Πηγη ή ενισχυτης?

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Πηγη ή ενισχυτης?

Δημοσίευση από After » Κυρ Οκτ 19, 2008 10:50 am

Καλως σας βρισκω παλι
Το punto ειναι και παλι στους δρομους, και ειπα να του κανω και μια μικρη αλλαγη
Αλλαξα ολα τα ηχεια βαζοντας μπροστα τα magnat power plus 162 και πισω τα magnat classic 694
Ηδη ο ηχος εχει αλλαξει δραματικα προς το καλυτερο, αλλα τα ηχεια ειναι σιγουρο οτι μπορουν να αποδωσουν πολυ καλυτερα
Ενταση δηλαδη ζητω, 2-3 κλικ παραπανω, οχι να σπαω παραθυρα

Ειμαι σε διλημμα λοιπον

Να αλλαξω την μαμα πηγη με μια αλλη(να παιρνει και usb stick που θελω...), ή να βαλω καποιον μικρο ενισχυτη στην υπαρχουσα πηγη?

Θα ηθελα γνωμες ειδικα για την αλλαγη πηγης
Θα δω διαφορα στην ενταση?

Θα χασω τα χειριστηρια στο τιμονι, αλλα απο το να δωσω +100€ για να παρω ανταπτορα, προτιμω με τα ιδια λεφτα να παρω μια καλυτερη πηγη


punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Κυρ Οκτ 19, 2008 11:19 am

Η δικια μου γνωμη, ειναι να προχωρησεις πρωτα στην αγορα και τοποθετηση, ενος εξωτερικου τελικου σταδιου, παρα ν' αλλαξεις την πηγη.
Τα ενσωματομενα -και τις περισσοτερες φορες ολοκληρομενα- τελικα σταδια μιας πηγης, δεν εχουν καμια σχεση με τα τελικα-διακριτα σταδια, ενος τελικου ενισχυτη.
Η ποιοτητα αναπαραγωγης, θα ανεβει κατακορυφα, σε σχεση με την εναλαγη της πηγης, οπου οι διαφορες θα παραμεινουν στα νεα φωτακια και καντραν, αυτης!!! :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimitris95
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 657
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 12:25 pm
Τοποθεσία: Μετς και Ν.Βουτζάς (Ραφήνα)

Δημοσίευση από dimitris95 » Κυρ Οκτ 19, 2008 12:07 pm

δ καταλαβα λεξη.. αλλη γλωσσα μιλαω;; απο που ειμαι;;
d.i.s.p.i.c.

μα οποιος δ χασει στα λεφτα κ στην αγαπη δ εχει μαθει τη ζωη...

Άβαταρ μέλους
BLUE SCORPION
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3018
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 17, 2006 2:53 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευση από BLUE SCORPION » Κυρ Οκτ 19, 2008 12:08 pm

βασικα δεν θυμαμαι η μαμα πηγη ποσα watt δινει ως εξοδο αν δινει πχ 30 w και εσυ εχεις βαλει 60w ηχεια και με μια απλη πηγη πχ sony xplod με 4χ50 ή 4x65w θα δεις διαφορα μιας και το ηχειο θα εχει την δυνατοτητα να αποδωσει ακομα περισσοτερα.
και οπως θα περνω τις στροφες με 130 χωρις λαστιχα και αντιστρεπτικες εσυ αν θελεις κοιταζε με
"esy eisai o monos an8rwpos ston kosmo pou exeis mprostokinhto kai kaneis kalyteres pantes apo piswkinhto"cool_pipis
http://www.youtube.com/watch?v=A2CQ3YE4 ... ed&search=
http://www.youtube.com/watch?v=SsDY0nbZtSI
http://www.youtube.com/watch?v=SBKOpFVggr8

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Κυρ Οκτ 19, 2008 1:47 pm

BLUE SCORPION έγραψε:βασικα δεν θυμαμαι η μαμα πηγη ποσα watt δινει ως εξοδο αν δινει πχ 30 w και εσυ εχεις βαλει 60w ηχεια και με μια απλη πηγη πχ sony xplod με 4χ50 ή 4x65w θα δεις διαφορα μιας και το ηχειο θα εχει την δυνατοτητα να αποδωσει ακομα περισσοτερα.
Κατα την σοφη λαικη ρηση-παροιμια, "Αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας", ετσι και το "βαταζ" ενος ραδιο/cd, δεν εχοει καμια σχεση με τις παροχες σε ρευμα, ενος τελικου, που στα χαρτια μπορει να λενε τα ιδια watt, αλλα δεν εχουν καμια σχεση στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα.
Δε μπορει πχ να εχει σχεση μια πηγη με 4χ50 watt που βγαζει 85db, με εναν τελικο που λεει 2χ45 watt και ο σηματολογικος του θορυβος ειναι 92db.
dimitris95 έγραψε:δ καταλαβα λεξη.. αλλη γλωσσα μιλαω;; απο που ειμαι;;
Τι δε καταλαβες, συνονοματε??? :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
powerakis
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 7:02 pm
Τοποθεσία: pireus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από powerakis » Κυρ Οκτ 19, 2008 4:02 pm

Κοιτα γνωμη μου να βαλεις εναν ενισχυτη...+οτι μ αρεσει πολυ να βλεπω την μαμα πηγη σε αμαξι..

Συμφωνω σε ολα με τον Orange

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Κυρ Οκτ 19, 2008 4:12 pm

Οποτε δεν θα εχω προβλημα να βαλω εναν ενισχυτη ε, μπορει να μπει στην μαμα πηγη.
Απλως θελει πιο πολυ μανουρα για να μπει, καλωδια κτλ
Μπαταρια φτανει η ιδια(44ah) ή θελει μεγαλυτερη?


Να πω την αληθεια θα με βολευε η πηγη, μιας και θελω να βαλω στικακι, αλλα αν δεν δω διαφορα τοτε ειναι πεταμενα λεφτα

Βασικα για ενισχυτη κατι οικονομικο θα εβαζα
Ή τον edition 4 LTD της magnat, ή τον rock 6000 της ιδιας εταιριας

Με την μαμα πηγη αν παω να ανεβασω πανω απο το '53' τοτε αρχιζει και γρατζαρει, μολις που παει να ανεβασει λιγο ενταση δηλαδη

Το κακο ειναι οτι δεν θελω να φαω χωρο απο το πορτ μπαγκαζ, δηλαδη γουφερ και τετοια αποκλειονται

Εχει βαλει κανεις καποια αλλη πηγη ωστε να αξιζει μονο αυτη η αλλαγη?
Υπ'οψιν, γυρω στα 100€ κατι ζηταω, δεν θελω να δωσω παραπανω
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
powerakis
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 7:02 pm
Τοποθεσία: pireus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από powerakis » Κυρ Οκτ 19, 2008 4:32 pm

1.Mp3 ειναι η πηγη σου? Αν πατησεις εκει που λεει Cd το κουμπι δυο φορες σου βγαζει την ενδειξη aux?
2.Για το χωρο στο πορπαγκαζ υπαρχει η λυση του να βαλεις sub με στικακι που να μπαινοβγαινει οποτε χρειαζεσαι χωρο.
3.Μπαινει κανονικα ενισχυτης στην μαμα πηγη

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Κυρ Οκτ 19, 2008 4:44 pm

powerakis έγραψε:1.Mp3 ειναι η πηγη σου? Αν πατησεις εκει που λεει Cd το κουμπι δυο φορες σου βγαζει την ενδειξη aux?
2.Για το χωρο στο πορπαγκαζ υπαρχει η λυση του να βαλεις sub με στικακι που να μπαινοβγαινει οποτε χρειαζεσαι χωρο.
3.Μπαινει κανονικα ενισχυτης στην μαμα πηγη
1.Oχι δεν παιζει mp3. Η μαμα η blaunkput ειναι
2.sub δεν βαζω, μου φτανει το μπασο των classic 694, μονο ενταση θελω
3.Μαλλον για κατι τετοιο με βλεπω

Επειδη εχω ακρη να παρω τον ενισχυτη πολυ φτηνα, ποσο θα μου στοιχησει να μου τον βαλει καποιος επανω?
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Κυρ Οκτ 19, 2008 4:45 pm

After έγραψε:
powerakis έγραψε:1.Mp3 ειναι η πηγη σου? Αν πατησεις εκει που λεει Cd το κουμπι δυο φορες σου βγαζει την ενδειξη aux?
2.Για το χωρο στο πορπαγκαζ υπαρχει η λυση του να βαλεις sub με στικακι που να μπαινοβγαινει οποτε χρειαζεσαι χωρο.
3.Μπαινει κανονικα ενισχυτης στην μαμα πηγη
1.Oχι δεν παιζει mp3. Η μαμα η blaunkput ειναι
2.sub δεν βαζω, μου φτανει το μπασο των classic 694, μονο ενταση θελω
3.Μαλλον για κατι τετοιο με βλεπω

Επειδη εχω ακρη να παρω τον ενισχυτη πολυ φτηνα, ποσο θα μου στοιχησει να μου τον βαλει καποιος επανω?
Βρε λες να παιζει mp3 και να μην το ξερω?Για να παω να κοιταξω...
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
puntograle7
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2008 12:42 pm
Τοποθεσία: galatsi

Δημοσίευση από puntograle7 » Κυρ Οκτ 19, 2008 5:09 pm

καλησπερα φιλε...εδω κ 4χρονια δουλευω σε μαγαζια "car stereo"!αν θες με ακους...πηγαινε να αλλαξεις την πηγη σου κ να βαλεις μια με usb θα σου παει γυρω στα 140Ε(με 100 δεν περνεις κατι σε usb)κ θα δεις τεραστια διαφορα στην αποδοση του ηχου σου.τα ηχεια που εχεις βαλει ειναι μια καλη αλλα φτυνη λυση κ δεν κανουν για ενισχυτη...!

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Κυρ Οκτ 19, 2008 7:15 pm

puntograle7 έγραψε:καλησπερα φιλε...εδω κ 4χρονια δουλευω σε μαγαζια "car stereo"!αν θες με ακους...πηγαινε να αλλαξεις την πηγη σου κ να βαλεις μια με usb θα σου παει γυρω στα 140Ε(με 100 δεν περνεις κατι σε usb)κ θα δεις τεραστια διαφορα στην αποδοση του ηχου σου.τα ηχεια που εχεις βαλει ειναι μια καλη αλλα φτυνη λυση κ δεν κανουν για ενισχυτη...!
Iσως δεν κανουν για εναν ενισχυτη δυνατο, αλλα για εναν 4χ65 νομιζω οτι ειναι καλα
Η γνωμη σου για αυτο?
Σε ποιο μαγαζι δουλευεις?Μπορει να εισαι και πελατης της εταιριας που δουλευω
Στειλε μου π.μ. αν θες


Λοιπον, η πηγη μου, ειναι αυτη την blaunkput, με τον περιστροφικο επιλογεα για την ενταση
ΔΕΝ παιζει MP3

Εχει εξοδους RCA για ενισχυτη?

Ακομα δεν εχω αποφασισει τι να κανω
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
dimitris95
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 657
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 12:25 pm
Τοποθεσία: Μετς και Ν.Βουτζάς (Ραφήνα)

Δημοσίευση από dimitris95 » Κυρ Οκτ 19, 2008 9:08 pm

Orange έγραψε:Η δικια μου γνωμη, ειναι να προχωρησεις πρωτα στην αγορα και τοποθετηση, ενος εξωτερικου τελικου σταδιου, παρα ν' αλλαξεις την πηγη.
Τα ενσωματομενα -και τις περισσοτερες φορες ολοκληρομενα- τελικα σταδια μιας πηγης, δεν εχουν καμια σχεση με τα τελικα-διακριτα σταδια, ενος τελικου ενισχυτη.
Η ποιοτητα αναπαραγωγης, θα ανεβει κατακορυφα, σε σχεση με την εναλαγη της πηγης, οπου οι διαφορες θα παραμεινουν στα νεα φωτακια και καντραν, αυτης!!! :wink:
μου ειναι λιγο κινεζικα.. μηπως να δωσεις τα φωτα σου;; μιλας για ενισχυτη;
για μενα το μαμα ηχοσυστημα (χωρις ενισχυτη μιλαω) ειναι ψιλοτραγικο.. οσα εχω δει σε αλλα αυτοκινητα ειναι πολυ καλυετρα.. δ ξερω τι φταιει ομως..

απ ο,τι ξερω κ θυμαμαι οταν το ειχα ψαξει λιγο το να αγορασεις ενισχυτη θες τουλαχιστον 150€ αν οχι παραπανω κ φυσικα πρεπει να υπολογισεις κ την τοποθετηση..ο ηχος σου αλλαζει αλλα ταυτοχρονα θα πρεπει να αλλαξεις κ τα ηχεια σου..(ο αφτερ τα εχει αλλαξει, εγω οχι..)

ειναι παρα πολυ χρησιμη η θυρα usb, σε γλιτωνει απο απειρα cd κλπ.. κ η εμφανιση παιζει ρολο φυσικα..

τα επιστημονικα που λετε δ τα ξερω κ δ μπαινω στα χωραφια σας.. ας μιλησουν κ ας εξηγησουν οι ψαγμενοι..
d.i.s.p.i.c.

μα οποιος δ χασει στα λεφτα κ στην αγαπη δ εχει μαθει τη ζωη...

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Κυρ Οκτ 19, 2008 9:33 pm

dimitris95 έγραψε:αλλα ταυτοχρονα θα πρεπει να αλλαξεις κ τα ηχεια σου..(ο αφτερ τα εχει αλλαξει, εγω οχι..)
Aν αλλαξεις παντως βαλε ηχεια στην εταζερα
Μου αρεσει που το σκεφτομουν κιολας αν θα βαλω
Ολη η ιστορια σε ενα μεγαφωνο, ειναι να γινει ''ηχειο'', να γινει καμπινα δηλαδη

Σε home hi-fi γνωριζω, σε car hi-fi ειμαι σκραπας
Τωρα ολο το πορτ μπαγκαζ εχει γινει ηχειο, και τα μπασα εχουν ανεβει κατα πολυ
Αν ειναι γεματο π.χ. το πορτ μπαγκαζ, τα μπασα πεφτουν
Βαλε σαν αυτα που εβαλα και εγω, και θα δεις οτι ειναι σαν την νυχτα με την μερα
Τα 10cm που εχει πισω το punto, απορω γιατι τα βαλανε
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Κυρ Οκτ 19, 2008 10:02 pm

Ρε συ συνονοματε, τι επιστημονικα και κινεζικα μου λες??
Απλη καθομιλουμενη ειναι.Πως αλλιως να πεις, τις διαφορες μεταξυ των τελικων σταδιων στις δυο υλοποιησεις??!!!
Να αρχισω να λεω οτι το 'να εχει ποιο μπασο, τ' αλλο ειναι ποιο πριματο και τετοια??
Σκοπος ειναι να κανεις κατι καλο, σωστο και οικονομικο, οπως λες κι εσυ.
Αλλα το να τα παρεις ολα αυτα που ζητας, στα λεφτα που θες, ειναι δυσκολο.
Παντως με τιποτα δε μπορει να συγκριθει -να στο πω ποιο απλα τωρα :) - ο ενσωματομενος ενισχυτης μιας πηγης, με εναν τελικο ενισχυτη και ειδικα στην συγκεκριμενη κατηγορια.

Το να αλλαξεις πηγη, ειναι κατι πανευκολο και μαλιστα με μηδενικο κοστος στο θεμα τοποθετησης.
Το να βαλεις ενα εξωτερικο τελικο σταδιο(τελικο ενισχυτη) και μαλιστα στην εργοστασιακη μας πηγη, που δεν εχει και εξοδο προενισχυσης, ειναι αρκετα μεγαλη δουλεια.
Αυτοματα η θα περιοριστεις σε τελικους, που εχουν εισοδο γραμμης, η αναγκαστικα θα πας σε καποια "πατεντα" και σε καποιον καλο τεχνικο, που θα σου αναλαβει την συνδεση-τοποθετηση-εγκατασταση.

Στην πρωτη περιπτωση, δε θα παρεις καλυτερη ποιοτητα ηχου και μαλιστα στα χρηματα που θες να δωσεις για την πηγη.
Διαφορετικο ηχητικο αποτελεσμα ναι, λογο της ηχητικης ταυτοτητας των διαφορων εταιριων -αλλα μπασα πριμα πχ η Pioneer, αλλα η Sony- αλλα καλυτερο με τιποτα.
Στον εξωτερικο τελικο, θα χασεις τις ζητουμενες ευκολιες -usb εισοδο, αναπαραγωγη mp3- που ζητας, αλλα η ποιοτητα του ηχου θα σε ανταμειψει.
Μιλαμε για διαφορες, οπου και κουφος να ησουν, παλι θα ηταν ακουστες!!! :lol:

Τωρα φυσικα η τελικη επιλογη ειναι δικη σου.Δες τη χρειαζεσαι περισσοτερο -ποιοτητα η ευκολιες??- και κανεις την επιλογη σου.
(Φιλικοτατα ολο το ανωτερο.Αν βρεθουμε σε συναντηση, θα σου τα πω κι απο κοντα καλυτερα. :) )
After έγραψε:Σε home hi-fi γνωριζω, σε car hi-fi ειμαι σκραπας
Οι αρχες ειναι ιδιες.Αν γνωριζεις το ενα, ξερεις αρκετα καλα και το αλλο. :)

Μπλεξαμε και τα μπουτια μας λιγο, η μου φαινετε?? :lol:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”