Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από Orange » Τρί Αύγ 25, 2009 6:49 pm

tzagasdog έγραψε:ποια ειναι η γνωμη σας για τους ετοιμους συνδιασμους ελατηριου αμορτισερ τυπου coilover (με ρυθμιση μονο υψους) που παιζουν στα 800-900 ευρω?
Εξαρτατε τυπος μαρκα κλπ.
Παντως αν ειναι ειδικα για ενα συγκεκριμενο μοντελο, ειναι πολυ καλυτερα απο συνδιασμο αμορτισερ ελατηριο.
Εξαιρουνται φυσικα, οι χειροποιητες λυσεις.
Εχεις καποιο συγκεκριμενο στο μυαλο σου και για ποιο αυτοκινητο ειναι??


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Αύγ 25, 2009 8:50 pm

Δεν αναιρω αυτα που λεει ο φιλος skinboy ,αλλα απο προσωπικη εμπειρια σε δυο 1.4 sporting με αυτον τον συνδυασμο(και μαλιστα για πολλα χλμ) δεν εμφανιστηκαν τα προαναφερθεντα σημαδια κοπωσης.Τουλαχιστον οχι στην οδηγηση.Βεβαιως καλο ειναι να τοποθετειται πακετο αμορτισερ/ελατηρια.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
COOLIS
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 07, 2009 12:57 am

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από COOLIS » Τρί Αύγ 25, 2009 9:13 pm

εγω δεν θελω να βαλο τα ελατηρια HR μονο για ομορφια πιο πολυ για να μην πηγαινει σαν βαρκα και να ειναι πιο σταθερο στο δρομο ... τα μαμα αμορτισερ μ ειναι καλα και εχουν επαναφορα μολις τα φτυσουν ομως θα βαλω και bilstein . Θα μου προτεινατε αλλα πιο σκληρα ελατηρια να βαλω μαζι με τα μαμα αμορτισερ ? ? ? ? ?

tzagasdog
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Πέμ Απρ 10, 2008 3:57 pm

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από tzagasdog » Τρί Αύγ 25, 2009 9:23 pm

Orange έγραψε:
tzagasdog έγραψε:ποια ειναι η γνωμη σας για τους ετοιμους συνδιασμους ελατηριου αμορτισερ τυπου coilover (με ρυθμιση μονο υψους) που παιζουν στα 800-900 ευρω?
Εξαρτατε τυπος μαρκα κλπ.
Παντως αν ειναι ειδικα για ενα συγκεκριμενο μοντελο, ειναι πολυ καλυτερα απο συνδιασμο αμορτισερ ελατηριο.
Εξαιρουνται φυσικα, οι χειροποιητες λυσεις.
Εχεις καποιο συγκεκριμενο στο μυαλο σου και για ποιο αυτοκινητο ειναι??

http://www.kamracing.co.uk/manufacturer ... g-438.html
για αυτες λεω

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από skinboy » Τετ Αύγ 26, 2009 12:50 am

P.A.D.R.C έγραψε:Δεν αναιρω αυτα που λεει ο φιλος skinboy ,αλλα απο προσωπικη εμπειρια σε δυο 1.4 sporting με αυτον τον συνδυασμο(και μαλιστα για πολλα χλμ) δεν εμφανιστηκαν τα προαναφερθεντα σημαδια κοπωσης.Τουλαχιστον οχι στην οδηγηση.Βεβαιως καλο ειναι να τοποθετειται πακετο αμορτισερ/ελατηρια.
se sporting 1.2 με αυτο το συνδιασμο εχω δει σπασμενο αμορτισερ (μαμα) σε λιγοτερο απο 1000χλμ.
στο ιδιο αμαξι αλλαγη των μαμα με monroe (αν θυμαμαι καλα) το ιδιο καπου στα 4000χλμ ποιο μετα (το 80% των χιλιομετρων δικα μου κ με φυσιολογικη οδηγηση)

