Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
anastazio83
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2008 9:54 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από anastazio83 » Δευ Ιουν 27, 2011 11:24 pm

90.000 είναι όντως πολλά..και το αμάξι δεν είναι για μαιμουδιές!!! Τώρα αν γενικά πάς χαλαρά, αποφεύγεις λακούβες και δεν κοπανάει σε κανα σαμαράκι ή δε καμιά ξόφαλτση που μπορεί να πέσεις μέσα τότε ΟΚ έχω κρατήσει και ε΄γω στο bravo μου μέχρι 98.000. Πάντως απο δική μου εμπειρία και έχοντας τα μαμά 67.000 πιστεύω ότι το πολύ μεχρι 65.000 πρέπει να αλλαχτούν


seicento sporting- fiat bravo sx- grande punto t-jet sport-.............
και δωστου πολυστροφικοτητα!!!Εικόνα

Άβαταρ μέλους
grigorosgeo
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 6:44 pm
Τοποθεσία: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από grigorosgeo » Δευ Ιουν 27, 2011 11:34 pm

ρε παιδια εμενα γιατι η αναρτηση ειναι μια χαρα στα 92.000 χιλιομετρα???? δεν λεω. κι εγω εχω φαει λακουβες οσο μπορω βεβαια τις αποφευγω αλλα δεν μου παρουσιασαν κανενα προβλημμα οι αναρτησεις. πως καταλαβαινειες οτι θελουν αλλαγη? αρχιζει να κοπαναει το αμαξι με το παραμικρο??? μηπως να παω καπου να την μετρησω για να δω?
grande punto sporting 1,4 16v

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Ιουν 28, 2011 2:09 am

92 χιλιαδες ???????????Περνα το απο μια γραμμη κτεο,ενα αμορτισερομετρο να δεις την αληθεια.Αλλα σε αυτα τα χλμ...................η πολυ προσεκτικος εισαι....................η χαλασμενο κοντερ εχεις και σε κλεβει. :mrgreen:
Το κακο με την φθορα της αναρτησης ειναι οτι επειδη ειναι τοσο προοδευτικη η φθορα της δεν το καταλαβενεις αμμεσα.Αμα το νιωσεις οτι σε "πουλαει" λογο αναρτησης ειναι εντελως τερματισμενη.Την διαφορα θα την δεις αν μπεις σε ενα ιδιο με το δικο σου με τα μισα χλμ η ακομα καλυτερα σε ενα καινουριο ή οταν βαλεις καινουρια αμορτισερ.Τοτε θα καταλαβεις το χαλι της παλιας αναρτησης.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από forza italia » Τρί Ιουν 28, 2011 12:01 pm

συμφωνω με μπαμπη και ανασταση,και εγω προσεχω πολυ λακουβες αλλα οσο και να προσεχεις 90.000χλμ ειναι παρα πολλα,ποσο μαλλον με την μαμα αναρτηση,που τα πισω αμορτισερ αρχιζουν να κοπανανε απο τα 20.000χλμ,τα 65.000χλμ που λεει ο αναστασης ειναι ανα λογικο διατημα αλλαγης,αμα πας σε αμορτισομετρο δεν θα βγαλεις ακρη,η μετρησεις που κανουν ειναι λιγο ακυρες γιατι μετραν την διαφορα σε ποσοστο που εχουν οι αναρτησεις δηλαδη περνει ως βαση την καλυτερη αποσβεση που εχει πχ το μπροστα αριστερο αμορτισερ και συγκρινει το δεξι(αν κανω λαθος διορθωστε με)
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

Άβαταρ μέλους
grigorosgeo
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 6:44 pm
Τοποθεσία: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από grigorosgeo » Τρί Ιουν 28, 2011 1:45 pm

