία γενική επισκευή καπακιού (κάτι λιγότερο από 2000 ευρώ), με λιωμένες βαλβίδες και λίγο πριν τη δεύτερη (δε θα την αποφύγει μεσοπρόθεσμα) το σταμάτησε. Για να το αφαιρέσει εντελώς, να μην του πιάνει και χώρο, θέλει 600 ευρώ γιατί τρυπήσανε την πολλαπλή για τα μπεκ του αερίου και θέλει καινούρια αν τα αφαιρέσει. Ο εγκαταστάτης, υποτίθεται από τους μεγάλους, όχι μόνο κάνει τον κινέζο, αλλά κάνει και το μάγκα.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από forza italia » Σάβ Μαρ 24, 2012 9:50 am

ειπα να κανω υπομονη τοσο καιρο και να γραψω αργοτερα καποια στιγμη οταν τελειωσει το θεμα,αλλα θελω να προλαβω τον φιλο πριν κανει καμια βλακεια,εχω ενα t-jet 120,και λογο δουλειας κανω 100 χλμ την μερα,αποφασισα λοιπον να το κανω αεριο μπας και την παλεψω με τα εξοδα,οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω αποφασισα να το αναθεσω σε ενα "επαγγελματια" του χωρου,αντιπροσωπο της fiat στην θεσσαλονικη,δεν λυπηθηκα τα παραπανω λεφτα που μου ζητησε,καθως σκεφτηκα το κλασικο οτι δινεις περνεις,αποφασισαμε λοιπον να εγκαταστισουμε το γνωστο συστημα της tartarini,αυτη η ιστορια παει τωρα ενα 3μηνο και βαλε,το αυτοκινητο καιει βενζινη ακομα,δεν καταφεραν να το ρυθμισουν,το εχω παει 5 φορες,αποτελεσμα δεν ειδα,εκτος απο ενα καμενο πολλαπλασιαστη 4 μπουζι τα οποιο πληρωσα,και απειρα check engine,εδω και 4 εβδομαδες περιμενω νεο εγκεφαλο απο ιταλια και καλα,καθως εκει οφειλεται λενε το προβλημα,
και παμε τωρα στην περιβοητη οικονομια, PDT_Armataz_01_32 PDT_Armataz_01_32 ,μουφα παιδες,η καταναλωσεις που ειχα με βενζινη ηταν 7-7.2 λιτρα,πειτε μου εσεις αν συμφερει το αεριο οταν καιει 11 λιτρα και μαλιστα με πιο οικονομικη οδηγηση,ζητησα επιστροφη των χρηματων μου κατι το οποιο δεν δεχθηκε,σκεφτομαι πολυ σοβαρα πλεον να κινηθω νομικα,καθως ο ανθρωπος ειναι απαταιωνας με ολη την σημασια της λεξης
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

Άβαταρ μέλους
FANIS PUNTO
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 16, 2008 12:10 pm
Τοποθεσία: ioannina

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από FANIS PUNTO » Σάβ Μαρ 24, 2012 11:32 am

forza italia δεν ησουν στην εκδρομη στα γιαννενα? ειχες υγραεριο?
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ, ΤΟ PUNTO ΟΜΩΣ ΑΣΠΡΟ!!!

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Μαρ 24, 2012 12:07 pm

Σε απολυτα νουμερο λογικο ειναι να καιει περισσοτερο υγραεριο παντως γιατι πολυ απλα η θερμιδικη του αποδοση ειναι πολυ χαμηλοτερη .Νομιζω ομως πως μιλανε για οικονομια30% ,οποτε με δεδομενη την τιμη (50% της βενζινης) αναλογικα και μονο τοσο επρεπε να ειναι η καταναλωση σου :-).

Παραθετωντας την αλλη οψη,εχω γνωστο που φοραει σε sporting 1.4 εδω και ετη μιας και διανυει σχεδον καθημερινα την διαδρομη ιωαννινα-ηγουμενιτσα-ιωαννινα και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.Το αμαξι ηδη εχει 150.000 χλμ και ειναι 2007(ναι ηταν στοκ).Βεβαιως παρολο που ειναι ρυθμισμενο για αποδοση σαν μαμα,δεν το πετυχαινει και ευτυχως στα μεγαλα ζορια ο κινητηρας γυρναει στην βενζινη - ομως η αποδοση δεν ειναι ο λογος της τοποθετησης του.Σημαντικο στοιχειο αν θα ειναι υγρου τυπου η οχι ο ψεκασμος.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
antipas
Φωτογράφος
Φωτογράφος
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 11:58 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από antipas » Σάβ Μαρ 24, 2012 12:17 pm

