Ηχεία

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από panos2 » Παρ Αύγ 22, 2014 3:55 pm

τα alpine ξεφευγουν απο τιμη 40ε.μεχρι 30ε δινω αλλιως το αφηνω ετσι οπως ειναι.τα pioneer θα παω να τα δω απο κοντα μιας και τα βρηκα 28ε στην ηχοκινηση.

γιατι ομως αποκλειεις το 1 ηχειο της φιατ?θα εχει φθορα το παλιο το δικο μου και θα εχει διαφορα το ενα ηχειο με το αλλο?



Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Αύγ 22, 2014 4:19 pm

Το αποκλειω για τον κυριο λογο οτι με πολυ λιγα παραπανω χρηματα μπορεις να εχεις καλυτερη ποιοτητα.Ποσο μαλλον αν εισαι ατυχος και σε 6 μηνες κλαταρει και το αλλο ηχειο.
Τωρα αν απο την χρηση και την ηλικια ενα καινουργιο με ενα παλιο εχουν διαφορα,αυτο δεν τον γνωριζω(περιμενω να εχουν) και κατα ποσο θα ειναι αντιληπτη στο αυτι επισης.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από rxbkrs » Κυρ Αύγ 24, 2014 5:33 pm

Εκτός απ'τα βατ RMS και ευαισθησία, ποιά άλλα κριτήρια κάνουν τα ηχεία καλύτερα; Ρωτάω επειδή έχω δει και ηχεία με 60 π.χ. βατ RMS και κοστίζουν πολλά. Αυτά ΕΔΩ για παράδειγμα, φαίνονται πολύ καλά...

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Αύγ 24, 2014 7:33 pm

αυτα που δειχνεις παντως ειναι 100(οχι 40 που ειναι τα αλλα)...και ειναι διαιρουμενο σετ ;-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από rxbkrs » Κυρ Αύγ 24, 2014 9:42 pm

P.A.D.R.C έγραψε:αυτα που δειχνεις παντως ειναι 100(οχι 40 που ειναι τα αλλα)...και ειναι διαιρουμενο σετ ;-)
Αυτό λέω. 100 βατ πιστεύω θα είναι πολύ δυνατά και έχουν και πολύ καλή τιμή. Διαιρούμενο ψάχνω κι εγώ. Αυτά με τα 60 που ανέφερα είναι από άλλη εταιρία.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Αύγ 25, 2014 8:01 am

Ναι ,εva set DLS ειναι καλη περιπτωση.Απλα ολα αυτα θελουν και ενισχυτη αν θελεις να δεις την πραγματικη τους ικανοτητα.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από christosch120 » Δευ Αύγ 25, 2014 8:53 am

φιλε μου αν θελεις απλα να κανεις τη δουλεια σου χωρις πολλα πολλα τοτε βρες ενα σετ φθηνα ηχεια και αλλαξε τα.μην περιμενεις απο σετ που κανει 30-40 ευρω να παρεις αποδοση και ποιοτητα με ενα των 200-300.και ποσο μαλλον οταν δεν υπαρχει και ενισχυτης.

φιλικα παντα!
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από rxbkrs » Τρί Αύγ 26, 2014 1:39 am

christosch120 έγραψε:φιλε μου αν θελεις απλα να κανεις τη δουλεια σου χωρις πολλα πολλα τοτε βρες ενα σετ φθηνα ηχεια και αλλαξε τα.μην περιμενεις απο σετ που κανει 30-40 ευρω να παρεις αποδοση και ποιοτητα με ενα των 200-300.και ποσο μαλλον οταν δεν υπαρχει και ενισχυτης.

φιλικα παντα!
Εγώ γενικώς θέλω ένα καλό (όχι υπερβολικό) ηχοσύστημα. Έχω βάλει 4κάναλο ενισχυτή. Αυτά τα μπρος ηχεία παραπάνω που αναφέρω έχουν 100 βατ RMS, και τα δικά μου 60 βατ RMS, ενώ η τιμή τους είναι λίγο πολύ η ίδια. Αξίζει να κάνω αυτήν την αλλαγή;

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Αύγ 26, 2014 9:13 am

το ειπα και πιο πανω .για να παιξεις 60 και 100 w χρειαζεσαι ενισχυτη γιατι η πηγη σου το πολυ να βγαζει 50w εξοδους.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ακουγονται .Απλα δεν θα μπορεις να παρεις το μεγιστο..
Οποτε αν τα παιξεις με ενισχυτη ,τοτε για το sub θα χρειαστεις και ακομα εναν αφου ο 4καναλος θα ειναι κατηλειμενος με τα εμπρος-πισω Δ-Α .
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από christosch120 » Τρί Αύγ 26, 2014 10:09 am

μην τρελενεσαι με τα watt.και με 60 και με 70 και με 80 κανεις τη δουλεια σου μιας και οπως λες θελεις ενα καλο συστημα και οχι υπερβολικο.τα 100 watt και παραπανω τα βγαζει σε υψηλες εντασεις πραγμα που δεν μπορεις να εχεις συνεχεια μεσα στο αμαξι γιατι θα κουφαθεις.αν θελεις ποιοτητα στον ηχο και οχι να σε ακουνε οι αλλοι αλλα να εχεις και την ενταση που πρεπει τοτε και τα 60 που εχεις σου φτανουν.το θεμα ειναι με τι πηγη και τι ενισχυτη θα τα οδηγησεις τα ηχεια.και πανω απ ολα ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ.μπορει να εχεις ηχεια 500-600 ευρω και εναν ενισχητη η μια πηγη της πλακας και να παιζουν χειροτερα απο ενα σετ των 50 ευρω.ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω.αν εισαι θεσσαλονικη μπορουμε να βρεθουμε σε συναντηση και να ακουσεις το δικο μου.θα καταλαβεις οτι δεν παιζουν ρολο μονο τα watt.
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από rxbkrs » Τρί Αύγ 26, 2014 4:48 pm

