Ερωτηση για ΜΚ2b

Θέματα που αφορούν την βελτίωση του ήχου.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
vassilispuntosport
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Οκτ 27, 2004 9:30 pm
Τοποθεσία: Γαλλια-Ισπανια-Ιταλια-Πορτογαλια και Μαρόκο!!
Επικοινωνία:

Ερωτηση για ΜΚ2b

Δημοσίευση από vassilispuntosport » Κυρ Φεβ 04, 2007 10:15 pm

Καλησπέρα παιδιά!! Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τον ήχο!! Η κοπελιά μου αγόρασε χθες το ΙΒΙΖΑ και μεσα της δωσανε δώρο ενα radio-cd-mp3 JVC-KDG421 το οποίο είδα pixmania ότι κοστίζει 93ευρώ!! Ο ήχος που βγάζει είναι καταπληκτικός σε σχέση με το δικό μας blaupunkt και ας έχει το αμαξι της ηχεια μονο μπροστά!! Και ιδού η ερώτηση: Εχω βάλει 200αρια ηχεία εταζερας και ακομα και με το μαμα blaupunkt παιζουν πολυ ωραια και με πολύ μπάσο αν και ο καθένας έχει βλέψεις για το καλύτερο :) !! Για αυτό ρωτάω!! Αν αλλάξω το blaupunkt που ειναι 4 Χ 30 ή 4 Χ 35 αν δεν κανω λάθος,, και βαλω το JVC που ειναι 4 Χ 50 λέτε να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο??? Ρωτάω γιατι ενα Sony που έκανα δώρο στον πατέρα μου δεν έχει καθόλου μπάσο παρά την ένταση και την καθαρότητα του ήχου!! Ξέρετε για τα JVC αν δίνουν μπασο ήχο?? Μήπως καλύτερα σε ενα τέτοιο επίπεδο χρημάτων της τάξης των 100ευρω να επέλεγα τιποτα σε pioneer??? Ευχαριστώ!


32 000 χλμ και 5 χώρες σε 6 μήνες και το μόνο που ζήτησε ήταν φίλτρο αέρα!! Πάρτε εσεις άλλη μάρκα!! Τα fiat δεν είναι καλά!!

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Δευ Φεβ 05, 2007 12:39 am

βασιλη με το που αλλαξεις την μαμα πηγη ξεχνας τα χειρηστηρια στο τιμονι εκτος και αν εχεις ψαξεις οτι η συγκεκριμενη πηγη εχει ανταπτορες για συνεχησεις να εχεις τα χειρηστηρια στο τιμονι!η μαμα πηγη ειναι 4χ40!πιστευω οτι ειναι καλυτερο το δικο σου ηχητικο αποτελεμα απο της φιλη το ηχοσυσυστημα για δυο βασικους λογους!η φιλης σου εχει μονο μπροστα ηχεια ενω εσυ εχεις και μπρος και πισω αλλα και tweeter για τις ψηλες νοτες!απλα ισως να θελει καποια επιπλεον ρυθμηση ή ενα sub που πιστευω σιγουρα θα κανει διαφορα με αυτο που ακους τωρα!θυμασαι στο δικο μου τουτου πως επαιζε οταν ειχαμε βρεθει στην αγια παρασκευη!

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Re: Ερωτηση για ΜΚ2b

Δημοσίευση από polatov » Δευ Φεβ 05, 2007 3:17 am

vassilispuntosport έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!! Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τον ήχο!! Η κοπελιά μου αγόρασε χθες το ΙΒΙΖΑ και μεσα της δωσανε δώρο ενα radio-cd-mp3 JVC-KDG421 το οποίο είδα pixmania ότι κοστίζει 93ευρώ!! Ο ήχος που βγάζει είναι καταπληκτικός σε σχέση με το δικό μας blaupunkt και ας έχει το αμαξι της ηχεια μονο μπροστά!! Και ιδού η ερώτηση: Εχω βάλει 200αρια ηχεία εταζερας και ακομα και με το μαμα blaupunkt παιζουν πολυ ωραια και με πολύ μπάσο αν και ο καθένας έχει βλέψεις για το καλύτερο :) !! Για αυτό ρωτάω!! Αν αλλάξω το blaupunkt που ειναι 4 Χ 30 ή 4 Χ 35 αν δεν κανω λάθος,, και βαλω το JVC που ειναι 4 Χ 50 λέτε να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο??? Ρωτάω γιατι ενα Sony που έκανα δώρο στον πατέρα μου δεν έχει καθόλου μπάσο παρά την ένταση και την καθαρότητα του ήχου!! Ξέρετε για τα JVC αν δίνουν μπασο ήχο?? Μήπως καλύτερα σε ενα τέτοιο επίπεδο χρημάτων της τάξης των 100ευρω να επέλεγα τιποτα σε pioneer??? Ευχαριστώ!
δε θελω να σου χαλασω την καρδια αλλα τα ηχεια του ibiza και ολων των γερμανικων ειναι χαλια!υπαρχει ομως ενα θεμα που λεγεται ποιοτητα κατασκευης....δε θα αλλαξει και πολυ ο ηχος σου με την αλλαγη πηγης!
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Δευ Φεβ 05, 2007 3:30 am

