προβλημα ρευματος?

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από Frazle2 » Σάβ Αύγ 30, 2014 8:10 pm

Εχω εναν ενισχυτη για τα ηχεια..2μπροστα 4 πισω +2 και 2 κορνες και εναν μονομπλοκ που εβαλα τωρα 2000 βατ σπλ..η ερωτηση και η απορια μου ειναι οτι ενω το σαμπ το ειχα στον πεντακαναλο και μου δουλευε κανονικα μολις εβαλα τον μονομπλοκ οταν το ανεβαζω πανω απο καποιο σημειο ο ενισχυτης κανει προτεκτ με αποτελεσμα να σβηνει για λιγο και να ξαναανοιγει..εδω φταινε τα ρευματα?θελω μεγαλυτερη μπαταρια απο αυτη την 45αρα που εχω??ειναι θεμα ενισχυτη?αλλα κατι μου λεει οτι μια 85 αρα μπαταρια μου χτυπαει την πορτα...διαφωτιστε με παρακαλω..


Paperplanes

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Αύγ 30, 2014 9:34 pm

ασχετος ειμαι απο ηχο αλλα μου φαινεται λογικο η κακομοιρα η 45αρα να μη μπορει να ταισει το 2000βατ γουφερ!!!!
επειτα αν βαλεις 85αρα ο δυναμος θα ειναι μικρος και δε θα μπορει να σε φορτισει τοσο καλα, ενδεχεται να θελει αλλαγη!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από Frazle2 » Κυρ Αύγ 31, 2014 1:55 am

Αμα βαλω ζελε 55αρα ασπουμε θα κανει δουλεια...δυστηχως και εγω ασχετος ειμαι για αυτο την πατησα ετσι..λογικα το ρευμα ειναι αφου ο ενισχυτης παιζει μεχρι ενα σημειο..αλλα η μπαταρια ειναι καινουργια γαμωτο..τεσπα αν καποιος μπορρι να μου πει τι χρειαζομαι για να παιξει αυτος ο ενισχυτης το γουφερ σωστα παρακαλειται να μου πει γιατι εχω γα....ει να ψαχνω θεματα για αυτο και πουθενα δεν βρηκα καποιον να λεει ξεκαθαρα κατι...
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Αύγ 31, 2014 2:48 am

η 55αρα θα σου αρκει ομως?
γιατθ δε ρωτας σε μαγαζθ ηχου?
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Αύγ 31, 2014 7:17 am

Πυκνωτη δεν εχεις?
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από Frazle2 » Κυρ Αύγ 31, 2014 10:37 am

Γιατι ειναι κυριακη και ειμαι αγχωμενος:Dδευτερα θα παω..ο πυκνωτης ειναι μονο για την περιτωση που χρειαζεται λιγο παραπανω δυναμη για να παιξει το γουφερ και λειτουργει σαν αποθηκη ενεργειας πραγμα που σημαινει οτι σε τοσο μικρη μπαταρια θα την τελειωσει γρηγορα..σιγουρα ο ειδικος θα μας πει..αλλα αν καποιος ξερει κατι να μου πει γιατι απο οτι καταλαβαινω μιλαμε για ενα 200αρι ακομα...
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από christosch120 » Κυρ Αύγ 31, 2014 3:24 pm

Η λυση στο προβλημα σου ειναι η δευτερη μπαταρια η αλλαγη της υπαρχουσας με Πο λυ μεγαλυτερη + δυναμο μεγαλυτερο...μηπως το gain του ενισχυτη σου το εχεις πολυ ψιλα;δες το λιγο κ αυτο..
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από Frazle2 » Κυρ Αύγ 31, 2014 9:02 pm

Το gain ειναι το θεμα...μαλλον για δευτερη παω και αργοτερα οταν κλασει το δυναμο και αυτο..οποτε εχεις να μου προτινεις μπαταρια για πισω και ξερεις τιιμουλα στο περιπου?
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
kostis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2004 11:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από kostis » Κυρ Αύγ 31, 2014 11:16 pm

Για 2κιλοβατ ενισχυτή απαραίτητα-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!! πυκωτής. Και να βάλεις μεγαλύτερη μπαταρία δεν θα είναι σε θέση να δώσει τα στιγμιαία ρεύματα που θα ζητάει το ηχόσυστημα. Οι ενισχυτές αυτοκινήτου συνθώς δουλεύουν σε τάξη Α με αποτέλεσμα να ζητάνε συνέχεια ρεύμα οπότε άμα τον τσιτώσεις λίγο παραπάνω (οχι τέρμα) να σβληνουν για να προστατέψουν τα κυκλώματα.Αυτονόητο επίσης οτι θα αλλάξεις και μπαταρία. Θεωρώ ότι η 45αρες δεν είναι σε θέση να τροφοδοτήσουν καλά-καλά της ηλεκτρικές απαιτήσεις του πούντο χωρίς έξτρα πράγματα. Εγώ μια φορά και ένα καιρό από ανάγκη (εμεινα πρωτοχρονιατικα και δεν εβρισκα μαγαζί που να έχει την μπαταρία μας) έβαλα 60αρα και από τότε ότι ψιλοπροβληματακι είχα με ρεύματα λύθηκαν μια για πάντα. Κρατάει και περισσότερο και σε δύσκολες συνθήκες (πολυ κρύο, συχνα αναψε-σβησε) δεν ζορίζεται. Βέβαια έχω και έναν ηλεκτρονικό φορτιστή και μια φορα το μήνα το φορτίζω ώστε η μπαταρία να είναι στο 100%