τι να σας πω ρε παιδια θα μπω σε ενα t-jet ενος φιλου που εχει 20.000 χλμ και θα σας πω. αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα ενταξει.μην ξεχνατε.. εχουμε 45αρι προφιλ στο λαστιχο. οσο να 'ναι θα κοπανησει!!!! Α και κατι αλλο.. το αμαξι δεν το εχω χαμηλωμενο ετσι ωστε να χαλασει πριν την ωρα της η αναρτηση. θα παω σε αμορτησερομετρο μπας και βγαλω ακρη! ευχαριστω παντως για ις συμβουλες σας!
grande punto sporting 1,4 16v

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Ιουν 28, 2011 10:08 pm

forza italia έγραψε:........αμα πας σε αμορτισομετρο δεν θα βγαλεις ακρη,η μετρησεις που κανουν ειναι λιγο ακυρες γιατι μετραν την διαφορα σε ποσοστο που εχουν οι αναρτησεις δηλαδη περνει ως βαση την καλυτερη αποσβεση που εχει πχ το μπροστα αριστερο αμορτισερ και συγκρινει το δεξι(αν κανω λαθος διορθωστε με)
Μου επιτρεπεις να σε διωρθωσω ε? :P
Το αμορτισερομετρο σε πρωτη φαση μετραει βαρος και περνει δεδομενα ξεχωριαστα για την καθε πλευρα.Γι αυτο και ο καθε τροχος παταει πανω σε ξεχωριστο "πιατο".Στην συνεχεια αναλογα με το βαρος προκαλει εναν κραδασμο συνεχομενα αυξανομενο μεχρι ενος οριου και στην συνεχεια σταματαει και αποσβενει.Εκει περνει και τις μετρησεις.Στο τελος της διαδικασιας στην οθονη του μηχανηματος εχεις 3 τιμες.Μια για ποσοστο αποσβεσης αριστερου τροχου,μια του δεξιου και στην μεση την μεταξυ τους ποσοστιεα διαφορα.Αν το μηχανημα ειναι σωστα καλυμπραρισμενο και δεν εχει καποιο λειτουργικο σφαλμα η μετρησεις ειναι αρκετα ακριβης και σιγουρα σου δινει 100% την εικονα της αναρτησης.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
powerakis
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 7:02 pm
Τοποθεσία: pireus
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από powerakis » Τετ Ιουν 29, 2011 8:03 am

Παντως και εγω με μαμα αναρτηση και Apex ελατηρια 80.000χιλ εχω και συνεχιζω απορβληματιστος

Άβαταρ μέλους
grigorosgeo
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 6:44 pm
Τοποθεσία: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από grigorosgeo » Τετ Ιουν 29, 2011 3:33 pm

powerakis έγραψε:Παντως και εγω με μαμα αναρτηση και Apex ελατηρια 80.000χιλ εχω και συνεχιζω απορβληματιστος
μια χαρα...! τωρα αυτα που λενε για αλλαγη στα 60000 χιλιομετρα μου φαινεται λιγο υπερβολη.. γιατι ουσιαστικα καινουριο ειναι το αμαξι.. τωρα στα 90,000 που εχω εγω και πανω πιστευω θελει! αλλα και παλι εμενα μια χαρα ειναι.. και στριβει μια χαρα και ολα κοπλε! ωρα αν βαλω καποια καινουρια φυσικο ειναι να δω διαφορα..
grande punto sporting 1,4 16v

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από forza italia » Τετ Ιουν 29, 2011 3:47 pm

λογικα θα εχεις περασει κτεο ετσι;δες αν μπορεις αν εχεις κρατησει τις μετρησεις που σου εκαναν και ποσταρε,για να παρουμε μια ιδεα...
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

tzagasdog
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Πέμ Απρ 10, 2008 3:57 pm

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από tzagasdog » Τετ Ιουν 29, 2011 4:34 pm

δεν ξερω το ολο θεμα αναρτηση ειναι και θεμα αισθησης. Η δικη μου αισθηση ειναι οτι τα δικα μου αμορτισερ δεν ειναι αποδοτικα μετα απο 40.000χμ.