FANIS PUNTO έγραψε:forza italia δεν ησουν στην εκδρομη στα γιαννενα? ειχες υγραεριο?
ο θοδωρης ειπα η αλλη ολοι βενζινη πανε στο faceb στον εστειλα για φιλο


δεν διαβασα τα παραπανω που εγραψε ο φορτσα!!!!!!!!τωρα το ειδα

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από panos2 » Σάβ Μαρ 24, 2012 12:52 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Σε απολυτα νουμερο λογικο ειναι να καιει περισσοτερο υγραεριο παντως γιατι πολυ απλα η θερμιδικη του αποδοση ειναι πολυ χαμηλοτερη .Νομιζω ομως πως μιλανε για οικονομια30% ,οποτε με δεδομενη την τιμη (50% της βενζινης) αναλογικα και μονο τοσο επρεπε να ειναι η καταναλωση σου :-).

Παραθετωντας την αλλη οψη,εχω γνωστο που φοραει σε sporting 1.4 εδω και ετη μιας και διανυει σχεδον καθημερινα την διαδρομη ιωαννινα-ηγουμενιτσα-ιωαννινα και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.Το αμαξι ηδη εχει 150.000 χλμ και ειναι 2007(ναι ηταν στοκ).Βεβαιως παρολο που ειναι ρυθμισμενο για αποδοση σαν μαμα,δεν το πετυχαινει και ευτυχως στα μεγαλα ζορια ο κινητηρας γυρναει στην βενζινη - ομως η αποδοση δεν ειναι ο λογος της τοποθετησης του.Σημαντικο στοιχειο αν θα ειναι υγρου τυπου η οχι ο ψεκασμος.
φιλε P.AD.R.C. ποσα χιλιομετρα εχει κανει με υγραεριο?ποιας εταιριας εχει τοποθετησει?απο αποδοση ποση ποιο κατω ειναι?με τη βενζινη που εχει παει 2ευρω το σκεφτομαι και εγω.

παντως παιδια τους απατεωνες πρεπει να τους βγαζουμε στη φορα,μην ξαναπατησει κανεις στα μαγαζια τους.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Μαρ 24, 2012 1:12 pm

Eταιρεια δεν γνωριζω.Χλμ μπορω να μαθω ακριβως μολις τον βρω ,αλλα θα αργησω γιατι ειμαι αρρωστος απο χθες PDT_Armataz_01_02 .Οσο για την αποδοση, παταγαμε 3ες σε ηπια ανηφορικη διαδρομη και το αμαξι γυρναγε σε βενζινη μετα τις 5.000 :lol: και μεχρι εκει ηταν λες και ειχες A/C ανοιχτο στην βενζινη.Ομως οταν το δουλευεις υγραεριο δεν εχεις στο νου την αποδοση..
Τελος να πω πως προσωπικα δεν εμπιστευομαι κανεναν που μου υποσχεται αποδοση εφαμιλλη και οικονομια ταυτοχρονα,για αυτο αν προσωπικα το γυρναγα σε υγραεριο θα ζητουσα την μεγαλυτερη οικονομια με την μεγιστη ασφαλεια του κινητηρα(μην το παραφτωχυνουμε και το παρουμε και στα χερια..) ασχετως αποδοσης.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από forza italia » Σάβ Μαρ 24, 2012 1:47 pm

η αποδοση φυσικα και ειναι χαμηλωτερη με αεριο δεν το συζηταμε,απο εκει και περα σε turbo αυτοκινητο μονο συστηματα υγρου ψεκασμου ισως να δουλεψει σωστα απο αποψη αποδοσης,εγω που εχω αεριο ψεκασμο δεν κανει,οτι και να σας λενε,η τιμη του υγρου βεβαια ξεφευγει,και παμε τωρα λιγο στην οικονομια,7 λιτρα βενζινη 12.46ε 11 λιτρα αεριο 10,12ε,αρα στα 100 χιλιομετρα κερδιζουμε 2,5 ε(και πολλα λεω) στα 60.000χλμ κερδιζουμε 1250 ευρω,το κοστος αγορας δλδ,μετα απο αυτα τα χιλιομετρα εχουμε κερδος....μιλαω συγκεκριμενα για t-jet δεν ξερω τι παιζει σε αλλα μοτερ,πειτε μου εσεις αν αξιζει τελικα.....
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Μαρ 25, 2012 10:34 pm

