Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
error
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Μάιος 23, 2005 12:44 am

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από error » Τρί Ιούλ 19, 2016 8:19 pm

Αγαπητέ φίλε...
Το να μπει ελατήριο χαμηλώματος σε μαμά αμορτισέρ είναι λάθος.
Κυρίως γιατί το μαμά αμορτισέρ θα δουλεύει σε λάθος και ποιό χαμηλή θέση.
Αυτό θα το κάνει να χαλάσει πολύ σύντομα. (Ισως και σε μήνες...τη στιγμή που τα μαμά μπορεί να δουλεύουν σχετικά καλά για χρόνια)
Δεν θα κοπανάει το αυτοκίνητο αλλά μόλις τελειώσει το αμορτισέρ δεν θα κρατάει στο δρόμο.
Το έχουν κάνει πολλά παιδιά και το αποτέλεσμα είναι κακό αν όχι επικίνδυνο.
Αν πραγματικά θέλεις να βελτιώσεις τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου κάνε τον κόπο και βάλε 3ποντα ελατήρια χαμηλώματος με βελτιωτικά αμορτισέρ για χαμήλωμα.
Δεν τα κάνουν για πλάκα ή για να πουλάνε... σε συνδυασμό το αυτοκίνητο πραγματικά θα μεταμορφωθεί!!!
Ο συνδυασμός του ελατηρίου με το αμορτισέρ είναι αυτός που φέρνει αποτέλεσμα...κράτημα και ασφάλεια. Οχι το ένα από τα δυο.
Αν δεν μπορείς να σηκώσεις το κόστος...καλύτερα περίμενε μέχρι να μπορέσεις.Είμαι υπέρμαχος της πραγματικής βελτίωσης και όχι του φαίνεσθαι (απλά χαμηλωμένο χωρίς αμορτισερ) Φιλικά.


PUNTO MK2 1.2 16V 80ps 5D :evil: :evil: :evil: 250.000km+

Άβαταρ μέλους
boutser
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 1:57 pm

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από boutser » Παρ Ιούλ 22, 2016 10:39 am

και εγω οταν κανω μια δουλεια θελω να ειναι σωστη. μπορείτε να μου προτείνετε κατάλληλα αμορτισερ ; ευχαριστω!!!

Άβαταρ μέλους
error
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Μάιος 23, 2005 12:44 am

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από error » Σάβ Ιούλ 23, 2016 12:17 pm

Γεια και πάλι.
Αριστη λύση : Ελατήρια Η&R ή eibach (3ποντα χαμηλώματος δεν βλέπω λόγω για παραπάνω)
αμορτισέρ Βilstein κίτρινα χοντροκάλαμα (Β6 Β8 )
Το αποτέλεσμα είναι ένα εντελώς άλλο αυτοκίνητο.
Τα g και στο κράτημα στις στροφές.
Και (κάτι μου με ζόριζε εμένα) στις ανοιχτές καμπές με 120-140χλμ όπου το δικό μου ταλάντωνε και γλιστρούσε για να φύγει από το δρόμο... απλά δεν θα καταλαβαίνει τίποτα ακόμη και κοντά στην τελική (170χλμ για το δικό μου) το αυτοκίνητο στρίβει τόσο μα τόσο άνετα σαν να μην τρέχει τίποτα... (φυσικά και εκεί αισθάνεσαι τα G )

Ενα ηλίθιο παράδειγμα που μπορώ να δώσω είναι το ότι με 1/4 καύσιμο μπορεί να πάρω τέτοια στροφή που το καύσιμο στο ρεζερβουάρ πάει στη μία άκρη του ντεπόζιτου και προλαβαίνει ο δείκτης να μηδενίσει και να αναβοσβήνει το λαμπάκι βενζίνης! Με απλά αμορτισέροελατήρια απλά γλιστράει...
Ακόμη και όταν ξεπεράσεις τα όρια πρόσφυσης (γιατί παντα υπάρχουν όρια) το αυτοκίνητο είναι φέτα...δεν λυγίζει δεν κάνει ηλίθιες ταλαντώσεις δε χρειάζεται να παλεύεις να το μαζέψεις (κατι που είναι πολύ επικίνδυνο και καμιά φορά δε συμμαζεύεται γιατί σε πετάει από την αντίθετη πλευρά (εκτόνωση μαμα μαλακού ελατηρίου)...ακομη και τότε απλά αφήνω το γκάζι και φυσικά είναι στην πορεία του και μπαίνει κανονικά εκεί που θέλω να πάω...
Αξία ανεκτίμητη. Είναι απο τις καλύτερες και ποιό απολαυστικές αγορές που έκανα στο αυτοκίνητο )
τεσπα μην το κουράζω
Αμορτισέρ μπορεί να υπάρχουν και άλλα καλά...απλά τα συγκεκριμένα είναι ΚΑΙ επισκευάσιμα οπότε τα αγοράζεις μία φορά.
PUNTO MK2 1.2 16V 80ps 5D :evil: :evil: :evil: 250.000km+

Άβαταρ μέλους
boutser
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 1:57 pm

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από boutser » Τρί Ιούλ 26, 2016 7:14 pm

ωραίος ο φίλος !! ευχαριστώ ! θα αρχίσω την έρευνα για τιμές!!!

Άβαταρ μέλους
boutser
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 1:57 pm

Re: Aμορτισέρ με μαμά ελατήρια η ελατήρια χαμηλώματος??

Δημοσίευση από boutser » Τρί Ιούλ 26, 2016 7:30 pm

http://www.rellasamortiser.gr/el/fiat/1 ... ml?cid=725

αυτα εχουν μιση τιμη απο τα bilstein εχει κανεις άποψη ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”