Προβλημα με ενισχυτη

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
grigorosgeo
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 6:44 pm
Τοποθεσία: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από grigorosgeo » Τετ Οκτ 09, 2013 7:48 pm

Δηλαδη να κανω κι εγω το ιδιο που εχω την μαμα πηγη? αλλα μπορει να φταιει ο εργοστασιακος εμνισχυτης εμενα που τον εχει κατω στα ποδια του συνοδηγου.. δεν ξερω..! τι λες γιαννη?


grande punto sporting 1,4 16v

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Γιαννης 20v
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2012 9:31 am
Τοποθεσία: colonos city

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από Γιαννης 20v » Τετ Οκτ 09, 2013 9:30 pm

Frazle2 οχι μη τους πεις να στο κανουν αν ειναι οκ η πηγη απλα εχετο στο μυαλο σου ααααν ξαναγινει.
grigorosgeo δν ξερω τι ακριβως φταιει στη περιπτωση σου αλλα μπορεις να δοκιμασεις να γειωσεις κ τα 2.πρωτα πηγη!!

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από Frazle2 » Τετ Οκτ 16, 2013 4:35 pm

Πηγουλα οκ μετα απο μια και μιση βδομαδα..παρασκευη την φοραω και ισως κανω τιποτα με τα γουφερ γιατι σαν το μπασο δεν εχει<3αρκει να μην μου ξαναβγαλει προβλημα!!
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από Frazle2 » Πέμ Οκτ 31, 2013 12:16 am

Μαντεψτε...ξανα η πηγη μου το γυρισε στον κομπρεσορα...γαμω την πουτανα μου...
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από christosch120 » Τρί Μάιος 20, 2014 7:24 pm

φιλε μου καλησπερα..δεν ξερω αν εχεις λυσει το προβλημα σου απλα θα σου πω μια λυση απο εδω για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα και να βοηθησω σε τυχον προβληματα που μπορει να προκυψουν σε καποιο αλλο μελος..

πρωτα απο ολα πρεπει να τσεκαρεις την γειωση που παει στον ενισχυτη.

2ον: τη γειωση της πηγης.

3ον:να δεις αν ο ενισχυτης σου εχει αμεση επαφη με λαμαρινα..τι εννοω(αν ειναι βιδωμενος στα πισω καθισματα απευθειας η αν εχει καποια προσθηκη πλαστικο,ξυλο)επισης πολλοι νομιζουν οτι επειδη εχει μοκετα εκεινο το σημειο στα καθισματα πισω δεν υπαρχει και προβλημα απο εκει..κ ομως υπαρχει προβλημα και απο εκει..ειδικα αν ειναι και μεταλικα τα σημεια που περνουν οι βιδες για να στερεωθει ο ενισχυτης.

στα λεω ολα αυτα γιατι πιστευω πως δεν εχει καποιο θεμα η πηγη σου αλλα ειναι θεμα γειωης..
προσφατα επισκευασα ενα ηχοσυστημα το οποιο δεν εστησα εγω απο την αρχη και ειχε αυτο το θεμα απο την αρχη..(μιλαμε για δυο χρονια)

να πω ακριβως τι εκανα μιας και δεν ηξερα τι δουλεια ειχε γινει.
πρωτα απ ολα ειδα τα rca...μετα κοιταξα το θεμα ΓΕΙΩΣΗ..πρωτα στην πηγη..γειωσα την πηγη σε δυο σημεια του αυτοκινητου δλδ πηρα ενα καλωδιο απο το - της μπαταριας και ενα ακομα απο το σασι..το αποτελεσμα να μειωθει πολυ λιγο ο ''κομπρεσορας'' αλλα να συνεχιζει..και τελευταιο και πολυ απλο πραγμα που εκανα ηταν να ξεβιδωσω τον ενισχυτη απο το πισω καθισμα και να τον αφησω χυμα μεσα στο πορτ μπαγκαζ...το αποτελεσμα να εξαφανιστει καθε παρασιτο και καθε περιεργος ηχος που ερχοταν απο το μερος του κινητηρα..ετσι στα σημεια που βιδωνει ο ενισχυτης τα μονωσα πολυ καλα για να περασουν οι βιδες και απο τοτε δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα..

