Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Τετ Νοέμ 23, 2011 1:19 am

αγορασα ενα grande punto μεταχειρισμενο του 07 με την εργοσιακη πηγη mp3 της blaukpunt πανω..γραφω ενα δισκακι mp3 το βαζω μεσα στην αρχη το επαιζε μια χαρα μετα που και που σαν να παγωνε και δεν διαβαζε τα τραγουδια αλλαζα τραγουδι και συνεχιζε..μετα οταν ηθελα να βγαλω το cd μια φορα μου το εβγαλε μετα απο μεγαλη προσπαθεια πιεζοντας πολλες φορες το κουμπι eject.τωρα τις τελευταιες 2 μερες δεν μου διαβαζει καθολου το cd..οταν επιλεγω to CD η θα παει στην επιλογη αυτη αστραπιαια και μετα θα γυρησει σε AUX η παει σε ΑUX αυτοματα!το cd δεν μπορω να το βγαλω οσες φορες και να πατησω το eject!ξερετε τι μπορει να φταει?χαλασε εντελως η πηγη?



Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Τετ Νοέμ 23, 2011 7:00 pm

κανεις??

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Νοέμ 23, 2011 7:10 pm

Πολυ βιαζεσεεεεεεεεεεεεεε..................... :P
Λοιπον το πιο πιθανο ειναι να τα εχει παιξει η κεφαλι του CD.Τωρα σε πρωτη φαση μπορεις να παρεις ενα cd καθαρισμου και να το βαλεις να παιξει.Αλλιως.................ευκαιρια να βαλεις μια after μαρκετ πηγη αρκετα πιο αξιολογη απο την εργοστασιακη.Και με ειδικο ανταπτορα δεν χανεις ουτε τα χειρηστιρια στο τιμονι. :wink:
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από AKIS P » Τετ Νοέμ 23, 2011 9:23 pm

και μενα που εφτιαχνε το ιδιο αλλα οχι με cd mp3 αλλα με flash οταν το βαζα κολλουσε για καποια ωρα το συστημα και μετα με πετουσε στο aux
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από sotirisk » Πέμ Νοέμ 24, 2011 12:14 am

αν ειναι η κεφαλη μπορεις να την αλλαξεις. το χω κανει αλλα δεν δοκιμασα αν δουλευει, δε προλαβα :p

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Παρ Νοέμ 25, 2011 1:07 am

την πουλας? :P

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από sotirisk » Σάβ Νοέμ 26, 2011 1:41 am

a. δεν ειμαι ελλαδα
b. δεν πωλειται
c. δεν ταιριαζει, γιατι εχουμε αλλες πηγες.

παντως αν ξερεις απο ηλεκτρονικα μπορεις να το δοκιμασεις μονος σου.
αλλιως μπορεις να ρωτησεις ποσο στοιχιζει η επισκευη στη blaupunkt.
μια αλλη καλη λυση ειναι να αγορασεις απο καποια εταιρια που τα επισκευαζει μεσω ebay, και καλες τιμες και εγγυηση!

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Δευ Νοέμ 28, 2011 1:23 am

το αξιοπεριεργο ειναι..οτι μετα που την ανοιξαν και διαγνωσαν οτι εχει προβλημα η κεφαλη η πηγη μου παιζει αψογα!το σιντι βγενει αμεσως παιζει τα τραγουδια χωρις κοληματα..και απορω το γιατι....ισως να ναι κατι παροδικο ο θεος ξερει..βεβεα κανονισα να μπει aftermarket πηγη (μαλλον Κenwood) με usb και τον κοματακι που καλυβει το κενο με επιβαρυνση της μαντρας που πηρα το αμαξι και αργοτερα θα βαλω και τον ανταπτορα για τα χειρηστηρια...

Υ.ς οταν ανοιγω με ταχυτητα ακουγεται απο το ραδιο ενας σαν ηχος σφυρηγμα σαν ανοιγμα τουρμπινας λεπτος ηχος σαν παρασητο...και δεν τον εκανε οσο η πηγη ηταν εκτος για να ληθει.ξερουμε γιατι γινεται αυτο?

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Νοέμ 29, 2011 1:22 am

Παρασητο απο τον δυναμο ειναι.Μαλλον το φιλτρακι δεν το κουμπωσαν καλα η καηκε. PDT_Armataz_01_04
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
grigorosgeo
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 6:44 pm
Τοποθεσία: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από grigorosgeo » Τρί Νοέμ 29, 2011 3:46 am

Mikeharitakis έγραψε:το αξιοπεριεργο ειναι..οτι μετα που την ανοιξαν και διαγνωσαν οτι εχει προβλημα η κεφαλη η πηγη μου παιζει αψογα!το σιντι βγενει αμεσως παιζει τα τραγουδια χωρις κοληματα..και απορω το γιατι....ισως να ναι κατι παροδικο ο θεος ξερει..βεβεα κανονισα να μπει aftermarket πηγη (μαλλον Κenwood) με usb και τον κοματακι που καλυβει το κενο με επιβαρυνση της μαντρας που πηρα το αμαξι και αργοτερα θα βαλω και τον ανταπτορα για τα χειρηστηρια...

