Επιλογή πηγής ηχοσυστήματος

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Stratos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2004 10:47 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηρακλειο Αθηνα

Επιλογή πηγής ηχοσυστήματος

Δημοσίευση από Stratos » Τετ Νοέμ 09, 2005 11:13 pm

Τι θα προτιμουσατε λοιπον και για πιο λογο?
Τι απαιτησεις εχει ο καθενας μας?


hear...see...feel...touch......the sound!!!

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Πέμ Νοέμ 10, 2005 2:38 pm

θα έλεγα pioneer αν και πολλοί θα εχουν διαφορετική άποψη... ναι το ξέρω οτι εχει ποιο χρωματιστό ηχο απο τα υπόλοιπα αλλα και ποιο ζεστο.... ισως να πήγαινα και σε alpine αλλα αυτες οι ψηλές, πολύ σκληρές ρε παιδί μου.....

Άβαταρ μέλους
Stratos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2004 10:47 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηρακλειο Αθηνα

Δημοσίευση από Stratos » Πέμ Νοέμ 10, 2005 7:32 pm

kai oi dyo etairies einai kathgoriaka se para poly kala epipeda.twra apo ekei kai pera stoxeyoun se diaforetiako koino kai exoyn arketra diaforetiko profil.
an prospathisoyme na analisoyme tha ta legame ws exeis p.x.

an milisoyme gia prosita epipeda kostoys 100-200 euro tha mporoysame prwta na protimisoyme ena pioneer poy sthn sygekrimenh kathgoria bgazei poly timia kai axiopista mhxanakia.
an anaiboyme pio panw h zygaria alazei ligo

panw apo ta 250 euro h epilogh krinete analoga me tis apaitiseis mas

h pioneer ta lefta poy soy zhtaei tha sta epistrepsei me mia dedomenh apowsh mia ikanopiitikh axiopistia (poy omws den mporoyn na aggixoyn ta epipeda alpine) omws ena megalo pososto toy kostoys sto zhtaei kai gia mia ousiatika mpixlimpidia opws othonitses, lampakia ,koympakia, bluetoooth, kafetieres, syderostres ktl
h alpine apo thn allh oti soy zhtaei sta epistrefh me mia ligotero entyposiakh isws emfanish me ligotera mh ousiastika mpixlimpidia
alla me poly anwterh poiothta kataskeyhs poly kalytero hxo kai ektetamenes basikes eykolies gia ton xompista kai ton latrh toy HXOY.

ara symperasmatika epilegoyme analoga me tis apaitiseis mas.
an theloyme kati poy entyposiazei ek prwths me megales othone kai omorfa grafika kai apaitoyme mia ikanopiitikh apodos xwris idiaiteres apaitiseis epilegoyme ena pioneer.
an theloyme kati poy mas dinei oysiastika pleoniktamata poitika kai tha entyposiash mono ton gnwsth poy tha ta anagnwrisei epilegoyme ena alpine
hear...see...feel...touch......the sound!!!

Άβαταρ μέλους
Stratos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2004 10:47 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηρακλειο Αθηνα

Δημοσίευση από Stratos » Πέμ Νοέμ 10, 2005 7:33 pm

αναγκαστικα εκανα copy paste απο το αλλο topic
hear...see...feel...touch......the sound!!!

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Πέμ Νοέμ 10, 2005 8:11 pm

το βλεπεις περισσότερο απο μια ποιο μονιτορ αποψη. καμια φορα μπορει να θελεις να ακουσεις μουσικη και οχι το μαστερ του ηχολήπτη. και παντα προσωπικά θελω να ακουσω κατι το οποιο θα με κανει να αισθανθώ και οχι κατι το οποιο θα μου δείξει κάποια ατέλεια.....δηλαδη ναι θελω λιγο χρωμα, τοσο ώστε να νοιώσω άνετα με αυτο που ακουω.... σε καμια περιπτωση δεν υποβαθμίζω την alpine... αλλα κατι φορες τα πιατινια και το hi hat μου ακούγονται λες και βαράω κατι....

αν μπορεις να γραφεις ελληνικα...

