Ηχοσυστημα σε Sporting mk2b?

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Dimaras
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: kavala

Ηχοσυστημα σε Sporting mk2b?

Δημοσίευση από Dimaras » Τετ Μάιος 02, 2007 11:22 am

Γεια σας αλανια!Σκεφτομαι εδω και καιρο να δωσω λιγο μπασο παραπανω στο puntaki μου,αλλα δεν ξερω τι ειναι πιο καλο να κανω...να αλλαξω την μαμα πηγη επειδη ειναι κ ψιλομαπα η να την αφησω και να βαλω αλλα δυο wooferακια οβαλ πισω τα x-plode?Σ'αυτη τη περιπτωση χρειαζεται ενισχυτης?Αν αλλαξω την πηγη χανω τα χειρηστηρια στο τιμονι?Και απο χρηματα οχι και πολυ τρελλα πραγματα γιατι σπουδαζουμε κιολας.....



DimOZ

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Τετ Μάιος 02, 2007 11:41 am

λοιπον φιλε αλλαξα την πηγη κ εβαλα μια αρκετα καλυτερη κ εχει τρελη διαφορα μεσα ο ηχος. παλιοτερα ειχα βαλει πισω 2 οβαλ ηχεια xplod 250w με τη μαμα πηγη αλλα δεν αντεξε το ενα το εκαψα. καλα σαν ηχος απο πισω πολυ διαφορα ακομα κ με τη μαμα. κοστος τοτε 60 ευρο. αλλα sτα μαμα μπροστα ειχα αλαξει ρυθμισεις για να ακουγονται τα πισω γτ στα ψηλα τα μπροστα με πουλαγαν.
εγω τι εχω σκοπο να κανω. εχω μια πηγη 4χ50 pioneer. αντιστοιχης αποδοσης βρισκεις με κανα 160. εμενα εχει 350. απλα οτι θες βαζεις.
οβαλ πισω ηχεια αλλα 60
μπροστα καλα αλλο ενα 100 χοντρικα. συνολο απο 300-700 αναλογα τι θες κ ποσο. με αυτα θα σαι υπερ καλυμενος γνωμη μου, αν θες παραπανω δεν ξερω δε το εχω ψαξει αντε κανα βουφερ κ ενισχυτη. αλλα με τα παραπανω που σοου πρεοτεινα εχεις ξεμπερδεψει.
οσον αφορα τα χειρηστηρια εχουν ειδικα ανταπτορακια για να μη τα χασεις. δε τρως καθολου παραπανω μπαταρια κ δεν αλλαζεις καμια συνδεσμολογια. αλλαζεις αμα βαλεις ενισχυτες κ βουφερ κ πυκνωτες κ τετοια. αλλα εκει ξεφευγεις κ ας σου απαντησει κανας ειδημων. γνωμη μου οχι ηχεια xplod. κοιτα αλλες μαρκες οπως Pioneer, alpine κτλ. ψαξε ομως κ μεσα στο φορουμ εχουν αναλυθει καποια ζητηματα.

Άβαταρ μέλους
dimitris95
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 657
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2006 12:25 pm
Τοποθεσία: Μετς και Ν.Βουτζάς (Ραφήνα)

Δημοσίευση από dimitris95 » Τετ Μάιος 02, 2007 12:29 pm

ναι αδερφε, οπως στα λεει ο g.. αλλα θες κ κανα 100αρι ευρω με 150 για το ανταπτορακι που θελει πολυ ψαξιμο για να το βρεις..
επισης αν πας σε ενισχυτες κλπ τοτε το κοστος ανεβαινει πολυ γιατι εκτος απο την αγορα τους θες κ νεα εγκατασταση-καλωδιωση που ανεβαζει τρομερα το κοστος..ισως στο ελαχιστο 150ευρω η νεα εγκατασταση-καλωδιωση.. αρα ανεβαινεις πολυ..
πιστευω με οβαλ στην εταζερα καλα κ ισχυρα θα εισα μια χαρα γι αρχη.. απο κει κπερα βλεπεις τι θες ακομα αν θες κ αναλογα πραττεις..
το θεμα ειναι οτι λενε οτι κοπαναει η εταζερα.. λαθος;
d.i.s.p.i.c.

μα οποιος δ χασει στα λεφτα κ στην αγαπη δ εχει μαθει τη ζωη...

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Τετ Μάιος 02, 2007 6:34 pm

την οθονουλα δε την χανεις αν αλλαξεις πηγη???ηχεια στην εταζιερα?και δεν κοπαναγε η εταζιερα μετα?

SilverPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4424
Εγγραφή: Τετ Μαρ 30, 2005 10:05 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από SilverPunto » Τετ Μάιος 02, 2007 6:47 pm

spartiatis έγραψε:την οθονουλα δε την χανεις αν αλλαξεις πηγη???ηχεια στην εταζιερα?και δεν κοπαναγε η εταζιερα μετα?
Η εταζερα κοπαναει αρκετα αλλα ο ηχος αλλαζει ο ολος.....
Υπαρχει τροπος να κανεις την εταζερα να μην κοπαναει αλλα θελει φταοιαξιμο και αρκετη ωρα φυσικα....
Συντομα θα ειναι στο do it your self....
Την οθονη την χανεις και τα χειρηστηρια μαζι...
Τα χειρηστηρια μπορεις να τα γλιτωσεις εαν βρεις κατι που να ειναι συμβατο....

ortith
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 15, 2005 6:06 pm

Δημοσίευση από ortith » Τετ Μάιος 02, 2007 8:29 pm

Επειδη κ εγω την πατησα με την μαμα πηγη κ εκαψα 3 ηχεια, αλλαξε την πηγούλα με κατι πιο ποιοτικό κοντα στα 150Ε και αλλο ενα 500Ε μπορεις να βρεις οβαλ,διαιρουμενα,ενισχυτη κ σαμπακι της προκοπης. Σε ολα αυτα βαλε κ κανα 120αρι την καλωδιοση.

