Φρένα

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stamevo
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Απρ 16, 2010 2:48 pm

Re: Φρένα

Δημοσίευση από stamevo » Τετ Μάιος 02, 2012 11:59 am

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα fiat punto evo με τα 135 άλογα. Αυτό τον μήνα έκλεισε τα 2 χρονάκια του…. Πήρα στην αντιπροσωπία για το service και για την αλλαγή στα τακάκια μου είπαν κάτι τιμές…… Φαρμακείο….
Μόνο για τα μπροστά μου είπαν 200 ευρά…..
Εν τέλει λέω να τους πάω εγώ τα τακάκια και να μου τα τοποθετήσουν. Έχετε κανένα τακάκι στο νου σας ή κανένα δοκιμασμένο σε punto evo;;;



Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Φρένα

Δημοσίευση από saxon_747 » Τετ Μάιος 02, 2012 12:20 pm

stamevo έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα fiat punto evo με τα 135 άλογα. Αυτό τον μήνα έκλεισε τα 2 χρονάκια του…. Πήρα στην αντιπροσωπία για το service και για την αλλαγή στα τακάκια μου είπαν κάτι τιμές…… Φαρμακείο….
Μόνο για τα μπροστά μου είπαν 200 ευρά…..
Εν τέλει λέω να τους πάω εγώ τα τακάκια και να μου τα τοποθετήσουν. Έχετε κανένα τακάκι στο νου σας ή κανένα δοκιμασμένο σε punto evo;;;
Για τι ειδους χρηση; Για καθημερινες μετακινησεις, για πιστα, για γρηγορες βολτες; :cool:
Επισης, αφου θα τα αγορασεις απ'εξω γιατι να μη πας και σε ενα εξουσιοδοτημενο για αλλαγη να γλιτωσεις τα € της εργασιας; Ακομα καλυτερα: γιατι δεν πας σε ενα εξουσιοδοτημενο να ρωτησεις την αποψη τους και να τα αγορασεις απο εκει;

Άβαταρ μέλους
stamevo
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Απρ 16, 2010 2:48 pm

Re: Φρένα

Δημοσίευση από stamevo » Τετ Μάιος 02, 2012 2:43 pm

Η χρήση που κάνω είναι καθημερινή ταξίδια και βόλτες, η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω για πίστα, γιατί δεν το βάζω "ακόμα" σε πίστα :)
Θα ρωτήσω και την αντιπροσωπία πόσο θέλουν για τοποθέτηση και αν είναι ακριβά θα το πάω σε μηχανικό δικό μου.
Απλά δεν πολύ ξέρω από τακάκια, τι μάρκα να βάλω και επίσης πια είναι αξιόπιστα.
έχει τοποθετήσει κανένας τακάκια σε evo και τι έχει βάλει;

Άβαταρ μέλους
ReaperX
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Τετ Μαρ 12, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φρένα

Δημοσίευση από ReaperX » Τετ Μάιος 02, 2012 3:07 pm

Kαλά πες τους.. :razz:

180€ έδωσα για ferodo ds2500 για τις 4πιστονες brembo.

Τα προτείνω ανεπιφύλακτα,η διαφορά είναι τεράστια σε σχέση με τα εργοστασιακά,αλλά αν δεν το πολυκυνηγάς μπορείς να πας σε πιο φτηνές λύσεις με κάνα 80ρι max όπως EBC Greenstuff,Ferodo Premier.

20-30€ υπολόγισε για εργατικά.

Άβαταρ μέλους
stamevo
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Απρ 16, 2010 2:48 pm

Re: Φρένα

Δημοσίευση από stamevo » Πέμ Μάιος 03, 2012 3:43 pm

ReaperX έγραψε:Kαλά πες τους.. :razz:

180€ έδωσα για ferodo ds2500 για τις 4πιστονες brembo.

Τα προτείνω ανεπιφύλακτα,η διαφορά είναι τεράστια σε σχέση με τα εργοστασιακά,αλλά αν δεν το πολυκυνηγάς μπορείς να πας σε πιο φτηνές λύσεις με κάνα 80ρι max όπως EBC Greenstuff,Ferodo Premier.

