Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sp95tb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 6:55 pm
Τοποθεσία: Σπαρτη

Δημοσίευση από sp95tb » Σάβ Ιαν 19, 2008 10:38 pm

Φιλε pano_mk2 τα κοκκινα koni τα ειχα στο προηγουμενο αμαξι μου (Alfa 145) και δεν μου ειχαν αφησει καθολου καλες εντυπωσεις.


Punto Sporting Mk2b Turbo...If u see it in your mirror...move away...

Άβαταρ μέλους
panos_mk2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2004 9:46 pm
Τοποθεσία: pathsia

Δημοσίευση από panos_mk2 » Σάβ Ιαν 19, 2008 10:41 pm

Γιατί το λες αυτό?εννοώ από πλευρά κρατήματος από άνεση από διάρκεια ζωης??
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sp95tb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 6:55 pm
Τοποθεσία: Σπαρτη

Δημοσίευση από sp95tb » Σάβ Ιαν 19, 2008 11:04 pm

Απο ανεση ηταν πανω-κατω οπως και τα εργοστασιακα αμορτισερ, και δεν ειχα και προβλημα στην αντοχη τους στον χρονο (ενα μονο μου εσπασε οταν επεσα σε μια λακουβα-πηγαδι). Δεν μου αρεσαν λογω του κρατηματος, καθως με τα εργοστασιακα το αυτοκινητο κραταγε αισθητα καλυτερα.
Punto Sporting Mk2b Turbo...If u see it in your mirror...move away...

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Σάβ Ιαν 19, 2008 11:26 pm

Οσω ενα αυτοκινητο "σφιγγει" περισσοτερο (καλυτερα αμορτισερ), τοσο ποιο απολυτο γινεται.Στριβει μεν καλυτερα, αλλα θελει περισσοτερη προσπαθεια απο τον οδηγο (τοποθετηση πριν, συνεχομενος ελεγχος κτλ).Μια εργοστασιακη αναρτηση, ειναι η χρυση τομη, μεταξυ αποδοσης και ανεσης και σιγουρα ποιο χαλαρης οδηγησης (μεγαλυτερες διαδρομες, ποιο "χαλαρες" αποσβεσεις).Απο την αλλη με ενα ποιο "σκληρο" αμορτισερ, μπορει τα ορια να αυξανωνται, αλλα συναμα το αυτοκινητο γινετε ποιο νευρικο και "ακουει" ποιο γρηγορα και ποιο απολυτα, οποιαδηποτε εντολη του οδηγου.
Μαλλον κατι τετοιο ειναι η "περιπτωση" σου φιλτατε sp95tb.Ισως η εστω και λιγο ποιο ευαισθητη αποκριση του αυτοκινητου σου, σου αφησε αυτη την εντυπωση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sp95tb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 6:55 pm
Τοποθεσία: Σπαρτη

Δημοσίευση από sp95tb » Κυρ Ιαν 20, 2008 1:58 am

Φιλε Orange εδω θα διαφωνησω γιατι αν ηταν οντως ετσι θα συνεβαινε το ιδιο και μετα την αλλαγη των αμορτισερ του Punto, κατι το οποιο δεν ισχυει...
Punto Sporting Mk2b Turbo...If u see it in your mirror...move away...

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Κυρ Ιαν 20, 2008 2:16 am

Δηλαδη, επειδη ισως και να μην καταλαβα καλα, με τα Koni κοκκινα ειχες προβλημα στην 147, αλλα στο Punto δεν ειχες??Τι εβαλες στο Punto?Koni κοκκινα παλι??Συγνωμη, αλλα απο το τελευταιο σου ποστ, μπερδευτηκα.
Παντως το οτι οπως λες, δεν εστριβε το αμαξι, δεν εχει να κανει με το Koni κοκκινο, αλλα μαλλον με κακη ευθυγραμμιση, μετα την τοποθετηση των νεων αμορτισερ.Την εχω πατησει κι εγω ετσι!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sp95tb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 6:55 pm
Τοποθεσία: Σπαρτη

Δημοσίευση από sp95tb » Κυρ Ιαν 20, 2008 10:00 am

Σορρυ για το μπερδεμα, στο Punto εχω βαλει bilstein! Το γνωριζω το προβλημα της κακης ευθυγραμμισης, αλλα ακομα και μετα απο 2 ευθυγραμμισεις (μια οταν τα εβαλα και μια οταν αντικατεστησα το σπασμενο) το "προβλημα" παρεμενε. Επισης αρκετοι εχουν συμφωνησει μαζι μου για τις επιδοσεις των συγκεκριμενων koni.
Punto Sporting Mk2b Turbo...If u see it in your mirror...move away...

