Πηγη ή ενισχυτης?

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Κυρ Οκτ 19, 2008 10:11 pm

Orange έγραψε:Ρε συ συνονοματε, τι επιστημονικα και κινεζικα μου λες??
Απλη καθομιλουμενη ειναι.Πως αλλιως να πεις, τις διαφορες μεταξυ των τελικων σταδιων στις δυο υλοποιησεις??!!!
Να αρχισω να λεω οτι το 'να εχει ποιο μπασο, τ' αλλο ειναι ποιο πριματο και τετοια??
Σκοπος ειναι να κανεις κατι καλο, σωστο και οικονομικο, οπως λες κι εσυ.
Αλλα το να τα παρεις ολα αυτα που ζητας, στα λεφτα που θες, ειναι δυσκολο.
Παντως με τιποτα δε μπορει να συγκριθει -να στο πω ποιο απλα τωρα :) - ο ενσωματομενος ενισχυτης μιας πηγης, με εναν τελικο ενισχυτη και ειδικα στην συγκεκριμενη κατηγορια.

Το να αλλαξεις πηγη, ειναι κατι πανευκολο και μαλιστα με μηδενικο κοστος στο θεμα τοποθετησης.
Το να βαλεις ενα εξωτερικο τελικο σταδιο(τελικο ενισχυτη) και μαλιστα στην εργοστασιακη μας πηγη, που δεν εχει και εξοδο προενισχυσης, ειναι αρκετα μεγαλη δουλεια.
Αυτοματα η θα περιοριστεις σε τελικους, που εχουν εισοδο γραμμης, η αναγκαστικα θα πας σε καποια "πατεντα" και σε καποιον καλο τεχνικο, που θα σου αναλαβει την συνδεση-τοποθετηση-εγκατασταση.

Στην πρωτη περιπτωση, δε θα παρεις καλυτερη ποιοτητα ηχου και μαλιστα στα χρηματα που θες να δωσεις για την πηγη.
Διαφορετικο ηχητικο αποτελεσμα ναι, λογο της ηχητικης ταυτοτητας των διαφορων εταιριων -αλλα μπασα πριμα πχ η Pioneer, αλλα η Sony- αλλα καλυτερο με τιποτα.
Στον εξωτερικο τελικο, θα χασεις τις ζητουμενες ευκολιες -usb εισοδο, αναπαραγωγη mp3- που ζητας, αλλα η ποιοτητα του ηχου θα σε ανταμειψει.
Μιλαμε για διαφορες, οπου και κουφος να ησουν, παλι θα ηταν ακουστες!!! :lol:

Τωρα φυσικα η τελικη επιλογη ειναι δικη σου.Δες τη χρειαζεσαι περισσοτερο -ποιοτητα η ευκολιες??- και κανεις την επιλογη σου.
(Φιλικοτατα ολο το ανωτερο.Αν βρεθουμε σε συναντηση, θα σου τα πω κι απο κοντα καλυτερα. :) )
After έγραψε:Σε home hi-fi γνωριζω, σε car hi-fi ειμαι σκραπας
Οι αρχες ειναι ιδιες.Αν γνωριζεις το ενα, ξερεις αρκετα καλα και το αλλο. :)

Μπλεξαμε και τα μπουτια μας λιγο, η μου φαινετε?? :lol:
Βασικα με εχουν κακοσυνηθισει και τα mb quart που εχω σπιτι, και το αυτι μου εχει πλεον απαιτησεις(δυστυχως)

Δηλαδη δεν εχει εξοδους προενισχυσης το μαμα cd ε?
Θα πρεπει να βρω τελικο με αναλογες εισοδους, ή κανει οποιος και αν διαλεξω(αυτους που εγραψα πιο πανω)

Παντως απο mp3 η ποιοτητα ειναι χαλια(για τα γουστα μου)
Μονο με cd audio εχω δει πραγματικα καλη αποδοση, και παλι οχι απο ολα


punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Δευ Οκτ 20, 2008 1:53 am

Τα πάντα ξεκινανε αό την πηγή,είναι το Α και το Ω ενός ηχοσυστήματος.Τι να την κανεις μια πηγή χωρίς εξόδους για ενισχυτή,και να μπορέσει ο μάστορας να συνδέσει αυτά τα 2 θα υπάρχι απώλεια σήματος...

Ξεκίνα από πηγή,μετά συνδιασμό διααιρούμενα μπροστά και mid-woofer με ενισχυτη.Εαν δε σε ικανοποιεί το μπάσο τότε πας σe sub woofer κτλ...

ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΧΑΛΑΡΗΣ
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 9:36 am
Τοποθεσία: santorini

Δημοσίευση από ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΧΑΛΑΡΗΣ » Δευ Οκτ 20, 2008 7:52 am

Εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα να αλλαξεις πηγη γιατι κατα την γνωμη μου ο ενυσχιτης στην παλια πηγη δεν 8α δειξει μεγαλη διαφορα θα δειξει μεν αλλα οχι τοσο μεγαλη

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Δευ Οκτ 20, 2008 7:58 am

Aφου καταλαβα οτι η μαμα πηγη δεν εχει εξοδους προενισχυσης, τοτε μαλλον πρεπει να παω σε καποια πηγη
Ισως μου καταφερει να δωσει αυτο το κλικ παραπανω που θελω, και θα εχω και usb stick υποδοχη, συν την πιο ευκολη τοποθετηση και αδειο πορτ μπαγκαζ

Τεσπα, ευχαριστω για την βοηθεια παντως :grin: :grin:
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Δευ Οκτ 20, 2008 4:12 pm

η γνωμη μου ειναι να αλλάξεις πηγη. σε σχεση με την μαμα πηγη η διαφορές ειναι αρκετες οχι μονο στα Punto αλλα στα περισσότερα αυτοκίνητα. τα watt μην σε επηρεάσουν ουτε στο ελάχιστο αφου ολες οι πηγές δινουν 25 watt στο κανάλι περίπου.

σε πηγη ανάμεσα σε pionner alpine θα κοίταζα. με την pionner να εχει αρκετα ζεστο ηχο και την alpine να μοιτοριζει με λιγο σκληρες ψηλες. ειναι καθαρά θέμα ακούσματος και το καλύτερο θα ηταν να άκουγες τις πηγες πριν προχωρήσεις στην τοποθέτηση.

μην πέσεις στην παγίδα των ρυθμίσεων αφου και στις δυο εταιρίες αυτες ειναι αρκετες και μπορει να σου αλλοιώσουν αρκετά το αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Δευ Οκτ 20, 2008 4:44 pm

suboy έγραψε:η γνωμη μου ειναι να αλλάξεις πηγη. σε σχεση με την μαμα πηγη η διαφορές ειναι αρκετες οχι μονο στα Punto αλλα στα περισσότερα αυτοκίνητα. τα watt μην σε επηρεάσουν ουτε στο ελάχιστο αφου ολες οι πηγές δινουν 25 watt στο κανάλι περίπου.

σε πηγη ανάμεσα σε pionner alpine θα κοίταζα. με την pionner να εχει αρκετα ζεστο ηχο και την alpine να μοιτοριζει με λιγο σκληρες ψηλες. ειναι καθαρά θέμα ακούσματος και το καλύτερο θα ηταν να άκουγες τις πηγες πριν προχωρήσεις στην τοποθέτηση.

μην πέσεις στην παγίδα των ρυθμίσεων αφου και στις δυο εταιρίες αυτες ειναι αρκετες και μπορει να σου αλλοιώσουν αρκετά το αποτέλεσμα.
Παντως εχει δικιο ενας φιλος μου σε αυτο που μου ειπε
Περασα απο ενα γνωστο πολυκαταστημα, και επαιξα με πολλα
Οντως, οι πηγες που ειναι με LCD, αισθητικα δεν μου λεει τιποτα καμια
Τουλαχιστον αυτες μεχρι 200+€

Απο αυτα που ειδα, το pioneer 4000 μου αρεσε, και εχει και usb

Aν βαλω, θα βαλω αυτο
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Δευ Οκτ 20, 2008 4:49 pm

punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Δευ Οκτ 20, 2008 5:19 pm

Ωραία πηγή.Να ξέρετε πάντως οι ενδιαφερόμενοι ότι με τη μαμά πηγή των mk2-μκ2β δεν πάτε πουθενά!Ειναι κακή για βελτίωση...

