Επιλογή πηγής ηχοσυστήματος

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Επιλογή πηγής ηχοσυστήματος

Δημοσίευση από Frazle2 » Δευ Αύγ 26, 2013 1:58 am

Εχεις καποια στο μυαλο σου?γιατι εμενα αυρη μου φανηκε καλη απο την αποψη οτι περνει δυο ενισχυτες..τι πρεπει να προσεξω και τι ειναι αυτο που την κανει καλυτερη αυτη με τα 200 εκτος απο μπλου τουθ κλπ..


Paperplanes

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Επιλογή πηγής ηχοσυστήματος

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Αύγ 27, 2013 12:04 am

Δυστιχος δεν μπορω να στο δωσω να το καταλαβεις (δικο μου το σφαλμα)
Το καλυτερο που εχεις να κανει ειναι να στησεις ΟΛΟ τον ηχο (γραμμες-ηχεια κλπ) και μετα να πας σε ενα μαγαζι με μεγαλη ποικιλια και να δοκιμασεις ΠΑΝΩ στο αμαξι την πηγη.(φυσικα με το ιδιο CD-MP3 και το ιδιο τραγουδι)
Σου στελνω με ΠΜ Μια τυχαια σελιδα που θα βρεις πολλα μοντελα και εταιριες και τις τιμες τους.
Δες λιγο τα στοιχεια τους για να καταλαβεις και τι ειναι το παραπανω που πληρωνεις.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Επιλογή πηγής ηχοσυστήματος

Δημοσίευση από Frazle2 » Τετ Αύγ 28, 2013 2:46 am

Εχω δει αρκετες πηγες αλλα δενμπορω να καταλαβω εκτοσ απο τα συν που εχει στις υποδοχες και στα γραφικα τι αλλο τα κανει πιο ακριβα..βατ ειναι αυτα ρυθμισεις ειναι αυτα συχνοτητες ειναι αυτα..τι στο διαολο ειναι πια?πφφ...
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Επιλογή πηγής ηχοσυστήματος

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Αύγ 29, 2013 12:02 am

Πανε και προβαρισε μερικες πηγες πανω στο αμαξι.Πηγες που να μπορουν να καλυψουν τις αναγκες σου.Εκει να καταλανεις την διαφορα.
Τα SONY πχ παιζουν πολυ "τενεκεδενια" τα Alpine δεν εχουν δυνατο σχεδιασμο,τα Pionner δεν εχουν δυνατη ληψη FM,τα Κenwood ειναι καπως ατσαλα στον ηχο.
Θα δοκιμασεις και θα δεις.,
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Επιλογή πηγής ηχοσυστήματος

Δημοσίευση από Frazle2 » Πέμ Αύγ 29, 2013 6:34 pm

Τελικα εβαλα αυτο που ελεγα...ειμαι περισσοτερο απο ικανοποιημενος..βεβαια παιζει ρολο και ο ενισχυτης και τα ηχεια..την αλλη βδομαδα πιστευω θα εχω και το μπροστα ετοιμο..παντως σαν πηγη θεωρω ειναι απιστευτη..και τερμα ωραιος σχεδοασμος..
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Επιλογή πηγής ηχοσυστήματος

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Αύγ 29, 2013 8:16 pm

Αμα εισαι εσυ ευχαριστημενος ειναι αυτο που μετραει.
Απο κει και περα τα υπολοιπα μενουν ως συζητηση-κουβεντα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Επιλογή πηγής ηχοσυστήματος

Δημοσίευση από Frazle2 » Παρ Αύγ 30, 2013 2:10 am

Κοιτα σιγουρα υπαρχουν και καλυτερες αλλα σε συγκριση με την ακαι που ειχα ειναι βασιλιας...το ωραιο ειναι η προενισχυση που εχει και οι συχνοτητες που παιζει ετσι ωστε να ακουω καθαρα ακομα και στο μαξ..μπορω να ακουσα και σιγα οποτε δεν θελω δυνατη μουσικη και δυνατα για να γουσταρω με την ιδια ποιοτητα..αυτο που εμαθα αν και θα επρεπε να ειναι σε αλλο τοπικ ειναι οτι το σαμπ δεν χρειαζεται να ειναι μεγαλο και δυνατο αν δεν θες να σε ακουνε οι αλλοι και ακους γθα την κανλαντα σου..ειδη το εχω ρυθμιση στην μεση(15')και ακουγεται ακριβως οπως πρεπει..αν καποιος ψαχνει δυνατο ηχο δεν γινεται να το πετυχει χωρίς πανελ..
Paperplanes

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”