προβλημα..

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
#KAR
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2004 6:09 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

προβλημα..

Δημοσίευση από #KAR » Τετ Οκτ 18, 2006 4:54 pm

οπως ειχα αναφερει σε αλλο τοπικ φοραω ενα διαιρουμενο σετ CADENCE και ενα σαμπ της MAGNAT τα οποια δουλευεουν με την βοηθεια ενοσ ROCKFORD punch 4*80 rms ta οποια και φορεσα την κυριακη.

ακουστε λοιπον το προβλημα.
οταν εχω την ενταση χαμηλα το midbass του οδηγου κανει διακοπες (οχι τουρισμο) με το τουιτερ να παιζει χωρις προβλημα.
οταν δυναμωνω ολα σουπερ.

σκεφτηκα μηπως το μιντ εχει προβλημα και μου κανει κολπα ή το crossover ειτε ακομα και βραχυκυκλωματος....

παντως το μιντ οταν παιζει δεν ακουγεται κατι περιεργο χρουτσ χρουτσ ειτε καποιου ειδους ακουστικου προβληματος..

θελω τα φωτα σας...



Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Τετ Οκτ 18, 2006 7:38 pm

ισως να μην υπαρχει καλη επαφή μεταξύ κάποιου καλωδίου. η πάνω στο μεγάφωνο η στο cross. συχνό φαινόμενο σε "ταλαιπωρημένες" συνδέσεις.

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Πέμ Δεκ 20, 2007 10:31 pm

εχω κιεγω ενα προβλημα ρε παιδια,ακουω ενα σφυριγμα απτον ενισχυτη οταν παταω το γκαζι.απο που μπορει να μπαινει θορυβος ξερει κανεις?

Άβαταρ μέλους
puntoforever
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 3:05 pm

Δημοσίευση από puntoforever » Πέμ Δεκ 20, 2007 11:59 pm

φιλε kgf εχεις περασει ολα τα καλωδια απο την μια πλευρα?

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Παρ Δεκ 21, 2007 1:18 am

ναι δυστυχως.λες ναναι αυτο ε?δεν τα περασα εγω.

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Παρ Δεκ 21, 2007 12:51 pm

μου ειπε ομως το παλικαρι που ταβαλε οτι αυτο το προβλημα τοχουν μονο τα ευρωπαικα κα δη τα ιταλικα και οτι το σφυριγμα περναει απτο αλτερνειτορ του δυναμο επαγωγικα στον ενισχυτη λογω κακης ποιοτητας καλοδιων στα ευρωπαικα αυτοκινητα και με ενα φιλτρο μπορει να κοπει.θα το παω παλι απο βδομαδα.και μου ειπε κιολας αμα δεν κοπει ετσι τοτε θα πονοκεφαλιασει αυτος:-) οποτε πιστευω να φτιαχτει το θεμα.

Άβαταρ μέλους
Asteris
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 06, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Asteris » Παρ Δεκ 21, 2007 5:54 pm

Αυτό στο είπε γιατί βαριέται να τα ξηλώνει όλα και να τα βάλει σωστά. Τα ρεύματα από αριστερά, τα σήματα από δεξιά. Και να αφήσει κατά μέρος τις αηδίες περί ιταλικών, 200 μέλη με ενισχυτές έχουμε στο clubcento, τέτοια προβλήματα δεν έχουν, που είναι και το πιό φτηνό μοντέλο της Fiat.

Δείτε και την γείωση του ενισχυτή, πρέπει να γίνεται με πολύ κοντό καλώδιο (κάτω από 30cm αν γίνεται), σε καθαρό μέταλλο (όχι βαμμένο). Εγώ στην αρχή είχα γειώσει τον δικό μου σε βαμμένη λαμαρίνα και μου έβγαζε θόρυβο, μετά την βίδωσα στο μπουλόνι του πίσω καθίσματος και 2 χρόνια τώρα είναι μιά χαρά. Και είναι και φτηνοsony υποτίθεται...
Εικόνα
Κάλλιο cento και στο χέρι, παρά μπέμπα και καρτέρει...

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Παρ Δεκ 21, 2007 7:11 pm

Asteris έγραψε:Αυτό στο είπε γιατί βαριέται να τα ξηλώνει όλα και να τα βάλει σωστά. Τα ρεύματα από αριστερά, τα σήματα από δεξιά. Και να αφήσει κατά μέρος τις αηδίες περί ιταλικών, 200 μέλη με ενισχυτές έχουμε στο clubcento, τέτοια προβλήματα δεν έχουν, που είναι και το πιό φτηνό μοντέλο της Fiat.

Δείτε και την γείωση του ενισχυτή, πρέπει να γίνεται με πολύ κοντό καλώδιο (κάτω από 30cm αν γίνεται), σε καθαρό μέταλλο (όχι βαμμένο). Εγώ στην αρχή είχα γειώσει τον δικό μου σε βαμμένη λαμαρίνα και μου έβγαζε θόρυβο, μετά την βίδωσα στο μπουλόνι του πίσω καθίσματος και 2 χρόνια τώρα είναι μιά χαρά. Και είναι και φτηνοsony υποτίθεται...

θα το κοιταξω αυτο που λες και θα δω.αν μπορεσω να παω και στη συναντηση την τεταρτη ισως παρω και καμια τριτη γνωμη.ελπιζω.

Άβαταρ μέλους
puntoforever
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 3:05 pm

Δημοσίευση από puntoforever » Σάβ Δεκ 22, 2007 10:25 am

Αυτό στο είπε γιατί βαριέται να τα ξηλώνει όλα και να τα βάλει σωστά.


και εγω αυτο πιστευω , σε ενα saχo ειχε το ιδιο προβλημα και μολις τα περασαμε σωστα εφτιαξε

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Σάβ Δεκ 22, 2007 11:26 am

σιγουρα το σωστο περασμα τον καλωδιων εχει να κανει,δεν αμφιβαλω καθολου.αλλα να πω την αληθεια δε με χαλαει αν τα εχω ολα σε μια μερια τα καλωδια.αρκει βεβαια να μπορει να φτιαχτει με το φιλτρο.θαχει λιγοτερη μανουρα αν χρειαστει να τα βγαλω καποια στιγμη.θα δω τωρα τη δευτερα θα το παω να δω τι θα κανει.παντως το μηχανημα σκιζει,ειμαι πολυ ευχαριστημενος :-)και ο ενισχυτης και το σαμπακι βαραει σαν τρελλο:-)δε θελω να βγαινω απτο αμαξι :grin:

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Πέμ Δεκ 27, 2007 2:47 pm

χρονια πολλα σε ολους!!! φτιαχτηκε το προβλημα,το πηγα σημερα και μουβαλε ενα στραγγαλιστικο πηνειο και του κοπηκε το σφυριγμα:)

ps: τι γινεται ρε παιδια γιατι σερνεται η σελιδα σημερα?μονο εδω το κανει το pc μου.πολυ lag μιλαμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”