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Κυρ Ιαν 20, 2008 1:15 pm

Αν και βγαινουμε off, η ερωτηση μου ειναι η εξης.Εκανες και τις δυο ευθυγραμμισεις, στην ιδια "ραμπα"??Σε ρωταω, γιατι κι εγω ειχα προβλημα και εγω εκανα δυο φορες ευθυγραμμιση σε φιλο μηχανικο και μετα οταν πηγα και τριτη φορα γιατι το αμαξι αποδεδειγμενα δε "παταγε" σωστα, βρηκαμε οτι η "ραμπα ευθυγραμμισης" του, δεν ηταν ευθυγραμμισμενη με το εδαφος, με αποτελεσμα να μη λειτουργει σωστα.Πηγα σε αλλη "ραμπα" και μετα ημουν μια χαρα.
Ειναι χαζο να λεμε οτι με τα Bilstein πχ , δε "παταει" καλα το αυτοκινητο και "παταει" με τα αντιστοιχα ΚΥΒ λχ.
Μικροδιαφορες υπαρχουν στην αισθηση μεταξυ αντιστοιχων προιοντων διαφορετικων κατασκευαστων.Διαφορες στην αποδοση ομως οχι τετοιες που θα σε κανει με το χερι στην καρδια να πεις οτι ο ενας "βγαζει καλα αμορτισερ" και ο αλλος "δε βγαζει".
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sp95tb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 6:55 pm
Τοποθεσία: Σπαρτη

Δημοσίευση από sp95tb » Κυρ Ιαν 20, 2008 1:37 pm

Οι ευθυγραμμισεις εγιναν σε διαφορετικη "ραμπα". Και για να μην παρεξηγουμαστε, ποτε δεν ειπα οτι τα Koni ειναι "μαπα" ενω τα Bilstein σκιζουν. Αυτο που λεω, αποψη δικη μου παντα, ειναι οτι τα συγκεκριμενα αμορτισερ της Koni δεν εχουν να προσφερουν κατι διαφορετικο σε σχεση με τα εργοστασιακα. Οντως, δεν εβαλα στο αυτοκινητο το Vbox 3 για να μετρησω μεγιστες τιμες πλευρικης επιταχυνσης πριν και μετα για να μιλησω με αντικειμενικα κριτηρια... Αυτο που στην τελικη ομως μενει ειναι η αισθηση που αποκομιζει ο οδηγος απο το αμαξι του καθως και το ποσο "γρηγορα" μπορει να "μπει" στις στροφες, εαν βεβαια αυτα ειναι τα κριτηρια που τον ενδιαφερουν στην επιλογη της αναρτησης (και οχι πχ η ανεση)...
Punto Sporting Mk2b Turbo...If u see it in your mirror...move away...

Άβαταρ μέλους
panos_mk2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2004 9:46 pm
Τοποθεσία: pathsia

Δημοσίευση από panos_mk2 » Κυρ Ιαν 20, 2008 1:56 pm

sp95tb τώρα ποια bilstein έχεις τα sport η τα sprint(για χαμήλωμα)??
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sp95tb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 6:55 pm
Τοποθεσία: Σπαρτη

Δημοσίευση από sp95tb » Κυρ Ιαν 20, 2008 2:34 pm

Τα sprint εχω γιατι το εχω χαμηλωσει αρκετα το αμαξι.
Punto Sporting Mk2b Turbo...If u see it in your mirror...move away...

