Ποιοτητα ή δυναμη

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Στα ηχοσυστηματα αυτοκινητου τι προτιματε?

Ποιοτητα
48
86%
Δυναμη
8
14%
 
Σύνολο ψήφων: 56

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Οκτ 28, 2005 3:17 pm

Ποιοτητα!Αν εχεις ποιοτητα εχεις και δυναμη μεχρι καποιο αρκετα υψηλο επιπεδο.Ασε που κοστιζει(χρημα & κοπο) και παραπανω για να την πετυχεις!!


No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
xristos2002
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 16, 2004 9:50 pm
Τοποθεσία: ΛΑΜΙΑ-ΒΟΛΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xristos2002 » Σάβ Οκτ 29, 2005 6:50 pm

egw thelw dinami giati ta pragmatika poiotika autokinita einai elaxista kai kanoun polla europoula ase pou polla ta xrisoplirwneis gia poiotika kai einai koudounistres.
Gia auto kirioi dinami kai kiriws kratima kai frena pou gia mena proigounte

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Οκτ 29, 2005 6:51 pm

Ρε ερωτευμενε,μιλαμε για ηχοσυστηματα και οχι για αμαξια...Αχ αυτη η ασπα!!!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
xristos2002
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 16, 2004 9:50 pm
Τοποθεσία: ΛΑΜΙΑ-ΒΟΛΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xristos2002 » Σάβ Οκτ 29, 2005 6:57 pm

sorry den to eida
emena mou ftanei kai to mama ixosistima tou sporting
pantws tha simfwnisw me ton filo se auto poiotita

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Δευ Οκτ 31, 2005 10:02 am

damianpcb έγραψε:Αληθεια ποσοι απο εσας εχουν μπει σε αμαξι με 12-20 beyma και δεν του αρεσε ?
θα μου επιτρεψεις να πω πως αν ποτε μπεις και ακουσεις (δεν το λεω για σενα...) καποιο καλα στημενο αμαξι τοτε ισως να μην θελεις να ακουσεις ουτε την μαρκα beyma στα αυτια σου. και οταν λεω καλα στημενο, κατι που σπανιζει εδω, δεν λεω ουτε rockford ουτε cadence ουτε αλλες τετοιες εμπορικες μαρκες. και κατι αλλο... το να εχεις ποιοτικό αποτελεσμα ισως μερικες φορες να απαιτει μεγαλυτερη ισχυ απο οτι να παιζεις με 8 beyma... σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι δεν μου αρεσει να ακουω καποιες φορες δυνατα ή οτι δεν εχω φτιαξει με φιλους τετοιο ηχοσυστημα... αλλα εχω και καποια αυτια και ματια που πρεπει να προστατεύσω απο κατι εκτρώματα που βλεπω και ακουω, με τις πολυεστερικες κατασκευες να κερδιζουν βραβειο κακογουστιάς και ο να εχω την εντύπωση οτι το κινητό μου παίζει καλύτερα.....

Άβαταρ μέλους
SRDKS
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: μια κολονα μπροστα

Δημοσίευση από SRDKS » Δευ Οκτ 31, 2005 9:26 pm

φιλτατε damianpcd δεν ξερω αν εχω δει πολλα αυτοκινητα με 8ιντσα beyma,ξερω οτι εχω δει πολλα βραβεια σε ευρωπαικους διαγωνισμους..τα οποια κοσμουν το μαγαζι καποιου φιλου....το ανθρακι focus st to eides την προιγουμενη βδομαδα???στον πανεβροπαικο???6 θεση σου λεει κατι???αα!!!!τωρα που θυμαμαι καλυτερα δεν ητανε εβροπαικο....νομιζω παγκοσμιο ητανε...δεν ειμαι σιγουρος...τελος παντων...προσεχε λοιπων γιατι κατι ακουσα για μουφες και παραμωρφοση και εχω και κατι να σου πω...τι να μας πεις κι εσυ απ την ζωη σου ρε μαγκα!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Τρί Νοέμ 01, 2005 9:22 am

@srdks: νομιζω οτι η η τελευταια γραμμη ειναι καπως υπερβολικη. δεν προσπαθουμε να πεισουμε για κατι....

