Φώτα Xenon σε Mk2b

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Δημοσίευση από rxbkrs » Δευ Οκτ 27, 2008 3:44 pm

Orange έγραψε:
chevroletcorvette έγραψε:Angel eyes προβολείς xenon υπάρχουν;
Απ' οσο ξερω, κατι ετοιμο σαν πακετο δεν υπαρχει.
Μπορεις ομως να παρεις τα φαναρια που αναφερθηκαν νωριτερα και να βαλεις κιτ xenon.
Μπορεις, μιας και να τα προαναφερθεν φαναρια angel eyes ειναι τυπου "προτζεκτορ" με φακο εστιασης μπροστα, οποτε δε θα εχεις τα προβληματα που ενδεχομενος, οχι σιγουρα να υπαρχουν με απλα φαναρια κατοπτρου(διαθλαση φωτος), οπως ειναι τα εργοστασιακα του G-Punto.
Υπάρχει δυνατότητα να βάλω αυτόν τον προτζέκτορ με φακο εστίασης στα εργοστασιακά φανάρια του Grande Punto;



Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Δευ Οκτ 27, 2008 3:57 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Ξανακοιταξα και εχεις δικιο,λεει H1.Παρολα αυτα επειδη μια φορα που δεν ειχα φωτα εχω την εντυπωση επειδη ταδανειστηκα τις λαμπες απο τα μεγαλα οτ,τι ηταν ιδιες.
Παρολα αυτα να μην δινεις και πολυ σημασια στο μανουαλ παντα γιατι πχ στο κυκλωμα των ασφαλειων εχει λαθος :-).

Αναφορικα μετα Xenon περαν του σωστου κατοπτρου θα πρεπει να προσεχετε να τα ρυθμιζετε καθε φορα και με βαση το εκαστοτε βαρος/κατανομη του αυτοκινητου ,οπως επισης και αναλογως της καταστασης των αμορτισερ που προσδιοριζουν και την ανυψωση κατα την επιταχυνση!
Eμενα παντως H1 παιρνει στην μεγαλη, φαινεται πανευκολα αν κοιταξεις
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Δευ Οκτ 27, 2008 7:22 pm

chevroletcorvette έγραψε:Υπάρχει δυνατότητα να βάλω αυτόν τον προτζέκτορ με φακο εστίασης στα εργοστασιακά φανάρια του Grande Punto;
Χαρη, αν αγορασεις τα aftermarket, angel eyes για G-Punto που μιλαμε στο αλλο τοπικ, δεν ειναι αναγκη να κανεις κατι αλλο.
Απο κατασκευη τους ειναι προτζεκτορ με φακο.
Οποτε αγοραζεις και ενα ζευγος xenon kit, το βαζεις και εισαι οκ.

Για να κανεις ολο αυτο που λες εσυ, πρεπει να γινει ολοκληρη πατεντα στον εργοστασιακο φανο σου, με αμφιβολα αποτελεσματα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: xenon φωτα

Δημοσίευση από lambros » Τετ Δεκ 09, 2009 2:06 pm

παιδες λιγο την βοηθεια σας θα ηθελα...αυτην την βδομαδα βαζω χενον στο τ-jet μου, ηθελα να ρωτησω τι τιμες παιζουν γενικα και αν πρεπει οπωσδηποτε να βαλω για εγκεφαλο can-bus για να μην πεταει error για καμμενη λαμπα......ρωτωντας μου προτειναν ενα Kit Η4 Bi-Xenon SIEMENS (ΤΑ ΠΗΝΙΑ) (35W)....μαζι με τοποθετηση 170 ευρω και ενα χρονο εγγυηση ενω υπαρχει δυνατοτητα επεκτασης για αλλα 2 χρονια στα 200 ευρω συνολο...τι λετε ?

Άβαταρ μέλους
RUD
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1885
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 6:37 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: xenon φωτα

Δημοσίευση από RUD » Τετ Δεκ 09, 2009 8:20 pm

Εκεί παίζουν οι τιμές περίπου... Όσο για σφάλματα για καμμένη λάμπα δεν έχω ακούσει κάτι. Σε κλασικά kits εννοώ...
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: xenon φωτα

Δημοσίευση από rxbkrs » Τετ Δεκ 09, 2009 9:48 pm

lambros έγραψε:παιδες λιγο την βοηθεια σας θα ηθελα...αυτην την βδομαδα βαζω χενον στο τ-jet μου, ηθελα να ρωτησω αν πρεπει οπωσδηποτε να βαλω για εγκεφαλο can-bus για να μην πεταει error για καμμενη λαμπα......
Αυτό ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει να το βάλεις. Μόνο τα CANBUS ΧΕΝΟΝ είναι συμβατά με Grande Punto T-Jet και Abarth. Τα Grande Punto T-Jet και Abarth έχουν σίγουρα (λόγω ότι έχω βάλει εγώ), και ίσως και τα υπόλοιπα Grande Punto έχουν. :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rxbkrs την Τρί Ιαν 26, 2010 4:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
RUD
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1885
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 6:37 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: xenon φωτα

Δημοσίευση από RUD » Τετ Δεκ 09, 2009 10:41 pm

Ευχαριστούμε Χάρη για τις info !! Κάτι ξέρεις καλλίτερα μιας και ήδη έχεις βάλει ! :)
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: xenon φωτα

Δημοσίευση από lambros » Πέμ Δεκ 10, 2009 12:08 am

βασικα συννενοηθηκα με τον τυπο που θα μου τα περασει....αρχικα θα δοκιμασουμε τα απλα Η4 bi-xenon και αν βγαλει μηνυμα για καμμενο λαμπακι (κατι που δεν νομιζει) θα μου βαλει αυτα για can bus εγκεφαλους...η διαφορα ειναι απειροελαχιστη 10 ευρω μονο.....