20-30€ υπολόγισε για εργατικά.
Γεια σου ReaperX,

Μου είπαν ότι τα ds2500 κάνουν θόρυβο και βγάζουν αρκετή μαυρίλα. έχεις παρατηρήσει τίποτα τέτοιο;;

Άβαταρ μέλους
stamevo
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Απρ 16, 2010 2:48 pm

Re: Φρένα

Δημοσίευση από stamevo » Πέμ Μάιος 03, 2012 4:09 pm

Επίσης βρίσκω αυτά τα δυο για εμπρός και πίσω, τι λέτε;;

http://www.mister-auto.gr/el/set-4-empr ... B4353.html

http://www.mister-auto.gr/el/set-4-piso ... 4!222.html

Άβαταρ μέλους
ReaperX
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Τετ Μαρ 12, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φρένα

Δημοσίευση από ReaperX » Πέμ Μάιος 03, 2012 5:28 pm

stamevo έγραψε:
Μου είπαν ότι τα ds2500 κάνουν θόρυβο και βγάζουν αρκετή μαυρίλα. έχεις παρατηρήσει τίποτα τέτοιο;;

Με τα εργοστασιακά είχα θόρυβο μερικές φορές,όπως και με κάτι galfer δαγκάνες που είχα βάλει μετά με galfer τακάκια σε σημείο να με ενοχλούν.

Με τα 2500 δεν έχω ακούσει τον παραμικρό θόρυβο σε συνδυασμό με τρυπητές δισκόπλακες.Το βασικό στα τακάκια είναι να σου βάλουν σωστά τα λαμάκια και πάστα χαλκού κατά την τοποθέτηση,αλλιώς μπορείς εύκολα να έχεις ανεπιθύμητους θορύβους.

Όσο αφορά την σκόνη-μαυρίλα δεν έχω δει καμιά διαφορά σε σχέση με τα εργοστασιακά.

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Φρένα

Δημοσίευση από saxon_747 » Πέμ Μάιος 03, 2012 8:31 pm

stamevo έγραψε:Επίσης βρίσκω αυτά τα δυο για εμπρός και πίσω, τι λέτε;;

Mια χαρα ειναι τα Ferodo που βρηκες για νορμαλ χρηση. Μη πας σε ποιο εξεζητημενες λυσεις αν δεν υπαρχει λογος. Αλλωστε τα "racing" φρενα για να αποδοσουν το max πρεπει να φτασουν σε θερμοκρασια λειτουργιας πραμα που σημαινει πως σε καθημερινες μετακινησεις μπορει να φρεναρεις και χειροτερα.

Επιπλεον, αλλαξε και υγρα φρενων αφου λογικα εχουν κλεισει 2 χρονια...

Άβαταρ μέλους
panoramix3519
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2012 9:51 pm
Τοποθεσία: θηβα-μανδρα
Επικοινωνία:

Re: Φρένα

Δημοσίευση από panoramix3519 » Πέμ Μάιος 03, 2012 8:38 pm

Εγω εχω βαλει τους powerdiscs της ΑΤΕ με τα τακακια ενα νουμερο παλι της ατε για θερμοκρασιες και υγρα φρενων της ιδιας εταιριας 5.1 και ειμαι υπερευχαριστημενος το μονο κακο οτι επειδη εβαλα τα τακακια για θερμοκρασιες και οχι τα απλα στα πρωτα 1-2 μετρα του πρωτου φρεναρισματος της βολτας μεσα στην πολη θελει λιγο ποιο δυνατο πατημα. Αλλα αμα πατησες μια και δουλεψε μετα ειναι κορυφη
Η αρχη
http://www.youtube.com/watch?v=_P0LiWrZx3E
συνεχεια
http://www.youtube.com/watch?v=b6bCeb1H-Zw
και το αποτελεσμα μεχρι στιγμης
http://www.youtube.com/watch?v=GBN5OpSP_BU
http://www.youtube.com/watch?v=9AemjhgqP-k
Γιατι να περιοριζομαι στο αυτοματο η στο χειροκινητο αφου μπορω να τα εχω και τα δυο συγχρονος?