ελπιζω να βοηθησα κ σενα και οποιον αλλον αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα..και συγνωμη για το μεγαλο ποστ.
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από Frazle2 » Σάβ Ιουν 07, 2014 9:15 pm

Εψαξα αρκετα..βρηκα οτι στον πεντακαναλο μου πανω στα ρσα που ερχονται για το σαμπ δεν εχουν προβλημα απο την πηγη αλλα ισως υπαρχει προβλημα στα καλλωδια..εψαξα ακριβως με τη ιδια σειρα πηγη ενω φαινοταν οτι ειχε προβλημα την γειωσα και ηταν κομπλε ενισχυτης επειδη ηταν περασμενος σαν τετρακαναλος εβαλα δευτερο ρσα τον γυρησα σε πεντακαναλο και μονο στα παλια καλλωδια που κουμπωσα και στη θυρα του σαμπ οταν τα εβγαζα σταματαγε οποτε πιστευω οτι αν βαλω ενα αντιπαρασιτικο ηχου εκει θα σταματησει αλλα δεν εχω βρει ακομα και θα παραγγειλω σε λιγες μερες...απο την αλλη δεν εχω ξεκουμπωσει τον ενισχυτη να δω αν φταινε οι βιδες..ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου θα γραψω οταν τοποθετησω το αντιπαρασιτικο γιατι αν δεν βοηθησει θα αρχισω να πεταω τα ηχεια απο δω και απο κει οπως και τα καθισματα και το μοτερ και θα αλλαξω προσανατολισμο απο τα ντεσιμπελ στα αλογα:p
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από christosch120 » Παρ Ιουν 13, 2014 7:31 pm

Frazle2 έγραψε:Εψαξα αρκετα..βρηκα οτι στον πεντακαναλο μου πανω στα ρσα που ερχονται για το σαμπ δεν εχουν προβλημα απο την πηγη αλλα ισως υπαρχει προβλημα στα καλλωδια..εψαξα ακριβως με τη ιδια σειρα πηγη ενω φαινοταν οτι ειχε προβλημα την γειωσα και ηταν κομπλε ενισχυτης επειδη ηταν περασμενος σαν τετρακαναλος εβαλα δευτερο ρσα τον γυρησα σε πεντακαναλο και μονο στα παλια καλλωδια που κουμπωσα και στη θυρα του σαμπ οταν τα εβγαζα σταματαγε οποτε πιστευω οτι αν βαλω ενα αντιπαρασιτικο ηχου εκει θα σταματησει αλλα δεν εχω βρει ακομα και θα παραγγειλω σε λιγες μερες...απο την αλλη δεν εχω ξεκουμπωσει τον ενισχυτη να δω αν φταινε οι βιδες..ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου θα γραψω οταν τοποθετησω το αντιπαρασιτικο γιατι αν δεν βοηθησει θα αρχισω να πεταω τα ηχεια απο δω και απο κει οπως και τα καθισματα και το μοτερ και θα αλλαξω προσανατολισμο απο τα ντεσιμπελ στα αλογα:p
τι εννοεις οτι ηταν περασμενος σαν τετρακαναλος;δλδ το ενα το καναλι δεν το λειτουργουσες;
μπορεις να μου πεις τι πραγματα εχεις ακριβως πανω στο αυτοκινητο;απο πηγη και ηχεια μεχρι και τα καλωδια και τον ενισχυτη;ποσες εξοδους βγαζει η πηγη σου;τον θορυβο τον κανει μονο στο καναλι που ειναι το sub;ποσα ηχεια εχεις στο αμαξι;
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από christosch120 » Παρ Ιουν 13, 2014 7:33 pm

επισης μην ξεχασεις το πιο απλο που ειχα γραψει και παραπανω..κανε ενα κοπο να ξεβιδωσεις τον ενισχυτη απο το καθισμα..ισως να ειναι απο εκει και να το ψαχνεις αδικα..
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από Frazle2 » Σάβ Ιούλ 05, 2014 9:00 pm

Τωρα εχω εξεταστικη ακομα και δεν εχω κατσει να ασχοληθω...θα σου στειλω μηνυμα οταν θα ασχοληθω μπας και γινει κατι..
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από christosch120 » Σάβ Ιούλ 12, 2014 10:55 am

μακρι να μπορεσω να σε βοηθησω για να μην ψαχνεσαι κ εσυ αδικα.
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από Frazle2 » Τρί Αύγ 05, 2014 2:20 pm

Τελικα με το αντιπαρασιτικο ηχου που ελεγα συνδεδεμενο στο σαμπ και στον ενισχυτη τελειωσαν ολα..παιζει κανονικα τωρα χωρις κανενα προβλημα!
Paperplanes

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από christosch120 » Τρί Αύγ 05, 2014 6:35 pm

αφου λυθηκε το προβλημα σου εισαι μια χαρα..απλα καλο θα ηταν να ξερεις ακριβως που ειναι το προβλημα περα απο το αντιπαρασιτικο σε περιπτωση που εμφανιστει ξανα..
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Προβλημα με ενισχυτη

Δημοσίευση από Frazle2 » Πέμ Αύγ 07, 2014 5:51 pm

Σιγουρα αλλα νομιζω οτι το προβλημα ερχεται απο τα καλλωδια τα οποια καλλωδια δυσκολο να αλλαχτουν...
Paperplanes

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”