Βοηθείστε με να επιλέξω!!

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
vassilispuntosport
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Οκτ 27, 2004 9:30 pm
Τοποθεσία: Γαλλια-Ισπανια-Ιταλια-Πορτογαλια και Μαρόκο!!
Επικοινωνία:

Βοηθείστε με να επιλέξω!!

Δημοσίευση από vassilispuntosport » Τετ Φεβ 01, 2006 2:06 am

Καλησπέρα!! Θα ήθελα τη βοήθεια όποιου μπορεί!! Το πρόβλημά μου είναι το εξής... Έχω το mk2b με το μαμα raδio-cd και πηγα και έβαλα 2 ηχεία στην εταζέρα 200w το καθένα!! Προφανώς μεγάλη βλακεία γιατι δεν ηξερα και οπως φανταζεστε δεν κερδισα τιποτα περα απο ελαχιστη ενταση...τα μπασα μεινανε στα ιδια επιπεδα!! Τα ηχεια και τα 2 μου κοστισαν 80ε και ειναι 2χ 200w της ROADSTAR!! Σκεφτομαι να διαθεσω μεχρι 250ε για να αλλαξω πηγη γιατι εκει εντοπιζω το προβλημα μαλλον... εχετε νε μου προτεινετε καποια?? Εχω δει το SONY CDX F7750 και καποια ALPINE και PIONEER καθως επισης και KENWOOD!! Σε ποια εταιρια θα μου προτεινατε να προσανατολιστω? Υπαρχει περιπτωση τα ηχεια αυτα που εβαλα να παιξουν καλυτερα με τη νεα πηγη ή να αλλάξω και αυτά και να χάσω τα 80ε? Στις μπροστινές πόρτες τι ηχεία να βάλω για να βελτιώσω τον ήχο??
Υ.Γ: Σε κάθε περίπτωση αυτό που με νοιάζει ειναι να ακουω εγω μεσα στην καμπίνα πολυ καλά και όχι οι έξω!! Κοινως να μπορέσω να έχω μια πιο ευχάριστη ακουστικη για μενα και τους επιβάτες μου!!

Η βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη γιατι δεν κατέχω και πολλά από ηχοσυστήματα!! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!


32 000 χλμ και 5 χώρες σε 6 μήνες και το μόνο που ζήτησε ήταν φίλτρο αέρα!! Πάρτε εσεις άλλη μάρκα!! Τα fiat δεν είναι καλά!!

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Τετ Φεβ 01, 2006 3:09 pm

αν δεν εχει διαφορα σε μπασο κοιτα πρωτα την πολικοτητα των πισω ηχειων. αν μπορεις αλλαξε στο ενα μεγαφωνο μονο τους ακροδεκτες, δηλαδη τον αριστερα δεξια και τον δεξια αριστερα. προσοχη μονο στο ενα ηχειο. αν δεν υπαρξει διαφορα τοτε ξανα βαλτα οπως ηταν. κανε αυτο και μετα βλεπουμε...

Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΚΟΣ
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2004 9:33 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Δημοσίευση από ΑΛΕΚΟΣ » Τετ Φεβ 01, 2006 3:51 pm

εγω για πηγη θα ελεγα την pioneer
πισω και σας εφαγα ρε....βρουμμμμ τσσσσσσ

Άβαταρ μέλους
kostas x 69
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 08, 2004 11:57 am
Τοποθεσία: RHODES, Tsairi, Pastida, Aerodromio Maritson! NEO steki Lidl!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas x 69 » Τετ Φεβ 01, 2006 4:19 pm

tha elega mia pigi pou dini tin megaliteri onomastiki enisxisi ..apo oti xserw px merika modela tis sony ftanoun ta 4x55W pistevw oti tha psexsoun poli kalitera...
POWERED BY PAPAGIANNIS SERVICE KERATEA
Respect my 1400cc !!!
www.myspace.com/kostas_x
289Roda kai 38.1Ropi @1,9bar!!!!
My Channel http://www.youtube.com/user/kostasx69