Άβαταρ μέλους
kolios
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μάιος 01, 2012 12:53 pm

Re: Φρένα

Δημοσίευση από kolios » Δευ Μάιος 07, 2012 9:59 pm

ferodo εχω στο δικο μου ( το μετακινω καθε μερα ! περιπου 20χιλιομετρα την ημερα χοντρικα..! ) δεν εχουν την ιδιαιτεροτητα στο να δουλευουν καλυτερα ζεστα ? δεν σκληρενουν με την θερμοκρασια ? ( αρα δεν συνεπαγετε στο να εχουν μεγαλυτερη διαρκια ζωης ) οσο δουλευει βολευει ενα πραγμα..! ειναι κανω λαθος ?

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Φρένα

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Μάιος 08, 2012 7:10 pm

Ferodo ειναι η μαρκα τους.Ο τυπος ειναι αυτο που κανει την διαφορα.Εχει απο αρκετα μαλακο που πιανει κρυο αλλα δεν ειναι για πολλα πολλα γιατι καιγετε και εχει και κατι κουτσουρα που αν δεν γινουν κοκκινες οι δισκοπλακες δεν σταματανε με τιποτα. PDT_Armataz_01_04
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
tazjet
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: Φρένα

Δημοσίευση από tazjet » Τετ Μάιος 09, 2012 12:20 am

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος από τα μαμά, αλλά πρώτη φορά που άλλαξα τώρα στα 71Κ έβαλα τα Premier και δεν το μετάνιωσα. Προσωπική μου άποψη ότι κ μαμά τα φρένα είναι πολύ καλά. (t-jet sport)
Alfa 146 1,7 16v
Alfa 156 1,6 ts
Fiat GP 1,4 t-jet

Άβαταρ μέλους
GiannisMS
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 23, 2011 4:32 pm
Τοποθεσία: Μελίσσια Αττικής

Re: Φρένα

Δημοσίευση από GiannisMS » Τετ Ιούλ 11, 2012 7:50 am

Παιδιά εγώ σκεφτόμουν να κάνω μία αλλαγή στα τακάκια (όχι ότι καίγομαι-αλλά ρωτάω για να ξέρω) στο abarth punto evo.
Βρήκα τα Ferodo DS2000 στα 121 ευρώ και τα Ferodo DS2500 στα 152 ευρώ.Από μαγαζί στην γειτονιά μου.
Την μόνη διαφορά που ξέρω είναι πώς το DS2500 θέλει ζέσταμα,αλλά δεν ξέρω πόσο...(?)
Από κει κ πέρα το DS2500 συνίσταται για πίστα κ δεν ξέρω κατα πόσο θα καταπόνησει το δίσκο.
Σε ποσοστό καταπόνησης αλλά κ χρόνο.Υπάρχει περίπτωση να γίνει γρήγορα?
ABARTH PUNTO EVO BIANCO 1949 - ΤΟ ΒΕΛΟΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗ ΦΑΡΕΤΡΑ ΤΟΥ
Το γκάζι είναι γλυκό!Λες γι΄αυτό να πάχυνα??
03/06/11:http://imageshack.us/g/822/abarth1.jpg/

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Φρένα

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:00 am

Μεχρι να αλλαξεις τα τακακια οι δισκοι σου θα εχουν ενα ποσοστο φθορας Α.Και κανονικα θα σε πηγαιναν 3 σετ τακακια (εμπειρικα παντα) .Με τα ds25000 απλα οταν θα χρειαστει να τα αλλαξεις θα αλλαξεις και δισκους 99%.Γενικα το πολυ σκληρο τακακι αντεχει στης θερμοκρασιες ΑΛΛΑ βγαζει φθορα στους δισκους.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
christosl
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 10, 2011 11:46 am
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Φρένα

Δημοσίευση από christosl » Πέμ Ιούλ 12, 2012 1:50 am

Αυριο έρχονται Ferodo ds2500 Brembo τρυπητοί και υγρα Ferodo 5.1 ....... θα σας πω λεπτομεριες μετα το στρωσιμο...
Όπως λέει και ο Μπάμπης : Ειπαμε.Τα κιτρινα ειναι πιο γρήγορα........

Giallo HGT mk2b

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”