Sub fiat....

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
spy-car
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2004 11:33 pm
Τοποθεσία: Βαρκιζα

Sub fiat....

Δημοσίευση από spy-car » Κυρ Οκτ 03, 2004 11:21 pm

Θελω να συνδεσω το subwoofer της fiat με ενα ριοneer r-cd χωρις εξωτερικο ενισχυτη.εχω τα μαμα ηχεια.το εχει κανει κανεις στο αυτοκινητο του΄?το αμαξι ειναι ρουnto mk2 to elx to οποιο δεν εχει subwoofer.ευχαριστω περιμενω απαντηση



Άβαταρ μέλους
TaRaNTuLa
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1439
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2004 1:38 am
Τοποθεσία: Πολύ πιο μπροστά...!!

Δημοσίευση από TaRaNTuLa » Κυρ Οκτ 03, 2004 11:55 pm

το sub της FIAT πόσο διαστάσεις έχει;Στο πορτ-παγκάζ να υποθέσω ότι θα είναι...
Αντίο Γιάννη...Θα ζεις ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ μέσα στις καρδιές μας...

Γιατί αποτρέπεις κάποια πράγματα, ενώ τελικά δεν πρέπει... Εγκυκλοπαίδεια!

Ν&Ν

Άβαταρ μέλους
puntomad
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2747
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 10:44 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από puntomad » Δευ Οκτ 04, 2004 11:04 am

Δεν εχω καταλαβει ακριβως τι θελεις να κανεις, αν θες γινε πιο αναλυτικος να σε βοηθησω. Το sub αυτο απο οτι εχω δει μπαινει αριστερα στο πορτ παγκαζ και συνδεεται στα μεγαφωνα, εχει μια ειδικη φισα, η οποια δεν ξερω αν υπαρχει σε ολα τα punto. Παντως στανταρ μπορει να συνδεθει, ασχετα απο την πηγη (cd-player).
Εικόνα

spy-car
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2004 11:33 pm
Τοποθεσία: Βαρκιζα

Δημοσίευση από spy-car » Δευ Οκτ 04, 2004 11:20 pm

απλα θελω να δω αν το εχει κανει κανενας.εγω εχω τα μαμα ηχεια και πηρα και το sub το οποιο μπαινει στα αριστερα του πορτ παγκαζ.φισα ειδικη δεν ειδα και θελω να τα συνδεσω να παιζουν ολα.για να γινει αυτο μου ειπαν η να βρω το μαμα το blaunpunt to rcd η να βαλω μικρο ενισχυτη για το sub πραγμα που δεν θελω. γιαυτο ρωταω αν κανεις το εχει κανει στο αμαξι του να μου λυθει η απορια

Άβαταρ μέλους
puntomad
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 2747
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 10:44 pm
Τοποθεσία: Γαλάτσι Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από puntomad » Τρί Οκτ 05, 2004 11:12 am

Πρεπει να εχει ενσωματομενο ενισχυτη αυτο, μεσα στο μαυρο το κουτι. Αν ειναι ετσι μπορουμε να το πατενταρουμε.Αλλα πρεπει να το δω. Αν ειναι ψαξε στις λαμαρινες για την φισα και στειλε φωτος να δουμε πως θα το κανουμε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Stratos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Απρ 11, 2004 10:47 pm
Τοποθεσία: Ν. Ηρακλειο Αθηνα

Δημοσίευση από Stratos » Τρί Οκτ 05, 2004 6:36 pm

file moy ayto poy thes ginete, alla thelei ligo psaximataki.an katexeis ligo apo taq pragmata me ligo kopo kai ypomonh tha ta katafereis.bebaia an thes thn gnwmh moy den polyaxizei o kopos gia to apotelesma poy tha pareis.

to sub ths fiat thelei mia trofodosia peripoy sta 15A mh geiosh fysika kai apo kei kai pera thelei shma ipsylhs exodoy gia na paixei dhladh den thelei line exodo xamhlhs stathmhs apo ta rca.mporeis na to paraliliseis me ta pisw hxeia.to amaxi soy afoy den eixe sub sigoyra den exei fisa.mia lysei einai na sfaxeis thn fisa toy sub kai na kaneis tis syndeseis soy prosextika kai allh lysh einai an thes na psaxeis kana paliatzidiko-antalaktikadiko h sthn mama fiat na pareis mia fisa gia na kaneis swsta th syndesh.extos toy reymatos kai toy shmatos apo ta hxeia bebaia xreiazete kai to remote apo rcd poy tha toy dinei entolh na energopiithei

an psaxeis ligo tha breis thn antistixia sthn fysa dysthxos den mporw na thymithw xrwmata kai den exw kratisei kapoio sxedio
mp
hear...see...feel...touch......the sound!!!

SIMDION
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Ιουν 02, 2004 9:26 am
Τοποθεσία: ΠΑΛΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

Δημοσίευση από SIMDION » Παρ Οκτ 08, 2004 2:21 pm

Το έχω βάλει σε PUNTO 80 HLX. Πρέπει να αγοράσεις και την βάσει που το στηρίζει αριστερά. Αν βγάλεις την ταπετσαρία στο ύψος του μηχανισμού της πίσω αριστερά ζώνης θα δείς 2 τρύπες. Στην συνέχεια χρειάζεσαι δυνατή κολλά για να κολλήσεις την βάση στις τρύπες. Στην συνέχεια το βιδώνεις εκεί. Στο κάτω μέρος το ηχείο έχει άλλη μια βιδα που την βιδώνεις στο πάτωμα του πορτπαγκαζ, αφου πρώτα βγάλεις την μοκέτα. Όταν τελειώσεις θα δεις ότι η μοκέτα στο συγκεκριμένο σημείο είναι διακεκομένη. Τραβάς αυτό το κομμάτι και μετά η μοκέτα εφαρμόζει άψογα. Το ηχείο έχει ενσωματωμένο ενισχυτή και για την συνδεσμολογία κάνεις τα εξής:
1. Παίρνεις ρεύμα από κάποιο σημείο για μόνιμη παροχή.
2. Από το remote turn on του RCD καλώδιο για την αντίστοιχη θέση στο ηχείο.
3.Γείωση
4. Σήμα και από τα δύο πίσω ηχεία το οποίο το επιτρέφεις ξανά στα ηχεία.

Μόνο που δεν θυμάμαι πού παει τί πάνω στο subwoofer.
Το έχω από το 2000 χωρίς κανένα πρόβλημα.
Με τα εργοστασιακά ηχεία και ένα απλό ραδιοCD παίζει θαυμάσια χωρίς να θυσιάζεις χώρο αποσκευών.
Ελπίζω να σε βοήθησα

spy-car
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2004 11:33 pm
Τοποθεσία: Βαρκιζα

Δημοσίευση από spy-car » Σάβ Οκτ 09, 2004 12:41 am

Ευχαριστω πολυ παιδια.ειναι θεμα χρονου να μπει με τον τροπο που περιεγραψε γιατι εμαθζα ο φιλος simdion

Άβαταρ μέλους
KLYR
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 10:39 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από KLYR » Παρ Νοέμ 05, 2004 11:39 pm

θα ηθελα να μου πει καποιος ποια καλωδια πρεπει να συνδεσω που. δηλαδη ποιο χρωμα που υπαρχει πανω στην φισα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”