θέλω τη γνώμη σας για ζάντα 17" από Fiat Stilo...

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από iceman_n » Σάβ Αύγ 11, 2007 12:15 pm

grandeBILL έγραψε:Bill βαλτες και θα στριβεις τρενο κιολας!!!
αυτο μονο συγουρο δεν ειναι γιατι με δεικτη ταχυτητας W η 17αρα δεν θα κανει τιποτε αλλο απο το να γλιστραει.που να ζεστανει τετοια λαστιχα ουτε hgt δεν μπορει.

δεν ξερω κατα ποσο υπαρχουν 17αρια λαστιχα με δεικτη ταχυτητας V νομιζω μπορεις να βρεις αλλα ειναι δυσκολο και οι επωνυμες μαρκες δεν εχουν.αυτο θελει ψαξιμο.



Άβαταρ μέλους
TOLAROS
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2276
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 6:02 pm
Τοποθεσία: Ρόδος

Δημοσίευση από TOLAROS » Σάβ Αύγ 11, 2007 12:22 pm

Ρε άστε τον άνθρωπο να χώσει τις 17'' να χώνεται στα στροφιλίκια,να κοτσάρει και καμμιά Garett να γίνει PDT_Armataz_01_42 τ'αμάξι.Βασίλη προχώρα!! :grin: :grin:
Το απόλυτο link....
http://www.youtube.com/watch?v=zRX4mlFi06A
TOLIS HAZZARD!!ΝΤΑΙΖΗ ΓΕΡΑ!!

Άβαταρ μέλους
TOLAROS
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2276
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 6:02 pm
Τοποθεσία: Ρόδος

Δημοσίευση από TOLAROS » Σάβ Αύγ 11, 2007 12:29 pm

iceman_n έγραψε:
grandeBILL έγραψε:Bill βαλτες και θα στριβεις τρενο κιολας!!!
αυτο μονο συγουρο δεν ειναι γιατι με δεικτη ταχυτητας W η 17αρα δεν θα κανει τιποτε αλλο απο το να γλιστραει.που να ζεστανει τετοια λαστιχα ουτε hgt δεν μπορει.

δεν ξερω κατα ποσο υπαρχουν 17αρια λαστιχα με δεικτη ταχυτητας V νομιζω μπορεις να βρεις αλλα ειναι δυσκολο και οι επωνυμες μαρκες δεν εχουν.αυτο θελει ψαξιμο.
Ισχύει και δεν ισχύει.Το ότι θέλουν κάποιο χρόνο να ζεσταθούν ισχύει(μη φανταστείς τίποτα τραγικό).Πάντως με την ανάρτηση του Grande τα μαμά Potenza 205/45/R17 δουλεύουν ΑΨΟΓΑ.Για mk2b Sporting δεν έχω εμπειρία,αλλά πίστεψέ με δεν υπάρχει λάστιχο που να μην μπορείς να το ζεστάνεις... :smile: :smile: :smile: :smile:
Το απόλυτο link....
http://www.youtube.com/watch?v=zRX4mlFi06A
TOLIS HAZZARD!!ΝΤΑΙΖΗ ΓΕΡΑ!!

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από iceman_n » Σάβ Αύγ 11, 2007 12:58 pm

καλα καντε οτι θελετε.

και για το αν ζεστενονται τα λαστιχα με W ρωτιστε και τον tsioufff που εβαλε το αμαξι στην πιστα και γλυστραγε ολο.δεν προκειτε θα ζεσταθουν ποτε ιδικα με 95 αλογα εδω με 130 και ειναι πετρα

Άβαταρ μέλους
CRAB is back...
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 945
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2007 7:02 pm

Δημοσίευση από CRAB is back... » Σάβ Αύγ 11, 2007 1:01 pm

ωραια η ζαντα αλλα στον δρομο πρεπει να τρωει κολωνιτσες απο τα αδερφακια του...!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Αύγ 11, 2007 4:06 pm

TOLAROS έγραψε:
iceman_n έγραψε:
grandeBILL έγραψε:Bill βαλτες και θα στριβεις τρενο κιολας!!!
αυτο μονο συγουρο δεν ειναι γιατι με δεικτη ταχυτητας W η 17αρα δεν θα κανει τιποτε αλλο απο το να γλιστραει.που να ζεστανει τετοια λαστιχα ουτε hgt δεν μπορει.