Άβαταρ μέλους
kostas_yaraki
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2008 12:26 pm
Τοποθεσία: Άνω Γλυφάδα

Δημοσίευση από kostas_yaraki » Κυρ Ιαν 20, 2008 3:42 pm

Καλησπερα παιδιά!
Εγώ έχω τα ρυθμιζομενα ΚΟΝΙ, τα κιτρινα.
Αρχικά τα είχα βάλει με τα εργοστασιακά ελατήρια και για να πατήσουν καλύτερα τον πρώτο καιρό και επειδή δεν ήθελα να χάσω σε άνεση.
Οκ,η διαφορά παραπάνω από αισθητή!
Μετά από λίγο έβαλα ελατήρια χαμηλώματος ΤΤΕ (eibach) που θεωρούνται ελάχιστα σκληρά..Ίσως λίγο σκληρότερα από τα HR.
Διαφορά στο κράτημα δεν βλεπεις σε όλες τις συνθήκες.
Απλά, όταν το αμάξι είναι να γύρει σε στροφή με διάρκεια, τα ελατήρια κάνουν παραπάνω από αισθητή την παρουσία τους.
Παρόλα αυτά μην ξεχνάτε:
1)Με ελατήρια χαμηλώματος μειώνεται η διάρκεια ζωής όλων των αμορτισέρ. Απλά τα ΚΟΝΙ αντέχουν λιγο περισσότερο το χαμήλωμα επειδή έχουν λιγάάάκι πιο κοντό καλάμι από τα Bilstein.
2)Μπορεί να μην επηρεάζεται άμεσα η σκληρότητα των αμορτισέρ από τα ελατήρια αλλά λόγω του ότι τα ελατήρια πλέον είναι πιο κοντά, η επαναφορά του αμαξώματος σε ανωμαλίες του δρόμου είναι και αρκετά πιο άμεση/έντονη.
Επομένως στους επιβάτες επικρατεί τελικά η αίσθηση ότι έχουν σκληρύνει τα αμορτισέρ.

Τελικά, κατά την άποψή μου αν δεν είσαι τύπος που το βάζεις όλη τη μέρα αλλά το θέλεις και για καμία ήρεμη διαδρομή ο συνδυασμός εργοστασιακών ελατηρίων με aftermarket αμορτισέρ είναι ο ιδανικότερος!
Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς

Άβαταρ μέλους
TOLAROS
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2276
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 6:02 pm
Τοποθεσία: Ρόδος

Δημοσίευση από TOLAROS » Κυρ Ιαν 20, 2008 7:38 pm

Κανείς δε μπορεί να πει ότι η χ εταιρεία βγάζει καλά και η ψ μάπα.Ούτε να κρίνεις ένα προϊόν από το πώς συμπεριφέρθηκε σε άλλο αμάξι.Μπορεί στην alfa να μην ταίριαζε,σε κάποιο άλλο όμως να έρχεται κουτί.Δεν αποφασίζουμε βάσει εταιρείας αλλά βάσει μοντέλου και αμαξιού που έχουμε.Πχ η brembo μπορεί να βγάζει carbon φρένα που να είναι καλά για μια enzo.Αν τα βάλουμε στα δικά μας όμως θα φάμε τα μούτρα μας στο πρώτο ξαφνικό φρενάρισμα στην πόλη,δουλεύουν μετά από πολύυυ ζέσταμα.Είμαι της άποψης σε αμάξι με "σπορτίφ" προσανατολισμό απ'τη μάνα του να μη το κάνουμε απόλυτο αλλάζοντας τη φιλοσοφία της ανάρτησής του,γίνεται σπαστικό στην καθημερινή χρήση(χώρια που θέλει καλή άσφαλτο για ν'αποδόσει καλά)
Το απόλυτο link....
http://www.youtube.com/watch?v=zRX4mlFi06A
TOLIS HAZZARD!!ΝΤΑΙΖΗ ΓΕΡΑ!!

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Κυρ Ιαν 20, 2008 10:15 pm

εχετε ξεφυγει αρκετα απο το θεμα νομιζω...
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
pasatempo
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Τρί Δεκ 28, 2004 7:22 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pasatempo » Τρί Ιουν 10, 2008 5:28 pm

Για monroe reflex g punto sporting 99 mk1 καμια γνωμη? με τα μαμα ελατηρια.

Ελεγα να βαλω bilstein αλλα 1. ακριβα κ 2 πλεον δεν το παω πολυ το τουτου, τη βρισκω με scooteraki g to καλοκαιρι. Παρολα αυτα πρεπει να αλλαξω αμορτισερ κ 8ελω κατι καλυτερο απ τα μαμα κ απ τα ΚΥΒ. Βασικο: δρομοι = καροδρομοι λακουβες ανωμαλιες αναποδες κλισεις κλπ Α κ να μην κοπαναω αμα μπω κ σε κανα χωμα..Αλλα να εχω καλο κρατημα στις στροφες κ να μην πηγαινει σα βαρκα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”