Άβαταρ μέλους
damianpcb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2004 12:08 pm
Τοποθεσία: 3 db ποιο πανω!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από damianpcb » Τετ Φεβ 01, 2006 5:07 pm

Στα λεφτα αυτα η καλυτερη πηγη που μπορεις να παρεις ειναι το Pioneer 7700

Μην κοιτας την ονομαστικη του ενισχυση γιατι ειναι τρικ των εταιριων!!
τα πραγματικα watt rms δεν ξεπερνανε τα 4 χ 20 στις περισσοτερες πηγες
Τρελος με τον ηχο!!
www.CaraudioClub.gr

Εικόνα

CHRISTOS
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2004 9:05 pm

Δημοσίευση από CHRISTOS » Τετ Φεβ 01, 2006 7:22 pm

suboy έγραψε:αν δεν εχει διαφορα σε μπασο κοιτα πρωτα την πολικοτητα των πισω ηχειων. αν μπορεις αλλαξε στο ενα μεγαφωνο μονο τους ακροδεκτες, δηλαδη τον αριστερα δεξια και τον δεξια αριστερα. προσοχη μονο στο ενα ηχειο. αν δεν υπαρξει διαφορα τοτε ξανα βαλτα οπως ηταν. κανε αυτο και μετα βλεπουμε...
suboy,αν τυχον εχεις βαλει κ των 2 ηχειων τις πολικοτητες αναποδα πως το καταλαβαινεις?Η απλα πρεπει να εχεις κ των 2 ηχειων ιδιες πολικοτητες οποιες κ αν ειναι αυτες?

Άβαταρ μέλους
damianpcb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2004 12:08 pm
Τοποθεσία: 3 db ποιο πανω!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από damianpcb » Πέμ Φεβ 02, 2006 12:57 pm

CHRISTOS έγραψε: suboy,αν τυχον εχεις βαλει κ των 2 ηχειων τις πολικοτητες αναποδα πως το καταλαβαινεις?Η απλα πρεπει να εχεις κ των 2 ηχειων ιδιες πολικοτητες οποιες κ αν ειναι αυτες?
Aπλως κοιτας αν ειναι ειναι σωστα τοποθετημενα τα βυσματα των ηχειων
Δηλαδη το + στο + και το - στο -
Τρελος με τον ηχο!!
www.CaraudioClub.gr

Εικόνα

x-oyranoy

Δημοσίευση από x-oyranoy » Πέμ Φεβ 02, 2006 2:19 pm

Mpa den exei na leei giati i mama pigi den dinei trello mpaso outws i allws! pigene stis rythmiseis tou mamacd kane fade sta pisw ixeia -3 h -2 kai meta pigene kai rythmise parapanw mpaso sto EQ
an thes na allakseis pigi tora Ki egw tha sou lega Cd pioneer h alpine.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Φεβ 02, 2006 2:26 pm

Μην το λες x-oyranoy.Δοκιμασα γουφερ μεσα σε καμπινα χωρις ενισχυτη και το αμαξι ειχε μπασο και μαλιστα καλο!Και επαιζα στο +4 πισω με 3-4 +μπασο και ολοι μεσα ενιωθαν καλο κουνημα!Και μετα συνεδεσα και τα fullrange που ειχα γιατι ηταν μονο μπασο πισω και ολα ηταν γαματα!
Υπολογιζομενο κοστος γυρω στα 50 ευρω για τα γουφερ μαζι με τις καμπινες και μετα αλλα 30-40 για 2 δυο full range.Mιλαω παντα για φθηνη λυση που ικανοποιει εμενα..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
vassilispuntosport
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Οκτ 27, 2004 9:30 pm
Τοποθεσία: Γαλλια-Ισπανια-Ιταλια-Πορτογαλια και Μαρόκο!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilispuntosport » Πέμ Φεβ 02, 2006 3:48 pm

suboy άλλαξα τις πολικότητες των ηχείων και παιζει πολυ καλυτερα!! Εχω πολυ περισσοτερο μπασο!! Τωρα μπορω να κανω και κατι αλλο...σε ρωταω γιατι εγραψες να κανω αυτην την κινηση πρωτα και βλεπουμε!! Σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου!!
32 000 χλμ και 5 χώρες σε 6 μήνες και το μόνο που ζήτησε ήταν φίλτρο αέρα!! Πάρτε εσεις άλλη μάρκα!! Τα fiat δεν είναι καλά!!