σε HGt Η&R με μαμα αμορτισερ (καμια διαροη κ κανα 10000κμ στην πλατη τους, κοψιμο φουσκας ημιαξονιου κ σπασμενο εμπρος δεξι αμορτισερ μεσα απο τερματισμα στο υψος της μαλακασας την δευτερη μερα που τα φορεσα (200 ?? χλμ να πω?? κατι τετοιο) βεβαια ειχα κ 160 πορεια αλλα τι να λεει....
αντικατασταση σετ εμπρος αμορτισερ με μαμα (5-6 μηνων αμαξι ητανε αλλωστε) στα 4000κμ ποιο μετα λαδια εξω ξερασμενα κ οταν ελυσα τα αμορτισερ να τα δω τα Bump stops μεσα βγηκανε σε τευχη...
αντικατασταση τους με Novitec ελατηρια κ bilstein yellow...πληρες αποτυχια !!

αντικατασταση τους με σετ coilovers, τελος ηχοι, τελος ταλαιπωρια κ με 1000ε , αν βαλεις κ τα ποιο πανω θα επερνα proflex...
απο εδω κ μετα απλα ασχοληθηκα με το τι ηθελα κ οχι προβληματα κ ζημιες.

kai απο τοτε εως σημερα καλυτερα να μην αναφερω γιατι ουτε εγω δεν θυμαμαι ποσους συνδιασμους εχω δοκιμασει
για αυτο πλεον λεω, μια κ καλη ολοκληρη την κινηση σωστα, κ ξενιαζεις.

δοξα το θεο απο αναρτησεις στο μκ2 εχω "καλη" εμπειρια...κ εχω αλλαξει απειρα σετ.

τωρα ετοιμαζουνε development KW Var1 για Panda 2wd για δρομο με γνωμονα "στησιμο ουδετερο για ολα τα γουστα κ εμπειριες"
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
COOLIS
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 07, 2009 12:57 am

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από COOLIS » Πέμ Αύγ 27, 2009 1:18 pm

Ρωτησα σε ενα μαγαζι για ελατηρια και βρηκα και Εibach 3,5 ποντοι μεταχειρισμενα μαζι με περαστικα αλλα χωρις ευθυγραμμιση 150€ καλα ειναι τα λεφτα ? τα ελατηρια αυτα καλα ειναι ? σκληρα μαλακα ? εμπειριες ?

tzagasdog
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Πέμ Απρ 10, 2008 3:57 pm

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από tzagasdog » Πέμ Αύγ 27, 2009 6:04 pm

tzagasdog έγραψε:
Orange έγραψε:
tzagasdog έγραψε:ποια ειναι η γνωμη σας για τους ετοιμους συνδιασμους ελατηριου αμορτισερ τυπου coilover (με ρυθμιση μονο υψους) που παιζουν στα 800-900 ευρω?
Εξαρτατε τυπος μαρκα κλπ.
Παντως αν ειναι ειδικα για ενα συγκεκριμενο μοντελο, ειναι πολυ καλυτερα απο συνδιασμο αμορτισερ ελατηριο.
Εξαιρουνται φυσικα, οι χειροποιητες λυσεις.
Εχεις καποιο συγκεκριμενο στο μυαλο σου και για ποιο αυτοκινητο ειναι??

http://www.kamracing.co.uk/manufacturer ... g-438.html
για αυτες λεω
orange περιμενω μια γνωμη. Και απο τους υπολοιπους βεβαια.

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από Orange » Πέμ Αύγ 27, 2009 8:55 pm

tzagasdog έγραψε:orange περιμενω μια γνωμη. Και απο τους υπολοιπους βεβαια.
Δε σε ξεχασα φιλε... :)
Μονο καλα λογια εχω να πω για την συγκεκριμενη εταιρια και ειδικοτερα, για τα σετ τα συγκεκριμενα.
Παντως αν μπορεις να διαθεσεις τα παραπανω χρηματα, "ανεβα" στα V2. :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από skinboy » Παρ Αύγ 28, 2009 8:22 am