Άβαταρ μέλους
kostas x 69
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 08, 2004 11:57 am
Τοποθεσία: RHODES, Tsairi, Pastida, Aerodromio Maritson! NEO steki Lidl!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostas x 69 » Τρί Νοέμ 01, 2005 11:01 am

dynami...giati i [iotita theli lefta kai den epitixanete kai sto megisto!!!
POWERED BY PAPAGIANNIS SERVICE KERATEA
Respect my 1400cc !!!
www.myspace.com/kostas_x
289Roda kai 38.1Ropi @1,9bar!!!!
My Channel http://www.youtube.com/user/kostasx69

Άβαταρ μέλους
SRDKS
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: μια κολονα μπροστα

Δημοσίευση από SRDKS » Τετ Νοέμ 02, 2005 1:29 am

suboy έγραψε:@srdks: νομιζω οτι η η τελευταια γραμμη ειναι καπως υπερβολικη. δεν προσπαθουμε να πεισουμε για κατι....
Φιλε Suboy ισσως και να εχεις δικιο,αλλα οχι και να μας λεει οτι δεν υπαρχουν αυτοκινητα της προκοπης εδω,και οτι μονο παραμορφωση ακουει....μην τρελαθουμε τελειως...

Άβαταρ μέλους
Stratos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2004 10:47 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηρακλειο Αθηνα

Δημοσίευση από Stratos » Σάβ Νοέμ 05, 2005 1:03 pm

paidia o kathenas exei tis apaitiseis toy kai ta zhataw toy.
ena dynato amaxi einai sigoyra entyposiako ek prwths alla to idio sigoyra kai koyrastiko.ena poitiko aytokinhto einai ayto poy otan mpeis kai akoysei kati,(oti komati kai an einai ayto ,akoma kai ena eidos mousikhs poy den protimaei) den theleis na bgeis kai den se koyrazei oses wres kai na akoys.se trabaei o hxos akoma kai an h epilogh komatioy den einai ths areskias soy.den xerw an exete pote tetoia emphria.

oso gia to thema ysxios, pistepste me opws proanaferthike kai pio panw.ena quality setup polles fores apaitei pola perisotera watt apo oti ena poly dynato spl setup
hear...see...feel...touch......the sound!!!

Άβαταρ μέλους
damianpcb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2004 12:08 pm
Τοποθεσία: 3 db ποιο πανω!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από damianpcb » Σάβ Νοέμ 05, 2005 3:51 pm

Επανερχομαι στο θεμα μας . Μπορει το Beyma να τσιριζει αλλα υπαρχουν και αλλα 8" που ειναι και ποιοτικα.
Θα αναφερθω στα Impact που ενας γνωστος απεσπασε 2η θεση στην Ευρωπη σε ΕΜΜΑ επιπεδο δηλαδη Ποιοτητα (Ακουσες SRDKS
??)

Δεν σημαινει οτι αν βαλλεις 8ιντσο και κατασκευες στην πορτα δεν εχεις ποιοτητα .
Δειτε το αλλιως ολες οι εταιριες τωρα ετοιμαζοuν 8ιντσα (δηλαδη πλακα μας κανουν?) και να μην αναφερθω για την πανσιγνωστη εταιρια Peerless τωρα ετοιμαζει και η Rockford.

Και πιος ειπε οτι δεν βγαζουν ποιοτητα τα 8" ?
Παιξε με κροσοβερ και πας σε αλλα επιπεδα.

Anyway εγω τι να σου πω για τη ζωη μου SRDKS ετσι και αλλιως δεν σε νοιαζει οπως και μενα η δικη σου ζωη , εγω περναω καλα με 6 8" Beyma και 2 κορνες θα τα γυρισω μαλλον σε Impact να φερω και ενα βραβιο ΕΜΜΑ στο PUNTOCLUB.GR Θα σε κλεινω και θα κανω το χαβαλε μου!!!

Συμφωνω με το Στρατο ο καθενας εχει διαφορετικες απαιτησεις εχω παντος χαιρομαι με αυτο που εχω αν κατφερω και ενα κυπελλο σε επιπεδο DB Drag στις 25 του μηνα θα ειμαι διπλα χαρουμενος .

Άβαταρ μέλους
punto129
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2005 9:12 pm
Τοποθεσία: kerkyra

Δημοσίευση από punto129 » Σάβ Νοέμ 05, 2005 6:03 pm

ποιοτητα.αλλα πιστευω οτι αν εχεις ποιοτητα εχεις και δυναμη.