Άβαταρ μέλους
damianpcb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2004 12:08 pm
Τοποθεσία: 3 db ποιο πανω!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από damianpcb » Πέμ Νοέμ 10, 2005 10:30 pm

Μεχρι 200 ευρω θα επαιρνα μονο pioneer

Απο κει και περα μεχρι ενα σημειο θα επαιρνα alpine

Ενω η καλυτερη πηγη πιστευω οτι ειναι το Clarion dxz858 με touch screen , με εσωτερικο σκληρο και πολυ αξιολογες ρυθμισεις.
Τρελος με τον ηχο!!
www.CaraudioClub.gr

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dbDRAG
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2004 3:32 am
Τοποθεσία: Athens-Pefki

Δημοσίευση από dbDRAG » Παρ Νοέμ 11, 2005 9:36 pm

Εγω θα χαρακτηριζα τον ηχο των alpine πολυ πιστο αλλα ξερο!Ειναι για πιο μπιτατα κομματια κατα την αποψη μου...αφου εχει λιγο πιο τσιμπημενες ακραιες συχνοτητες!Επειδη ειμαι λατρης της μουσικης και της ποιοτηκης ακροασης ακουσα πολλα μηχανακια πριν καταληξω στο Pioneer...οντως ηταν δυσκολη αποφαση.Επεισης νομιζω οτι η pioneer δεν υπολειπεται σε ρυθμισεις σε σχεση με τα αντιστοιχα alpine...δεν ειναι κακο που εχεις ενα grafical μενου σε καθε παραμετροποιηση...το να ειχε γραφικα και να ελειπαν οι ρυθμισεις τοτε θα ηταν κακο...Οντως το Pioneer εχει χροια στον ηχο του και ειναι επικεντρωμενη περισσοτερο στις μεσαιες οπου ειναι το κατι αλλο σε ακουσματα εντεχνου-ροκ-lounge...αν ακουγα μονο μπιτατη μουσικη μπορει και να κατεληγα στο alpine.Και οι δυο μαρκες ομως αναμφησβητητα παιζουν σε πολυ ηψηλο επιπεδο και αυτο αποδεικνυεται και απο τις πρωτιες που κερδιζουν σε διαγωνισμους ποιοτητας αυτοκινητα που η καρδια του ηχου τους ειναι ειτε ενα pioneer ειτε alpine(ποιηση ε???? :P )
PUNTO SPORTING 1.4 95hp Rulezzz!

Άβαταρ μέλους
arpas
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1641
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:47 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από arpas » Παρ Νοέμ 11, 2005 10:14 pm

Ενω η καλυτερη πηγη πιστευω οτι ειναι το Clarion dxz858 με touch screen , με εσωτερικο σκληρο και πολυ αξιολογες ρυθμισεις
και τιμη γυρω στα 600ευρώπουλα όμως....
παιδια εγώ ψήνομαι να αντικαταστήσω το μαμα RCD του μκ2 με μπ3 που να ειναι πιο ΑΝΤΙΚΡΑΔΑΣΜΙΚΟ......Δεν την ψαχνω και πολυ σε θεματα ποιοτητας ηχου και σκοπευω να δωσω το πολυ 250 ευρώ.
Τι εχετε να προτεινετε γιατι σε καθε μαγαζι που παω ακουω και διαφορετική γνώμη ανάλογα με το τι θελει να ξαποστείλει ο καθένας.. οπότε help!

Άβαταρ μέλους
Stratos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2004 10:47 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηρακλειο Αθηνα

Δημοσίευση από Stratos » Σάβ Νοέμ 12, 2005 10:39 am

file dbdrad mallon tha diafwnisw.an pagamtika se endiaferei to poiotiko akoysam mallon tha prepei na akoyseis xana merika alpine. kai na psexeis na breis mia kalh anafora gia to akoysma soy, ena hi end oikiako systhma p.x.
oso gia ta grafika den eipa oti me xalane, den to katalabes.apla otan plhrwneis ena pioneer 300 euro px kai ena alpine alla 300, otan to pioneer soy prosferi ayth thn othonh (poy kostizei) profanws ysterh se kapoia alla shmeia enanti toy alpine poy exei ena pio prosito look alla dinei alloy to baros tou kostoys tou
hear...see...feel...touch......the sound!!!

Άβαταρ μέλους
Stratos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2004 10:47 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηρακλειο Αθηνα

Δημοσίευση από Stratos » Σάβ Νοέμ 12, 2005 10:45 am

oso gia tis prwties stoys agwnes mias kai arketa xronia trabiemai me thn emma (poy einai kai o monos thesmos poy kratiete se kapoia sobara epipeda.)an psaxeis ligo ta statistika tha deis syntiptiko pleonasmo stis phges tis alpine (peripoy 75% ).
hear...see...feel...touch......the sound!!!

Άβαταρ μέλους
Stratos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2004 10:47 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηρακλειο Αθηνα

Δημοσίευση από Stratos » Σάβ Νοέμ 12, 2005 10:46 am

exw alaxei synolika 14 phges ,oit eleytaies 10 anw twn 400 euro.de tha mporesw pote na apoxoristo thn alpine
hear...see...feel...touch......the sound!!!