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Πέμ Φεβ 02, 2006 4:04 pm

CHRISTOS έγραψε:
suboy έγραψε:αν δεν εχει διαφορα σε μπασο κοιτα πρωτα την πολικοτητα των πισω ηχειων. αν μπορεις αλλαξε στο ενα μεγαφωνο μονο τους ακροδεκτες, δηλαδη τον αριστερα δεξια και τον δεξια αριστερα. προσοχη μονο στο ενα ηχειο. αν δεν υπαρξει διαφορα τοτε ξανα βαλτα οπως ηταν. κανε αυτο και μετα βλεπουμε...
suboy,αν τυχον εχεις βαλει κ των 2 ηχειων τις πολικοτητες αναποδα πως το καταλαβαινεις?Η απλα πρεπει να εχεις κ των 2 ηχειων ιδιες πολικοτητες οποιες κ αν ειναι αυτες?
αν έχουμε ένα μεγάφωνο μόνο, το + από τον ενισχυτή στο + του μεγάφωνου και το - στο -, σε αυτή την περίπτωση και ανάποδα να μπουν μπορεί να μην έχει και μεγάλη ακουστική διαφορά. τώρα σε δικαναλο σύστημα πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε σωστή φάση. δηλαδή

Left (+)-->(+) , (-)-->(-)
Right (+)-->(+) , (-)-->(-)

Left (+)-->(-) , (-)-->(+)
Right (+)-->(-) , (-)-->(+)

σε αυτες τις περιπτωσεις δεν θα εχει σχεδον καμια διαφορα.

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Πέμ Φεβ 02, 2006 5:24 pm

vassilispuntosport έγραψε:suboy άλλαξα τις πολικότητες των ηχείων και παιζει πολυ καλυτερα!! Εχω πολυ περισσοτερο μπασο!! Τωρα μπορω να κανω και κατι αλλο...σε ρωταω γιατι εγραψες να κανω αυτην την κινηση πρωτα και βλεπουμε!! Σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου!!
απλα στο ειπα σε περιπτωση που δεν ειχαν προβλημα τα ηχεια, μηπως ηταν καπου αλλου το θεμα.

x-oyranoy

Δημοσίευση από x-oyranoy » Παρ Φεβ 03, 2006 2:48 am

Sovara re C PADRC? Se parakalw re file an dwse mou ki emena mia voitheia tote pigi exw alpine9843rm pisw 2 oval alpine 2x200 an de kanw lathos i 2x150 mazi me 2 tweeter Signat 2x100 kai mpros ta tweeters ta ergostasiaka me 2 pioneer 2x170w e re file apo mpaso 0 akomi kai ayto to mpaso pou bgazei einai xalia den einai piotiko an eisai kapou athina na erthw na akouseis

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Φεβ 03, 2006 8:12 pm

Πολυ θα ηθελα να βοηθησω αλλα δεν ειμαι Αθηνα!Και δυστυχως για σενα δεν ειμαι και ο πιο ειδικος στο θεμα,μιας και δεν ασχολουμαι πολυ με τον ηχο(μαλλον δεν εχω ιδεα απο πηγες ηχεια κτλ)-συνδεσμολογια και watt θεωρητικα.Απλως αναφερθηκα μια δοκιμη που εκανα και πετυχε(κατα την γνωμη μου και ολων οσων το ακουσαν).ισως ρωταω κατι χαζο,αλλα εσυ δοκιμασες να βαλεις αναποδα τις πολικοτητες?Πειραματιζομενος το ειχα ανακαλυψει κι εγω..Και ειχε απειρη διαφορα!πιστεψε με..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

x-oyranoy

Δημοσίευση από x-oyranoy » Σάβ Φεβ 04, 2006 1:16 am

de kserw tha dokimasw... an kai mou to eixe pei kai ena allo palikari pali ayto alla ti na sas pw re pedia

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”