θέλω τη γνώμη σας για ζάντα 17" από Fiat Stilo...

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
CRAB is back...
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2007 7:02 pm

Δημοσίευση από CRAB is back... » Δευ Αύγ 13, 2007 11:44 am

προσωπικα το θεωρω πιο τιμιο να πω οτι το αμαξι θα καταστραφει οδηγικα παρα να πω οτι ουυαααααοοουυυυ γαματες του πανε τελεια θα βαλεις και φρενα απο enzo τωρα κλπ κλπ κλπ..............

τι να το κανεις αμα ειναι ωραιο και σε ολα τα αλλα για τα μπαζα???


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Δευ Αύγ 13, 2007 12:03 pm

καλα τα λες....
μαζι σου...

αλλα ο βασιλης που ειναι και ο ιδιοκτητης του αυτοκινητου , μαλλον εχει αλλη αποψη.
Οποτε θεωρω ποιο λογικο να του απανταμε στν ερωτηση του και οχι τι θα καναμε εμεις...

πχ και εγω ,
εχω αλλαξει 4 σετ ζαντες στο αμαξι μου.
παντα 15αρες επερνα για τους ιδιους λογους με εσενα...

αλλα απαντησα στο ερωτημα του , οπως και αλλα παιδια.
πιστευω , προσωπικη μου αποψη βεβαια παντα , οτι απαντοντας σε ερωτημα και μενοντας εκει αποφευγονται τα οφτοπικς.
ειναι κριμα και αδικο να κουραζονται οι mod's να "μαζευουνε τα τοπικς".

ειναι κριμα να διαβαζει καποιος ενα θεμα 10 σελιδων για να δει οτι τελικα οι σχετικες σελιδες με το ερωτημα - τιτλο του φορουμ ειναι 1 αντε δυο...

ειναι ασχημη εικονα του φορουμ προς τα εξω , καποιους τους ενδιαφερει , πχ εμενα ! !

φιλικα.
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
TasosB
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1733
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 12:01 pm
Τοποθεσία: Ίλιον, Αθηνα

Δημοσίευση από TasosB » Δευ Αύγ 13, 2007 12:17 pm

Ρε παιδια κρατηστε αυτο που λεει ο Πετρος και την αρχικη ερωτηση του Βασιλη.

Δεν μιλαμε για τον αν θα γινει μπαζο οδηγηκα η για το αν θα σερνετε η ακομα αν θα το περναει Yugo. Ο Βασιλης ρωτησε αν μας αρεσει εμφανισιακα.
Σχολή Οδηγών...Η Χελώνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Δευ Αύγ 13, 2007 5:01 pm

Basilaki μου... αντε με το καλο... το αμαξι ειναι πολυ ωραιο. προσωπικα το μονο αρνητικο αυτη τη στιγμη στο τουτουνι σου με αυτες τις ζαντες ειναι το οτι δεν ειναι χαμηλωμενο ολα τα αλλα οκ. εμενα μου αρεσουν. τωρα σαν ενναλακτικη κοιτα μπας κ τις βρεις σε 16 τις ιδιες. αυτα.

Άβαταρ μέλους
Βασίλης Σιδέρης
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2006 9:39 pm
Τοποθεσία: Καλύβια Αττικής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Βασίλης Σιδέρης » Παρ Αύγ 17, 2007 10:48 am

Βασίλης Σιδέρης έγραψε:...θα ήθελα να ακούσω γνώμες για τη ζάντα του Fiat Stilo στο Punto Sporting,
ήταν στη διαθεση μου πριν μερικές ημέρες και έκανα μια δοκιμή να δώ πως φαίνεται...
πρώτα απόλα να πω ότι η ζάντα μπήκε δοκιμαστικά για ένα δύωρο και όχι μόνιμα στο αυτοκίνητο..
Βασίλης Σιδέρης έγραψε:το σίγουρο είναι ότι και με τις "σωστές" διαστάσεις πάλι θα μουλαρώσει το sporting...
στο θέμα των επιδόσεων ξέρω τι με περιμένει, άσε που με περνάνε ήδη σχεδόν τα πάντα...
Βασίλης Σιδέρης έγραψε:το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να χαλάσω τη
συμπεριφορά του αυτοκινήτου επειδή μου αρέσουν οι ζάντες..
η εμφάνιση με ενδιαφέρει πολύ αλλά όπως ξαναείπα το μόνο που μπορεί να θυσιάσω είναι οι επιδόσεις
(αφού "μπορεί" να πέσει και μοτερούκλα αργότερα) όχι όμως και η οδική συμπεριφορά...
επίσης μία πολύ σημαντική ανάγκη είναι και το χαμήλωμα ακόμα και τώρα με τις 15άρες,
κάτι ακόμα που θα μπει το σεπτέμβριο είναι μασπιεδάκια και αεροτομή Hgt...το συντομότερο δυνατό..(για δισκους πίσω δεν λέω τίποτα)

Άβαταρ μέλους
Βασίλης Σιδέρης
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2006 9:39 pm
Τοποθεσία: Καλύβια Αττικής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Βασίλης Σιδέρης » Παρ Αύγ 17, 2007 10:57 am