δεν ξερω κατα ποσο υπαρχουν 17αρια λαστιχα με δεικτη ταχυτητας V νομιζω μπορεις να βρεις αλλα ειναι δυσκολο και οι επωνυμες μαρκες δεν εχουν.αυτο θελει ψαξιμο.
Ισχύει και δεν ισχύει.Το ότι θέλουν κάποιο χρόνο να ζεσταθούν ισχύει(μη φανταστείς τίποτα τραγικό).Πάντως με την ανάρτηση του Grande τα μαμά Potenza 205/45/R17 δουλεύουν ΑΨΟΓΑ.Για mk2b Sporting δεν έχω εμπειρία,αλλά πίστεψέ με δεν υπάρχει λάστιχο που να μην μπορείς να το ζεστάνεις... :smile: :smile: :smile: :smile:
Σιγουρα λογο οφσετ θα αποκτησει μεγαλυτερο μετατροχιο.Ομως ουτε θα ζεστενεται ουτε θα παταει τοσο καλα στον δρομο αφου δεν διαθετει το τρομερο βαρος και κυριως στην βροχη θα ειναι χειροτερα.Επισης θα χασει σε κατευθυντικοτητα και αποκριση τιμονιου,πραγμα που εμενα με ενοχλει ηδη με 195/50/15 λαστιχο.Φανταστειτε με 205 ή 215!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
TOLAROS
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2276
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 6:02 pm
Τοποθεσία: Ρόδος

Δημοσίευση από TOLAROS » Σάβ Αύγ 11, 2007 6:13 pm

iceman_n έγραψε:καλα καντε οτι θελετε.

και για το αν ζεστενονται τα λαστιχα με W ρωτιστε και τον tsioufff που εβαλε το αμαξι στην πιστα και γλυστραγε ολο.δεν προκειτε θα ζεσταθουν ποτε ιδικα με 95 αλογα εδω με 130 και ειναι πετρα
Απ'ότι είδα στο αβαταρ ο tsioufff έχει mk2 σωστά;Είναι σαφώς ελαφρύτερο του Grande ,οπότε λογικό να μη τα ζεσταίνει τόσο εύκολα.Προσωπικά στη βροχή δεν είναι ότι δε το εμπιστεύομαι,απλά δεν είναι τόσο καλό όσο είναι στο στεγνό(κοινώς καλόμαθα στο στεγνό...),κάτι που σίγουρα οφείλεται τόσο στο προφίλ όσο και στο φάρδος
Το απόλυτο link....
http://www.youtube.com/watch?v=zRX4mlFi06A
TOLIS HAZZARD!!ΝΤΑΙΖΗ ΓΕΡΑ!!

Άβαταρ μέλους
iceman_n
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευση από iceman_n » Σάβ Αύγ 11, 2007 6:18 pm

αρα ο βασιλης που εχει mk2b παλι δεν εχει το βαρος του grande και σιγουρα σεν εχει το βαρος του hgt στο μπροστινο μερος οποτε . . .