Άβαταρ μέλους
Stratos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2004 10:47 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηρακλειο Αθηνα

Δημοσίευση από Stratos » Κυρ Νοέμ 06, 2005 5:30 pm

H EMMA (European mobile media association) ειναι ενασ πανευρωπαικος θεσμος που σαν στοχο εχει να θεσει καποια στανταρς στον τροπο που θα πρεπει να κρινοντε και να συναγωνιζοντε τα ηχοσυστηματα αυτοκινητων σε ολη την ευρωπη. Η ΕΜΜΑ δεν μεταφραζετε παντα σε QUALITY. Υπαρχουν δυο κατηγοριες λιγο πολυ γνωστες σε ολους η SPL και η SOUND QUALITY.Σαφωσ και δεν υπαρχει καμια σχεση μεταξυ των δυο, μιας και στην πρωτη ο στοχος μας ειναι η οσο το δυνατων μεγαλυτερη ακουστικη πιεση, ενταση (Sound Pressure Level) και σε καποιο σχετικα μικρο ποσοστο θα επιρεασει την βαθμολογια μας και το Intallation του συστηματος στο αμαξι. Στην SQ κατηγορια τα ζητουμενα ειναι αλλα και (για την προσωπικη μου αποψη) πολλυ πιο δυσκολα αλλα και ενδιαφεροντα. Εκει πλεων ζηταμε να αγγιξουμε οσο αυτο ειναι δυνατο την αισθιση ενω φυσικου ηχου και μιας φυσικης και ρεαλιστικης αναπαραγωγης ενοσ μουσικου κουματιου. Δε μας ενδιαφερει ο τεχνιτος εντυποσιασμος στον ηχο ουτε οι ιδιαιτερα υψηλες εντασεις. Προσπαθουμε οταν ακουμε καποιο κοματι να αισθανομαστε και να μας βοηθαει να καταλαβουμε οτι ολα αυτα που ακουμε ειναι ζωντανα μπροστα μας. Φυσικα στο SQ η εγγατασταση παιζει σαφωσ συμαντικοτερο ρολο μιας και συμπεριλαμβανει τουσ μισους σχεδων απο τους συνολικου ποντους. Πιστεψτε με οποιος μπει στο τρυπακι αυτου του ανταγωνισμου δυσκολα ξεκολαει.
Με μεγαλη χαρα να βοηθισω και να συμβουλεψω οποιον φιλοδοξει μια κουπα σε καποιον απο τουσ επομενους αγωνες οποιαδηποτε στιγμη.

Οσο για το δικο μου Puntaki καταφερε μετα απο κοπους δουλειας και ακροασης πολλων μηνων να κατακτηση την 4η θεση σε ποιοτητα ηχου και την 9η γενικη στην Ευρωπη στην δεδομενη κατηγορια που διαγωνιζομαι παντα (Amateur Unlimited)
hear...see...feel...touch......the sound!!!

Άβαταρ μέλους
damianpcb
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2004 12:08 pm
Τοποθεσία: 3 db ποιο πανω!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από damianpcb » Πέμ Νοέμ 10, 2005 10:35 pm

Stratos έγραψε:Με μεγαλη χαρα να βοηθισω και να συμβουλεψω οποιον φιλοδοξει μια κουπα σε καποιον απο τουσ επομενους αγωνες οποιαδηποτε στιγμη.
Δηλαδη τι ειδους βοηθεια μπορεις να προσφερεις αν ειναι να προχωρησουμε στον επομενο διαγωνισμο σε 2 εβδομαδες
Τρελος με τον ηχο!!
www.CaraudioClub.gr

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Τετ Ιουν 14, 2006 4:15 pm

Για να ξεσκονίσω το topic.Λοιπόν,επειδή ο ήχος είναι πολύ μεγάλο θέμα σας λέω ότι αν έχεις δύναμη χωρίς ποιότητα έχεις ένα ενοχλητικό κατά τη γνώμη μου ηχοσύστημα. Ποιότητα μάγκες,αυτό πρέπει να ζητάτε,δύναμη μπαίνει άνετα,όχι όμως και η ποιότητα.

Φιλικά πάντα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”