Μετατροπή ταμπούρων σε δισκόφρενα για Punto Mk2 & Mk2b..

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Μετατροπή ταμπούρων σε δισκόφρενα για Punto Mk2 & Mk2b..

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Δεκ 02, 2013 11:49 pm

Ποσο πιο κατω?Για βαλε ακραξονια,ντιζες,μαρκουτσια υψηλης (γιατι εχει αλλες διαδρομες/κουρμπες το ενα και αλλες το αλλο),δισκοπλακες + τακακια.
Καλυτερα να το παρεις κομπλε και απλα να αφησεις τον δικο σου αξονα βαζοντας πανω ολα τα αλλα.


AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μετατροπή ταμπούρων σε δισκόφρενα για Punto Mk2 & Mk2b..

Δημοσίευση από mixalis » Τετ Δεκ 04, 2013 12:04 am

επιδη ρωτησα και αλλα ατομα το καλητερο ειναι να παρω εναν αξονα κομπλε ετοιμο.κ λογικα αυτο θα κανω βρησκεις πολυ ευκολα κ φθηνα τωρα στη μερια του οδηγου πισω μου πεταει απο το ταμπουρα ενα μαυρο πραμα σαν καουτσουκ τρημενο αυριο θα το παω να το κοιταξω
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Μετατροπή ταμπούρων σε δισκόφρενα για Punto Mk2 & Mk2b..

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Δεκ 04, 2013 9:16 am

Εχεις σκασει κυλινδρακι μαλλον και εχεις διαροη υγρων φρενων.Μαζι με την σκονη απο τα φρενα δημιουργει μια περιεργη λασπη η οποιοα ειναι αυτη που βλεπεις.Εχεις μεγαλη πιθανοτητα να θες και σιαγωνες αν εχουν μουλιασει στα υγρα (τα οποια ουσιαστικα ειναι λαδι πολυυυυυυυ λεπτο) οποτε δεν θα φρεναρει σχεδον καθολου.

Αν ειναι ετσι ευκαιρια να κανεις και την αλλαγη.Στην θεση σου θα εβαζα τον αξονα πανω και ΑΝ τυχον ηταν στραβος τοτε θα αλλαζα τα κομματια απο τον εναν στον αλλον.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μετατροπή ταμπούρων σε δισκόφρενα για Punto Mk2 & Mk2b..

Δημοσίευση από mixalis » Πέμ Δεκ 05, 2013 5:20 pm

το θεμα ειναι οτι τωρα δεν περισεβουν για πισω αξονα και σκευτομουνα για μετα τις διακοπες κ αυτο δεν μπορω να το καθυστερησω υπαρχει ενα ενδεχομενο να μην ειναι το φρενο αλλα το λαστιχο που βρισκη στην εξατμιση το βραδυ θα το κοιταξω με την υσηχια μου δεν ξερω πιο απο τα δυο ενδεχομενα ειναι πιο ανοδηνα :P
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Μετατροπή ταμπούρων σε δισκόφρενα για Punto Mk2 & Mk2b..

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Δεκ 05, 2013 11:11 pm

Το λαστιχο στην εξατμιση?????? PDT_Armataz_01_05
Τι εχετε κανει ρε παιδια.Που το βαλατε το καζανακι και ποσο μεσα ειναι οι ζαντα? PDT_Armataz_01_03
Αυτα εχουν εναν τ.κ. αποσταση μεταξυ τους.Αμα το καταφερατε ειστε απιστευτοι.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μετατροπή ταμπούρων σε δισκόφρενα για Punto Mk2 & Mk2b..

Δημοσίευση από mixalis » Παρ Δεκ 06, 2013 9:12 am

κ ομως μπαμπη αυτο ηταν εβρηκε το λαστοιχο στη γωνια απο το καζανακι κ το ετρωγε σιγα σιγα νταξει μικρο το κακο..δεν ειναι πολυ μεσα η ζαντα απλα ειχε μπει το καζανακι πριν τις ζαντες οι αλλες που ειχα στην αρχη ειχαν πιο μικρο οφσσετ αλλα δεν ειχαν φαρδος τωρα που εβαλα αυτη τη ζαντα εβρισκε για χιλιοστα και το καταλαβα ευτυχως νωρις
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Μετατροπή ταμπούρων σε δισκόφρενα για Punto Mk2 & Mk2b..

Δημοσίευση από Gazofonix » Παρ Δεκ 06, 2013 12:02 pm

Νο comment................... PDT_Armataz_01_06
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”