Άβαταρ μέλους
TOLAROS
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2276
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 6:02 pm
Τοποθεσία: Ρόδος

Δημοσίευση από TOLAROS » Σάβ Αύγ 11, 2007 6:31 pm

iceman_n έγραψε:αρα ο βασιλης που εχει mk2b παλι δεν εχει το βαρος του grande και σιγουρα σεν εχει το βαρος του hgt στο μπροστινο μερος οποτε . . .
Nαι,δε λέω ότι θα'ναι σαν Grande η αίσθηση.Αν δεις πρότεινα να αναβαθμίσει και το μοτέρ.
Πάντως αν το καλοσκεφτείς,μ'αυτή τη λογική τα ελαφρά αμάξια επιδόσεων δε θα'πρεπε να έχουν λάστιχα δείκτη W,διότι στην διάρκεια της ζωής τους τα πιο πολλά χλμ δε τα κάνουν με υψηλές ταχύτητες.Παρόλ'αυτά όμως τα φοράνε.Δηλ δεν παναπει ότι τα W λάστιχα είναι επικίνδυνα για κάθε μέρα.Κάτι κερδίζεις,κάτι χάνεις...
Το απόλυτο link....
http://www.youtube.com/watch?v=zRX4mlFi06A
TOLIS HAZZARD!!ΝΤΑΙΖΗ ΓΕΡΑ!!

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Κυρ Αύγ 12, 2007 10:43 am

Spartiatis No2 έγραψε:Το σωστότερο το'πε ο iceman μέχρι τώτα και συμφωνώ μαζί του. Βγάλτα και βάλε 16άρα ζάντα. Εντάξει, ωραία η ζαντούλα αλλά το punto θυμίζει πλέον τζιπάκι.

Εμένα θα μου άρεσε μία πολυάκτινη βέβαια. Δοκιμασμένη και όμορφη λύση.

Για παράδειγμα
:grin:
Εικόνα
punto, punto, το δαχτυλιδι?

dion

Δημοσίευση από dion » Κυρ Αύγ 12, 2007 12:52 pm

Η ALESIO SPYDER ειναι η ζαντα που θα ηθελα να βαλω και εγω στο grande μου και η συγκρεκριμενη ζαντα τα σπαει ! ! !

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Κυρ Αύγ 12, 2007 2:19 pm

Ρε παιδάκια,για εμένα είναι υπερβολή η 17άρα σε mk2b...Με 2 διαστάσεις πέλματος πάνς το αμάξι κόβει από νεύρο και κατευθυντικότητα όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος P.A.D.R.C...Υπερβολή σε θέμα επιδόσεων και στο ότι φαίνονται λίγο μεγάλες οι ρόδες για το αυτοκίνητο,το ψηλώνουν...΄Τώρα για τα περί βάρους κτλ δε θα το αναλύσω,μιλάω για τα απλά πρακτικά που βλέπεις στο δρόμο.Δηλαδή από πέλμα 185 που φοράει μαμά το mk2b sporting σε 205 είναι πάνω 2 διαστάσεις...Εγώ προσωπικά που έχω ανέβει στο απλό 80άρι mk2b 2 διαστάσεις πέλματος το αμάξι έκοψε αρκετά.Το θετικό είναι ότι πατάει καλύτερα στο δρόμο αλλά τί να το κάνω που έκοωε τρελά?Σε 185 θα επιστρέψω στην επόμενη αλλαγή ελαστικού...

Εν ολίγοις,με τις 17άρες,κερδίζεις σε ομορφιά καθότι ''γεμίζει'' ο θόλος αλλά χάνεις σε όοοοολους τους άλλους τομείς...

Άβαταρ μέλους
TOLAROS
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2276
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 6:02 pm
Τοποθεσία: Ρόδος