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Τετ Μάιος 02, 2007 8:32 pm

την οθονουλα την χανεις σιγουρα ε?

ortith
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 15, 2005 6:06 pm

Δημοσίευση από ortith » Τετ Μάιος 02, 2007 8:38 pm

Παντα υπαρχουν πατεντες για να μην χασεις κατι.
Το θεμα ειναι σε συμφερει να ασχοληθεις?
Οικονομικα εννοω.

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Πέμ Μάιος 03, 2007 12:22 am

sthn οθονη νομιζω δε βλεπω τους σταθμους. αλλα θα σου απαντησω σιγουρα.ολα τα αλλα λειτουργουν.

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Πέμ Μάιος 03, 2007 1:20 am

φιλε μην αλλαξεις πηγη γιατι δε λεει!βαλε σε αυτην την πηγη δυο μεγαλα οβαλ πισω για μπασο και κατηργησε αν εχει τιποτα ηχεια μικρα.
θυυμιστε μου λιγο ποσα ηχεια εχει το mk2b ????
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Πέμ Μάιος 03, 2007 9:47 am

Παναγιωτη εμενα που ειναι sporting alla νομιζω κ οι αλλες εκδοσεις εχουν 2 μπρος, 2 πισω, 2 twiterakia. εγω με τη μαμα πηγη εκαψ ενα ηχειο. οχι οτι δεν ειχε μπασο κ δυναμη αλλα δεν αντεχε να δωσει. γνωμη μου ας βακει μια πηγη κ 2 οβαλ πισω. κ θα ναι οκ. αντε ρυθμιζει κ λιγο τα balance στα μπρος να μη υα καψει, να δωσει ποιο πολυ πισω δλδ. αυτα αλλιως βαζει κ 2 μπρος στα μαμα κ ειναι αρχοντας. εγω κ μονο με πηγη κ μαμα ποια ηχεια εχω διαφορα τεραστια σε ποιοτητα κ μπασο απλα τα ηχεια ζοριζονται καπου.

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Πέμ Μάιος 03, 2007 9:50 am

να συμπληρωσω πως εγω δεν εχω χειρηστηρια στο τιμονι κ δεν εχω ροβλημα με ανταπτορακια κ τετοια. κ απο οτι ειδα ουτε μ τους σταθμους η οθονη λειτουργει κομπλε νομιζω. οσοι εχουν χειρηστηρια ας κοιταξουν καλα με τη πηγη γτ θελει κ ανταπτορακι για να εχουν την ιδια λειτουργηκοτητα.

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Πέμ Μάιος 03, 2007 10:20 am

SilverPunto έγραψε:
spartiatis έγραψε:την οθονουλα δε την χανεις αν αλλαξεις πηγη???ηχεια στην εταζιερα?και δεν κοπαναγε η εταζιερα μετα?
Η εταζερα κοπαναει αρκετα αλλα ο ηχος αλλαζει ο ολος.....
Υπαρχει τροπος να κανεις την εταζερα να μην κοπαναει αλλα θελει φταοιαξιμο και αρκετη ωρα φυσικα....
Συντομα θα ειναι στο do it your self....
Την οθονη την χανεις και τα χειρηστηρια μαζι...
Τα χειρηστηρια μπορεις να τα γλιτωσεις εαν βρεις κατι που να ειναι συμβατο....
Βασικά η εταζέρα δεν θέλει επένδυση με κοντραπλακε? Ασημένιε περιμένω να με διαφωτίσεις στο πώς να μην κοπανάει!!! :grin: :grin: :grin:

Για οβάλ από δική μου εμπειρία θα πρότεινα κάτι διαφορετικό από x-plod, JBL οβάλ πιστεύω ότι είναι πολύ καλή λύση αλλά πάμε πιο πάνω σε κόστος από τα sony.

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Πέμ Μάιος 03, 2007 12:15 pm

+1, alpine pioneer,τα προτεινω. τα xplod δεν αποδιδουν οσα λενε κ καιγονται ευκολα. παντως με 100 βαζεις κατι pioneer που λιγουρευομαι με 280w h 300w δε θυμαμαι. οσο για την εταζερα κοπαναει αλλα αμα εχεις δυνατα τη μουσικη δεν ακουγεται....χιχιιχιχιχιχιχιχιχι. αλλα λυσεις υπαρχουν. οπως να μη βαλεις οβαλ. χιχοχοχιχοχι

Άβαταρ μέλους
Ζανετ,Τουρλουφιδη,Χατζηγι
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2006 3:06 pm

Δημοσίευση από Ζανετ,Τουρλουφιδη,Χατζηγι » Πέμ Μάιος 03, 2007 12:35 pm

Για να εχεις και την οθονη χρειαζεσαι αλλον ανταπτορα...
ειναι 1 για τα χειρηστηρια και ξεχωριστος για την οθονη, ο ανταπτορας των χειρηστηριων ειναι 120 για SONY 150 για ALPINE.
Εγω εχω alpine και πηγε 150.
H Pioneer επισης εχει ανταπτορες και για την οθονη αλλα δεν ξερω αν εχει για την Fiat καθως εχει δωσει πολυ βαρος στην Renault / peugeot αν κοιταξεις και το site εχει πολλα πχ με γαλλικα... οχι με ιταλικα και δεν γραφει κατι για Fiat, βεβαια αν θες ποιοτητα ηχου στην πηγη θα πας μονο σε Alpine.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”