κ οπως προτεινε ο spartiatis βαλε καναν ενισχυτη κ κανα woofer και εισαι αρχηγος. εοισης απο μπρος σε εμας ο ηχος ερχεται απο κατω στις πορτες κ οχι πανω στο ταμπλο. αρα μη μπερδευεσαι...η πηγη μαε ειναι 4χ40 παντως, ως επιβεβαιωση...

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Δευ Φεβ 05, 2007 10:09 am

Η δικιά μας μαμά πηγή είναι σκουπίδι σε χαρακτηριστικά(μιλάω τουλάχιστων για την blaupunkt που είχε΄βάλει η fiat στο δικό μου). Δεν έχει εξόδους rca και αν πάει κάποιος με τη μαμά πηγή να βάλει woofer κτλ σίγουρα θα χρειαστεί μετατροπέα σήματος.Από τη στιγμή που θα χρειαστεί αυτό χάνει σε ποιότητα ανώ η παραμόρφωση που υπήρχε πριν τώρα θα ακούγεται πιο πολύ. Προσωπικά εγώ έχω βάλει την JVC KD-G721 και χωρίς να αλλάξω ηχεία(με τα μαμά δηλαδή) είδα μεγάλη διαφορά.
Βέβαια,ηχεία θα αλλαχτούν γιατί φοβάμαι μήπως τα καταστρέψω.

Θα συμφωνήσω με τον spartiatis ότι από τη στιγμή που θα βάλεις άλλη πηγή ξεχνάς τα χειριστήρια του τιμονιού σου .Μερικές πηγές έχουν κάτι σαν remote control αλλά τηλεχειριστήριο κανονικό που στην ουσία είναι ουσιαστικά πιο πολύ για εφέ παρά χρηστικο.

Άβαταρ μέλους
vassilispuntosport
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Οκτ 27, 2004 9:30 pm
Τοποθεσία: Γαλλια-Ισπανια-Ιταλια-Πορτογαλια και Μαρόκο!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilispuntosport » Δευ Φεβ 05, 2007 1:49 pm

Ωραια παιδια σας ευχαριστώ θερμά!! Φίλοι spartiatis kai grigio το γνωρίζω ότι χάνω τα χειριστήρια!! Πάντως εαν αλλάξω την πηγή( υποθετικά μιλώντας πάντα) και μετά ξανατοποθετήσω το blaupunkt μπορώ να το ξανασυνδέσω με τα χειριστηρια ετσι δν είναι??? Όσο για αυτό που είπε ο φίλος g ...το μαμα ραδιο-cd παίρνει ενισχυτή??? Ή εννοούσες κάτι άλλο φίλε g?
32 000 χλμ και 5 χώρες σε 6 μήνες και το μόνο που ζήτησε ήταν φίλτρο αέρα!! Πάρτε εσεις άλλη μάρκα!! Τα fiat δεν είναι καλά!!

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για ΜΚ2b

Δημοσίευση από suboy » Δευ Φεβ 05, 2007 2:55 pm

vassilispuntosport έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!! Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τον ήχο!! Η κοπελιά μου αγόρασε χθες το ΙΒΙΖΑ και μεσα της δωσανε δώρο ενα radio-cd-mp3 JVC-KDG421 το οποίο είδα pixmania ότι κοστίζει 93ευρώ!! Ο ήχος που βγάζει είναι καταπληκτικός σε σχέση με το δικό μας blaupunkt και ας έχει το αμαξι της ηχεια μονο μπροστά!! Και ιδού η ερώτηση: Εχω βάλει 200αρια ηχεία εταζερας και ακομα και με το μαμα blaupunkt παιζουν πολυ ωραια και με πολύ μπάσο αν και ο καθένας έχει βλέψεις για το καλύτερο :) !! Για αυτό ρωτάω!! Αν αλλάξω το blaupunkt που ειναι 4 Χ 30 ή 4 Χ 35 αν δεν κανω λάθος,, και βαλω το JVC που ειναι 4 Χ 50 λέτε να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο??? Ρωτάω γιατι ενα Sony που έκανα δώρο στον πατέρα μου δεν έχει καθόλου μπάσο παρά την ένταση και την καθαρότητα του ήχου!! Ξέρετε για τα JVC αν δίνουν μπασο ήχο?? Μήπως καλύτερα σε ενα τέτοιο επίπεδο χρημάτων της τάξης των 100ευρω να επέλεγα τιποτα σε pioneer??? Ευχαριστώ!
εισαι σίγουρος οτι εχεις συνδέσει σωστα τα ηχεια. κατα ενα 80% ο ήχος σε πρώτη φάση εξαρτάτε απο τα μεγάφωνα και την τοποθέτηση τους.