Παιδια αν θελετε μια συμβουλη.ΜΗΝ βαζετε αεριο σε τουρμπακια μοτερ.ΔΕΝ μπορει να δουλεψει οπως στα ατμοσφαιρικα.Και ειδικα στα Φιατ ειναι μεγαλο το θεμα.Μην με βαλετε να σας δικαιολογησω την καθε μου κουβεντα.Θερμη παρακληση.Ειτε το δεχεστε σαν συμβουλη ειτε κανετε οτι νομιζετε σωστο. :|
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
FANIS PUNTO
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 16, 2008 12:10 pm
Τοποθεσία: ioannina

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από FANIS PUNTO » Κυρ Μαρ 25, 2012 10:41 pm

Μπαμπη όπως με τα λάδια! Μήπως μπορείς να μου εξής είχα λίγο καλύτερα τα πράγματα, γιατι το σκέφτομαι σοβαρά;!
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ, ΤΟ PUNTO ΟΜΩΣ ΑΣΠΡΟ!!!

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Μαρ 25, 2012 10:49 pm

Φανη τα τουρμπισια αυτοκινητα ΔΕΝ εχουν το σχετικα σταθερο χαρτι δουλεματος που εχουν τα ατμοσφαιρικα.Περνουν πολλες παραμετρος και κανουν μονιμος διωρθωσεις στα μειγματα και στο αβανς.Παιζουν ρολο τα παντα.Ακομα και το ποση υγρασια εχει,τι υψομετρο κλπ.Οτι δεν μπορεις να φανταστεις δημιουργει μεταβολες στον εργοστασιακο χαρτι.Ο εγκεφαλος του αεριου δεν μπορεις να παρει ολες αυτες τις παραμετρους.Ειναι πιο απλος στην λειτουργεια του.Και το αεριο σαν καυσιμο εχει αλλα χαρακτηριστικα απο την βενζινη.Δλδ οχι μονο θα σου βγαλει την ψυχη μεχρι να το ρυθμισεις (αν ποτε το καταφερουν σωστα και δεν εχει παντα παρεα ενα αναμμενο λαμπακι) θα πρεπει να εχεις και τον νου σου να μην ζοριζεις το αμαξι οταν ειναι με αεριο γιατι "στεγνωνει"Οποτε θα πρεπει να το βαλεις να ψεκαζει ΚΑΙ βενζινες στο τερμα γκαζι αλλα και πανω απο καποιες στροφες.Πχ 4-4500.Και μολις καταφερεις να εχει ενα αμαξι που παει καλα,δεν αναβει λαμπακια και καει ελαχιστα παραπανω λιτρα αεριο απο οτι βενζινη θα αλλαξει ο καιρος και παλι με το laptop αγκαλια θα εισαι για remap.
Αυτα ετσι λιγο στα πανω πανω. :wink:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
FANIS PUNTO
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 16, 2008 12:10 pm
Τοποθεσία: ioannina

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από FANIS PUNTO » Κυρ Μαρ 25, 2012 11:25 pm

Ωραία πράματα! Ευχαριστω ρε μπαμπη! Οπότε με βλέπω ή να αλλάζω αυτοκίνητο ή θα δούμε με την βενζίνη 2€!
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ, ΤΟ PUNTO ΟΜΩΣ ΑΣΠΡΟ!!!

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Μαρ 25, 2012 11:55 pm

Gazofonix έγραψε:ΜΗΝ βαζετε αεριο σε τουρμπακια μοτερ.ΔΕΝ μπορει να δουλεψει οπως στα ατμοσφαιρικα.
Και εγω αυτο εχω καταλαβει,λογω ολων των επιπλεον παραμετρων που συνοδευουν την πιεση.. PDT_Armataz_01_01
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Giorgis_thess
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Σάβ Απρ 12, 2008 8:19 am

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από Giorgis_thess » Κυρ Απρ 08, 2012 2:48 pm

Δεν ξέρω κατα πόσο έχει να κάνει με το οτι ειναι τουρμπάκι ή με το οτι είναι νέας τεχνολογίας...Ενας multiair ατμοσφαιρικός θα είχε καλύτερη τύχη λέτε?? PDT_Armataz_01_03

Κρίμα πάντως...Θα ήταν ένας πολύ καλός λόγος για να μην κρατήσω το puntaκι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”