Άβαταρ μέλους
kostis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2004 11:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από kostis » Κυρ Αύγ 31, 2014 11:26 pm

Επίσης τσέκαρε μήπως γινεται κανα μικροβραχυκύκλωμα πχ μήπως κανα μικροσκοπικο συρματάκι από τα καλωδία των ηχέιων ακουμπάει καταλάθος στο διπλανο γυμνό καλώδιο ή σε κάποια μεταλλική επιφάνεια. Πάντως κατα 99,9% το πρόβλημά σου είναι στα ρεύματα. Έχω περάσει απο το στάδιο της τρέλας του ήχου και τα έχω συναντήσει αυτά τα τερτίπια. Τα τελευταία χρόνια τα ξήλωσα όλα έβαλα την εργοστασιακή πηγή με το μαμά sub και τα 2 ηχέια που έμειναν στην εταζερα και βρήκα την υγεία μου. Ουτε τριξίματα ούτε περιττο βάρος και επιτέλους ξανα ελεύθερο πορτπαγκαζ.

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από christosch120 » Κυρ Αύγ 31, 2014 11:47 pm

Για πυκνωτη δεν το ανεφερα μιας και εννοειται σε τοσα πολλα βατ..μεχρι να τα κανεις αυτα κατεβασε το gain πολυ χαμηλα και δες αν δε βαραει προστασια σε μεγαλη ενταση.διαφορετικα αν το συνεχισεις ετσι θα τρελανεις τα τρατζιστορ του ενισχυτη και πολλα αλλα..
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από christosch120 » Κυρ Αύγ 31, 2014 11:52 pm

Επισης αν δουλευε σε ταξη Α οπως λεει ο φιλος απο πανω μπορει να σ εσβηνε και το αμαξι..για να παρεις ενισχυτη κλασης Α πρεπει να δωσεις πολλα και σε τοσα πολλα βαττ.θα επρεπε να βαλεις 2 εξτρα μπαταριες..η ΑΒ θα ειναι η D.
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από Frazle2 » Δευ Σεπ 01, 2014 1:34 am

Τι να σας πω ρε μαγκες με μπερδεψατε εγω ξερω οτι εχω 2 ενισχυτες και ο ενας ειναι σπλ 2000 βατ και καποτε κοστιζε 750 ευρω..τι τυπου ειναι δεν ξερω..αλλα και εσεις λετε δευτερη μπαταρια για αρχη και μετα αναλογως πυκνοτης..πολλα λεφτα ρε πουστη μου..
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από christosch120 » Δευ Σεπ 01, 2014 8:47 am

καλημερα φιλε μου.δυστυχως οταν μπαινεις σε μονοπατια ανω των 1000 βαττ μη σου πω και λιγοτερο θελεις οποσδηποτε πυκνωτη.ειναι θεμα ασφαλειας για τα μηχανιματα.οπως σου ειπα ή κλασης AB θα ειναι ή κλασης D.οι κλασης Α δεν κυκλοφορουν πλεον.ισως αν μας εδινες το μοντελο του ενισχυτη σε βοηθουσαμε λιγακι με το τι κλασης ειναι.τα 2000 βαττ που λες μαλλον ειναι ονομαστικα.τα πραγματικα που βγαζει θα ειναι σχεδον τα μισα.
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: προβλημα ρευματος?

Δημοσίευση από Frazle2 » Δευ Σεπ 01, 2014 11:46 am

Μιλησα με αυτον που μου το φτιαχνει και μου λεει οτι μια απλη μπαταρια πισω θα ηταν ενταξει για να αντεξει τους δυο ενισχυτες γιατι δεν εχω τοσο πολυ ρευμα..τωρα ο ενισχυτης περιμενω να μου στειλει τι μοντελο ειναι αλλα μου ειπε με καλλωδια και τετοια ενα 100αρι να μου βαλει μια 60αρα πισω...επισης αν αω για gel πρεπει να αλλαξω και την μπροστα και θα ξεφυγω στα λεφτα..πιστευω ειναι καλα τι λετε?
Paperplanes

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”