Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Μάιος 27, 2010 7:43 pm

Sport kit δεν υπαρχει :-) .
Απο εκει και περα θεωρητικα το πιο κοντινο στα μαμα ειναι το KYB και μετα ολα τα αλλα(πλην των ΚΟΝΙ).Τα φοραω εγω αλλα δυστυχως δεν εχουν την αποδοση-στριψιμο των μαμα.Βεβαιως εχουν καλυτερη ποιοτητα και ανεση.
Απο τα υπολοιπα που αναφερεις τα ΚΟΝΙ κοκκινα ειναι λαδιου μονο οποτε μαλλον υπερεχουν εναντι ολων .


No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
birdofprey
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί Μαρ 15, 2005 1:19 pm

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από birdofprey » Πέμ Μάιος 27, 2010 7:58 pm

Οκ το sport kit ηταν το δερματινο τιμονι, αεροτομες, φουστες και 15αρια 185/55R15, αλλα ρωταω αν ειχε να κανει και με την αναρτηση.
P.A.D.R.C. φορας μαμα ελατηρια με KYB? Θεωρεις τα μαμα καλυτερα?Σε σχεση με τα μαμα που ειναι τα 3 κατω του 50% θα εχω βελτιωση με αυτα?
Τα ΚΟΝΙ κοκκινα ειχαν συγκεντρωσει παλαιοτερα και αρνητικα σχολια στο φορουμ. Ειναι και ακριβοτερα απο τα μαμα, αλλα ειναι προτιμοτερα για αποδοση-στριψιμο?
Σημειωνω οτι δεν θελω να απομακρυνθω απο τα χαρακτηριστικα της μαμα αναρτησης.
Η αλλαγη περα απο τη μετρηση (~40%) εχει να κανει με την απωλεια προσφυσης σε στροφες, ειδικα με χαμηλες ταχυτητες στην πολη.
Bird Of Prey...............Flying High....... Fiat Punto Sporting MKII 1.2-16V Black

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Μάιος 27, 2010 8:12 pm

Σαν το pack sportivo(των μκ2β)που περιγραφεις ,και οχι, δεν ειχε διαφορα στην αναρτηση.Anyway off topic :-)

Διαφορα θα δεις ,αλλα τα γλιστρηματα οφειλονται μαλλον στα λαστιχα σου και οχι στα φθαρμενα αμορτισερ σου.Να σου δωσω να καταλαβεις ,τα δικα μου τα πισω εβγαζαν- δεν εβγαζαν αποδοση ~25% οταν αλλαχτηκαν και παρολα αυτα γλιστρηματα δεν ειχα με νορμαλ οδηγηση.

Ναι ,τα ΚΥΒ(excel G) φοραω με μαμα ελατηρια εδω και ~12.000χλμ .Παρολα αυτα τα εργοστασιακα ηταν πιο σπορ και το αμαξι εστριβε με μεγαλυτερες ταχυτητες στα ιδια σημεια δοκιμης. Παρολα αυτα κραταω μια μικρη αμφιβολια κατα ποσο τα ανταλλακτικα ΟΕΜ ειναι της ιδιας αποδοσης με αυτα που φοραει ενα αμαξι οταν βγαινει απο την γραμμη παραγωγης.

Αυτη την στιγμη αν ειχα την δυνατοτητα να αλλαξω παντως, θα δοκιμαζα ειτε τα εργοστασιακα ειτε τα ΚΟΝΙ και κανενα αλλο απο αυτα που αναφερθηκαν.
:-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
birdofprey
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί Μαρ 15, 2005 1:19 pm

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από birdofprey » Πέμ Ιουν 10, 2010 5:13 pm

Τελικα εβαλα το cofap, τα βρηκα σε καλη σχετικα τιμη.Δεν εχω κανει χλμ αλλα η διαφορα ηταν φανερη στις στροφες.Θυμιζει το αμαξι στις αρχες του.Η αποσβεση που ειχαν τα παλια ηταν σχεδον ανυπαρκτη. Χαρακτηριστικα, οταν το καινουργιο το συμπιεζες εκανε να επανελθει 10 δευτερολεπτα, οταν το παλιο εκανε πανω απο 50!! (συμπιεση με το χερι μεχρι τελος διαδρομης πριν την τοποθετηση).
Bird Of Prey...............Flying High....... Fiat Punto Sporting MKII 1.2-16V Black

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Ιουν 10, 2010 5:47 pm

Τωρα μενει να περπατησουν ωστε να δουλεψουν και να στρωσουν .Αναλογως συνθηκων υπολογιζε μετα τις 3000 χλμ να δεις συμπεριφορα.προς το παρον κοπανημα ..:-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
birdofprey
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί Μαρ 15, 2005 1:19 pm

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από birdofprey » Τρί Ιούλ 06, 2010 12:12 pm

