Υγραεριο σε grande punto t-jet

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Giorgis_thess
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Σάβ Απρ 12, 2008 8:19 am

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από Giorgis_thess » Κυρ Απρ 08, 2012 2:51 pm

forza italia έγραψε:...παμε τωρα στην περιβοητη οικονομια, PDT_Armataz_01_32 PDT_Armataz_01_32 ,μουφα παιδες,η καταναλωσεις που ειχα με βενζινη ηταν 7-7.2 λιτρα,πειτε μου εσεις αν συμφερει το αεριο οταν καιει 11 λιτρα και μαλιστα με πιο οικονομικη οδηγηση,ζητησα επιστροφη των χρηματων μου κατι το οποιο δεν δεχθηκε,σκεφτομαι πολυ σοβαρα πλεον να κινηθω νομικα,καθως ο ανθρωπος ειναι απαταιωνας με ολη την σημασια της λεξης
τα 11 λίτρα προδίδουν οτι κάτι πάει στραβά Κώστα...Και μάλιστα πολύ στραβά...Δεν νομίζω να δικαιολογείται τέτοια διαφορά σε κατανάλωση...Χωρίς να έιμαι απόλυτα σίγουρος νομίζω οτι ένα υγραέριο θα πρέπει να καίει πάνω κάτω τα ίδια σε σχέση με 95άρα βενζίνη και ένα 2-3% περισσότερο σε σύγκριση με όμοιο αυτοκίνητο που έιναι ρυθμισμένο για 100άρα...



Άβαταρ μέλους
hammersword@Revlimit
Official Partner
Official Partner
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 1:31 pm
Τοποθεσία: Πατρα
Επικοινωνία:

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από hammersword@Revlimit » Κυρ Απρ 08, 2012 5:40 pm

10-15% αυξηση καταναλωσης με υγραεριο.

Στα παλαιας τεχνολογιας αμαξια με χαμηλη συμπιεση μπορει το υγραεριο να εχει πτωσει δυναμης εως και 20% ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ για πιο αντικροτικο καυσιμο.
Αλλα ακομη κ ετσι, γλιτωνεις λεφτα απο την τσεπη σ.

Γεια να εχεις ενα αρτια ρυθμισμενο αμαξι για υγραεριο με ΧΑΜΗΛΩΤΕΡΗ καταναλωση απο οτι με βενζινη, και σχεδον παραπλησια αποδοση ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η ρυθμιση του μαμα εγκεφαλου, κατι που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει κανει κ ουτε προκειτε να κανει.

Το υγραεριο ειναι φουσκα παιδες. Το σκεφτομουν κι εγω αλλα το απεφυγα. Ξεκινηστε να την ψαχνεται για Ε85, στην Αμερικη γινετε χαμος και στοιχιζει το 1/3 της βενζινης, ισως κ παρακατω!
Εικόνα

Grande Punto Abarth Precision 5128 CEA

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από polatov » Δευ Απρ 09, 2012 12:49 pm

εμεις εχουμε υγραεριο στην οικοογενεια σε vag και δουλευει αρκετα καλα και με ιδια καταναλωση σχεδον
το προβημα ειναι οτι τσιμπαει αρκετο λαδακι και φυσικα χαμηλες στροφες το αυτοκινητο ειναι αδειο και ψοφιο.
γενικα δε θα το προτεινα για καποιον που πιεζει το αυτοκινητο.
εμενα οι γονεις μου οδηγουν υπερβολικα χαλαρα οποτε δεν εχει δημιουργηθει καποιο θεμα.
ειναι για συγκεκριμενα αυτοκινητα κια σιγουρα ΟΧΙ για Ιταλικα.
οποιος βαλει να το ψαξει καλα να ειναι τελευταιας γενιας και αξιοπιστης εταιρειας,καλυτερα να πληρωσετε 300 ευρω παραπανω παρα να παρετε ενα φθηνο και να παρετε το μοτερ στο χερι..
παντως σε ολα εχουν παραλληλο εγκεφαλο αποσο ξερω..
με τις μαμα ρυθμισεις το μοτερ θα το παρεις στο χερι.
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jimfan007
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Πέμ Απρ 17, 2008 6:45 pm