Άβαταρ μέλους
Ζανετ,Τουρλουφιδη,Χατζηγι
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2006 3:06 pm

Δημοσίευση από Ζανετ,Τουρλουφιδη,Χατζηγι » Δευ Φεβ 05, 2007 4:04 pm

η μαμα πηγη ειναι 4χ35 by manual, το ibiza εχει καλυτερα ηχεια στις μπροστα πορτες και ειναι πιο καλα μονωμενες εξου και το καλυτερο μπασο
οποτε αλλαξε και τα μπρος ηχεια και την πηγη.
Αν δε θες να φορτωσεις το αυτοκινητο με ηχεια πηγαινε σε ενα καλο μαγαζι να σου μονωσουν την πορτα και να σου βαλουν ενα πολυ καλο σετ διαοιρουμενα μαζι με ενα καλο ζευγαρακι οβαλ και θα δεις!

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Δευ Φεβ 05, 2007 4:13 pm

nai δεν ειμαι σιγουρος για τον ενισχυτη. εχει βαλει ενας φιλος, αλλα μιλησα μαζι του και εχει αλλαξει και τη πηγη..γραψε λαθος...αλλα η φιατ δεν εδινε ενα πακετο με βουφερ και ενισχυτη;;;αν θυμαμαι καλα με την ιδια πηγη και τα ιδια ηχεια. τεσπα. παιδια απο οσο θυμαμαι το manual του δικου μου ελεγε πηγη 4χ40. κ μιλαμε για σπορτινγκ 2003 και μετα...μκ2β. εγω αν ειχα χειριστηρια δεν θα την αλλαζα τη πηγη, η θα πηγαινα σε μια λυση με ανταπτορα που εχουν ξαναγραψει σε αλλα τοπικ. εινια πολυ πρακτικα απο οσο ξερω(εμενα δεν εχει).. εγω παντως δεν ειχα αλλαξει πηγη και ειχα βαλει δυο xplod 250w, πισω και επαιζαν μια χαρα.καλα εκανε κατι μπαμ μπουμ, κ τα μπροστα με ενα ρυθμισμα του balance δεν εκαναν κιχ, ειχα ωραιο ηχο γτ τωρα δεν εχω...τα εβγαλα γτ κοπαναγε η ερταζερα.

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Δευ Φεβ 05, 2007 4:50 pm

4χ40 ειναι απο το maual!δεν μπορεις να πεισεις με τιποτα οτι ενα αμαξι με δυο ηχεια εχει καλυτερο ηχητικο αποτελεμα απο ενα αλλο με 4 ηχεια και 2tweeter!εγω θα σου προτεινα παρε το woofer της fiat και αλλαξε τα ηχεια με αλλα καλυτερα και πανινα και οχι χαρτινα που εχει τωρα!!!αλλα μην τρυπησεις εταζιερα γιατι μετα θα κοπανει και θα τριζει!βεβαια αυτο κοστιζει λιγακι αλλα θα εχεις αποτελεσμα μαζι με τα χειστηρια!!!

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Δευ Φεβ 05, 2007 4:51 pm

Kαμιά εταιρία ήχου δεν λέει ακριβώς την αλήθεια στην ισχύ.όταν σου λένε 4Χ40 δεν είναι 4Χ40 πραγαμτικά.Μπορεί τα watt αυτά να είναι μουσικά ή RMS,και πάντα θα είναι λιγότερο από ότι γράφει. Προσωπικά θεωρώ ότι μια πηγή που λέει ότι βγάζει 4Χ50 είναι καλή. Ο αντάπτορας που μπαίνει σε μια πηγή που δεν έχει εξόδους για ενισχυτή κτλ ''χάνει'' σε ήχο,δηλαδή θα κούς δυνατό ήχο αλλά όχι καλό. Σκεφτόμενος όλα αυτά άλλαξα πηγή.
Τώρα για ηχεία,πέρα από διαιρούμενα peerless μπροστά και jbl οβάλ πίσω δεν θα έβαζα τίποτα άλλο(μαζί με έναν ενισχυτή).
όλα αυτά που γράφω πιο πάνω είναι υποκειμενικά γιατί εσύ ξέρεις πώς θες να ακούγεται το αμάξι σου.

