Aναβάθμιση φρένων από 257mm σε 284mm - mk2B Sporting

Θέματα που αφορούν την ανάρτηση τα φρένα και άλλα.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Τρί Απρ 24, 2007 11:34 am

βασιλη ποτε τα βγαζεις για να τα βαλω ειπαμε???



Άβαταρ μέλους
PuntoGTR
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Παρ Μαρ 26, 2004 10:47 am
Τοποθεσία: Χολαργός

Δημοσίευση από PuntoGTR » Τρί Απρ 24, 2007 12:04 pm

’ψογος...και πολύ καλή παρουσίαση του θέματος...Μπράβο...!!! :cool:
PuntoGT 4 ever

Άβαταρ μέλους
Βασίλης Σιδέρης
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2006 9:39 pm
Τοποθεσία: Καλύβια Αττικής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Βασίλης Σιδέρης » Τρί Απρ 24, 2007 11:09 pm

kostas x 69 έγραψε:bravo bill kalorizika kala frenarismata!
sotiris 14 έγραψε:μπραβο βασιλη. καλη δουλεια...
TasosB έγραψε:Μπραβο ρε Βασιλη :)
ευχαριστώ παίδες...έτοιμος είμαι να κατεβάσω κρεβάτι στο γκαράζ να κοιμόμαστε παρέα, γιατι στο σπίτι δεν χωράει να ανέβει το Punto..
(τέτοιος έρωτας..)
ACCENTWIZARD έγραψε:Πολυ ομορφο αποτελεσμα.Τσεκαρε και αν η ρεζερβα σου ειναι 15αρα γιατι αν ειναι 14αρα σε
βλεπω αν σε πιασει μπροστινο λαστιχο να βαζεις την πισω ροδα μπροστα....
καλά τα λες φίλε ACCENTWIZARD, ούτε που έχω προσέξει τι είναι η ρεζέρβα..και όταν βάλω και πίσω ταψιά??
(τα δεύτερα ή τα τρίτα πίσω θα είναι ταψιά...) με βλέπω να παίρνω ρεζέρβα από Coupe 20VT αλλά και το κομπρεσεράκι
του Hgt ή Grande που λέγαμε..

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Τρί Απρ 24, 2007 11:17 pm

ρε συ Βασιλη γτ με κολαζεις βραδυατικα...μα εισαι κ εσυ.οπως κ να χει καλοριζικα. καλα ειναι τρελα ο πουντακας με αυτες τις φρενουμπες...α ρε ατιμε το πες κ το κανες. ευχομαι κ τη 16αρα που λεγαμε αφου βαλεις κ τα πισω... αν θες στειλε μου με πμ σε παρακαλω το κοστος των δισκων αυτων γτ καποια στιγμη θα τους αλλαξω κ να μη βαλω σα τους μαμα. Παντως παρουσιασες το θεμα αναλογα κ με σχολια κ με αποδειξεις. εισαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ παει τελειωσε. τα λεμε κ απο κοντα αν ειναι.

Άβαταρ μέλους
grhgorhsptol
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1509
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:52 pm

Δημοσίευση από grhgorhsptol » Τρί Απρ 24, 2007 11:24 pm

Πολύ ωραία Βασίλη,καλορίζικα!

Τιμές για δαγκάνες,δίσκους,σωληνάκια κτλ?

Άβαταρ μέλους
Βασίλης Σιδέρης
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2006 9:39 pm
Τοποθεσία: Καλύβια Αττικής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Βασίλης Σιδέρης » Τρί Απρ 24, 2007 11:30 pm

dimitris95 έγραψε:πολυ ωραιος αλλα πλεον νομιζω πρεπει ν αλλαξεις κ ζαντα για να δειξει.................... σου βαζω ιδεες;; ασ το οπως ειναι.. μια χαρα ειναι...

