Ηχεία

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από panos2 » Δευ Σεπ 08, 2014 3:24 pm

http://www.soundstreet.gr/products/sxe-1725s.html

τελικα εβαλα αυτα μιας και τα pioneer ειχαν ελλειψη απο την αντιπροσωπεια.

μια χαρα εκατσαν στο πουντο και τα συστηνω ανεπιφυλακτα οσο απο ηχο αλλο οσο και απο ευκολια τοποθετησης.δεν χρειαζετε καινουριες τρυπες αλλα και ουτε αλλο φυσακι μιας και το εργοστασιακο μπαινει κουτι.



panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από panos2 » Παρ Σεπ 12, 2014 12:16 pm

καλησπερα και παλι!λεω να αλλαξω και τα πισω ηχεια του punto.αξιζει λετε?μπορουν να χωρεσουν και 13αρια στις εργοστασιακες θεσεις?εχω βρει κατι 10αρια σε τιμη χωμα ωστε να εχω λιγο καλυτερο ηχο πισω.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Σεπ 12, 2014 2:39 pm

Για εμενα οχι και δεν χωραει κατι αλλο ,ειδικα αν θελεις να το καπακωσεις κιολας.Προσωπικα την πατησα με ενα τετοιο ζευγος Sony που δοκιμασα.Δεκαρια μεν αλλα δεν χωραγαν και πειπλεον ηθελαν τρυπημα γιατι εχει και οδηγους επανω στα πλαστικα του FIAT.Βεβαιως μπορεις να φας εκεινους ,αλλα δεν θεωρω πως αξιζει.Οχι για τα 10αρια.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Κυρ Σεπ 14, 2014 1:28 pm

Τα alpine τι λενε; αξιζουν; απο μπασα πως ειναι; θελω να αλλαξω και τα μπροστα στο δικο μου... Εχουν απο πισω μεγαλο βαθος; για να μην εχω θεμα με το τζαμι. Ποιο πουντο εχεις Πανο;
ΕικόναΕικόναΕικόνα

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από panos2 » Κυρ Σεπ 14, 2014 7:05 pm

μια χαρα ειναι και τα μπασα και ο ηχος γενικα ποιο καλος απο τα μαμα.47 mm ειναι το βαθος τοποθετησης.εγω τα οδηγω με το εργοστασιακο ηχοσυστημα.με after market ηχοσυστημα θα ειναι ακομα καλυτερα.σε πουντο μκ2β τα εχω βαλει.

βεβαια σε αυτα τα λεφτα μπορεις να βαλεις ακομα καλυτερα αν χωρανε στο grande punto.

τα boschmann alx-662 αλλα εχουν βαθος 72mm.στο δικο μου δεν χωραγαν με τιποτα και για αυτο εβαλα τα alpine.

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Δευ Σεπ 15, 2014 12:26 am

Αυτο σκεφτομαι οτι θα εχω θεμα με το βαθος. Ενω τα alpine πιστευω θα κατσουν καλα. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι για τις ψιλες εχω τα tweeter και αυτα ειναι δυο δρομων... Ελεγα να βρω κατι σαν sub woofer (ενος δρομου αν τα λεω καλα) και σε αυτα τα πεφτα δεν βρηκα κατι αξιολογο.
ΕικόναΕικόναΕικόνα

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από bananahop » Κυρ Απρ 12, 2015 11:32 am

Καλησπέρα και καλό Πάσχα. Γράφω εδώ να μην ανοίγω καινούργιο θέμα μιας και πρόκειται για ήχο. Έχω Punto mk2 sporting και θέλω να βελτιώσω λίγο τον ήχο. Ίσως φταίνε τα μαμά ηχεία, ίσως τα 15 χρόνια στην πλάτη τους, ίσως η πηγή που πήρα 20€ αλλά ο ήχος με το που πας να το δυναμωσεις είναι απαράδεκτος. Χωρίς να μπλέξω με ενισχυτές, μεγαλύτερα ηχεία, panelS και τα ρέστα, υπάρχει καμία δοκιμασμένη πρόταση για ηχεία της προκοπής η/και πηγή αν χρειάζεται; Δε θέλω xtreμισμους αλλά όταν το ανοίγω σχετικά δυνατά, να ακούω το τραγούδι. Μόνο για bolt on κατάσταση μιλάω. Από budget πιστεύω 150 βαριά θα ναι οκ, σωστά;

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Απρ 12, 2015 4:42 pm

H πηγη με 20ε..........στον κουβα.Θες κατι τουλαχιστον που να μπορει να βγαλει μονη της 40-50W.Πχ ενα pioner με nofset.Επισης στον κουβα και τα 4 μαμα ηχεια και βαζει στην θεση του στην ιδια διαμετρο και θεση 4 ανθρωπινα ή για πισω 2 οβαλ.Καλο θα ειναι να αλλαξει και τα twiter που εχει ψιλα στις πορτες.Αν εχεις και το μαμα γουφερ στον χωρο αποσκευων ακομα καλυτερα απλα θα πρεπει να γινει μια διορθωτικη συνδεσμολογια στα ρευματα/σηματα μποστα. για να μπορει να παιζει.
Ολο αυτο φυσικα.......για να μπορει να ακους λιγο πιο δυνατα καθαρη μουσικη.Μεχρι εκει ομως και τπτ παραπανω.
Κοστος για ολα αυτα μπορει να εισαι και κοντα στα 200. (80ε-100ε πηγη + ηχεια + τοποθετηση αν δεν το κανεις μονος.)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από bananahop » Κυρ Απρ 12, 2015 5:09 pm

Δηλαδή θέλω 4 ηχεία και δύο τουιητ και μια πηγή για να πετύχω κάτι ψιλοκαλο; Αυτή η πηγή που χω γράφει πάνω 4χ50w αλλά μάλλον απλά το γράφει ε; Έχω το μαμά γουφερ στο πορτπαγκαζ αλλά έχει κάποιο ιδιαίτερο τρόπο συνδεσμολογιας; Τα ηχεία εντάξει ότι βγάζεις βάζεις, το ίδιο και η πηγή με τον adaptορα, καμία επιστήμη αλλά το woofer??

