Θελω οδηγιες για ηχεια πορτας...

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
x-oyranoy

Θελω οδηγιες για ηχεια πορτας...

Δημοσίευση από x-oyranoy » Σάβ Δεκ 24, 2005 8:29 pm

Γεια σας παιδια και χρονια πολλα επειδη η ακουστικη στο αυτοκινητο ειναι χαλια θελω να αλλαξω και τα ηχεια στις πορτες αλλα δε γουσταρω να δωσω ενα 50αρι ετσι ειναι κοροιδια. Τα ηχεια στισ πορτες ειναι 17cm αν δε κανω λαθος μπορει καποιος απο εσας να με καθοδηγησει η αν εχει καπου σε καποιο Site Fiat καμια φωτο πως ξεκουμπωνει να τα αλλαξω?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος P.A.D.R.C την Τρί Δεκ 22, 2009 9:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Mετακινηση ενοτητας απο "Φτιάχτο μόνος σου"



Άβαταρ μέλους
puntomad
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2747
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 10:44 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από puntomad » Σάβ Δεκ 24, 2005 10:11 pm

Δεν ειναι τιποτα η μασκα μπροστα ειναι κουμπωτη, με ενα μικρο κατσαβιδακι βγαλτην (δεν θελει τσαμπουκαδες βγαινει ευκολα) και μετα θα δεις το μεγαφωνο που ειναι στηριγμενο με 4 βιδες.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Δεκ 25, 2005 12:21 am

Ακριβως!Αλλα ευγενικα γιατι σπανε τα κουμπωματα πολυ ευκολα!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

x-oyranoy

Δημοσίευση από x-oyranoy » Δευ Δεκ 26, 2005 4:30 pm

Brika mia Bida tin ksevidwsa kai me elafra piesi me ena psalidaki prospathisa na ta ksekoumpwsw de ta piesa ommws gia na mi xaraksw to plastiko kai den ton sinexisa to egxeirima...
mipws pezei kana sxediaki gia na katalavw kalitera ti prepei na piesw na ta ksekoumpwsi?

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Δεκ 26, 2005 5:23 pm

Ξαναδοκιμασε! ειναι πολυ απλο!Ξεκουμπωνεις το καπακι και μετα το ηχειο βιδες(δεν θυμαμαι ποσες-παει καιρος που το ξεβιδωσα).Τις ξεβιδωνεις και βγαινει πολυ ευκολα.

Μην μασας!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
mix21
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 2:03 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Δημοσίευση από mix21 » Κυρ Απρ 08, 2007 6:22 pm

παιδια έχω ένα πρόβλημα με τα ηχεία στις πόρτες. όχι τα μεγάλα αλλα τα μικρα που βρίσκονται ψηλά στο ύψος των κεθρεφτων.
όταν δυναμώνω τα μπάσα μου βγάζουν εναν περίεργο ήχο.μαλον κάηκαν κ θέλουν αλλαγή.γνωρίζει κανεις πως αφαιρούνται?πόσο θα μου κοστίσει η αλλαγή?99%θα τη κάνω εγώ

Agelos@
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2007 4:08 pm

Δημοσίευση από Agelos@ » Κυρ Απρ 08, 2007 7:50 pm

θα συμφωνησω με τον P.A.D.R.C.

Άβαταρ μέλους
Ζανετ,Τουρλουφιδη,Χατζηγι
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2006 3:06 pm

Δημοσίευση από Ζανετ,Τουρλουφιδη,Χατζηγι » Δευ Απρ 09, 2007 1:05 am

Ναι καλα, τιποτα απο ολα αυτα...
Τα ηχεια στο κατω μερος της πορτα ειναι 16" ειναι κουμπωτο το καπακι απο πανω. με προσοχη ξεκουμπωσε με κατι μυτερο την γωνια του πλαστικου που ειναι στην πλευρα της θηκης των πραγματων απο εκει εχει μονο ενα κουμπωμα και μετα το τραβας ολο με προσοχη, συνολικα μουμπωνει σε 3 σημεια
οσο για τα τουιτερ χαμηλα εχει ενα πλαστικουλι καουτσουκ σαν δακρυ, με ενα καταβιδι τραβα το προς τα εξω, δεν σπαει ειναι καουτσουκ, εχιε μια βιδα εκει την ξεκουμπωνεις και τραβας ολο το πλαστικο το οποιο ειναι κουμπωτο αλλα με σιδερενιο ελασμα οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να σπασετε κατι.

Για να βαλεις νεα τουιτερ θα πρεπει να κοψεις το πλαστικο κομματι που εμπεναν τα παλια (οχι το στρογγυλο - το ημικυκλιο) αλλα τα γατζακια που εξεχουν γιατι ειναι για τα τουιτερ τα εργοστασιακα που ειναι τρελλη μουφα και πολυ λεπτα, ολα τα αλλα του εμποδιου ειναι λιγο πιο χοντρα και γι αυτο θα πρεπει να τα στερεωσεις με ενα αυτοκολλητακι η καποια αλλη πατεντα μεχρι να κουμπωσεις το ολο συστημα στη πορτα Μη το φοβηθεις χωραει ανετα δεν εξεχει τιποτα μετα.

Άβαταρ μέλους
mix21
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 2:03 pm
Τοποθεσία: Βόλος

Δημοσίευση από mix21 » Δευ Απρ 09, 2007 3:41 pm

οπότε είμαι για τουιτερς.θα παω αργοτερα να το κοιτάξω.δε νομιζω να υπάρξει πρόβλημα.σχετικά με το κόστος αγοράς?
ευχαριστώ για την απάντηση.

Άβαταρ μέλους
billman
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 06, 2006 10:05 pm
Τοποθεσία: ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από billman » Τρί Απρ 10, 2007 2:59 pm

κανενα link για tweeter ? τιμες ?
FIAT PUNTO - ITALY POWER :twisted:

Άβαταρ μέλους
Ζανετ,Τουρλουφιδη,Χατζηγι
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2006 3:06 pm

Δημοσίευση από Ζανετ,Τουρλουφιδη,Χατζηγι » Τρί Απρ 10, 2007 9:42 pm

οτι θελει βαζει ο καθενας εχει και ΣΟΝΥ με 30 εχει και Signat kai JBL με 50... παραπανω απο 50 δεν πανε παντως... εγω μπροστα εχω βαλει 2 σονυ και πισω 2 signat.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”