Orange έγραψε:
tzagasdog έγραψε:orange περιμενω μια γνωμη. Και απο τους υπολοιπους βεβαια.
Δε σε ξεχασα φιλε... :)
Μονο καλα λογια εχω να πω για την συγκεκριμενη εταιρια και ειδικοτερα, για τα σετ τα συγκεκριμενα.
Παντως αν μπορεις να διαθεσεις τα παραπανω χρηματα, "ανεβα" στα V2. :wink:
+1 !!
Punto HGT SC Evo

tzagasdog
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Πέμ Απρ 10, 2008 3:57 pm

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από tzagasdog » Παρ Αύγ 28, 2009 5:17 pm

σε σκληροτητα σε συγκριση με aftermarket ελατηρια τι διαφορες εχει? για θεμα ανεσης ρωταω.

Παντως ακομα και το ρυθμισμα σε υψος βολευει απιστευτα μιας και θες να πας ενα ταξιδι πεταγεσαι 2 λεπτα ανεβαζεις το αμαξι και εισαι ανετος

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από skinboy » Σάβ Αύγ 29, 2009 12:46 am

καλα δεν ειναι τοσο απλο οπως το λες.
θελει κρεμασμα σε αναβατοριο για να πειραξεις υψος .
εμπειρο χερι (για να μην χαλασεις τα ζυγισματα)

και καλο ειναι να το φτιαξεις εκει που πρεπει (οχι που ειναι ομορφο αλλα εκει που δουλευει σωστα) κ να το αφησεις εκει.

αυτο που στις ρυθμιζομενες ειναι ευκολια ειναι η ρυθμιση της βυθιση η αλλιως Bump η αλλιως compression.
μαλακωνεις κ εχεις ανεση σκληραινεις κ ειναι ποιο σπορ.
συνηθως οι περισσοτερες αναρτησεις εχουνε μια δυνατοτητα ρυθμισης,
πχ μονο συμπιεση.
καποιες αλλες παλι με μια ρυθμιση κανουνε μικρορυθμιση (σταθερη κ ταυτοχρονη) κ σε συμπιεση κ σε επαναφορα.
και οι τοπ αναρτησεις κανουνε ξεχωριστα ρυθμιση συμπιεσης κ επαναφορας (κ οι ποιο top αλλα οχι κατι που προφανος ενδιαφερει καποιον εδω μεσα ειναι σαν τις προηγουμενες + αργη γρηγορη βυθιση, καλο ειναι αυτες να μην τις κοιτατε περαν του κοστους ειναι αγωνιστικες κ απευθυνονται σε γνωστες κ σε ομαδες μιας κ λαθος ρυθμιση στο αργο γρηγορο βυθισμα μπορει να σε στειλει σε χαντακι για πλακα )


καλο ειναι να μην παιζεις καθε μερα βεβαια με τις βαλβιδες (κ εκει φαινονται κ οι αξιολογες αναρτησεις απο τις απλες , στην αξιοπιστια κ στην ακριβεια, δηλαδη η ρυθμιση στην σκαλα πχ 4 να ειναι παντα ιδια σε τιμη κ οχι την μια ετσι κ την αλλη αλλιως)
για αυτο βλεπεται ιδια αναρτηση σε ρυθμιση κ σε εικονα στο ματι κ η μια κανει 1000ε κ η αλλη 5000ε
Punto HGT SC Evo

tzagasdog
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 563
Εγγραφή: Πέμ Απρ 10, 2008 3:57 pm

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από tzagasdog » Σάβ Αύγ 29, 2009 1:22 pm

ωραια φιλε skinboy για καποιον που τη θελει για χρηση δρομου μια kw variant 1 ή 2 ή καποια αντιστοιχη τι λες? (μαζι θα υπολογιζεις και το οικονομικο μερος του ολου θεματος)

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Re: αμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από skinboy » Κυρ Αύγ 30, 2009 5:26 pm

δεν μπορω να υπολογισω το οικονομικο μερος του θεματος (ουτε νομιζω οτι πρεπει) μιας κ ο καθενας για τον ιδιο το ξερει καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλον , οποτε αυτο ειναι στον καθενα ξεχωριστα κ επομενος δεν μπορω να το γνωριζω εγω.