Εχω κανει περιπου 1200 χλμ και η διαφορα των νεων κοφαπ με τα παλια ειναι αξιοσημειωτη. Επανηλθε η ικανοτητα του αυτοκινητου να κραταει απιστευτα σε στροφιλικια και να βρισκεται μπροστα απο γρηγοροτερα αυτοκινητα, και να χρησιμοποιω πολυ λιγοτερο τα φρενα...
Bird Of Prey...............Flying High....... Fiat Punto Sporting MKII 1.2-16V Black

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Ιούλ 06, 2010 12:20 pm

Ειναι νωρις για συμπερασματα αφου ακομα στρωνουν και βεβαιως "κοπανανε" .Σε λιγες χιλιαδες χλμ θα ειναι και πιο ανετα ;-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από polatov » Τρί Ιούλ 06, 2010 9:49 pm

και τα alco παιδια για αυτο που ζητατε ειναι παρα πολυ καλα.και στην απλη και στη sport σειρα(αντιστοιχα bilstein κιτρινα) με τα μαμα ελατηρια παντα
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

gghitman
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 7:42 pm

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από gghitman » Σάβ Ιούλ 31, 2010 9:20 pm

καλησπερα.μου εκατσε μια καλη και μου δινει ενα φιλαρακι τα koni τα κιτρινα και σκεφτομαι να τα βαλω με τα μαμα ελατηρια σε ενα grande punto τι λετε θα αλλαξει η συμπεριφορα του λιγο?απλα θελω να περνει λιγοτερη κλιση και να νιωθω οτι παταει καλητερα.η να αλλαξω και ελατηρια?καθε βοηθεια δεχτη.ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Ιούλ 31, 2010 11:35 pm

Αν βαλεις μονο τα αμορτισερ το αμαξι θα σφιξει λιγο και θα εχεις τα χαρακτηριστικα που αναφερεις.Αν αλλαξεις και τα ελατηρια τοτε θα χαμηλωσεις κιολας πραγμα το οποιο απο οτι φενετε δεν ζητας.

σ.σ. Το προβλημα ειναι οταν βαζουμε ελατηρια χαληλωματος με "μαμα" αμαρτισερ γιατι τοτε δεν μπορει να δουλεψει σωστα το στελεχος μεσα στην μπουκαλα.Εσυ αντιθετα θα σφιξεις και λιιιιιγο παραπανω τα ελατηρια (ισως αρχισει να κοπαναει λιγο) οποτε θα ενα καλο αποτελεσμα οσο αφορα την συμπεριφορα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

gghitman
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 7:42 pm

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από gghitman » Κυρ Αύγ 01, 2010 4:04 am

οποτε εχεισ να προτεινεισ κατι καλητερο?

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Αύγ 01, 2010 9:36 am

Φιλε μου , αυτη την στιγμη μας λες να τοποθετησεις κοντυτερα καλαμια σε μαμα ελατηρια .Οπως καταλαβαινεις το αμαξι θα κατσει χαμηλοτερα αργα η γρηγορα αφου τα αμορτισερ δεν θα ειναι στην σωστη θεση τους ποτε.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Αύγ 01, 2010 1:51 pm

gghitman έγραψε:οποτε εχεισ να προτεινεισ κατι καλητερο?

Το θεμα δεν ειναι τι εχω-εχουμε να προτεινουμε εμεις αλλα το τι θελεις εσυ απο το αμαξι ακαι φυσικα τι ποσο μπορεις να δαπανησεις. :wink: Αν εγω σου πω βαλε την ταδε ρυθμιζομενη που κανει 1200€ και συμφωνισουν αλλοι 5 θα την βαλεις? PDT_Armataz_01_01

Η λυση που εχεις στα χερια σου αυτην την στιγμη ειναι και οικονομικη αλλα και δειχνεις να σε καλυπτει σε αρκετα μεγαλο ποσοστο.Προχωρας και αν το αποτελεσμα σου φανει "λιγο" τοτε το ξανακοιταμε υπο αλλα δεδομενα μιας και θα εχεις αλλη εικονα απο το αμαξι. :|
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
boutser
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 1:57 pm

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από boutser » Δευ Ιούλ 18, 2016 8:06 pm

παιδιά εγω εχω το punto young 1.3 mtj 2015. Απ την μανα του εχει 15αρες ζαντες βρήκα ευκαιρία κάτι 16αρες μομο και λεω να του βαλω στα μαμα αμορτισέρ ελατήρια χαμηλώματος αλλα δεν θέλω να γίνει ουτε κούτσουρο ουτε σαύρα . γίνεται ; τι προτείνεται ;

Άβαταρ μέλους
boutser
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 1:57 pm

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από boutser » Τρί Ιούλ 19, 2016 5:41 pm

Καμιά ιδέα ρε παιδιά; τπτ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”