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από forza italia » Τετ Ιουν 29, 2011 5:43 pm

συμφωνω με τον tzagazdog ολα ειναι θεμα αισθησης,και φυσικα η αισθηση εξαρταται απο το ποσο πιεζεις το αυτοκινητο,αρα ειναι υποκειμενικο αν ειναι για αλλαγμα η αναρτηση μετα απο 40 50 60 90000χλμ
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

Άβαταρ μέλους
grigorosgeo
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 6:44 pm
Τοποθεσία: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από grigorosgeo » Δευ Αύγ 01, 2011 3:01 am

forza italia έγραψε:λογικα θα εχεις περασει κτεο ετσι;δες αν μπορεις αν εχεις κρατησει τις μετρησεις που σου εκαναν και ποσταρε,για να παρουμε μια ιδεα...
στο κτεο που πηγα ουτε καν ειχαν αμορτισερομετρο.... PDT_Armataz_01_13 .. σε λιγο καιρο θα αλλαξω αναρτησση και ελατηρια μαζι.. ποσο λετε να στοιχιζει μια μετρια αναρτηση μαζι με ελατηρια ? κανενα 500αρι??
grande punto sporting 1,4 16v

ΕικόναΕικόνα

kostas_tjet
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2010 2:08 pm
Τοποθεσία: Birmingham,UK

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από kostas_tjet » Κυρ Δεκ 04, 2011 6:45 pm

Παιδια ειμαι αναμεσα στα eibach pro kit και στα ελατηρια του SS. Του SS αν δεν κανω λαθος ειναι 3ποντα?
Τα eibach τα βρισκω γυρω στα 180-190 ευρω. Του SS εχω ακουσει απο 180 ευρω εως 380 ευρω.
Τι ισχυει τελικα ποσο κοστιζουν? Γιατι αν οντως κανουν 380 δεν νομιζω πως αξιζουν.
T-jet

Άβαταρ μέλους
forza italia
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από forza italia » Κυρ Δεκ 04, 2011 9:35 pm

kostas_tjet έγραψε:Παιδια ειμαι αναμεσα στα eibach pro kit και στα ελατηρια του SS. Του SS αν δεν κανω λαθος ειναι 3ποντα?
Τα eibach τα βρισκω γυρω στα 180-190 ευρω. Του SS εχω ακουσει απο 180 ευρω εως 380 ευρω.
Τι ισχυει τελικα ποσο κοστιζουν? Γιατι αν οντως κανουν 380 δεν νομιζω πως αξιζουν.
απο οτι λενε παιδια που τα εχουν βαλει,ειναι σχεδον ιδια οποτε πανε στα eibach που σου ερχονται και πιο οικονομικα,πολυ καλη επιλογη και δουλευουν πολυ καλα και με την μαμα αναρτηση,μεχρι να την πεταξουν off φυσικα....
η καριερα ειναι για τους τραγουδιστες......

kostas_tjet
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2010 2:08 pm
Τοποθεσία: Birmingham,UK

Re: Αλλαγη αναρτησης G.Punto και Abarth

Δημοσίευση από kostas_tjet » Δευ Δεκ 05, 2011 8:11 pm

Και εχω εχω ακουσει οτι πανω κατω τα ιδια ειναι και οτι εχουν μεινει ευχαριστημενοι.
Με βλεπω να παιρνω τα eibach μιας και ειναι λογικα φτηνοτερα.
Τα αμορτισερ το ξερω οτι θα τα παιξουν καποια στιγμη και θα πανε για αλλαγη σε κατι καλυτερο αλλα εχουν πολυ ψωμι ακομα μιας και το αμαξι εχει μονο 14k χλμ.
Απλα δεν μπορω να μαθω τιμη για του SS γιατι ειμαι εκτος Ελλαδας.
Αμα ξερει καποιος τιμη ας πει!
T-jet

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”