Ρεύμα στη πηγή

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
sotos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τετ Ιουν 26, 2013 11:21 am
Τοποθεσία: Καβάλα

Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από sotos » Δευ Ιαν 20, 2014 7:51 pm

Καλησπέρα, εχω μια απορία. Όλα τα mk1 έχουν μόνιμα ρεύμα στη πηγή (λειτουργεί και χωρίς να ανοίξω το διακόπτη) ή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης πείραξε τα καλώδια???



Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Ιαν 20, 2014 11:58 pm

νομιζω και ο mihalis εχει μονιμο ρευμα
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από mixalis » Τρί Ιαν 21, 2014 10:03 am

και εγω εχω μονιμο ρευμα δεν ειναι τιποτα..μην περιμενεις να σου τελειωση η μπαταρια εγω το εχω 1 χρονο ετσι
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Ιαν 21, 2014 10:07 am

Μονιμο ρευμα εχουν και τα μκ2 ,και ολα .Απλα οι εργοστασιακες πηγες εχουν κυκλωμα και εντολη που τα κλεινει μολις γυρισεις τον διακοπτη.Ενω οι aftermarket πηγες δεν εχουν ολες και εχει σημασια η συνδεσμολογια.
Αν παρολα αυτα θελεις να κλεινει με τον διακοπτη θα σου προτεινα να τραβηξεις νεα γραμμη τροφοδοσιας απο μια αλλη συσκευη ,πχ ηλεκτρικο παραθυρο..Προσεξε μονο τα Αmp..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
sotos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τετ Ιουν 26, 2013 11:21 am
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από sotos » Τρί Ιαν 21, 2014 10:32 am

Πάντος έχει κοψίματα και ενώματα στα καλώδια γι αυτό ρώτησα.
Λοιπόν ακούστε πως έχει η κατάσταση. Πήρα καινούργια μπαταρία παραμονή χριστουγέννων και χθές έμεινα (ήταν δύο μέρες ακίνητο με συναγερμό και η μπαταρία είχε 8 volt). Και μου φάνηκε περίεργο γιατί με την παλιά τόσους μήνες που είχα το αυτοκίνητο δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι που με άφησε. Πήγα χθές άλλαξα τη μπαταρία με καινούργια (στην εγγύηση) και αποσύνδεσα το καλώδιο του ενυσχητή που πάει απευθείας στη μπαταρία και έβγαλα και την πηγή. Σήμερα μέτρησα πάλι και είναι κανονικά δείχνει (12,5 volt). Το δυναμό δεν πρέπει να φταίει γιατί μέτρησα και όταν δούλευε το αυτοκίνητο και έδειχνε 13,9 volt. Λέτε να έφταιγε η μπαταρία ή από κάπου να χάνω ρεύμα??

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Ιαν 21, 2014 11:19 am

Απο την στιμγη που η πηγη κλεινει τελειως ,εχεις ελαχιστη καταναλωση.Βεβαια ειναι διαφορετικο πραγμα να εχεις μια πηγη που οταν κλεινει φωτιζει η οθονη της σαν πορτατιφ...Ομως,αν μεσα σε δυο μερες σε αφησε,τοτε ναι σιγουρα ειναι προβλημα..Και αφου με την προηγουμενη μπαταρια δεν ειχες θεμα τοτε εχεις πολλες πιθανοτητες να επεσες κακη μπαταρια.Ο ενισχυτης που ανεφερες πως κλεινει?
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
sotos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τετ Ιουν 26, 2013 11:21 am
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από sotos » Τρί Ιαν 21, 2014 11:29 am

Η πηγή μου όταν κλείνει δείχνει στην οθόνη την όρα με πολύ αχνά γράμματα αλλά πίσω από τη πρόσοψη εκεί που μπαίνει το cd έχει λαμπάκι που μένει μόνιμα αναμένο. Ο ενισχυτής κλείνει με το remote που είναι κανονικά συνδεμένο στην πηγή και όταν κλείνω την πηγή σβήνει και το λαμπάκι του ενισχυτή. Λέω να τα αφήσω λίγες μέρες ξεσυνδεμένα για να το παρακολουθήσω. Πληροφοριακά η παλιά μπαταρία ήταν Vortex 45άρα και η καινούργια Mitsuba 50άρα.