Δημοσίευση από TOLAROS » Κυρ Αύγ 12, 2007 5:53 pm

GRIGIO έγραψε:Ρε παιδάκια,για εμένα είναι υπερβολή η 17άρα σε mk2b...Με 2 διαστάσεις πέλματος πάνς το αμάξι κόβει από νεύρο και κατευθυντικότητα όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος P.A.D.R.C...Υπερβολή σε θέμα επιδόσεων και στο ότι φαίνονται λίγο μεγάλες οι ρόδες για το αυτοκίνητο,το ψηλώνουν...΄Τώρα για τα περί βάρους κτλ δε θα το αναλύσω,μιλάω για τα απλά πρακτικά που βλέπεις στο δρόμο.Δηλαδή από πέλμα 185 που φοράει μαμά το mk2b sporting σε 205 είναι πάνω 2 διαστάσεις...Εγώ προσωπικά που έχω ανέβει στο απλό 80άρι mk2b 2 διαστάσεις πέλματος το αμάξι έκοψε αρκετά.Το θετικό είναι ότι πατάει καλύτερα στο δρόμο αλλά τί να το κάνω που έκοωε τρελά?Σε 185 θα επιστρέψω στην επόμενη αλλαγή ελαστικού...

Εν ολίγοις,με τις 17άρες,κερδίζεις σε ομορφιά καθότι ''γεμίζει'' ο θόλος αλλά χάνεις σε όοοοολους τους άλλους τομείς...
Συμφωνώ 100%.Απλά σε εμφάνιση λένε...είναι τί ζητάει κανείς απ'τ'αμάξι του.Αν πάντως ο Βασίλης αργότερα σκαλίσει το μοτέρ,θα χρειαστεί μεγάλη ζάντα.Πάντως πλάτος πάνω από 205 το θεωρώ υπερβολή...
Το απόλυτο link....
http://www.youtube.com/watch?v=zRX4mlFi06A
TOLIS HAZZARD!!ΝΤΑΙΖΗ ΓΕΡΑ!!

Άβαταρ μέλους
Sporti
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2006 3:11 pm
Τοποθεσία: Αλιμο

Δημοσίευση από Sporti » Κυρ Αύγ 12, 2007 11:03 pm

TOLAROS έγραψε:...Για mk2b Sporting δεν έχω εμπειρία,αλλά πίστεψέ με δεν υπάρχει λάστιχο που να μην μπορείς να το ζεστάνεις... :smile: :smile: :smile: :smile:
Συμφωνω,..... :cool:

θυμασαι πωs ειναι τα δικα μου ε....?

Εγω παντωs παροτι οι ζαντεs που λεει ο Βασιληs ειναι πολυ ωραιεs, νομιζω οτι για το ΜΚ2Β η καλυτερη λυση ειναι 16αρα ζαντουλα με 195 διασταση ,....και χαμηλωματακι 3-4 ποντουs και δειχνει super....
ΕικόναΕικόναΕικόνα

ΜΚ1 Sporting - MK2b Sporting - Grande Sporting - A3 Sportback 1.8TFSI

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Δευ Αύγ 13, 2007 9:08 am

ρε παιδια αλλο ρωταει το παιδι και αλλο λετε...
αν σας αρεσουνε ρωταει....

δεν ειναι ασχετος και ξερει τι κοβει και πως το αμαξι αλλα θελει να κανει αλλα πραγματα.

επισης υπαρχουνε και αλλοι δεικτες εκτος του W στα 205/40/17 αρκει να ψαξεις σε αλλες μαρκες
αν ο Βασιλης κανει κεφι να κουμπωσει απο μεσα 330 δισκο με τα λοιπα παρελκομενα , τι θα κανει δηλαδη , θα βαλει τα φρενα απο εξω απο τις ζαντες για να χωρεσουνε ???

σαφος και το γνωριζει και ο ιδιος οτι θα του κοψει , αλλα ρωταει καθαρα και σαφεστατα αν σας αρεσουνε , οχι τα υπερ και τα κατα και το ποσο γλιστραει το λαστιχο και ποτε θα το ζεστανει.....

ολα εχουνε τα υπερ και τα κατα τους....
ας μεινουμε συντονισμενοι στο ερωτημα και ας μην λεμε οτι θελουμε , πιστευω οτι ειναι καλυτερο για ολους που ενδιαφερονται να διαβασουνε αυτο το θεμα.
Punto HGT SC Evo

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”