christosch120 έγραψε:μην τρελενεσαι με τα watt.και με 60 και με 70 και με 80 κανεις τη δουλεια σου μιας και οπως λες θελεις ενα καλο συστημα και οχι υπερβολικο.τα 100 watt και παραπανω τα βγαζει σε υψηλες εντασεις πραγμα που δεν μπορεις να εχεις συνεχεια μεσα στο αμαξι γιατι θα κουφαθεις.αν θελεις ποιοτητα στον ηχο και οχι να σε ακουνε οι αλλοι αλλα να εχεις και την ενταση που πρεπει τοτε και τα 60 που εχεις σου φτανουν.το θεμα ειναι με τι πηγη και τι ενισχυτη θα τα οδηγησεις τα ηχεια.και πανω απ ολα ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ.μπορει να εχεις ηχεια 500-600 ευρω και εναν ενισχητη η μια πηγη της πλακας και να παιζουν χειροτερα απο ενα σετ των 50 ευρω.ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω.
Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, εκτός απ'τις ρυθμίσεις. Θέλω να πω, πρέπει να ρυθμιστεί ανάλόγως η ένταση μπάσου, πρίμας, κλπ; Καταρχάς, η πηγή που διαθέτω είναι ΑΥΤΗ και οι ρυθμίσεις ήχου που διαθέτει είναι η αυξομείωση έντασης των BASS, TREBLE, κλπ. Η πολύ παλιότερη πηγή μου (της JVC) διέθετε πολύ περισσότερες ρυθμίσεις ήχου όπως, ρύθμιση/αυξομείωση συχνοτήτων (HI, MID, LOW). Είχε και επίσης, αν θυμάμαι καλά κάτι σαν gain για τον ενισχυτή νομίζω. Βέβαια για το τελευταίο δεν είμαι και 100 % σίγουρος επειδή πέρασαν πολλά χρόνια από τότε, οπότε, μη σου πω ψέμματα.
christosch120 έγραψε:αν εισαι θεσσαλονικη μπορουμε να βρεθουμε σε συναντηση και να ακουσεις το δικο μου.θα καταλαβεις οτι δεν παιζουν ρολο μονο τα watt.
Αθήνα μένω εγώ.

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από christosch120 » Τρί Αύγ 26, 2014 5:48 pm

η πηγη που εχεις ειναι καλη για το συστημα που θελεις.απο τη στιγμη που σου βγαζει 3 εξοδους απο πισω και εχεις και 4καναλο ενισχυτη μεχρι εδω εισαι μια χαρα..μπορεις να δωσεις καθε εξοδο ξεχωριστα.μια για τα μπροστα ηχεια, μια για τα πισω (αν εχεις) και μια για subwoofer αν θελεις να βαλεις.(μονο που στο subwoofer θα χρειαστεις ενα μικρο ενισχυτη 2 καναλο ή μονο επιπλεον. για τις ρυθμισεις που σου εγραψα παραπανω θα σου πω τι εννοω.αν παιξεις μονο με τα ηχεια σου χωρις subwoofer τοτε θα πρεπει να τον ρυθμισεις αναλογα και τον ενισχυτη.δηλαδη να τα ρυθμισεις να βγαζουν και μπασο τα ηχεια σου εκτος απο φωνη.αν θελεις μπορω να σου πω με ενα πμ αναλυτικα σε τι συχνοτητες μπορεις να παιξεις.τωρα αν μαζι με τα ηχεια βαλεις και subwoofer με ενισχυτη ξεχωριστο παντα τοτε οι ρυθμισεις θα ειναι διαφορετικες.θα πρεπει δηλαδη τον 4καναλο για τα ηχεια να τον ρυθμισεις να βγαζει μονο φωνες και το subwoofer να το ρυθμισεις αναλογα με τον ενισχυτη που θα το οδηγεις και τις δυνατοτητες του. ελπιζω να σου ελυσα τις αποριες περι ρυθμισεων.οτι χρειαστεις στειλε μου πμ να σου πω οτι θελεις αναλυτικα.
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

panos2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2008 9:31 pm
Τοποθεσία: xalandri

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από panos2 » Τετ Αύγ 27, 2014 3:28 pm

http://www.boschmann.co.nz/boschmann-6. ... 68457.html

αυτα τα εχω βρει 35ευρω,7ε πανω απο τα pioneer που εχω ποσταρει παραπανω.ομως 93db ευαισθησια ενω τα pioneer 90db ευαισθησια.τα 3 desibel αξιζουν παραπανω σε σχσεση με τα pioneer?

το αλλο προβλημα ειναι οτι εχουν βαθος 72mm ενω τα εργοστασιακα 60mm παιζει να μην χωρανε χωρις αποστατες.

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από christosch120 » Τετ Αύγ 27, 2014 10:49 pm

Φιλε μου σ εστειλα πμ αλλα μαλλον δεν σ ηρθε..εχω ενα θεμα με το ιντερνετ..θα σ στειλω αυριο..
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Άβαταρ μέλους
christosch120
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 5:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ηχεία

Δημοσίευση από christosch120 » Πέμ Αύγ 28, 2014 12:45 pm

εχεις πολλα πμ και δεν σου ερχονται τα νεα.
Fiat Grande punto 1.3 diesel 2009
Πηγή Kenwood kdc-bt92sd
Ηχεία μπροστα:focal performance ps165v
Ηχεία πίσω: focal isc 130
Ενισχυτής για ηχεία: Pioneer GM-d8604
Ενισχυτής subwoofer:phoenix gold sapphire sa1.0x
Subwoofer:Alpine sbs-1241br

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”