..επίσης ευχαριστώ όλους τους puntoclubίτες για τη συμμετοχή και τις απόψεις που ακούστηκαν :grin: :grin:

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Αύγ 24, 2007 7:57 pm

Βρηκα και αυτο σε περιπτωση που βοηθα :-)
Εικόνα
παροτι μκ2..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
fpgt3
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2004 11:36 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fpgt3 » Τετ Αύγ 06, 2008 8:09 pm

Βασιλακη βλεπω οτι τελικα συμφωνεις με το γουστο μου...υποψιν το οφσετ τις 15 εργοστασιακης ειναι 35 και η συγκεκριμενη απο stilo 42 η 43 μαλλον 10mm αποστατη τον χρειαζεσαι και με ενα λαστιχακι 205/40 ,γιατι το 195/40 δεν στο συνιστω δεν θα ειναι οσο τραγικα ειναι με τα λαστιχα του stilo oi επιδοσεις ,αφου θα εισαι σχεδον σωστος με την original διαμετρο,αλλα μονο λογω μεγαλυτερης επιφανειας ελαστικου και συνολικης αναρτωμενης μαζας θα εχεις επιπτωσει στην οικονομια και τις επιδοσεις σου!! φιλε συμφοιτητη(το ξερω οτι δεν χρειαζοταν η παρεμβαση μου για κατι που ξερεις καλυτερα απο μενα, αλλα ετσι ηθελα να κανω τον εξυπνο)δεν ειχα τι να κανω να πω την αληθεια!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
FIAT

Άβαταρ μέλους
argoteros
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 6:43 pm

Δημοσίευση από argoteros » Πέμ Αύγ 07, 2008 10:42 pm

πολυ ωραιες βαλτες και ενα σετακι HR ελατηρια και εισαι ετοιμος
punto t-jet sport Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Koulou
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2004 1:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Koulou » Τρί Σεπ 02, 2008 1:57 am

Οι 17άρες του Stilo είναι πραγματικά κουκλάρες, αλλά ίσως παραείναι υπερβολικές για Punto mkII(b)... Το θέμα είναι το εξής: τις συγκεκριμένες ζάντες, όπως και όλες άλλωστε, δεν τις βγάζει η ίδια η fiat, αλλά τις παραγκέλνει από κάποια εταιρία. Έτσι, μπορεί στη fiat να βγαίνει μόνο ως 17άρα, άλλα η συγκεκριμένη εταιρία δεν τις βγάζει μόνο στη διάμετρο αυτή! Ειδικά για το συγκεκριμένο σχέδιο βγαίνει 1000% και σε 14άρα και μάλιστα έχει φορεθεί στην Ελλάδα σε Seicento! ;) Άρα, αφού όντως η ζάντα του πάει πολύ μπορείς να το ψάξεις και να τη βρεις σε 16άρα, με την οποία θα είσαι καλυμένος από κάθε άποψη... Δυστυχώς, δεν γνωρίζω ποια είναι η εταιρία που βγάζει τη συγκεκριμένη ζάντα, ούτε ποιος τις εισάγει, αλλά αν ενδιαφέρεσαι, πιθανότατα κάπως μπορώ να βοηθήσω... :)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Σεπ 02, 2008 7:33 am

Το θέμα είναι το εξής: τις συγκεκριμένες ζάντες, όπως και όλες άλλωστε, δεν τις βγάζει η ίδια η fiat, αλλά τις παραγκέλνει από κάποια εταιρία.
Αυτο δεν νομιζω να ισχυει,αφου τα σχεδια τα δινει η FIAT.Αρα μονο αν ο εξωτερικος συνεργατης εχει μπει στην διαδικασια να φτιαξει και μικροτερα καλουπια,θα την μπορεσει να την βρει καποιος!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Koulou
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2004 1:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Koulou » Τρί Σεπ 02, 2008 1:08 pm

P.A.D.R.C έγραψε:
Το θέμα είναι το εξής: τις συγκεκριμένες ζάντες, όπως και όλες άλλωστε, δεν τις βγάζει η ίδια η fiat, αλλά τις παραγκέλνει από κάποια εταιρία.
Αυτο δεν νομιζω να ισχυει,αφου τα σχεδια τα δινει η FIAT.Αρα μονο αν ο εξωτερικος συνεργατης εχει μπει στην διαδικασια να φτιαξει και μικροτερα καλουπια,θα την μπορεσει να την βρει καποιος!
Έχεις δίκιο, μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά... Ναι, η Fiat το δίνει το σχέδιο, αλλά, για τη συγκεκριμένη ζάντα τουλάχιστον όπως είπα πιο πάνω...
Koulou έγραψε:Ειδικά για το συγκεκριμένο σχέδιο βγαίνει 1000% και σε 14άρα και μάλιστα έχει φορεθεί στην Ελλάδα σε Seicento! ;)
Τη φορούσε ένα παιδί απ' το Clubcento σε 14άρα, ο οποίος όμως έχει πλέον χαθεί... Λογικά, αφού έχει βγει σε 14άρα, θα έχει βγει και σε 16άρα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”