η ζάντα θα μπεί αλλά όχι για να φανούν αυτά αλλά για να χωρέσουν τα 4πίστονα..πρώτα όμως έχουν σειρά τα δισκόφρενα πίσω..

dimitris95 έγραψε:σε αλλο χρωμα η δαγκανα παιζει; κ βεβαια για πες κοστος..
το χρώμα εγώ το έριξα..και τις έκανα μαυρες για να είναι ψιλοδιακριτικές, αν όχι μαύρες θα τις έκανα ασημένιες...
σίγουρα όχι κόκκινες πάντως..μου θυμίζει τις ψευτιές που κάνει η VW που βάφει κόκκινες τις μονοπίστονες για να νομίζεις
ότι σου έχει βάλει και φρένα στο τουτού...αν έχω άδικο να μου το πέιτε...
dimitris95 έγραψε:θα κανεις κατι κ με τα πισω φρενα; μετατροπη σε δισκους; κ πώς;..
ναι, τα έχω σχεδόν έτοιμα αλλά θέλω ακόμα κάτι λεπτομέρειες.. θα τα δούμε και αυτά αναλυτικά...
dimitris95 έγραψε: βγαλ το κ κανα2 φωτο σε φως να φαινεται καθαρα να το θαυμασουμε..

τελος, καπου ειχε αναφερθει οτι καλυτερα να αποφευγουμε τους τρυπητους δισκους κ να προτιμαμε τους χαρακτους.. οχι;
γιατι αυτη η επιλογη; καθαρα αισθητικοι λογοι;

ναι εχει αναφερθεί και ο σημαντικότερος λόγος είναι ότι όσο τρώγονται οι δίσκοι κάνουν αυλάκια πάνω τους αλλά
αυτό θα συμβεί μετα από πολλάάά χιλιόμετρα, παίζει και η περίπτωση ρωγμών που ξεκινούν από τις τρύπες αλλά και αυτό δεν
θα συμβει γιατι τα φρένα αυτά σε αυτό το αυτοκίνητο και με εμένα στο τιμόνι δεν ξέρω καθε πότε θα ζεστενονται..(σπάνια μήπως?)
επίσης υπάρχουν χαρακτοί δίσκοι Brembo max οι οποίοι είναι ωραίοι - ψιλοσυμπαθητικοί αλλα φαίνονται πολύ χαλαροί (cool)
και εγώ ήθελα κατι πιό Racing, Brembo Sport χαρακτοί δεν υπάρχουν στην Αθήνα και από την αλλη, οι Galfer tuning οι οποίοι δείχνουν
πολύ κακοί (τσαμπουκάδες-άγριοι) αλλά από την Galfer με ξεχάσανε τα παληκάρια (έπαιρνα και ξαναέπαιρνα τηλ...)
οπότε και εγώ τους τρυπητούς..

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Τρί Απρ 24, 2007 11:44 pm

Βασίλη ξέρεις διάσταση μαμά δίσκο από το 1200άρι με τα 80 άλογα?Ρωτάω για να δ΄'ω τί θα βάλω γιατί τους μαμά μονούς σιγ'α σιγ'α τους τρώω..
Τί αίσθηση σου δίνει το αμάξι τώρα στο φρενάρισμα?Δεν ψιλοβουτάει καθόλου στα μούτρα(εννοώ ότι φρενάρει περισσότερο μπροστά)?
Πίσω μετατροπή πώς θα την κάνεις,ολόκληρη γέφυρα από gt?

Άβαταρ μέλους
Βασίλης Σιδέρης
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2006 9:39 pm
Τοποθεσία: Καλύβια Αττικής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Βασίλης Σιδέρης » Τρί Απρ 24, 2007 11:44 pm

και δύο-τρεις φωτο ακόμα που δείχνουν το ανταπτοράκι όρθιο αλλά και ξάπλα και μάλιστα δείχνουν αυτό ακριβώς
που λέγαμε σε άλλο τόπικ με τον φίλο iceman_n
iceman_n έγραψε:..το μονο που κανεις ειναι να φτιαξεις χειροποιητους ανταπτορες ωστε οι τρυπες που βιδωνουν οι δαγκανες
στο ακρο να ειναι διαφορετικες δηλαδη η μια πιο μακρια απο την αλλη...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimitris95
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 657
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 12:25 pm
Τοποθεσία: Μετς και Ν.Βουτζάς (Ραφήνα)