Άβαταρ μέλους
dimitrispapalel
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2007 3:48 pm

Re: xenon φωτα

Δημοσίευση από dimitrispapalel » Πέμ Δεκ 10, 2009 12:14 am

Θελει can-bus φιλε απ'οσο ξερω..!!!

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: xenon φωτα

Δημοσίευση από rxbkrs » Πέμ Δεκ 10, 2009 2:50 am

lambros έγραψε:βασικα συννενοηθηκα με τον τυπο που θα μου τα περασει....αρχικα θα δοκιμασουμε τα απλα Η4 bi-xenon και αν βγαλει μηνυμα για καμμενο λαμπακι (κατι που δεν νομιζει) θα μου βαλει αυτα για can bus εγκεφαλους...η διαφορα ειναι απειροελαχιστη 10 ευρω μονο.....
Καλύτερα να βάλεις τα CANBUS απ'την αρχή, χωρίς καν τη δοκιμή των μη-CANBUS. Αρκεί μόνο και μόνο με τη δοκιμή των μη-CANBUS να γίνει το κακό. Δεν λέω ότι θα γίνει απαραίτητα. Μπορεί και να υπερβάλλω. Άλλα θα σου πρότεινα να μην το ρισκάρεις καν. :) :wink:

Άβαταρ μέλους
kefis
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 7:40 pm
Τοποθεσία: Περιστερι

Re: xenon φωτα

Δημοσίευση από kefis » Δευ Ιαν 25, 2010 11:18 pm

Καλησπερα παιδια. Διαβασα ολη την συζητηση και εχω καποιες αποριες. Εχω ενα grande punto t-jet μοντ 09 και θελω να βαλω xenon. Τελικα παιζει προβλημα με το canbus η οχι? Στο αγγλικο punto forum λενε οτι δεν παιζει και οτι μονο τα φλας και τα κολοφαναρα βγαζουν ενδιξεις στο καντραν αμα αλλαξεις λαμπες και δεν κανουν. Τελικα τι ισχυει? Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: xenon φωτα

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Ιαν 26, 2010 12:53 pm

No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: xenon φωτα

Δημοσίευση από rxbkrs » Τρί Ιαν 26, 2010 5:03 pm

kefis έγραψε:Καλησπερα παιδια. Διαβασα ολη την συζητηση και εχω καποιες αποριες. Εχω ενα grande punto t-jet μοντ 09 και θελω να βαλω xenon. Τελικα παιζει προβλημα με το canbus η οχι? Στο αγγλικο punto forum λενε οτι δεν παιζει και οτι μονο τα φλας και τα κολοφαναρα βγαζουν ενδιξεις στο καντραν αμα αλλαξεις λαμπες και δεν κανουν. Τελικα τι ισχυει? Ευχαριστω.
Η απάντηση ΕΔΩ για να μην βγούμε off-topic. :) :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rxbkrs την Δευ Μαρ 15, 2010 10:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
chrissennapap
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 8:10 pm

Re: Φώτα Xenon σε Mk2b

Δημοσίευση από chrissennapap » Δευ Μαρ 15, 2010 8:44 pm

Καλησπερα παιδια θελω να και κ εγω να κανω μια ερωτηση.Θελω να βαλω τα μαυρα Angel Lights γαι για punto mk2a και στην συνεχεια να βαλω ΧΕΝΟΝ ΚΙΤ.Ειναι αυτο εφικτο?Τα ΧΕΝΟΝ σηκωνουν και την μεγαλη και την μικρη σκαλα ή οχι??Kαι σχετικα με την ρυθμιση υψους των φωτων θα θα υπαρχει προβλημα??

http://www.energizedcustoms.co.uk/image ... 07-2-1.jpg

Άβαταρ μέλους
colin_d
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 12:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Φώτα Xenon σε Mk2b

Δημοσίευση από colin_d » Δευ Μαρ 15, 2010 9:54 pm

Δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα στο να βάλεις xenon στα φανάρια που λες.Από εκεί που βρήκα τα ίδια φανάρια σε ένα site ελληνικό, αναφέρει ότι ρυθμίζονται κανονικά πάνω-κάτω όπως και επίσης ότι είναι λέει H1/H1 (να εννοεί τον τύπο λάμπας για μεσαία και μεγάλη προφανώς?)
Με την μεγάλη σκάλα επίσης δεν έχω ακούσει να παίζει κάποιο πρόβλημα (απλά θα πας σε bi-xenon). Το μόνο που έχω δει σε φίλο μου, είναι ότι έχασε το σινιάλο..αυτό μόνο

edit αν τα παραγγείλεις τελικά, και είναι από το εξωτερικό (και κυρίως από Αγγλία μεριά επειδή το link βλέπω είναι Αγγλικό) ρώτα πρώτα αν είναι για αριστεροτίμονα αυτοκίνητα και όχι για δεξιοτίμονα(οι δέσμες των φώτων δλδ να πηγαίνουν έτσι _/ _/ και όχι έτσι \_ \_ ). Αυτοί βέβαια έιναι υποχρεωμένοι να στο πουν, αλλά προκειμένου να πουλήσουν μπορεί και να μη το κάνουν.
Ρε δε δουλεύει το ποντίκι να 'ουμ
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”