Ζάντες

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από Gazofonix » Τετ Αύγ 15, 2012 1:03 am

Ριξε μια ματια ΜΗΠΩΣ και εχει ιδια διαμετρο με την OZ.To μαγαζι ειναι διπλα απο το shell λιγο πιο κατω απο το παλιο μαγαζι που ησουν. :wink:
Πες μας και εμας διαμετρο η κανα αλλο χαρακτηρηστικο μπας και βρεθει κατι.


AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από lambros » Πέμ Αύγ 16, 2012 7:55 am

παιδες πως μπορω να μετρησω το offset μιας ζαντας? πηρα μεταχειρισμενες κατι πολυακτινες TFT Τ-418...4Χ100 καρε,κοιταξα πισω απο την ζαντα να δω καρε αλλα δεν το λεει(ΕΤ ??) ....υποτιθετεται οτι το παιδι που της πηρα της φοραγε σε grande...θα εχω προβλημα στο να βγαινουν πιο εξω ? ειναι 17x7.5.....απο τι ειδα η μαμα διασταση ειναι 17x6.5 ET 46

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από kostas013 » Πέμ Αύγ 16, 2012 8:02 am

καποιος σε βουλκανιζατερ υποθετω θα ξερει να την ¨διαβασει¨
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από AKIS P » Πέμ Αύγ 16, 2012 2:07 pm

lambros έγραψε:παιδες πως μπορω να μετρησω το offset μιας ζαντας? πηρα μεταχειρισμενες κατι πολυακτινες TFT Τ-418...4Χ100 καρε,κοιταξα πισω απο την ζαντα να δω καρε αλλα δεν το λεει(ΕΤ ??) ....υποτιθετεται οτι το παιδι που της πηρα της φοραγε σε grande...θα εχω προβλημα στο να βγαινουν πιο εξω ? ειναι 17x7.5.....απο τι ειδα η μαμα διασταση ειναι 17x6.5 ET 46
και γιατι δεν τις δοκιμαζεις να τις βαλεις ωστε να βγαλεις συμπερασμα??? PDT_Armataz_01_03 8)
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από lambros » Πέμ Αύγ 16, 2012 6:08 pm

ειμαι τσεχια και για να παω να τις δοκιμασω στο βουλκανιζατερ θα μου παρουν για πλακα 20 ευρω! χρεωνουν τα παντα!

δεν υπαρχει καποιος γρηγορος τροπος υπολογισμου του offset χωρις να βαζω-βγαζω ζαντες?

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από kostas013 » Πέμ Αύγ 16, 2012 7:10 pm

υπολογισμου με το ματι οχι... μονο να ξερεις να το διαβασεις απο μεσα στις ζαντες...
επειτα δεν ειναι και τοσο δυσκολο
βγαλε εναν πισω τροχο χωστην πανω και προσπαθησε με το ματι να καταλαβεις τι παιζει
αλλιως αγκαλια σε εναν βουλκανιζατερα και ρωτησε
ε αυτο δεν νομιζω να το χρεωσουν
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
AKIS P
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3527
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 5:56 pm
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από AKIS P » Πέμ Αύγ 16, 2012 7:44 pm

δεν εχεις ατομικο γρυλλο να το σηκωσεις και να βγαλεις μια ζαντα και να δοκιμασεις την αλλη ωστε να δεις αν ταιριαζει??? PDT_Armataz_01_03 :cool:
WE RIDE TILL WE DIE!!!!

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από lambros » Πέμ Αύγ 16, 2012 9:27 pm

εχω το κλασικο κιτ επισκευης με τα εργαλειακα...και να βγαλω-βαλω τον τροχο δεν θα φανει καθαρα γιατι οι ζαντες δεν εχουν πανω λαστιχα....οσο αναφορα το offset,ειδα πισω την ζαντα και δεν αναγραφεται (ειναι πολυ παραξενο)...ολες οι ζαντες που εχω δει το εγραφαν...μεχρι και ο πεττας που τις ειχα παει για επισκευη και βαψιμο δεν μπορεσε να βρει!! για την ιστορια,αυτες εδω ειναι οι ζαντες (βαμμενες πλεον αθρακι ματ οπως εβαψα και τις μαμα)

http://www.car.gr/parts/view/2677213/

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από lambros » Σάβ Αύγ 25, 2012 8:51 pm