Δημοσίευση από dimitris95 » Τρί Απρ 24, 2007 11:52 pm

η ζάντα θα μπεί αλλά όχι για να φανούν αυτά αλλά για να χωρέσουν τα 4πίστονα..πρώτα όμως έχουν σειρά τα δισκόφρενα πίσω..
ποτε θα βαλεις τα τετραπιστονα; κ αφου θα βαλεις τετραπιστονα γιατι εβαλες αυτα;
επισης, αφου μιλας για τετραπιστονα, εχεις σκοπο κ για μηχανικη βελτιωση;;; τι;;;
ναι, τα έχω σχεδόν έτοιμα αλλά θέλω ακόμα κάτι λεπτομέρειες.. θα τα δούμε και αυτά αναλυτικά...
περιμενω με ανυπομονησια...
Τί αίσθηση σου δίνει το αμάξι τώρα στο φρενάρισμα?Δεν ψιλοβουτάει καθόλου στα μούτρα(εννοώ ότι φρενάρει περισσότερο μπροστά)?
για πες οντως για αισθηση.. μηπως ειναι πολλα για μπροστα κ λιγα τα πισω τα ταμπουρα;
d.i.s.p.i.c.

μα οποιος δ χασει στα λεφτα κ στην αγαπη δ εχει μαθει τη ζωη...

Άβαταρ μέλους
dimitris95
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 657
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 12:25 pm
Τοποθεσία: Μετς και Ν.Βουτζάς (Ραφήνα)

Δημοσίευση από dimitris95 » Τετ Απρ 25, 2007 12:04 am

νομιζω επισης πρεπει ν αλλαξεις το αβαταρ σου.. να φαινεται περισσοτερο η ζαντα με τον δισκο μεσα.... :wink: :mrgreen:
κ επισης εχεις σκοπο να κατεβεις σε συναντηση; αυριο ας πουμε; για να θαυμασουμε κ απο κοντα το πουντακι... PDT_Love_11 :grin:
d.i.s.p.i.c.

μα οποιος δ χασει στα λεφτα κ στην αγαπη δ εχει μαθει τη ζωη...

Άβαταρ μέλους
Βασίλης Σιδέρης
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2006 9:39 pm
Τοποθεσία: Καλύβια Αττικής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Βασίλης Σιδέρης » Τετ Απρ 25, 2007 12:54 am

πριν τα λαστιχα φαγωθούν εντελώς έχω σκεφτεί να βάλω 16άρες
http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?t ... highlight=
αυτό υπολογίζω να γίνει τέλος καλοκαιριού η φθινόπορο αλλά δεν είναι και σίγουρο...
κολλητα πάντως θα βάλω και τετραπίστονα, μέχρι τότε τι θα έκανα, θα καθόμουν με σταυρωμένα τα χέρια?
ή να έβαζα δισκόφρενα πίσω 257χιλ. με 257 και μπροστά? έλεγα να το αφήσω μαμά αλλά με εμένα που εμπλεξε το
ταλαίπορο την πάτησε...τι να θαυμάσεις dimitris95? το κατσίκι με τους 284 μπροστά? (και ταμπούρα πίσω? χεχε..) αν κοιμηθω καθόλου απόψε θα είμαι
αυριο Μαρινόπουλο και με νέο μέλος ( Mike95 - δεν έχει κάνει εγγραφή ακόμα ) και θα τα πούμε από κοντά...

Άβαταρ μέλους
Βασίλης Σιδέρης
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2006 9:39 pm
Τοποθεσία: Καλύβια Αττικής
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Βασίλης Σιδέρης » Τετ Απρ 25, 2007 8:16 am