απο εκει κ περα κ η 1 κ η 2 ειναι μια χαρα κ στο δρομο 9 στους 10 τους αφηνουνε απολυτα ικανοποιημενους.

ειλικρινα κ εγω για εμενα δεν ξερω αμα 8α επερνα για δρομο την 1 η την 2, ειναι ενα δηλημα.

για να ειμαι ποιο συγκεκριμενος.
για το HGT για δρομο ξερω τι σεταπ θα ηθελα εγω , αρα θα ζητουσα την V1 με συγκεκριμενα spec's κ σε valving αλλα κ σε ελατηρια, αρα ασκοπο να πληρωσω την διαφορα της 2 η ποιο περα της 3.
στο Panda, παλι την V1 θα βαλω σε λιγο καιρο, εκει δεν ξερω απολυτα τα spec's Αλλα με τα παιδια απο τον τροχο θα τα κανουμε οπως τα θελω για δρομο παντα μιλαμε.. (ειναι κ η σχεση μου μαζι τους ομως διαφορετικη μιας κ ειναι χορηγοι μου, περαν αυτου ομως ειναι καλα παιδια κ δεν ειναι αλητες κ κερδοσκοποι)

δεν ξερω αμα σε καλυπτει η απαντηση μου !!
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
birdofprey
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί Μαρ 15, 2005 1:19 pm

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από birdofprey » Πέμ Μάιος 27, 2010 7:33 pm

Επανερχομαι στο τοπικ με το εξης: Μαμα αναρτηση sporting 2001 sport kit (αληθεια, ειχε διαφορα στα αμορτισερ αυτη η εκδοση?) και απαιτειται αλλαγη αμορτισερ καθως 3 απο αυτα εχουν πεσει πολυ. ΧΛΜ 87000... Αλλαγη μονο αμορτισερ.. Τι Βαζουμε? Κατι κοντα στα μαμα.
Κοστος κοντα στα 300Ε
1.Μαμα?
2.Sachs (perfomance Μαλλον 300+, advantage?)
3.Koni Special (κοκκινα και μαλλον 300+)
4.Monroe reflex ή gas
5.Bilstein B4 Black

Εαν καποιος εχει βαλει κατι αντιστοιχο περιμενω γνωμη με ενδιαφερον, γιατι διαβασα πολλα και στο παρον τοπικ τα σχολια ειναι παλια και οπως και να το κανεις θα υπαρχει εμπειρια περισσοτερη.
Bird Of Prey...............Flying High....... Fiat Punto Sporting MKII 1.2-16V Black

Άβαταρ μέλους
saxon_747
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1625
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από saxon_747 » Πέμ Μάιος 27, 2010 7:40 pm

birdofprey έγραψε: 1.Μαμα?
Αν εννοεις τα Cofap, δε θα τα προτεινα. Ακριβα γι'αυτο που προσφερουν
birdofprey έγραψε: 2.Sachs (perfomance Μαλλον 300+, advantage?)
Δεν τα εχω δοκιμασει, εχω ακουσει ομως καλα λογια σε οποιο αμαξι και αν μπηκαν.
birdofprey έγραψε: 3.Koni Special (κοκκινα και μαλλον 300+)
Δεν το εχω δοκιμασει, τα εχουν δοκιμασει αλλοι ομως σε Punto, ισως η καλυτερη επιλογη απο αυτα που αναφερεις.
birdofprey έγραψε: 4.Monroe reflex ή gas
Δεν το εχω δοκιμασει, τα εχουν δοκιμασει αλλοι ομως σε Punto, ισως η χειροτερη επιλογη απο αυτα που αναφερεις.
birdofprey έγραψε: 5.Bilstein B4 Black
Tα εχω δοκιμασει, καλο value for money αλλα τιποτα ιδιαιτερο. Μετα απο χλμ κοπανανε αγριως.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”