τελικα μετρησα το offset μονος μου παιδες χωρις βγαζε βαζε, ειναι ΕΤ 39....με βαση τις τωρινες ζαντες, οι αλλες θα καθονται 2cm πιο εξω....αυτο που με καθησυχαζει ειναι οτι και οι 18αρες στα ss, εχουν ιδιο 7.5inch πλατος και 39 offset...οποτε δεν νομιζω να δειχνουν τοσο ασχημα....επισης παραγγειλα και δακτυλιδια μετατροπης (7 λιρες!! ) σε 58mm γιατι τα κεντρα τους ειναι μεγαλυτερα 67mm

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από lambros » Πέμ Σεπ 13, 2012 8:38 pm

τελικα με τα χιλια ζωρια, εβαλα τα δακτυλιδια καθως λογω ηλεκτροστατικης βαφης ειχε κανει κρουστα το χρωμα και αναγκαστικα να τριξω με γυαλοχαρτο εσωτερικα το κεντρο....

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Σάβ Σεπ 22, 2012 12:58 pm

παιδια δεν ανοιγω νεο θεμα, μιας και τα τασια σχεση με χαντες εχουν...
λοιπον, σημερα παρατηρησα οτι το τασι του οδηγου εγινε καινουργιο απο γρατζουνιες και μονο αυτο... δεν τις εκανα εγω για να καταλαβω πως εγινε, εννοω σε παρκαρισμα ή στριβωντας σε στενο δρομο!
παντως οταν το ειδα πηγα να παθω εγκεφαλικο, σκεφτηκα που να ειχα και ζαντες...

τα τασια μου ειναι ιδιο στυλ σαν της φωτο....

ποσο κανει ενα καινουργιο? ή πανε σετ 4αδα? :o
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Σεπ 22, 2012 5:36 pm

Πανε και κομματι κομματι.Περνεις Δευτερα πρωι τηλ στην αντ/πεια με αριθμο πλαισιου και σου λενε ακριβως ποσο κοστιζει.Θεωριτηκα περιπου στο 20ρικο.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Κυρ Σεπ 23, 2012 2:12 pm

ευχαριστω :)
ελεγα να κανω πρωτα μια δοκιμη να το τριψω με ντουκοχαρτο και μετα να το φτιαξω με σπρει...
αλλα αν θελει 17-18€ το σπρει και το τασι καινουργιο κανει 20, τοτε δεν το συζηταμε καν! ;)
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από lambros » Κυρ Σεπ 23, 2012 4:48 pm

Γιωργος punto έγραψε:ευχαριστω :)
ελεγα να κανω πρωτα μια δοκιμη να το τριψω με ντουκοχαρτο και μετα να το φτιαξω με σπρει...
αλλα αν θελει 17-18€ το σπρει και το τασι καινουργιο κανει 20, τοτε δεν το συζηταμε καν! ;)
τσαμπα παιδεμα! :) το σπρει κοστιζει 5 ευρω...αλλα το αποτελεσμα θα ειναι κουκουρουκου!

Άβαταρ μέλους
Γιωργος punto
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 8:56 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ζάντες

Δημοσίευση από Γιωργος punto » Κυρ Σεπ 23, 2012 8:10 pm

lambros έγραψε:
Γιωργος punto έγραψε:ευχαριστω :)
ελεγα να κανω πρωτα μια δοκιμη να το τριψω με ντουκοχαρτο και μετα να το φτιαξω με σπρει...
αλλα αν θελει 17-18€ το σπρει και το τασι καινουργιο κανει 20, τοτε δεν το συζηταμε καν! ;)
τσαμπα παιδεμα! :) το σπρει κοστιζει 5 ευρω...αλλα το αποτελεσμα θα ειναι κουκουρουκου!
θα παω σε μαγαζι που φτιαχνει χρωματα για αυτοκινητα και θα του ζητησω να μου φτιαξει περλα σε σχεδον ιδιο χρωμα με το τασι... :wink:

@:εχω δει παρομοια δουλεια σε γρατζουνισμενη ζαντα και ειχε πετυχει... με ντουκοχαρτο, βαψιμο κλπ!
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”