GRIGIO έγραψε:Βασίλη ξέρεις διάσταση μαμά δίσκο από το 1200άρι με τα 80 άλογα?Ρωτάω για να δ΄'ω τί θα βάλω γιατί τους μαμά μονούς σιγ'α σιγ'α τους τρώω..
αν δεν κάνω κάπου λαθος φοράς 240x11, ισως για το δικό σου η ιδανοκότερη λύση να είναι 257x20 απο
mk2b ή gt3...τα έχει βάλει κολλήτος με mk2b 1.2 σε σιδερένιες ζάντες και είναι πάρα πολύ ικανοποιημένος
μιλάω για psycho-φρενάκια..τα αλλα του αυτοκίνητα άλλαζαν φρένα στην εγγύηση κάθε δίμηνο, νομίζω οτι ΟΛΕΣ οι αντιπροσωπείες
έκοψαν την εγγύηση των φρένων λόγω του κολλητού...
GRIGIO έγραψε: Τί αίσθηση σου δίνει το αμάξι τώρα στο φρενάρισμα?Δεν ψιλοβουτάει καθόλου στα μούτρα(εννοώ ότι φρενάρει περισσότερο μπροστά)?
dimitris95 έγραψε: για πες οντως για αισθηση.. μηπως ειναι πολλα για μπροστα κ λιγα τα πισω τα ταμπουρα;
δεν έχω καταλάβει τέτοια συμπεριφορά..βεβαίως έχω κάνει ελάχιστα χλμ από τη δευτέρα, περίπου 250 μεσα στην πόλη..
δε νομίζω να κάνει κάτι τέτοιο γιατι η μεταβολή δεν είναι και τόσο μεγάλη.. λίγο μεγαλύτερο τακάκι και λίγο μεγαλύτερη
δισκόπλακασε σχέση με το εργοστασιακό είναι αυτό που έβαλα, δεν είναι και κάτι τραγικό..
GRIGIO έγραψε: Πίσω μετατροπή πώς θα την κάνεις,ολόκληρη γέφυρα από gt?

όχι φιλε GRIGIO, ντιζες και στηρηγματάκια Hgt, δαγκάνες και μαρκούτσια απο άλλο μοντέλο του groupo και πλακάκια κατασκεύη..
θα περάσουν από εδώ μέσα και αυτά οπότε θα τα δούμε όλοι...

Άβαταρ μέλους
skinboy
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6281
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2004 8:57 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skinboy » Τετ Απρ 25, 2007 10:04 am

εχεις να βρεις και για μενα κατι που σου εχω πει για πισω , Βασιλη...
Punto HGT SC Evo

Άβαταρ μέλους
grhgorhsptol
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1509
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:52 pm

Δημοσίευση από grhgorhsptol » Τετ Απρ 25, 2007 10:49 am

Βασίλης Σιδέρης έγραψε:πριν τα λαστιχα φαγωθούν εντελώς έχω σκεφτεί να βάλω 16άρες
http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?t ... highlight=
αυτό υπολογίζω να γίνει τέλος καλοκαιριού η φθινόπορο αλλά δεν είναι και σίγουρο...
κολλητα πάντως θα βάλω και τετραπίστονα, μέχρι τότε τι θα έκανα, θα καθόμουν με σταυρωμένα τα χέρια?
ή να έβαζα δισκόφρενα πίσω 257χιλ. με 257 και μπροστά? έλεγα να το αφήσω μαμά αλλά με εμένα που εμπλεξε το
ταλαίπορο την πάτησε...τι να θαυμάσεις dimitris95? το κατσίκι με τους 284 μπροστά? (και ταμπούρα πίσω? χεχε..) αν κοιμηθω καθόλου απόψε θα είμαι
αυριο Μαρινόπουλο και με νέο μέλος ( Mike95 - δεν έχει κάνει εγγραφή ακόμα ) και θα τα πούμε από κοντά...
Αν μπούν δισκόφρενα μπρος-πίσω με ίδια διάμετρο θα υπάρξει πρόβλημα? (πχ θα αλλάξει η αναλογία φρεναρίσματος)

Άβαταρ μέλους
dimitris95
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 657
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 12:25 pm
Τοποθεσία: Μετς και Ν.Βουτζάς (Ραφήνα)

Δημοσίευση από dimitris95 » Τετ Απρ 25, 2007 11:18 am

σε ρωταμε για κοστος αλλα απαντηση δ παίρνουμε.. λογικο αφου εσυ τα εκανες αλλα γενικα η αγορα τους κλπ ποσο παει.. αν σου ειναι ευκολο..
αν ερθεις σε συναντηση ειδοποιησε πρωτα μπας κ τα δουμε απο κοντα..

κ επισης θελω να μου εξηγησεις πως αλλαξες φρενα οντας μεσα στην εγγυηση κ κρατωντας χωρις προβλημα..
d.i.s.p.i.c.

μα οποιος δ χασει στα λεφτα κ στην αγαπη δ εχει μαθει τη ζωη...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες βελτιώσεις”