Blue & Me

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vnem
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2006 8:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Blue & Me

Δημοσίευση από vnem » Δευ Φεβ 26, 2007 9:51 am

Παίδες έχει ιδέα αν το blue & me παίζει σε aftermarket. Γιατί λογικά αν χαλάσει κάτι σε κάποιον δεν θα υπάρξει ανταλλακτικό? Έχω ακούσει ότι δεν κάνουν εγκατάσταση αν δεν το βάλεις απο την αρχή, αλλά βρίσκοντας το σαν ανταλλακτικό και με λίγο do it yourself λέτε να τα καταφέρουμε ??? (σας μιλάει ο πλέον πατεντιάρης!!)


Italian Beauty.. Meditteranean Spirit!! :razz:

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Sporti
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2006 3:11 pm
Τοποθεσία: Αλιμο

Δημοσίευση από Sporti » Δευ Φεβ 26, 2007 9:58 am

Βασικα δεν ειμαι σιγουροs απο ποσα εξαρτηματα αποτελειται και τι συνδεεται με τι,.......για παραδειγμα,..τα μικροφωνα που μιλαs ειναι πανω στην οροφη στο φωs..., τα κουμπια χειρισμου στο τιμονι, το συστημα δουλεωει μεσω του cd player,....κτλ......

Άβαταρ μέλους
vnem
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2006 8:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από vnem » Δευ Φεβ 26, 2007 10:09 am

Αυτό μόνο αν μιλούσαμε με κάποιον ηλεκτρολόγο της fiat θα μας λυνόταν η απορία μάλλον. Αλλά για ποιό λόγο να μην το τοποθετούν? λογικά μπένει σε όλα τα ηχοσυστήματα της fiat + το μόνο που αλλάζει εμφανισιακά τουλάχιστον είναι τα κουμπάκια στο τιμόνι που δείχνουν ότι ξεκουμπώνουν κιόλας. Μπορεί να υπάρχει ακόμα και η καλωδίωση για αυτά τα κουμπάκια μέσα στο τιμόνι για τυχόν εγκατάσταση του blue & me όπως γίνετε για τα περισσότερα εξαρτήματα. Βάζουν την καλωδίωση και την θεση για την εγκατάσταση και αν είναι προσθέτουν το εξάρτημα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση από το εργοστάσιο όμως μόνο όπως μας λένε
Italian Beauty.. Meditteranean Spirit!! :razz:

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
grandeBILL
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2291
Εγγραφή: Πέμ Απρ 27, 2006 10:42 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grandeBILL » Δευ Μαρ 19, 2007 12:59 pm

Στην έκθεση της Γενεύης η Fiat και η Microsoft ανακοίνωσαν την επόμενη γενιά του συστήματος Blue&Me, με το όνομα Blue&MeTM Nav, που παρουσιάστηκε σε παγκόσμια πρεμιέρα με το νέο Fiat Bravo.

Το Blue&MeTM Nav είναι βασισμένο στην αρχική πλατφόρμα Blue&Me, προσφέροντας ένα εύχρηστο σύστημα πλοήγησης με φωνητικό έλεγχο, επιπλέον των λειτουργιών που προσφέρονταν μέχρι σήμερα (hands free με Bluetooth και αναγνώριση φωνής, θύρα USB, MP3 και μετατροπέα μηνυμάτων SMS). Στη νέα γενιά του το Blue&Me περιλαμβάνει επίσης μία ακόμα θύρα USB.

Το Blue&MeTM Nav θα υποστηρίζει επίσης πρόσθετες υπηρεσίες τηλεματικής, το λανσάρισμα των οποίων θα ξεκινήσει από την Ιταλία μέσα στο 2007 και βαθμιαία θα επεκταθούν και σε άλλες μεγάλες ευρωπαϊκές αγορές.

Μετά το Fiat Bravo η χρήση του συστήματος θα επεκταθεί και σε άλλα μοντέλα Fiat (επιβατικά και επαγγελματικά), Alfa Romeo και Lancia.

