Ρεύμα για ενισχυτή

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από rxbkrs » Κυρ Οκτ 06, 2013 1:05 pm

Frazle2 έγραψε:ειναι δυσκολο να χαλαει η μπαταρια αν κλεινει ο ενισχυτης με το σβησιμο του αυροκινητου..
Αυτό μου κάνει εντύπωση κι εμένα. Είναι παράξενο.
Frazle2 έγραψε:δευτερη μπαταρια δεν χρειαζεται για μικρο ηχοσυστημα σωστα...εγω στο δικο μου δεν εχω παρατηρησει διαφορα
Δεύτερη μπαταρία ίσως όχι. Πιστεύω οτι είναι υπερβολή. Βασικά, το ρεύμα εκκίνησης παίζει ρόλο εδώ;
Frazle2 έγραψε:Ο ενισχυτης που εδειξες ελεγε πως ειχε.. αλλα και παλι τετοιο διακοπτη πιστευω οτι δεν χρειαζεσαι αν εχει πανω ο ενισχυτης εκτος αν οντως δεν εχει που μπορεις να τον συνδιασεις και πανω στα καλλωδια της πηγης ετσι ωστε οταν την κλεινεις να σταματαει να δουλευει ολο το συστημα..
Κι όμως, δεν έχει διακοπτάκι πάνω του. Φωτεινή ένδειξη μόνο. Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να σβήνει ο ενισχυτής αν σβήσει η πηγή, άλλα δεν το θυμάμαι ακριβώς. Θα πρέπει να το δοκιμάσω πρώτα για να το επιβεβαιώσω.



Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από Frazle2 » Κυρ Οκτ 06, 2013 1:33 pm

Αυτο που ειπε ο padc νομιζω ειναι το καλυτερο να μετρησεις για να σου λυθουν οι αποριες σχετικα με την μπαταρια..σχετικα με τον ενισχυτη θα επρεπε να βρισκεται εκει που κανεις και τις ρυθμισεις για τον ηχο..ρευμα εκκίνησης δεν πιστευω πως χωρις να ειμαι και σιγουρος μπορει να κανει ολη αυτη την ζημια στην μπαταρια..για εμενα δοκιμασε να σβησεις το αυτοκινητο να δεις αν σβησουν ολα..δοκιμασε να μετρησεις με ενα βολτομετρο στα ποσο παιζεις και στα ποσο εισαι σβηστος οπως επισης και που φτανει οταν μιζαρεις...μπορει να φταιει και η μπαταρια ετσι...
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από rxbkrs » Κυρ Οκτ 06, 2013 3:34 pm

Frazle2 έγραψε:Αυτο που ειπε ο padc νομιζω ειναι το καλυτερο να μετρησεις για να σου λυθουν οι αποριες σχετικα με την μπαταρια..σχετικα με τον ενισχυτη θα επρεπε να βρισκεται εκει που κανεις και τις ρυθμισεις για τον ηχο..για εμενα δοκιμασε να σβησεις το αυτοκινητο να δεις αν σβησουν ολα..δοκιμασε να μετρησεις με ενα βολτομετρο στα ποσο παιζεις και στα ποσο εισαι σβηστος οπως επισης και που φτανει οταν μιζαρεις...μπορει να φταιει και η μπαταρια ετσι...
Frazle2 έγραψε:ρευμα εκκίνησης δεν πιστευω πως χωρις να ειμαι και σιγουρος μπορει να κανει ολη αυτη την ζημια στην μπαταρια..
Ζημιά στην μπαταρία δεν κάνει το ρεύμα εκκίνησης. Δεν εννοόω αυτό. Η απορία μου είναι αν μια μπαταρία Χ έχει περισσότερο ρεύμα εκκίνησης απο κάποια άλλη μπαταρία Ψ, το αν βοηθάει αυτό στο να μην λιγώνεται απ'τον ενισχυτή. :wink:

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από Frazle2 » Δευ Οκτ 07, 2013 1:10 am

αυτο νομιζω ειναι αναλωγος την ισχυ της μπαταριας για αυτο και υπαρχουν διαφορετικες πιο ακριβες πιο φθηνες...βεβαια αυτο ειναι καθαρα θεμα δικο σου γιατι δεν παθαινει κατι κατα την γνωμη μου..μετρησε δες διαφορες και μετα κανε την κινηση σου γιατι 100 ευρω για μπαταρια ειναι αρκετα αν δεν εχει θεμα..
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από mixalis » Δευ Οκτ 07, 2013 3:36 am

κατι ασχετο..πυκνωτη εχεις?
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από rxbkrs » Δευ Οκτ 07, 2013 1:58 pm

mixalis έγραψε:κατι ασχετο..πυκνωτη εχεις?
Πυκνωτή, όχι δεν έχω.

