Αναγνώριση Ελληνικών στo menu του caraudio

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
ARI
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2016 10:47 pm

Αναγνώριση Ελληνικών στo menu του caraudio

Δημοσίευση από ARI » Σάβ Νοέμ 05, 2016 11:17 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα κυρίες και κύριοι. Είμαι νέο μέλος στην μεγάλη παρέα του puntoclub από σήμερα και κάτοχος από χθές ενός καινούριου punto lounge 1,3 mltj2. Θα ήθελα να σας πω ότι είναι το 2ο punto της οικογένειας μιας και μέχρι πριν λίγο καιρό υπήρχε για 18 ολόκληρα χρόνια το punto SX 85 16V, mod. 98.
Αφού ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη για την "θέση" του "θέματος" (δεν ήξερα που να το υποβάλω), θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει λύση στο ερώτημα "πως μπορώ να δω ελληνικούς χαρακτήρες στο menu του RCD του αυτοκινήτου προκειμένου να βλέπω τους χαρακτήρες των τραγουδιών mp3 που "παίζουν" είτε από το CD, είτε από το USB?" Υπάρχει λύση? Έχει κάποιος φίλος κάποια ιδέα? Γίνεται ίσως στην Fiat κάποια αναβάθμιση γι αυτό (δεν πρόλαβα να ρωτήσω λόγωΣΚ)?


FIAT PUNTO 1.3, MULTIJET2, 95 HP, WHITE, 2016

Άβαταρ μέλους
boutser
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 1:57 pm

Re: Αναγνώριση Ελληνικών στo menu του caraudio

Δημοσίευση από boutser » Δευ Νοέμ 07, 2016 9:04 am

σε οπελ αστρα που ειχε φιλος μου πήγαινες αντιπροσωπία σου αφαιρούσαν 1 γλώσσα απο την μνήμη του μενου και σ περνούσαν την Ελληνική . και σε υπολογιστή και μαμα μονάδα ηχου

ARI
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2016 10:47 pm

Re: Αναγνώριση Ελληνικών στo menu του caraudio

Δημοσίευση από ARI » Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:16 am

ευχαριστώ για την απάντηση αγαπητέ φίλε bouster. Επειδή είχα στην κατοχή μου για 7,5 χρόνια το insignia 1.8, το οποίο πουλήθηκε πρόσφατα, το γνωρίζω πολύ καλά το θέμα με τις αναβαθμίσεις του car audio και όντως ισχύει για την opel (προσωπική εμπειρία), απλά δεν ξέρω τι γίνεται με την fiat. Τέλος πάντων έχω τις επόμενες μέρες ραντεβού εδώ στο Αγρίνιο (τόπος διαμονής) να δούμε τι θα κάνουμε με το θέμα της αναγνώρισης της ελληνικής γλώσσας τόσο στο ηχοσύστημα όσο και στο bluetooth που δεν "βλέπει" τον τηλ κατάλογο του τηλεφώνου μου και βγάζει κάτι παύλες αντί των ονομάτων του καταλόγου. Είδομεν λοιπόν και θα σας κρατήσω ενήμερους...
FIAT PUNTO 1.3, MULTIJET2, 95 HP, WHITE, 2016

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Αναγνώριση Ελληνικών στo menu του caraudio

Δημοσίευση από sotirisk » Πέμ Νοέμ 10, 2016 8:01 pm

πάντως σε πιο παλιό μοντέλο (mk2b) ελληνικά στα mp3 δεν έχω δει, αλλά το ηχοσύστημα το έχω φέρει από αγγλία.
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

ARI
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2016 10:47 pm

Re: Αναγνώριση Ελληνικών στo menu του caraudio

Δημοσίευση από ARI » Τετ Νοέμ 16, 2016 12:25 am

Τελικά μετά από επίσκεψη στην fiat... ΔΕΝ... για ελληνικό μενού, οπότε αρχίζουμε να ψαχνόμαστε αλλιώς (κομπιουτεράδες). Η λύση πάντως θα βρεθεί όλα είναι θέμα υπομονής και επιμονής διότι πιστεύω ότι - όπως και με το insignia - η λύση θα βρεθεί από φίλο που ασχολείται "πολύ" με το θέμα. Έκανε πολύ όμορφα πράγματα με το opel...
FIAT PUNTO 1.3, MULTIJET2, 95 HP, WHITE, 2016

Άβαταρ μέλους
boutser
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 1:57 pm

Re: Αναγνώριση Ελληνικών στo menu του caraudio

Δημοσίευση από boutser » Δευ Νοέμ 21, 2016 9:23 am

ΟΚ! ενημέρωσε μας !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”