Υ.ς οταν ανοιγω με ταχυτητα ακουγεται απο το ραδιο ενας σαν ηχος σφυρηγμα σαν ανοιγμα τουρμπινας λεπτος ηχος σαν παρασητο...και δεν τον εκανε οσο η πηγη ηταν εκτος για να ληθει.ξερουμε γιατι γινεται αυτο?
αυτο το σφυρηγμα ακουγεται και σε εμενα φιλε.. δεν ξερω κι εγω τι ειναι.. και κλειστο να ειναι το ραδιο ακουγεται απο τα ηχεια.. και συγκεκριμενα απο το αριστερο μπρωστα. οταν παιζει μουσικη δεν ακουγεται τιποτα.. οταν ειναι πολυ χαμηλα η μουσικη η ειναι κλειστο το ραδιο τοτε ακουγεται! μαλλον τα παρασιτα ειναι απο τον εξωτερικο εργοστασιακο ενισχυτη που εχει (πισω απο το πλαστικο στα ποδια του συνοδηγου ειναι, αν εχεις subwoofer θα το εχει) και οταν ανοιγεις τον διακοπτη ανοιγει κι αυτος ανεξαρτητα απο το αν εχεις ανοιχτο το ραδιο. ελεγξα ολες τις γειωσεις και δεν υπαρχει καποιο προβλημμα. το εχω ακουσει και σε αλλα grande punto αυτον τον ηχο ειδικα σε αυτα που εχουν εξτρα ενισχυτη με subwoofer.

Οσον αφορα τωρα το προβλημμα με το cd μου ετυχε κι εμενα.. και επειτα απο πολλα διαφορετικα cd που εχω βαλει στο αμαξι καταλαβα οτι τα audio cd δεν εχουν κανενα τετοιο προβλημμα! Τα mp3 και ειδικα αυτπου ειναι γραμμενα σε επανεγραψιμο cd μπορει να εχουν προβλημμα! ειχα παρει ενα cd TDK και δεν ειχα προβλημμα.. μετα πηρα ενα SONY και μου εκανε αυτα τα κολπα. τωρα εχω ενα της VERBATIM και παλι δεν μου κανει κανενα κολπο τετοιο.. το cd ειναι στανταρ!! δοκιμασε να παρεις αλλο cd.!!
grande punto sporting 1,4 16v

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Τρί Νοέμ 29, 2011 11:50 pm

εχει και εμενα μπασομηχανη πισω εργοσιακη.δλδ λυση με αυτο το σφυριγμα δεν ειπαρχει?κανα φιλτρο εκει στον ενισχυτη ισως?

Άβαταρ μέλους
grigorosgeo
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2008 6:44 pm
Τοποθεσία: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από grigorosgeo » Τετ Νοέμ 30, 2011 12:43 am

μπα δεν νομιζω να υπαρχει καποια λυση.. εξαλλου ακουγεται και σε αλλα grande punto οποτε μην αγχωνεσαι..!
grande punto sporting 1,4 16v

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Τετ Νοέμ 30, 2011 11:23 pm

τελικα αλλαξα την πηγη και εβαλα μια Kenwood και σταματησε το "σφυρηγμα"

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Απορια Για Ηχεια

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Πέμ Δεκ 01, 2011 12:59 am

σημερα ξηλωσα την μαμα πηγη (blaunkpunkt) του GP μου και εβαλα αυτη εδω http://www.kenwood.eu/products/car/rece ... Y/details/. η απορια μου ειναι η εξης εχει μεσα μια ρυθμηση που αναλογα το μεγεθος των ηχειων σου μεγιστοποιει την αποδοση και σου δινει 3 επιλογες 5/4 6χ9/6 και ΟΕΜ.την 3 επιλογη την καταλαβαινω ειναι τα εργοστασιακα ηχεια..οι αλλες 2 σε τι τυπους ηχειων αναφερονται μιας και ο τυπας που το αγορασα εχει βαλει μπροστα αλλα ηχεια φανερα στις πορτες.

Υ.Σ πως την βλεπετε αυτη σαν πηγη αξιζει?η πεταξα τα λεφτα μου?

Άβαταρ μέλους
Mikeharitakis
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 16, 2011 12:40 am

Re: Προβλημα με Μαμα Μp3 Player Blaukpunt

Δημοσίευση από Mikeharitakis » Πέμ Δεκ 01, 2011 9:07 pm

κανεις....?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”