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από mixalis » Δευ Οκτ 07, 2013 4:08 pm

μηπως φταιει αυτο.δεν ξερω λεω μια ιδεα.
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από rxbkrs » Δευ Οκτ 07, 2013 7:15 pm

mixalis έγραψε:μηπως φταιει αυτο.δεν ξερω λεω μια ιδεα.
Αν και δεν έχω τόσο δυνατό ηχοσύστημα, οπότε ίσως και να μην χρειαστεί πυκνωτής.

Άβαταρ μέλους
mixalis
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2013 1:10 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από mixalis » Τρί Οκτ 08, 2013 2:09 pm

ναι ενταξει δεν εχεις αδικο σε αυτο..αλλα ειπα και εγω μηπως θα βοηθαγε ενας πυκνωτης την κατασταση επιδη μιλισατε για φορτιο πιο πανω..χωρις να εχω εμπειρια απο ηχοσυστηματα απλα αυτα που ξερω απο ηελκτρολογικες γνωσεις
Πικατσου διαλεγω εσενα

Άβαταρ μέλους
Γιαννης 20v
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 9:31 am
Τοποθεσία: colonos city

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από Γιαννης 20v » Τετ Οκτ 09, 2013 10:35 am

εφοσον κλεινει πηγη κ ενισχυτης με το διακοπτη της μιζας δν εχεις προβλημα.μαλλον μπαταρια θες εκτος εαν εχεις καπου διαροη.οχι απολυτα απτο ηχοσυστημα.πικνωτη αποσο ξερω κ εχω δει κ στο δικο μου αυτοκινητο δε χρειαζεσε.

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από rxbkrs » Παρ Οκτ 11, 2013 1:10 pm

Γιαννης 20v έγραψε:εφοσον κλεινει πηγη κ ενισχυτης με το διακοπτη της μιζας δν εχεις προβλημα.μαλλον μπαταρια θες εκτος εαν εχεις καπου διαροη.οχι απολυτα απτο ηχοσυστημα.πικνωτη αποσο ξερω κ εχω δει κ στο δικο μου αυτοκινητο δε χρειαζεσε.
Για μπαταρία, ναι, λόγω οτι μου έχει ξαναξελιγωθεί.

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από rxbkrs » Παρ Οκτ 18, 2013 3:31 pm

Γενικά τώρα, χρειάζεται ρελέ, ή είναι υπερβολή;

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Οκτ 22, 2013 8:13 pm

Καταναλωσεις μετρησες?
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από rxbkrs » Τρί Ιαν 21, 2014 12:27 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Καταναλωσεις μετρησες?
Αυτό όχι. Πρέπει να γίνει γιατι πάλι η μπαταρία έχει ξελιγωθεί. Πάω για νέα μπαταρία όπου νά'ναι.

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ρεύμα για ενισχυτή

Δημοσίευση από rxbkrs » Τρί Σεπ 26, 2017 7:26 pm

Καταρχάς, να δώσω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορώ:


Αυτοκίνητο: Fiat Grande Punto Abarth esseesse (μοντέλο 2008), με εργοστασιακό δυναμό 120Α

Ενισχυτής: HERTZ HDP 4 (4 κάναλος, 4x150W RMS @ 4Ω)

Subwoofer: MAC AUDIO Compact 220 (8", ενεργό)

Πηγή: Alpine 9882 Ri, με λειτουργία όταν σβήνει το αμάξι, σβήνει και η πηγή αυτόματα, χωρίς τη δυνατότητα να μπορεί να ανοίξει χειροκίνητα όταν είναι σβηστό το αμάξι.

Μπαταρία: Exide Premium (κλειστού τύπου), στα 53 Ah, και 530-540 (αμπέρ εκκίνησης) αντίστοιχα



Μια λεπτομέρεια που ίσως χρησιμεύσει, όταν μου τον έβαλαν τον ενισχυτή στο αμάξι, πρόσεξα πως τράβηξε μια παροχή απ'την μπαταρία... Περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά μ'αυτό δεν γνωρίζω...

Αυτή η έντονη διαρροή μπαταρίας (που τελικά οδηγεί σε πρόωρη εξάντλησή της) γιατί συμβαίνει; Γνωρίζει κανείς κάτι για "μπλε καλώδιο";

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”