Σβηνει το ΡαδιοCD

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tharis
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 11, 2007 9:00 pm
Τοποθεσία: thessaloniki

Σβηνει το ΡαδιοCD

Δημοσίευση από tharis » Τρί Νοέμ 13, 2007 12:05 pm

Προσγατα περασα "ηχο" στο Unaki μου :cool: .

Εχω μια πηγη sony στην οποια εχω συνδεσει δυο macaudio ηχεια που τοποθετησα στις μπροστα πορτες. Μετα εχω ενα pioneer τετρακαναλο ενισχυτη που τροφοδοτει τα πισω ηχεια και ενα δικαναλο tube sub.

Το προβλημα ειναι οτι οταν η ενταση φτανει καπου στο 75% και με πολλα μπασα σβηνει η πηγη. Απ οτι εχς καταλαβει το προβλημα δημιουργειται απο την ενταση των μπασων περισσοτερο και οχι της φωνης. Αλλα αφου το sub ειναι στον ενισχυτη γιατι σβηνει η πηγη ?? ΟεΟ ??

Την εγκατασταση την εχω κανει μονος μου και η τροφοδοσια γινεται κατευθειαν απο την μπαταρια με χοντρα καλοδια. Οι ασφαλειες που εβαλα ειναι 50Α για τον ενισχυτη και 5Α για την πηγη (αν παιζουν καποιο ρολο). Εχω ακουσει και κατι για πυκνωτες αλλα δεν ειμαι και πολυ ενημερομενος με το θεμα ICE οποτε για ριξτε καμια ιδεα ...



Άβαταρ μέλους
panoramix
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τετ Μάιος 16, 2007 11:37 pm
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευση από panoramix » Τρί Νοέμ 13, 2007 6:30 pm

Ισως να χρειαζεσαι μεγαλυτερη μπαταρια....

Άβαταρ μέλους
soundcrash
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1510
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2007 12:35 am
Τοποθεσία: Ροδος

Δημοσίευση από soundcrash » Τρί Νοέμ 13, 2007 6:34 pm

Μενει απο ρευμα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kostis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2004 11:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από kostis » Τρί Νοέμ 13, 2007 7:39 pm

Mπαταρία και πυκνωτή. Εαν η μπαταρία σου είναι καλή κοίτα μηπως βραχυκυκλώνουν τα μπροστα ηχεία ( απ'ότι κατάλαβα ειναι συνδεμένα με την πηγη και οχι με τον ενισχυτη σου) ή μηπως εχουν μεγάλη αντίσταση και στις μεγάλες εντάσεις ενεργοποιείται το κύκλωμα προστασίας της SONY και κλείνει την πηγή. Αν τα ηχεία σου προορίζονταν για μεγάλο ενισχυτή και είναι δύσκολα στην οδήγηση στις μεγάλες εντάσεις μερικά SONY σβήνουν για να μην υπερφορτωθούν και ανεβάσουν θερμοκρασίες και καούν

Άβαταρ μέλους
soundcrash
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1510
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2007 12:35 am
Τοποθεσία: Ροδος

Δημοσίευση από soundcrash » Τρί Νοέμ 13, 2007 9:11 pm

+1
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Τρί Νοέμ 13, 2007 11:05 pm

Κοιτα αυτο που λεει ο kostis.Σιγουρα τα μπροστινα ηχεια που "παιζουν" με την πηγη, εχουν δυσκολη ωμικη εμπεδηση, με αποτελεσμα να κλεινει το ραδιο/cd.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tharis
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 11, 2007 9:00 pm
Τοποθεσία: thessaloniki

Δημοσίευση από tharis » Τετ Νοέμ 14, 2007 11:39 am

Τα μπροστινα ηχεια ειναι macaudio 40W rms 80W max. Ε δεν ειναι και πολυ μεγαλα αλλα παιζουν πολυ καλυτερα και απο τα πισω που ειναι και πιο μεγαλα. Μπορει τα ηχεια να τραβανε πολυ περισσοτερο ρευμα οταν ανεβαζω τα μπασα?? Γιατι οπως είπα το προβλημα ειναι συνηθως με πολλα μπασα... Η μπαταρια μου δεν ειναι και πολυ μεγαλη.. 30Ah νομιζω αλλα ειναι καινουργια σχεδον.. Τελικα τι μπορω να κανω για να αυξησω κι αλλο την ενταση ? Το οτι εχω μονο 5Α ασφαλεια δεν παιζει ρολο ετσι ? (πχ να μην μπορει να περασει αρκετο ρευμα απο εκεινο το συρματακι και να μενει??)
Εικόνα
SeRiUs RC dRiVeR

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Τετ Νοέμ 14, 2007 12:13 pm

tharis το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις τελικο σταδιο και για τα μπροστινα.Υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα, καπου να βραχυκυκλωνουν τα μπροστινα αλλα αυτο μονο σε ηλεκτρολογο μπορεις να το τσεκαρεις.Τι ωμικο φορτιο ειναι τα μπροστινα? καθως και η ευαισθησια τους ειναι σημαντικα μεγεθη και θα μας βοηθουσαν στην λυση του προβληματος.
Οσο ανεβαζεις τα μπασα, μεγαλωνουν και οι απαιτησεις σε ρευματα, τα οποια δεν μπορει να δωσουν τα τελικα σταδια της "πηγης", με αποτελεσμα να κλεινει.Το ιδιο συμβαινει και στο αντιθετο ακρο των ακουστικων συχνοτητων (πριμα) με τις περισοτερες φορες, καταστρεπτικα αποτελεσματα για τα τουιτερ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kostis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2004 11:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από kostis » Τετ Νοέμ 14, 2007 5:21 pm

Οι ασφάλειες δεν παίζουν ρόλο στο συγκεκριμένο θέμα. Αν η πηγή κλείνει όπως λες στα μπάσα αλλά μετά ανοίγει μόνη της τότε είναι καθαρά θέμα μπαταρίας η οποία δεν παρέχει το απαιτούμενο ρεύμα. Επίσης κοιτα στο βιβλιαράκι του ενισχυτή(συνήθως τελευταίες σελίδες) να δεις τις απαιτήσεις του σε ρεύμα (Ampere) . Aν ο ενισχυτής τραβάει πάνω από 40Αμπερ τότε η μπαταρία σου δεν αρκεί. Αν μπορείς προσπάθησε να βάλεις δοκιμαστικά μια μεγαλύτερη για να δεις αν δουλέυει κανονικά.

Άβαταρ μέλους
kostis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2004 11:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από kostis » Τετ Νοέμ 14, 2007 5:32 pm

Α! άμα είναι στη μπαταρία το πρόβλημα μην το παρακάνεις και βάλεις καμιά πολύ μεγάλη γιατί το δυναμό δεν θα καταφερνει να τη φορτίζει. Επίσης καλό είναι να δουλεύεις την πηγή σου χωρίς το Loud ή bass boost και άλλα παράμοια και αν θες περισοοτερο μπάσο ρύθμισέ το από τον ενισχυτή σου να δίνει πίσω περισσότερο μπάσο. Οπως σου είπε και ο orange καλό θα ήταν να συνδέσεις και τα μπροστά ηχεία με ενισχυτή ή στον υπάρχον ενισχυτή τα 2 κανάλια που στελνουν σήμα στα πίσω πάρε καλώδιο και σύνδεσέ τα και με τα μπροστινά ώστε η πηγή να μην οδηγεί κανένα ηχείο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”