Άβαταρ μέλους
m3chan1c
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2004 6:40 pm
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευση από m3chan1c » Σάβ Νοέμ 12, 2005 9:28 pm

hm...

Eχω δοκιμασει SONY, KENWOOD, PIONEER , ALPINE , CLARION και μου μενει η rockford fosgate να δω επιτελους και αυτη τη βγαζει...

Σαν συνολο θα εδινα καλυτερο βαθμο στην Pioneer λογω Value for money ( εκει κερδιζει) Σου παρεχει μια Α' ποιοτητα ηχου και μια Α' εμφανιση με τα λεφτακια σου.

Σιγουρα σε ηχο η Alpine κερδιζει ( χωρις βεβαια με το αυτι σου να καταλαβενεις διαφορα) Οσο για αυτο με τα ψηλα πριμα.. εχω την εντυπωση οτι το εχω παρατηρησει ... Eκει κερδιζει πολυ εδαφος η alpine και ιδιως οταν ΣΤΑΞΕΙΣ ΛΕΦΤΑ.... παιρνεις κορυφαιο μοντελο.
Γιαυτο και σε SQL/IASCA/dBdrag τα προτιμουνε ;)
PUNTO GT
-----------------
FORGE MOTORSPORT - IHI - COLOMBO BARIANI - NOS

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Κυρ Νοέμ 13, 2005 11:31 am

νομιζω οτι δεν πρεπει να το κοιταμε μονο απο μονιτορ αποψη. δεν ειναι και κακο το να εχεις ενα μηχανάκι να παιζει και λιγο μουσικη... δεν προσπαθω να "χρεώσω" την alpine ουτε να θεοποιήσω την pioneer... και αν ειναι να στάξεις λεφτα σίγουρα και οι δυο εταιρίες εχουν πολυ καλα κομμάτια να δείξουν...

Όσο αναφορα την ποιότητα νομιζω οτι το εχουμε παρεξηγήσει λιγο (ποιο γενικα μιλαω...) σε πολλους φταίει η μοναδα λογο του οτι δεν ακουνε λεει καλα... μηπως να δουνε και κανα άλλο σετ διαιρούμενα..., λεω τωρα εγω..., η να ψαχτουνε λιγο με τοποθετηση, μόνωση...., και δευτερο δεν νομιζω ενα σύστημα με 10 beyma.ciare,κτλ μπροστα και αλλα τοσα σε καθε μερια πισω και στο τετραγωνο του 10 οι συνολικές κορνες να βγαζουν ποιότητα... ειναι ενα αυτοκίνητο εντυπωσιασμού και επίδειξης ηχητικών δυνατοτήτων αλλα οχι και να μιλάμε για πιστή αναπαραγωγή του προγράμματος.

Γενικα πιστευω οτι η επιλογη της πηγης πρπει να γινει με βαση και τα ηχεια και το ειδος της αναπαραγωγής... και λογικο ειναι ενα σετ μεγαφώνων να παιζει διαφορετικα απο πηγη σε πηγη...

Άβαταρ μέλους
SRDKS
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: μια κολονα μπροστα

Δημοσίευση από SRDKS » Κυρ Νοέμ 13, 2005 11:08 pm

παιδια εγω εχω το jvc 501 exad σε ασιμη, εδω και 1μιση χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...φοραω μονο 2 οβαλ της πλακας και 1 μαμα μπροστα δεξια πανω στο ταμπλο....(το αριστερο το εχω βγαλει γιατι μαγνητιζει το πυρομετρο :lol: )οσοι εχουν μπει μεσα στο αμαξι νομιζουν οτι φοραω woofer..μην φανταστητε οτι παιζει τρελα..απλα εμενα με ικανοποιει...αν εξερεσουμε οτι αν παιξει πανω απο μιση ωρα στο τερμα(των ηχειων,καπου στα 3/5 αυτου που μπορει να προσφερει η πηγη διλαδη)μου τα :twisted: καιει... :twisted: ...εχω αλαξει 3 ζευγαρια οβαλ...σκεφτομαι να το αλλαξω και να βαλω το 801 που παιζει dvd με οθονη 3'...
δεν εχω δοκιμασει ποτε pionner h alpine αλλα εχω καλες εντιπωσεις απο αυτοκινητα φιλων....becker εχει ακουσει κανεις????????????????/

Άβαταρ μέλους
dbDRAG
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2004 3:32 am
Τοποθεσία: Athens-Pefki

Δημοσίευση από dbDRAG » Δευ Νοέμ 14, 2005 1:25 am

οχι becker πολυ ευαισθητο και δεν βρισκεις ευκολα ανταλλακτικα...παντως απο ηχο ικανοποιητικο...!
PUNTO SPORTING 1.4 95hp Rulezzz!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”