Άβαταρ μέλους
arisnouk86
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Παρ Ιαν 13, 2012 11:23 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από arisnouk86 » Τρί Ιαν 21, 2014 11:47 am

Αφού το λαμπάκι του ενισχυτή σβήνει, τότε δεν χάνεις ρεύμα. Το πιο πιθανό είναι να ήταν ελλαττωματική η μπαταρία, γι' αυτό τις δίνουν και εγγύηση άλλωστε!

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από rxbkrs » Τρί Ιαν 21, 2014 12:31 pm

mixalis έγραψε:και εγω εχω μονιμο ρευμα δεν ειναι τιποτα..μην περιμενεις να σου τελειωση η μπαταρια εγω το εχω 1 χρονο ετσι
Αυτό γενικά έχει να κάνει με την πηγή ή λόγω του γεγονός οτι τα mk1 δεν έχουν CANBUS; Γιατι σ'εμένα έχω βάλει την πηγή να σβήνει με την μηχανή.

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από mixalis » Τετ Ιαν 22, 2014 12:51 am

λογικα εχει να κανει με την πηγη γιατι με την προηγουμενη δε το ειχα αυτο
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
sotos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τετ Ιουν 26, 2013 11:21 am
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από sotos » Πέμ Μαρ 06, 2014 6:42 pm

Την προηγούμενη κυριακή έμεινα ξανά και αυτή τη φορά το αυτοκίνητο ήταν σταματημένο μόνο μία μέρα. Τρίτη πήγα στον ηλεκτρολόγο ο οποίος μέτρησε διάφορα και βρήκε ότι έχει απώλεια από τις μνήμες του ράδιο-cd, τράβηξε καινούργια γραμμή από τις ασφάλειες και τώρα ανοιγοκλείνει με το διακόπτη. Μέχρι τώρα δεν μου έκανε κάτι αλλά θα φανεί καλύτερα όταν μείνει ακίνητο για κανα δυο μέρες.

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Μαρ 06, 2014 9:11 pm

Δεν χρειαζετε να περιμενεις.Με ενα απλο πολυμετρο η "διαροη" ρευματος ειναι ΕΩΣ 0.05Α.
Το μετρας επι τοπου.Αν ειναι μεσα σε αυτα τα ορια δεν εχεις προβλημα.Αλλιως πρεπει να το ξαναδεις.Θυμησου οτι "διαροη" μπορει να βγαζει το ιδιο το R/CD ακομα και αν δεν ειχε πειραξει ποτε κανενας,κανενα καλωδιο.
Απο κει και περα η "παρεμβαση" που εκανε ο ηλεκρολογος ειναι κατι που το κανανε σε πολλα μκ1 και μκ2 τα οποια για καποιον χαζο λογο (και επειδη εχουν μονο 2 σκαλες στο διακοπτη μιζας) απο την κατασκευη τους δεν ειχαν συνεργασια μεταξυ διακοπτη και πηγης.Οποτε για τις μνημες κρατουσαμε το ρευμα απο την μαμα πλεξουδα και για το On/Off κλεβαμε ρευμα απο την 2η σκαλα τους διακοπτη.Το αρνητικο ηταν οτι αν ηθελες να ακους μουσικη με το αμαξι σταματημενο η θα ειχες το αμαξι να δουλευει ή θα το ειχες στα "λαμπακια" με ολα τα ηλεκτρικα οπλισμενα.Το θετικο ειναι οτι πλεον δεν χρειαζοταν να το ανοιγοκλεινεις με το χερι καθε φορα που μπαινεις στο αμαξι και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να το ξεχασεις ανοιχτο ποτε.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από kostas013 » Παρ Μαρ 07, 2014 12:41 am

Εμενα παντως κατι ειχε κανει ο προηγουμενος και ηταν ασχετο με το διακοπτη... το αναβοσβηνω μονος μου
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από Gazofonix » Παρ Μαρ 07, 2014 12:52 am

Δεν μπορει Κωστα.Μια απλη συνδεσμολογια και μια παροχη extra ειναι.Η το κανεις και δουλευει η εχεις κανει κατι λαθος.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ρεύμα στη πηγή

Δημοσίευση από kostas013 » Παρ Μαρ 07, 2014 12:08 pm

de ξερω εμενα δεν εχει σχεση με τον διακοπτη της μιζας παντως...
οταν θελώ το παταω και αναβει και οταν θελω το παταω και σβηνει
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”