Ανεση σε mkIIb sporting

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
pjohn
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 02, 2008 10:17 pm

Ανεση σε mkIIb sporting

Δημοσίευση από pjohn » Σάβ Νοέμ 15, 2008 1:12 am

Εχω mkIIb sporting και θα ήθελα να του βελτιώσω λίγο την ποιότητα και την άνεση της ανάρτησης, περισσότερο στις μικρές ανομαλίες (του οδοστρόματος).
Εχει κανείς εμπειρία απο καπιο σετ αμοπτισερ-ελατηρια που να εχει τετοια χαρακτηριστηκά?
Αν υπάρχει και χαμηλώματος ακόμα καλήτερα αλλα δεν νομίζω.
Μου πρότειναν g&m ελατ. με AL-KO αμορτ. αλλα δεν τα είχα ξανακούσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Σάβ Νοέμ 15, 2008 1:22 am

φιλε μου "καλημερα" και καλως ηρθες στην Ιταλικη puntoπαρεα μας.
Μιας και αποτελει κανονισμο του forum τουτου θα σε παρακαλουσα να κανεις ενα post εδω http://puntoclub.info/viewtopic.php?t=4&start=1320 στην γνωριμια μελων δηλαδη και να μας πεις λιγα πραγματα για σενα.
απο κει και περα σε αυτο που ρωτας δε ξερω τι να σου πω καθως αν εννοεις κατι πιο ανετο απο του sporting την αναρτηση θα σου προτεινουμε αλλες λυσεις.
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
john..
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2008 11:50 pm
Τοποθεσία: ανοιξη

Δημοσίευση από john.. » Σάβ Νοέμ 15, 2008 8:03 pm

τα AL-KΟ αμορτισερ απο οτι γνωριζω.. ειναι ελαφρως καλυτερα απο τα monroe κ τα KYB.. αλλα μιλαμε παντα για τα απλα τα μαμα κ καλα...
εχουν πολυ ομορφη κυλιση κ ειναι σκληρα εκει που πρεπει..
τα ελατηρια δεν τα γνωριζω..
σιγουρα με χαμηλωμα παντως το αυτ/το σκληραινει..

pjohn
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 02, 2008 10:17 pm

Δημοσίευση από pjohn » Παρ Δεκ 19, 2008 10:36 pm

Μετά από λίγο ψάξιμο διαπίστωσα πως αυτό που χρειάζομαι είναι προοδευτικά / μαλακά ελατήρια . Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχουν προοδευτικά ελατήρια περίπου στο εργοστασιακό ύψος ή έως -35mm που να είναι ιδιαίτερα προοδευτικά οπότε να προσφέρουν καλή άνεση ? Πάντως το εργοστασιακό σετ δεν μου αρέσει καθόλου και κοπανάει πάρα πολύ το δικό μου και γέρνει σε παρατεταμένες στροφές.

Το να μην έχει τέλεια άνεση είναι καταδικασμένο απ’το μικρό του βάρος (που δεν είναι και τόσο λίγα τα 960kgr) αλλά νομίζω πως μπορεί να βελτιωθεί πολύ...αν βοηθήσει και κανείς.

Αν ξέρατε και κανένα ειδικό να προτείνατε καλά θα ήταν.

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Παρ Δεκ 19, 2008 11:08 pm

"pjohn" το να θες τελεια ανεση, να μη κοπαναει, να μη γερνει και να ειναι και χαμηλωμενο, ειναι λιγακι δυσκολο.
Καλυτερα θα σου ελεγα να αγορασεις καποιο κιτ coilover για το αυτοκινητο σου και μαλιστα καποιο απο τα ακριβα οπου μπορεις να ρυθμισεις μπρος πισω και το αμορτισερ και την προφορτηση του ελατηριου.
Πιστευω οτι μετα απο καποιες δοκιμες, να βρεις μια χρυση τομη και να εχει το αυτοκινητο την συμπεριφορα που ζητας.
Τιμες πανω απο 1,000αρικο περιπου.
Ιδανικη επιλογη για πολλους, ειδικα για τα MkIIb Sporting, ειναι το Coilover kit της Koni.

Επισεις το βαρος, δεν εχει να κανει κατι με την ολικη ανεση του αυτοκινητου, αλλα ειναι μια σειρα απο παραγοντες που παιζουν τον κυριο λογο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Σάβ Δεκ 20, 2008 8:25 pm

φιλε μου σου λεω για ακομη μια φορα οτι για να βρεις κατι πιο ανετο απο αυτο που εχεις αποκλειεται.μη το ψαξεις καν.
αν θες βαλε ελατηρια απο το απλο(οχι sporting) που ειναι μαλλον λιγο πιο μαλακα.
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

pjohn
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 02, 2008 10:17 pm

Δημοσίευση από pjohn » Σάβ Δεκ 20, 2008 10:27 pm

Και μάλλον αυτό θα κάνω με μονροε αμρτισέρ!
Απλά είχα διαβάσει (πιθανόν εδώ στο forum) πως κάποιος είχε βάλει apex ελατήρια και δήλωνε πως είχε ίδια και καλύτερη άνεση απ΄τα ΟΕΜ αλλά μάλλον δεν έλεγε αλήθεια ή δεν έκρινε σωστά.

Βέβαια έχω μπεί σε 206 και ASTRA με h&r και 106 με eibach και δεν απογοητεύτηκα από την άνεση τους αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις σε ανόμοια αμάξια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”