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από jimfan007 » Κυρ Ιούλ 01, 2012 8:42 pm

καλησπερα παιδια εχω τοποθετησει και εγω υγραεριο στο t-jet, Το εχω τοποθετησει εδω και κανενανε διμηνο. Δεν ξερω τι λετε εσεις η αν μετα απο 100000 χιλιομετρα θα χρειαστω μοτερ κατι που δεν με ενδιαφερει γιατι θα το εχει αλλος αλλα εγω σωθηκα με το αεριο. βαζω 20 ευρω τον μηνα βενζινη και μου περισευει το αμαξι καιει μονο αεριο και η βενζηνη που καιει ειναι μεχρι να ζεσταθει ο πνευμονας και καθε 100 χιλιομετρα ψεκαζει ο εγκεφαλος βενζινη στους κυλινδρους για να τους λυπανει( δεν υπαρχει η γνωστη λαδιερα που βαζουν αλλοι). με αλλο t-jet που δοκιμασα αν εχω μειωμενη αποδοση αποδοση το αποτελεσμα ηταν να ειμαι μπροστα...ισως φταιει το boosteraki...τελικη εχει αναιβασει σιγουρα γιατι βγαινω συχνα εθνικη...καταναλωση ειναι λιγο μεγαλυτερη ειδικα αν το πλακωσεις το καταπινει το αεριο σε normal οδηγηση ειναι το ιδιο με 20 ευρω κανω 300 χιλιομετρα...ουτε μπερδεματα ουτε τιποτα το αμαξι δουλευει τελεια απλα περιμενα να κανω μερικα χιλιομετρα για να γραψω. υπαρχουν πολλα διαφορετικα κιτ για καθε αμαξι και τιμες απο 700 μεχρι 1400. ενοειται πως τον 700 θα εχει προβληματα παιδια.ειχα φτασει με 20 ευρω να βαζω 12 λιτρα βενζινη και τωρα με 20 ευρω βαζω πανω απο 25 λιτρα αεριο κανοντας τα ιδια χιλιομετρα απο πλευρα καταναλωσης σε normal συνθηκες παντα

Άβαταρ μέλους
powerakis
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 7:02 pm
Τοποθεσία: pireus
Επικοινωνία:

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από powerakis » Κυρ Ιούλ 01, 2012 11:13 pm

Πες μας παραπανω στοιχει για εταιρεια και μαστορα που στο εβαλε.
Ειναι μεγαλο μπερδεμα και για μενα ρε παιδια το σκεφτομαι καιρο τωρα και ακομα δεν περνω την αποφαση

Άβαταρ μέλους
jimfan007
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Πέμ Απρ 17, 2008 6:45 pm

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από jimfan007 » Δευ Ιούλ 02, 2012 3:05 pm

μην το παρετε ως διαφημηση αυτο ειναι το site της εταιρειας. ειναι διπλα απο το village Του ρεντη και απο οσο το εψαξα ειναι ο ποιο παλιος στην υγραεριοκινηση. φιλε powerakis στειλε pm αν θες να βρεθουμε να το δεις και απο κοντα http://www.spathisautogas.gr/

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από mixalis » Τρί Φεβ 19, 2013 12:45 pm

