EΡΩΤΗΣΗ!!????

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: EΡΩΤΗΣΗ!!????

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Φεβ 14, 2015 1:30 am

Eιναι.Οχι με την παλια εννοια του "ανοιξε-κλεισε" κεραια αλλα με μια καινουρια φιλοσοφια που λεει οτι περνουν ρευμα μεσο της εργοστασιακης πηγης για να μπορουν να εχουν καλυτερη ληψη.Οταν ομως δεν περνουν ειναι τελειως αχρηστες.Το ιδιο θεμα ειχα με το Fabia το 2007 οταν το πηρα.Δεν μπορουσα να ακουσω σταθμο στο ραδιο με την καμεια.Η λυση ηταν σχετικα απλη.Ενδιαμεσο βαρελακι στο καλωδιο της κεραιας και την πηγη και συνδεση με ρευμα (μπλε καλωδιο).Η διαφορα ηταν αμμεση και εμφανης.
Αυτο που σε ειπα οτι αποσυνδεσε το ηταν γιατι η αναφορα σου ελεγε οτι δεν ειδες καποια διαφορα καπου (οποτε δεν ξερεις που πηγαινε το ρευμα)

Σ.σ.Μην περμενεις να το βρεις σε σχεδιο.Ακομα και την ταπετσαρια του ουρανου να λυσεις εχτρα καλωδιο στην βαση της δεν θα βρεις.Περνει απλα ρευμα μεσο του γνωστου καλωδιου κεραιας.


AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: EΡΩΤΗΣΗ!!????

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Φεβ 14, 2015 1:54 am

εγω τη κατηργησα εντελως :cool: :cool: :cool:

εχω αφησει μονο τη βαση της εσωτερικα στο αμαξι σφηνωμενη πανω απο τη μπλαφονιερα PDT_Armataz_01_05 PDT_Armataz_01_06
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: EΡΩΤΗΣΗ!!????

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Φεβ 14, 2015 1:54 am

μου χαλαγε τη μοστρα πως να το κανουμε
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: EΡΩΤΗΣΗ!!????

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Σάβ Φεβ 14, 2015 6:17 pm

Μπαμπη ιταν μιλησες για ηλεκτρικες κεραιες θυμηθηκα κατευθειαν τις κεραιες που ειχαν κατι στρογγυλοφαναρες celica... Αλλα καταλαβες τι εννοουσα. Το ξανασυνδεσα το remote. Αλλωστε αν ηταν δεν θα ειχε αρπαξει η καλωδιωση απο τος πρωτες μερες κιολας!?!?
Στο φαμπια ειχα το ιδιο θεμα Μπαμπη. Αλλα επειδη σε ολα τα αμαξια ειχε pioneer πιστευα οτι αυτο εφταιγε και οχι οτι ηθελε επιπλεον ρευμα η κεραια.

Δεν εχει σπουδαια διαφορα, αλλα παιζει καλυτερα το σημα. Μονο δεν ξερω πως θα παρει το καλωδιο της κεραιας το επιπλεον ρευμα απο τοκαλωδιο remote που απευθυνεται στην πηγη. Εκτος και αν το παιρνει μεσω της πηγης το επιπλεον ρευμα η κεραια.


Υ.Γ: πες μου Κωστα οτι εχεις καταργησει το ηχοσυστημα απο το αμαξι γιατι ειχε βαρος να μας τρελανεις ολους :mrgreen: :mrgreen:
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: EΡΩΤΗΣΗ!!????

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Φεβ 14, 2015 6:59 pm

ναι το εχω καταργησει χαχαχα εχω μονο τη πηγη αι 2 μπροστινα ηχεια!!! ουτε τη καλωδιωση για πισω :D
σε λιγο καιρο θα παρει τον Π και αυτο χαχαχαχα
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: EΡΩΤΗΣΗ!!????

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Σάβ Φεβ 14, 2015 7:01 pm

Χαχαχαχαχαχ εισαι τρελος δεν παιζεσαι... Ασε ρε την πηγη και τα δυο ηχειακια να εχεις κ λιγο μουσικουλα οταν ανεβαινει η αδρεναλινη με τα νεα γκαζια... ;) :D
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: EΡΩΤΗΣΗ!!????

Δημοσίευση από kostas013 » Σάβ Φεβ 14, 2015 7:02 pm

οταν ανεβαινει η αδρεναλινη και τα γκαζια η μουσικη μου ειναι το γουργουρισμα του μοτερ!!!!

επειτα το αμαξι πλεον παροπλιστηκε εντελως απο καθημερινο οποτε δε με νοιαζει....
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: EΡΩΤΗΣΗ!!????

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Φεβ 15, 2015 11:53 pm

Γιωργος punto έγραψε:Μπαμπη ιταν μιλησες για ηλεκτρικες κεραιες θυμηθηκα κατευθειαν τις κεραιες που ειχαν κατι στρογγυλοφαναρες celica... Αλλα καταλαβες τι εννοουσα. Το ξανασυνδεσα το remote. Αλλωστε αν ηταν δεν θα ειχε αρπαξει η καλωδιωση απο τος πρωτες μερες κιολας!?!?
Στο φαμπια ειχα το ιδιο θεμα Μπαμπη. Αλλα επειδη σε ολα τα αμαξια ειχε pioneer πιστευα οτι αυτο εφταιγε και οχι οτι ηθελε επιπλεον ρευμα η κεραια.

Δεν εχει σπουδαια διαφορα, αλλα παιζει καλυτερα το σημα. Μονο δεν ξερω πως θα παρει το καλωδιο της κεραιας το επιπλεον ρευμα απο τοκαλωδιο remote που απευθυνεται στην πηγη. Εκτος και αν το παιρνει μεσω της πηγης το επιπλεον ρευμα η κεραια.


Υ.Γ: πες μου Κωστα οτι εχεις καταργησει το ηχοσυστημα απο το αμαξι γιατι ειχε βαρος να μας τρελανεις ολους :mrgreen: :mrgreen:
Μεσα απο την πηγη το περνει το ρευμα.Αυτο σε ειπα πιο πριν.Ολα τα καινουρια πλεον ειναι βασιμενα στο cunbus.Οταν ομως δεν εχεις την μαμα πηγη εχεις τετοια θεματακια τα οποια λυνοται σχετικα ευκολα αρκει να ξερεις οτι φταιει αυτο το πραγμα.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: EΡΩΤΗΣΗ!!????

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Δευ Φεβ 16, 2015 3:16 pm

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”