Το Blue&Me έχει ήδη βραβευθεί με ορισμένα σημαντικά βραβεία για την καινοτόμο τεχνολογία και τις πρωτοποριακές υπηρεσίες που προσφέρει στον οδηγό:

- Το βραβείο 'Excellence in Technology of the Year Award for European
Automotive Telematics and Infotainment market' από την 'Frost & Sullivan'

- Το βραβείο της εφαρμογής τηλεματικής της χρονιάς για το 2006 από το 'Telematic Update of Detroit'

- Το βραβείο 'Eurostars 2006' από το 'Automotive News Europe'


πηγη : www.auto24.gr

Άβαταρ μέλους
Sporti
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2006 3:11 pm
Τοποθεσία: Αλιμο

Δημοσίευση από Sporti » Τετ Μαρ 21, 2007 2:27 pm

Λοιπον εχθεs μετα απο 8 μηνεs που εχω το αμαξι αξιωθηκα να δοκιμασω το usb του Blue&Me.....

Καταρχην να πω οτι επειδη διαβασα σε καποιο ποστ οτι καποιου εχει 2 usb θυρεs, το εψαξα και γω και ναι εχει αλλη μια μπροστα....(ηταν καλυμενη με πλαστικο).......

Γεμισα ενα usb με κατι τραγουδια χθεs το εβαλα στην θυρα και αμεσωs ξεκινησε να παιζει,.....εντυπωσιακο,......ουτε settings ουτε τιποτα,...αμεσωs......

Τωρα κολλησα,.....αρε τι εχανα τοσο καιρο....(τρομαρα μου)......Αν και δεν ειναι εδω το μεροs ενα ΚΡΑΑΑΑΑ μου χρειαζεται......

Άβαταρ μέλους
Jim-Armao
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2007 12:32 pm
Τοποθεσία: Ν. Επιβάτες - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jim-Armao » Τετ Μαρ 21, 2007 2:45 pm

Τι λες τώρα..
Έχω ένα stickάκι 4GB γεμάτο και εδώ και 2 μήνες δεν έχω καταφέρει να το ακούσω όλο...

Και ένα tip. Αν πεις στο blue&me 'play anything' θα σου κάνει random play από όλα τα mp3 του stick..

Άβαταρ μέλους
trambakoulas
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2007 6:19 pm

Δημοσίευση από trambakoulas » Σάβ Οκτ 13, 2007 11:56 pm

Jim-Armao έγραψε:Τι λες τώρα..
Έχω ένα stickάκι 4GB γεμάτο και εδώ και 2 μήνες δεν έχω καταφέρει να το ακούσω όλο...

Και ένα tip. Αν πεις στο blue&me 'play anything' θα σου κάνει random play από όλα τα mp3 του stick..
Καλησπέρα και απο εμένα.
Εδώ και μία βδομάδα είμαι κάτοχος ενός t-jet και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Με αυτό που έχω μπερδευτεί είναι με το Usb Flash που το συνδέω στη θύρα usb αλλά κάνει τα δικά του...Μόλις το συνδέω ξεκινά να παίζει αλλά παίζει όπως να ναι...δεν με αφήνει να επιλέξω φάκελο και παίζει όποιο τραγούδι γουστάρει.Ακόμα μπορώ να αλλάξω τραγούδι ΜΟΝΟ απο τα κουμπιά του τιμονιού και ΟΧΙ απο τα κουμπιά της κονσόλας(τα κουμπιά της κονσόλας λειτουργούν κανονικά σε Radio και σε CD).Οποιος ξέρει τι συμβαίνει παρακαλώ να βοηθήσει γιατί θα το σπάσω.

Ακόμα παιδιά ξέρει κάποιος τις εντολές του Blue and Me να μου τις στείλει γιατί σε μένα τουλάχιστον δεν μου έδωσαν κάποιο manual για Blue and Me και το manual του στερεοφωνικού δεν αναφέρει πουθενά το Blue and Me.

ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”