Υπάρχουν 2 τρόποι να φτιάξεις ήχο, όλα μαζί ή σταδιακά. Σταδιακά πάντα ξεκινάς από την πηγή(εφόσον αυτή δεν είναι καλή) και μετά πάς διαιρούμενα μπροστά,οβαλ και ενισχυτής πίσω.Τελευταίο βήμα τα υπόλοιπα,sub κτλ. Διαλέγεις και παίρνεις.

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Δευ Φεβ 05, 2007 5:04 pm

σωστος ο Grigio...αν θες φιλε στειλε μου με πμ ποσο σου στοιχισαν γτ σκεφτομαι να αλλαξω τα μπρος ηχεια κ τα πισω...κ αν βρω καμια οικονομικη αλλα συναμα ποιοτικη κ καλη πηγη...αν μπορεις grigio

Άβαταρ μέλους
sotiris 14
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 3:37 pm
Τοποθεσία: peiraias

Δημοσίευση από sotiris 14 » Δευ Φεβ 05, 2007 5:45 pm

εγω παντως αφου ειδα οτι μαλλον δεν γινονται και πολλα πραγματα με την εργοστασιακη πηγη και αφου δεν μπορω να την αλλαξω αφου θα χασω χειριστηρια τιμονιου και οθονη, πηγα και πηρα 2 sony ηχεια για πισω και 2 pioneer για μπροστα και μπορω να πω οτι βελτιωθηκε αρκετα ο ηχος (για τα γουστα μου και τις απιτησεις μου) σε σχεση με τα τραγικα χαρτινα ηχεια που ειχε πριν.
sotiris 14

Πωλειται punto sporting mk2b 8/04!!!

Άβαταρ μέλους
vassilispuntosport
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τετ Οκτ 27, 2004 9:30 pm
Τοποθεσία: Γαλλια-Ισπανια-Ιταλια-Πορτογαλια και Μαρόκο!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilispuntosport » Δευ Φεβ 05, 2007 6:11 pm

spartiatis έγραψε:4χ40 ειναι απο το maual!δεν μπορεις να πεισεις με τιποτα οτι ενα αμαξι με δυο ηχεια εχει καλυτερο ηχητικο αποτελεμα απο ενα αλλο με 4 ηχεια και 2tweeter!εγω θα σου προτεινα παρε το woofer της fiat και αλλαξε τα ηχεια με αλλα καλυτερα και πανινα και οχι χαρτινα που εχει τωρα!!!αλλα μην τρυπησεις εταζιερα γιατι μετα θα κοπανει και θα τριζει!βεβαια αυτο κοστιζει λιγακι αλλα θα εχεις αποτελεσμα μαζι με τα χειστηρια!!!
Spartiatis εχω τρυπήσει ήδη εταζέρα ρε συ!! Δε θυμάσει που τα είχες ακούσει?? Και δεν το συζητάω ότι παίζει πολύ πολύ καλύτερα απ'ό.τι πριν!! Απλά 1ον) μάλλον κ γω όπως ο φίλος g θα τα βγάλω γιατί κοπανάει πάααααρα πολυ και 2ον) θα προτιμούσα να έχω κάτι ανάλογο και μπροστά και όχι να χω τα μάπα ηχειάκια μπροστά που τα υπερκαλύπτει ο ήχος των πίσω!! Γιαυτό και άνοιξα το τοπικ αυτό...αλλά απ'ο,τι βλέπω στα επίπεδα χρημάτων που θέλω να κινηθώ μάλλον θα μπλέξω με ημίμετρα οποτε θα ταφήσω προς το παρόν ως έχει!!
32 000 χλμ και 5 χώρες σε 6 μήνες και το μόνο που ζήτησε ήταν φίλτρο αέρα!! Πάρτε εσεις άλλη μάρκα!! Τα fiat δεν είναι καλά!!

Άβαταρ μέλους
suboy
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1877
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 8:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Δάφνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suboy » Δευ Φεβ 05, 2007 10:48 pm

spartiatis έγραψε:4χ40 ειναι απο το maual!δεν μπορεις να πεισεις με τιποτα οτι ενα αμαξι με δυο ηχεια εχει καλυτερο ηχητικο αποτελεμα απο ενα αλλο με 4 ηχεια και 2tweeter!εγω θα σου προτεινα παρε το woofer της fiat και αλλαξε τα ηχεια με αλλα καλυτερα και πανινα και οχι χαρτινα που εχει τωρα!!!αλλα μην τρυπησεις εταζιερα γιατι μετα θα κοπανει και θα τριζει!βεβαια αυτο κοστιζει λιγακι αλλα θα εχεις αποτελεσμα μαζι με τα χειστηρια!!!
1) ειναι λαθος να λεμε 4 ηχεια και 2 tweeter. ολα μεγαφωνα ειναι. το σωστο ειναι 4 woofer ή midbass και 4 tweeter.

2)πανινα μεγαφωνα? κατι αλλο θα εννοεις σιγουρα....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχος”