Sony xplode help

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
SuLiS
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2004 1:14 pm
Τοποθεσία: Καλλιθεα

Sony xplode help

Δημοσίευση από SuLiS » Παρ Ιουν 18, 2004 1:29 pm

ρε παιδια 2 ερωτησεις θελω να κανω.

εχω ενα punto elx του '97 και ειχα παρει 2 ηχεια pioneer πισω 180w.
Δεν ειναι μικρουλια αλλα ουτε και μεγαλα.

Η ερωτησεις μου ειναι:

1. Θελω βγαλω τα pioneer απο πισω και να τα βαλω μπροστα. Το θεμα ειναι οτι δεν χωρανε με τιποτα στις μπροστα θηκες που εχει το punto.
Αρα πρεπει να ανοιξω τρυπες στις πορτες. Το εχει κανει κανεις??
Αξιζει η θα το χαλασω το αμαξι και θα μεινω με 2 τρυπες στις πορτες???


2.Πισω θελω να βαλω μεγαλυτερα ηχεια και εχω κατασταλαξει στα sony xplode και το μοντελο xs-f6943.
Ειναι οβαλ και βγαζουν 360w.
Aυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ξερει καποιος ποσο βγαζουν καθαρο.
Βγαζουν τουλαχιστον 50W καθαρα??
Εψαξα στο internet και δεν λεει που θενα.


Να σημειωσω οτι δεν εχω καποιον ενισχυτη και εχω το cd mp3 player
της pioneer DEHP-3500MP που βγαζει 4x50W.


Ευχαριστω.



Άβαταρ μέλους
puntomad
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2747
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 10:44 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από puntomad » Παρ Ιουν 18, 2004 1:54 pm

Φιλε μου τα οβαλ που λες τα αντε να ειναι 30-35 W rms οπως και τα περισσοτερα οβαλ στην αγορα. Αν σκεφτεις οτι η πηγη σου βγαζει γυρω στα 25 W rms είναι καλά. Ολα σχεδον τα οβαλ που υπαρχουν στην αγορα για ενισχυση απο κασετοφωνο ειναι παρομια. Λιγο καλυτερο μπασο τα sony καλυτερες μεσαιες τα pioneer και καλυτερα ψηλα τα kenwood. Τα alpine ειναι καλυτερα γιατι παιζουν αρκετα καλα σε ολες τις συχνοτητες. Καλυτερη αγορα κατα την γνωμη μου ειναι τα sony, σχεση τιμης αποδοσης.

Οσον αφορα μπροστα, δεν μας ειπες αν εχει τσεπες το αμαξι στις πορτες για να παρει μεγαφωνο.Αν δεν εχει μην τρυπησεις την πορτα, υπαρχουν ετοιμες τσεπες που αντικαθιστουν τις μαμα και περνουν μεγαφωνο 17cm.Το καλυτερο για μπροστα ειναι αυτο, διαιρουμενο 17αρι μπροστα στην πορτα και tweeter στις μαμα στις θεσεις.

Αυτη κατα την γνωμη μου ειναι η καλυτερη λυση για ενα απλο και σχετικα καλο ηχοσυστημα στο αυτοκινητο.
Εικόνα

SuLiS
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2004 1:14 pm
Τοποθεσία: Καλλιθεα

Δημοσίευση από SuLiS » Παρ Ιουν 18, 2004 2:16 pm

ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση!

Καλα τοσο λιγο βγαζουν τα xplode???

Αντε 30-35w???
Ειναι σιγουρο αυτο??

Δηλαδη αυτα που εχω τωρα τα pioneer που ειναι 180w ποσα βγαζουν??
15-20??

Τελοσπαντων θα ακουγονται τουλαχιστον καθολου?
ψιλοξενερωσα τωρα.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
puntomad
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2747
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 10:44 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από puntomad » Παρ Ιουν 18, 2004 2:19 pm

Θα ακουγονται πολυ καλα... τα watt αυτα που αναγραφονται ειναι τα μουσικα. Αν προσεξεις πανω στην συσκευασια θα γραφει τα πραγματικα watt. Αυτο που σε νοιαζει ειναι ο τελικος ενισχυτης να ειναι "κοντα" σε watt με τα μεγαφωνα, τα συγκεκριμενα θα παιξουν καλα με την πηγη σου.
Εικόνα

SuLiS
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2004 1:14 pm
Τοποθεσία: Καλλιθεα

Δημοσίευση από SuLiS » Παρ Ιουν 18, 2004 2:28 pm

Σευχαριστω πολυ Αdmin με βοηθησες παρα πολυ. :)
Θα παω να τα παρω τελικα σημερα. 8)
100euro :evil:
τα λεμε.

SuLiS
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2004 1:14 pm
Τοποθεσία: Καλλιθεα

Δημοσίευση από SuLiS » Τρί Ιουν 29, 2004 3:48 pm

αν και δεν βλεπω και πολυ κινηση στο θεμα ηχος θα πω και κατι αλλο.

Τωρα που πηρα και εβαλα τα xplod που σας ελεγα παραπανω..
σκεφτομαι να παρω και κανα ενισχυτακι γιατι τα ηχεια που πηρα βγαζουν 90w rms.
Λεω να παρω κατι σε 2x50w rms, ενισχυτη εννοω.
Συγκεκριμενα εχω βαλει στο ματι αυτον τον sony:

http://www.recommendedbuys.co.uk/electr ... xm502z.htm

μεγαλυτερο δεν θελω να παρω γιατι και παει πιο πολλα λεφτα και δεν θελω να ξεκουφαινομαι. Θελω να ακουγεται καλα και οταν θελω (ξερετε εσεις ποτε :wink: :oops: ) να τον ανοιγω και να ακουγεται αισθητα, αλλα οχι σαν τρελο.


Τι λετε θα ακουγεται καλυτερα??
Αξιζει να τον παρω??

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Τετ Ιουν 30, 2004 10:23 am

Μην κάνεις το λάθος που έκανα στην αρχή κ έχς πλήρώσει σχεδόν δυο ηχοσυστήματα....

ΚΟΙΤΑ πάντα τα Rms ενος ηχείου γιατι ολα λένε 300W κ είναι ουτε 200W

Εγω θα σου πρότεινα να πάς σε μαγαζί με ηχοσυστήματα... Ξέρουν περισσότερα και δεν λές και στα Praktiker κ αυτα έχουν πάρα πολύ φτηνα ηχεία.. ΑΛΛΑ για 30 ή 40€ δεν λέει τώρα να πάρεις κάτι μάπα!

Γνώμη μου πάντα! :wink: δικιά σου επιλογή :lol:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Τετ Ιουν 30, 2004 10:33 am

Sony XM502Z στον βρίσκω 115€ μπορεί κ πιο κάτω.. :lol:

SuLiS
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2004 1:14 pm
Τοποθεσία: Καλλιθεα

Δημοσίευση από SuLiS » Τετ Ιουν 30, 2004 2:31 pm

φιλε δημητρη

τα ηχεια ειναι 360w και βγαζουν καθαρα 90w rms. Το λενε και απο κατω και στη συσκευασια. Τα συγκεκριμενα τα πηρα 90euro.

Οσον αφορα τον ενισχυτη τωρα θα τον παρω και βγαζει 2x50 rms καθαρα.
Ειναι στα 90euro και αυτος.

Οποτε 50w rms ο ενισχυτης και 90w rms τα ηχεια, πιστευω να μη γινει κανα μπαμ στα ηχεια.
Το μυστικο ειναι να ξερεις το οριο των ηχειων σου.
Δεν ειναι αντε βαλαμε εναν ενισχυτη και τερμα το volume :twisted: !!!
Πρεπει πρωτα να ρυθμιστει σωστα ο ενισχυτης και το ολο ηχοσυστημα να παιζει χωρις να παραμορφωνει η να μπουκωνει.
Τοτε ολα ειναι οκ πιστευω.. :wink:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Τετ Ιουν 30, 2004 10:47 pm

Οκ τότε σωστό σε κόβω :wink:

Άβαταρ μέλους
Stratos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2004 10:47 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηρακλειο Αθηνα

Δημοσίευση από Stratos » Πέμ Ιούλ 01, 2004 7:04 pm

paidia eixa xanapei kapoy oti den prepei na agorazete me ta watt!!!!
to posa watt grafei h einai ena hxeio pragmatika den mporei na sas pei apolytos tipota gia to an paixei dynata (ayto dhladh poy kyrios sas endiaferei apo oti katalaba).
ola ta obal sxedwn koimenonte gyro sta 50 wrms

kai prostheoy ayto to noymero den einai posa watta "bgazei" ena hxeio.ena hxeio DEN bgazei watt, watt bgazoyn oi enisxytes.ayto to noymero mas leei posa watt mporei na dextei to phnio toy hxeioy gia na mhn katastrafei apo thermokrasia.opws eipa kai prin omws den mporoyme na katalaboyme an paixei dynata h oxi.
ena noymero poy mporeite na psaxnete einai h eyaisthisia enos hxeioy, h opoia mas anaferei posa db (akoystikh piesh dhladh) mporei na bgalei ayto to hxeio me 1 watt.oso pio megalh einai h eyaisthisia loipon toso pio eykola ena hxeio paizei dynata

Άβαταρ μέλους
Wolverin
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2004 9:06 am
Τοποθεσία: Κοζανη

Δημοσίευση από Wolverin » Παρ Ιούλ 02, 2004 3:50 am

Θα ψιλοδιαφωνησω με τον φιλο Strato.Τα db ειναι αυτα που μας λενε ποση "φασαρια" μπορει να κανει ενα ηχειο,αλλα τα watt ειναι αυτα που μας δειχνουν τις αντοχες του ηχειου οταν παιζει δυνατα.Δλδ μπορεις να βρεις πολλα ηχεια με τα ιδια db,καλιτερα θα παιζει αυτο που εχει τα ποιο πολλα watt,δλδ αυτο που μπορει να χειριστει περισοτερη ισχυη,η ακομα ποιο απλα θα κανει την ιδια "φασαρια" με τα αλλα ηχεια μονο που δεν θα "μπουκωνει".ιδιως στα κοματια με πολλα μπασα τα πολλα watt ειναι must.Με ενα ντεσιμπελομετρο θα μετρας τα ιδια db ,με την διαφορα οτι το ηχειο με τα πολλα watt θα παιζει μουσικη,και αυτο με τα λιγα watt θα παιζει μπουκομενο και πιστευω ολοι ξερουμε τι σημαινει αυτο.

Υ.Γ. Ενω ta watt αυξανουν αναλογικα τα db αυξανουν εκθετικα(οπως και τα ριχτερ),δλδ ενα ηχειο 60db δεν παιζει δυο φορες ποιο δυνατα απο ενα ηχειο 30db αλλα ταξεις μεγεθους ποιο δυνατα

Άβαταρ μέλους
Stratos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2004 10:47 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηρακλειο Αθηνα

Δημοσίευση από Stratos » Παρ Ιούλ 16, 2004 10:28 pm

den exeis adiko opws to theteis file mou alla an prosexes parapanw milame gia setup poy san bash exoyn thn phgh kai apo ekei enisxyonte,diladi me 10 15 watt rms to poly.se ayth thn periptwsh mallon mas endiaferei h eyaisthisia loipon.an exoyme skopo na akoympisoyme kapoia fraga parapanw kai na paroyme enisxytika koitame alios poy kai ekie bebaia erxonte kai alla pragmata poy tha mas apasxolisoyn.opws o elegxos toy hxeioy, an afhsoume thn fasaria gia ligo.xreiazomaste arketa watt, isws kai parapanw apo to orio toy hxeioy gia na poyme oti exoyme dynatothtes na to odhghsoyme swsta xeris psalidismoys kai alla anepythimyta.

oi filoi mas parapanw loipon den nomizw oti exoyn skopo na psaxtoyn kai na paideytoyn me to systhma tous. theloyn apla me thn yparxoysa phgh na paixoyn ligo dynatotera.

Άβαταρ μέλους
puntomad
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2747
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 10:44 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από puntomad » Παρ Ιούλ 16, 2004 10:48 pm

Φιλε μου επειδη θα κανεις την ολη εγκατασταση για ενισχυτη, εγω θα σου προτεινα να μαζεψεις λιγα € και να βαλεις 4καναλο ενισχυτη.Ωστε μετα να μπορεις να οδηγησεις και ενα μικρο Sub.Στανταρ θα μπεις στην μπριζα για λιγο μπασο μετα και θα θες και αλλο ενισχυτη.Βαλε ενα 4καναλο απο την αρχη να τελειωνεις.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”