Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
colin_d
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 12:31 pm
Επικοινωνία:

Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από colin_d » Παρ Μαρ 12, 2010 8:34 pm

Το σύστημα που είχε από το εργοστάστιο ήταν το κλασικό με τα 6 ηχεία και στο sub.Όπως όλοι ξέρετε το sub ήταν.. μην πω τη λεξη.. :). Θυμάμαι με την εργοστασιακή πηγή της Blaupunkt μετά το 15-16 της έντασης άρχιζε να μπουκώνει. Για "μαμά" σύστημα σε σχέση με άλλα ήταν καλό, οπότε είχα βάλει και την cdιέρα (6cd)της Blaupunkt, που έκανε κοντά στα 280ευρώ (το 2002 ήταν) και ήταν και το πρώτο που χάλασε, δε πέταγε τα cd έξω. Μετά από ένα χρόνο το sub παρέδωσε πνεύμα, και μετά από λίγο καιρό και τα 2 tweeters!

Οπότε με λίγο ψάξιμο κατέληξα στο εξής απλό σύστημα και πολύ καλύτερο. Ίδια διάταξη ηχείων μπροστά - 2 woofer και 2 tweeters, (το woofer μην το μπερδεύουμε με το sub-woofer) και πίσω στην εταζέρα 2 oval. Όλα τα ηχεία είναι της Alpine. Έβαλα και μία καινούρια πηγή της Sony και ο ήχος ήταν ποιοτικότερος και δυνατότερος. Σε όλες τις συχνότητες. Το μπάσο από τα 2 oval ηχεία δε συγκρίνεται με το εργοστασιακό sub με τη καμία. Και όλα αυτά με 330 ευρώ. H τοποθέτηση της Sony πηγής και οι τρύπες στην εταζέρα ήταν δωρεάν από εκεί που τα πήρα όλα. Έχουμε 2010 και πρόβλημα κανένα, παίζει πολύ συχνά δυνατά, τα λεφτά τους όλα τα έχουν βγάλει στο διπλάσιο. Για ένα εσωτερικό χώρο όπως του Punto, είναι υπερικανοποιητικό σε ποιότητα και δύναμη, σε σχέση πάντα με το εργοστασιακό. Όποιος σκέφτεται για κάποια αλλαγή, την προτείνω ανεπιφύλακτα.


Ρε δε δουλεύει το ποντίκι να 'ουμ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Μαρ 12, 2010 8:45 pm

Το παλιο sub γιατι δεν το διατηρησες?Το δοκιμασες και δεν ειχε αξια?Καηκε ο ενισχυτης του ή απλως καταστραφηκε μεγαφωνο του?
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
colin_d
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 12:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από colin_d » Παρ Μαρ 12, 2010 8:53 pm

Ακριβώς. To sub είχε χαλάσει. Θυμάμαι δεν έβγαζε μπάσο, ίσως η μεμβράνη, δε ξέρω. Ίσως να φταίει και το ότι όταν γέμιζε το πορτ-παγκάζ από τη μάνα μου καμιά φορά, να καλυπτόταν η έξοδος του αέρα και να μην έκανε εκτόνωση. Πάντως (πάνε και χρόνια δε θυμάμαι καλά) πρέπει να είχε χαλάσει, και κάπου είχε πάει ο αδερφός μου και έβαλε στο ίδιο κουτάκι ένα άλλο sub. Το οποίο όταν έβαλα το οβάλ καταργήθηκε εντελώς γιατί το μπάσο από τα οβάλ είναι much better ;) Το Πάσχα που θα πάω στα μέρη μας, θα δω από περιέργεια, το εργοστασιακό κουτάκι υπάρχει ακόμα με το sub μέσα
Ρε δε δουλεύει το ποντίκι να 'ουμ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Μαρ 12, 2010 8:58 pm

Μαλιστα..Παντως αυτο θα ελεγα κι εγω για την αντικατασταση του ηχειου σε περιπτωση που τα επαιξε μονο η παλια μεμβρανη!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
colin_d
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 12:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από colin_d » Παρ Μαρ 12, 2010 9:08 pm

Πάντως να πω και κάτι με την ευκαιρεία. Οι χαμηλές συχνότητες που βγαίνουν από τα sub πηγαίνουν κυκλικά στο χώρο. Για αυτό και πάνε στο πορτ παγκάζ και δε μας νοιάζει το που θα κοιτάει το μεγάφωνο του sub. Αντίθετα, οι υψηλές συχνότητες έχουν κατευθυντικότητα, ο ήχος πάει ευθεία, για αυτό και είναι ψηλά, κοντά στους καθρέφτες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλοί, υπερβάλλουν στην επιλογή του sub. Από ένα σημείο και μετά, όταν δυναμώνουμε την ένταση σε ένα σύστημα με μεγάλο sub, εμείς που είμαστε μέσα στο αυτοκίνητο δεν ακούμε το πραγματικό μπάσο, παρά μόνο οι απ έξω.. :) Επειδή να το πω μπακαλίστικα, είμαστε δίπλα στην πηγή και δεν ακούμε το αποτέλεσμα. Άμα έχετε στο pc σας κανά καλό σύστημα 2.1, δυναμώστε το αρκετά και όταν απομακρυνθείτε λίγο θα δείτε ότι ακούτε καλύτερα το μπάσο. Αυτά :)
Ρε δε δουλεύει το ποντίκι να 'ουμ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Απρ 26, 2010 10:08 pm