Άβαταρ μέλους
AkisR
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 7:50 pm
Τοποθεσία: Καρεας

Δημοσίευση από AkisR » Τρί Οκτ 21, 2008 2:50 pm

After έγραψε:αυτο δηλαδη
http://www.intersys.gr/products_service ... l#DEHP4000
πολυ καλη επιλογη, πριν απο 3 μηνες που αλλαξα και γω πηγη γι αυτη πηγαινα αλλα τελικα πηρα την απο κατω της. (την DEH-50UB). Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος παντως. Μια βασικη διαφορα αν σε ενδιαφερει ειναι οτι η 50 εχει "κρυφη", δηλαδη δεν ειναι πανω στο σωμα της πηγης αλλα απο πισω τη πας με καλωδιο οπου θες (πχ στο ντουλαπακι που την εβγαλα εγω).
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
AkisR
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 7:50 pm
Τοποθεσία: Καρεας

Δημοσίευση από AkisR » Τρί Οκτ 21, 2008 2:52 pm

AkisR έγραψε:
After έγραψε:αυτο δηλαδη
http://www.intersys.gr/products_service ... l#DEHP4000
πολυ καλη επιλογη, πριν απο 3 μηνες που αλλαξα και γω πηγη γι αυτη πηγαινα αλλα τελικα πηρα την απο κατω της. (την DEH-50UB). Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος παντως. Μια βασικη διαφορα αν σε ενδιαφερει ειναι οτι η 50 εχει "κρυφη", δηλαδη δεν ειναι πανω στο σωμα της πηγης αλλα απο πισω τη πας με καλωδιο οπου θες (πχ στο ντουλαπακι που την εβγαλα εγω).
εχει "κρυφη" USB θυρα
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Πηγη ή ενισχυτης?

Δημοσίευση από rxbkrs » Τρί Φεβ 17, 2009 9:11 pm

Οπότε μια SONY XPLOD πηγή είναι πολύ πιο δυνατή από μια εργοστασιακή πηγή; :)

Άβαταρ μέλους
ulysses
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2009 11:37 am
Τοποθεσία: Οδυσσέας - Θεσσαλονίκη

Re: Πηγη ή ενισχυτης?

Δημοσίευση από ulysses » Κυρ Αύγ 02, 2009 4:36 pm

Προσωπικά θεωρώ πως με ενισχυτή θα πάρεις το κλικ που θες..

Άβαταρ μέλους
Marios_punto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Τρί Φεβ 28, 2006 11:19 pm
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Πηγη ή ενισχυτης?

Δημοσίευση από Marios_punto » Κυρ Αύγ 02, 2009 5:48 pm

Τα παντα ξεκινανε απο μια πηγη..κακα τα ψεματα..Για την ιστορια ειχα μια πηγη clarion αγορασμενη πριν 2.5 χρονια 250 ευρω,εχω δυο ενισχυτες ενα sony (φολα τα sony se car audio)και ενα jbl...και μπρος σετακι,πισω ηχεια και ενα 12΄ σαμπ..Μου εκατσε μια καλη και μου εδωσε ενας φιλο το Pionner deh p80 mp..ηθελε επισκευη και με 100 ευρω το εφτιαξα..Οι εντυπωσεις ?ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στην ενταση (βγαζει παραπανω βολτ στις εξοδους για ενισχυτες)το sub εκανε το πορτμπαγκαζ να ανοιξει(δεν το χει κανει ποτε) και με λιγα λογια ηταν λες και ειχα μπει στο αυτοκινητο μου και ειχα αλλαξει ηχεια..Εχει μια ρυθμιση απο κατω συγκεκριμενα που αλλαζεις απο 4χ45 την εξοδο σε 4χ65 ..(πολυ λιγες πηγες βγαζουν τοσο)..Οποτε αν θες την γνωμη μου παρε μια ΚΑΛΗ πηγη..Θα βαλεις μια φορα λιγο βαθεια το χερι στη τσεπη αλλα θα εισαι απολυτα ευχαριστημενος +οτι ο ενισχυτης θα παιζει πολυ καλυτερα οδηγουμενος απο μια τετοια πηγη!ελπιζω να μην σας κουρασα!
wAnNabE GT........ :twisted:Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Frazle2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2013 6:22 pm
Τοποθεσία: Βάρη

Re: Πηγη ή ενισχυτης?

Δημοσίευση από Frazle2 » Κυρ Ιούλ 28, 2013 1:13 pm

Αν και λιγο παλιο το ποστ ας πω την γνωμη μου..η πηγη το μονο που μπορει να κανει ειναι να αλαξει την ποιοτητα τοθ ηχου και να σε διευκολυνει στον τροπο που ακους μουσικη ο εωισχυτης απο την αλλη μεγαλωνει την ενταση καθαριζει τον ηχο και εχει ρυθμιστη στο που εσυ θες να τον παιζεις..αποψη μου πρωτα ενισχυτης μετα πηγη αν και τα δυο κανουν διαφορα με τον ενισχυτη βλεπεις μεγαλυτερη καθως αλαζεις και καλωδιωσεις και τροπο παιξιματος
Paperplanes

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”