εχω ενα punto 16v 1,2 mk1 εδω και κατι μηνες με υγραεριο δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα το αμαξι και δουλευει ρολοι το μονοπροβλημα που εβγαλε μετα απο μηνες ειναι να καψει ενα μπουζοκαλοδιο που μπορει να μην οφειλετε κιολας στο LPG σαν αποδοση ειναι ισαξια με τη βενζινη και μπορω να πω πως πηγενει και καπως καλητερα τι αμαξι ειναι μαμα δεν εχει μπει τιποτα πανω οσο αφορα τη καταναλωση ναι μεν καταναλωνη παραπανω αλλα κερδιζεις στο οτι ειναι πιο φθηνο.με σχετικα οικονομικη οδηγηση βγαζει γυρω στα 400 χιλιομετρα με ενα γεμησμα εγω ειμαι υπερ του LPG αν και πεζει ρολο ο μαστορας αλλα μην ξεχναμε επισης οτι ειναι πατεντα (γιατι πατεντα ειναι κ η υγραεροκινηση) ειναι λογικο να μην δουλευει οπως το εβγαλε το εργοστασιο
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Φεβ 19, 2013 1:03 pm

το γεμισμα ποσο στοιχιζει με LPG?
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από mixalis » Τρί Φεβ 19, 2013 2:30 pm

ειναι γυρο στα 35 ευρω
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
Maserati4200
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2013 7:54 pm
Τοποθεσία: Φίλυρο Θεσσαλονίκης

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από Maserati4200 » Τρί Φεβ 19, 2013 2:44 pm

Αν και το έχω αναφέρει και σε άλλο ποστ, φοράω και εγώ κιτ LPG, στο EVO TURBO μου.
Αν και μας πήρε πολύ χρόνο και υπομονή μέχρι να το ρυθμίσουμε καλά, στο τέλος με τη βοήθεια και του δυναμόμετρου, δουλεύουν όλα ρολόι, με καταναλώσεις πολύ ελαφρά πάνω από τη βενζίνη (Βεν. 7,8-8,3 LPG 8,1-8,5) αλλά και απόδοση ελαφρά υψηλότερη σε σχέση με την 95αρα βενζίνη. Φυσικά ούτε check-engine ούτε τίποτα....
Το μόνο θέμα που έχω, είναι ένας μικρός δισταγμός στην αλλαγή από τρίτη σε τετάρτη πάνω στη ροπή (3000-3500σαλ) το οποίο θα λυθεί οσονούπω αφού μετά από επικοινωνία με τη LANDIRENZO ήδη οδεύει προς Ελλάδα πνεύμονας με max πίεση 2bar (αντί 3bar που είναι το normal) ειδικός για turbo αυτοκίνητα. Τότε θα ανεβάσω νέα δυναμομέτρηση με το τελικό σεταπ του EVO.
Sooner or later it will be mine again...

Άβαταρ μέλους
FANIS PUNTO
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 16, 2008 12:10 pm
Τοποθεσία: ioannina

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από FANIS PUNTO » Δευ Αύγ 04, 2014 9:28 pm

παιδια εχει κανενας καμια αλλη εμπειρια για υγραεριο σε t-jet γιατι ενδιαφερεται και ενα αλλο παιδι απο το club.
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ, ΤΟ PUNTO ΟΜΩΣ ΑΣΠΡΟ!!!

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Αύγ 07, 2014 12:15 pm

Φανη τα εχουμε πει πολλες φορες.
Ο κινητηρας αντεχει στο αεριο.Απλα θελει νορμαλ χρηση.Αμα κανεις πως πατας με το αεριο το πεταει και αναβει οτι λαμπακι βρει στο καντραν.Αν το δουλεψεις μεσα στην πολη η σε ταξιδι με σταθερο γκαζι ειναι οκ.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

halls
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 10:23 pm

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από halls » Σάβ Ιουν 27, 2015 10:24 pm

Εχουμε κανενα καλο συνεργειο στην αθηνα για την τοποθετηση υγραεριου για το grande punto t-jet? Αν δεν γινεται δημοσια ας στειλει πμ.

halls
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 10:23 pm

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από halls » Τρί Ιούλ 07, 2015 6:37 pm

Κανενα καλο???!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Υγραεριο σε grande punto t-jet

Δημοσίευση από Gazofonix » Παρ Ιούλ 10, 2015 9:59 am

Πανε στην FIAT.Θα πληρωσεις κατι παραπανω αλλα αξιζει.Μην ψαξεις παντος για λυσης του "450ε τοποθετημενο"
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”