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από bananahop » Κυρ Απρ 12, 2015 5:29 pm

Αυτό ας πούμε θα ήταν κάτι που θα ξεμπερδευα;
http://m.ebay.com/itm/400740617452?nav=SEARCH

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Απρ 12, 2015 6:10 pm

bananahop έγραψε:Αυτό ας πούμε θα ήταν κάτι που θα ξεμπερδευα;
http://m.ebay.com/itm/400740617452?nav=SEARCH
αυτο εχει τελωνειο..:-P

Για τις μπροστα πορτες θα χρειαστει τελαρα για να κατσουν τα περισσοτερα ηχεια της αγορας.Οποτε για εμενα ξεκινα απο μια νεα πηγη που να εχει usb/sd (τα cd πεθαναν ουτως η αλλως) .60-70 ευρω και εισαι οκ γιατι που παιζει σωστα και νορμαλ.
http://www.e-shop.gr/car-audio-l?offset ... 7%D4%CF%D5

ΑΠο εκει και περα το sub οδηγειται απο τα πισω ηχεια σαν σημα.Αν εχεις εργοστασιακη εγκατασταση ,δεν μου παει στο μυαλο τι εννοει ο Μπαμπης.
Οποτε αλλαζεις την πηγη για αρχη και βλεπεις τι αλλαζει στον ηχο ή ακομα καλυτερα αν μπορει καποιος να σου δανεισει μια επωνυμη (εστω μια 5λεπτη τραμπα σε καποια συναντηση) για να δεις την διαφορα.Τοτε θα ξερεις και τι σου φταιει ωτε να το αλλαξεις .
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

bananahop
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Τετ Σεπ 10, 2014 6:25 pm

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από bananahop » Κυρ Απρ 12, 2015 10:01 pm

Ωραία, θα βουτήξω του πατέρα μου να δω αν θα νιώσει. Ευχαριστώ και θα ενημερώσω

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Απρ 12, 2015 10:41 pm

Κωσταντινε κοιτα τι παιζει.Το μαμα γουφερ περνει μενα σηματα απο τα πισω ηχεια ΑΛΛΑ θελει και απο καπου να περνει εντολη οn/off και ρευματα.Αν δεις την μαμα πηγη απο την πισω πλευρα εχει τις κλασσικες φυσσες ISΟ για ρευματα και ηχο και εχει και αλλες 3 φισσες ( ενωμενες μεταξυ τους) που κουμπωνουν πανω στην μαμα πηγη.Αναλογα με τον εξολισμο απο εκει περνει για το γουφερ,τα χειρηστηρια,την σιντιερα κλπ.Στην πιο απλα μορφη εχει απλα 2 καλωδια και τα αλλα ειναι κενα.Σε οτι πηγη παρεις ομως απο το εμποριο εννοειτε οτι δεν μπορει να το κουμπωσεις καπου αυτο που περισσευει.Αυτο που θα πρεπει να γινει ειναι ενα απλο "κλεψιμο"ρευματος απο την ISO φυσσα για να δωσεις ρευματα/εντολη στο γουφερ.
Το ξερω γιατι το εχω κανει στο δικο μου οταν βγηκε η μαμα πηγη και μπηκε το Alpine.Επισης στην συνδεσμολογια που εχει το sporting με το ηχοσυστημα τα πισω ηχεια ειναι κλασσικα ομοαξονικα 2 δρομων ενω τα μπροστα ειναι χαμηλα στις πορτες τα γουφερ μονα τους και τα twiter ειναι ψηλα (πισω απο το τριγωνακι του καθρεφτη).Αυτο βεβαια δεν εμποδιζει στο να μπουνε χαμηλα στις πορτες 2 δρομων ομοαξονικα + ενα σετακι εξτρα twiter ψηλα.
Οσο για τα ηχεια......εχει πολλα που μπορουνε να κουμπωσουν απλα θελει να ειναι "slim" για να μην βρουνε στο παραθυρο.Οποτε καλυτερα ειναι να γινει με δοκιμη απ ευθειας σε ενα μαγαζι και οχι μεσω e bay.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Απρ 13, 2015 6:12 am

Μπαμπη αυτο που λες για το ανοιγμα και κλεισιμο,ναι ισχυει.Ευτυχως εγω δεν εχω τετοια εγκατασταση στο δικο μου sub PDT_Armataz_01_01
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Απρ 13, 2015 2:24 pm

Ναι ειναι μια περιεργη συνδεση χωρις λογο.Μπορουσε απλα η μαμα πηγη να εχει τις αναμονες για τα εξτρα (σιντιερα,χειρηστηρια κλπ) αλλα για το sub να δινει εντολη μαζι με το κεντρικο ρευμα της πηγης.Ουτος η αλλος μαζι ανοιγουν,μαζι κλεινουν και δεν εχει δυνατοτητα για off κατα την λειτουργεια του.
(Στα εργοστασιακα renault πχ εχει αναμονες για χεριστηρια,ενδειξη σε ξεχωριστη οθονη,σινιερα,conection box κλπ αλλα ολα τα εχτρα συνοδευοντε απο καλωδιο που δεν υπαρχει σαν προεγκατασταση.)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”