Εμενα ειχε ενα Blaupunkt R/CD mp3 after-sales το οποιο ειχε προβλημα (δεν κρατουσε μνημες) και δεν ηταν απο την συνδεσμολογια ρευματων (κρατουσε σταθμους αλλα δεν ανοιγοκλεινε με διακοπτη και το cd παντα ξεκινουσε απο το 1 κομματι.)Ειχε επεισης 6αδα μαμα ηχεια (χαρτινα) και τον τελικο μαμα ενυσχυτη μαζι με το sub.(ευχαριστη εκπληξη!μιας και δεν εχω τρελλες απαιτησεις απο τον ηχο.)Ειπα να κανω κατι καλυτερο και αλλαξα τα ηχεια με αλλα μεταλλικης μεμβρανης (μην με ρωτησετε μαρκα δεν θυμαμε μιας και τα περασε φιλος) και φυσικα την πηγη.
Η πρωτη επιλογη ηταν ενα SONY CDX-GT420U και η δευτερη που τελικα κρατησα ειναι ενα ALPINE CDE-11RM (πορτοκαλι φωτισμος).Μαζι με το μαμα ενυσχιτη-Sub παιζουν πολυ καλα αλλα εχω ενα θεματακι.Παρασητα στο ραδιοφωνο.(και με τις 3 πηγες) Ενω εχει κανονικη ληψη (searching) σταθμων ακομα και μεσα στην πολη εχει εκεινο το ελαφρη γρατσουνισμα παρασητων και φυσικα αμα παω σε περιοχη χαμηλης εμβελειας αντι να εχει λιγα παρασητα..........χανει σχεδον τον σταθμο.!Κανεις καμεια ιδεα?
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Απρ 26, 2010 10:11 pm

Μηπως εχει σχεση με το "REG" .Ευαισθησια ληψης ειναι αν θυμαμαι καλα οποτε αν ειναι στο On,δοκιμασε στο Off.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Απρ 26, 2010 10:17 pm

Ολα στο Off ειναι.Σε ολες τις πηγες.Την πρωτη πηγη αστην.Στο SONY ειπαμε οτι ειναι απο κατασκευης tuner μιας και η SONY δεν φιμηζετε για αυτο.Αλλα το ALPINE??????Ekei δεν εχει θεμα κατασκευης κλπ.Καπου κατι γινετε.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από polatov » Δευ Απρ 26, 2010 11:34 pm

να σε ρωτησω τα oval ποσα watt ειναι?και ποσα τα μπροστα??
τα σηκωνει ολα η πηγη σου??
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Δευ Απρ 26, 2010 11:39 pm

Δεν θυμαμε ακριβως ποσα watt ειναι.Θα δω αυριο τα κουτια τους και θα ποσταρω.Αλλα oval δεν εχω.Ειναι 2 μπροστα και 2 πισω στις εργοστασιακες θεσεις στις πορτες και διπλα απο την εταζερα.Ιδιες ιντσες με τα μαμα.Τα twiter εμειναν ιδια.Δεν φανταζομαι να μην τα σηκωνει.Η πηγη ειναι αρκετα δυνατη.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
colin_d
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 12:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από colin_d » Τρί Απρ 27, 2010 12:37 am

Φίλε Polatov αν ρωτάς εμένα για τα oval, θα το κοιτάξω με την πρώτη ευκαιρεία και θα σου πω. Η πηγή τα σηκώνει όλα με άνεση

Να και το sub που είχε αντικαταστήσει το εργοστασιακό που είχε καεί. Τελικά κατέληξε στα χέρια ενός φίλου μου κατόχου punto που όμως έχει την απλή έκδοση και χρειάζεται και την φύσα για να το συνδέσει :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ρε δε δουλεύει το ποντίκι να 'ουμ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Vicepresident
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1960
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από Vicepresident » Τρί Απρ 27, 2010 5:28 pm

Εγω παλι δεν ακουγα καθολου καλα με τα εργοστασιακα και του εβαλα κανα 2 ηχειακια ακομα........................

Εικόνα


χεχεχεχε

Uploaded with ImageShack.us
Ξεχνάτε μου φαίνεται τα κόκκινα.............Γατάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Απρ 27, 2010 5:31 pm

Να φανταστω οτι δεν εκτελει χρεη γκαρσονιερας η puntara.. :!: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :!:
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Vicepresident
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1960
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 1:47 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από Vicepresident » Τρί Απρ 27, 2010 5:38 pm

Τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι εννοειςςςςςςςς...........????????????????????????????????????????
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ξεχνάτε μου φαίνεται τα κόκκινα.............Γατάκια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ηχοσύστημα σε sporting mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Απρ 27, 2010 9:11 pm

Vicepresident έγραψε:Εγω παλι δεν ακουγα καθολου καλα με τα εργοστασιακα και του εβαλα κανα 2 ηχειακια ακομα........................

Εικόνα


χεχεχεχε

Uploaded with ImageShack.us
Εικόνα Μηπως αντι για ηχεια να πηγενες σε ΩΡΛ???? Εικόνα
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”