Φώτα Xenon σε Mk2b

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitrislar26
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Ιαν 29, 2007 12:20 am
Τοποθεσία: larissa

Δημοσίευση από dimitrislar26 » Κυρ Μαρ 04, 2007 3:31 pm

Φιλε N1GHTM4R3 κοιτα το βιβλιαρακι αν εχεισ λεει τι τυπο λαμπαs φοραs,αλλιωs πηγαινε σε ενα καταστημα με λαμπεs k αυτοι θα σου πουνε


:evil:

Άβαταρ μέλους
N1GHTM4R3
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2004 3:53 pm
Τοποθεσία: Rodos

Δημοσίευση από N1GHTM4R3 » Κυρ Μαρ 04, 2007 3:34 pm

to GT foraei apo to ergostasio lampes H1..
XATZIS RACING !!!

pontios27
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 20, 2008 9:46 pm
Επικοινωνία:

δεν χρεαζετε να πληρωσει 350 ευρω

Δημοσίευση από pontios27 » Δευ Αύγ 11, 2008 12:16 am

δεν χρειαζετε να πληρωσεις 350 ευρω οταν αλλοθ μπορεις να τα βρεισ και φτηνοτερα
πpontios27
xristos0 έγραψε:ξερει κανενας αν μπορω να αλλαξω τις λαμπες μονο απο τιν μεσαια σκαλα και να βαλω xenon?κοστιζουν 20-30 ευρω?μονο τις λαμπες να αλλαξω,οχι ολο το συστημα xenon που στοιχιζουν 350 ευρω περιπου.και ολα αυτα για το grante punto 1.4 77 αλογα εκδοση dynamic.ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
nikos_mk2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2004 1:38 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos_mk2 » Παρ Οκτ 24, 2008 5:01 pm

Παίδες έβαλα κι εγώ ξένα!!

δεν περίμενα τέτοια διαφορά στο φωτισμό...φωτίζουν ελάχιστα πιο μακρυα, απλά τώρα το φως είναι απόλυτα λευκο με ένα κλικ προς μπλε κι όχι ψευτοκίτρινο όπως οι λάμπες αλογόνου.
Την διαφορά xenon-αλογόνου την διαπίστωσα μόλις εβαλα τα ξένα!!

Οι απέναντι δεν μου έκαναν σινιάλο οπότε δεν τους τυφλώνω...αλλά έκανα και δοκιμές με φίλο κι όλα ΟΚ!!

μερικές φωτό όπως φαίνεται από έξω δίπλα σε ενός φίλου το αυτοκίνητο το οποίο παραέχει κίτρινα φώτα.. :???:

http://img519.imageshack.us/my.php?image=11hj3.jpg

κι άλλη μία με το πως φαίνομαι αν ανάψω και την μεγάλη σκάλα
http://img366.imageshack.us/my.php?image=12lt2.jpg

Οι λάμπες είναι 6000Κ γιαυτό μπλεδίζει..ίσως να έπρεπε να βάλω 4300Κ αλλά δεν με ενοχλεί...ίσως πάρω λάμπες σκέτες αργότερα για δοκιμη.

Περιμένω εντυπώσεις και σχόλια..
ΕικόναΕικόναand counting..

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Σάβ Οκτ 25, 2008 2:35 pm

mia xara τα φωτα...αλλα δε μας λες και μια τιμη για να μας ανοιξεις τα φωτα;;; ευχαριστω κ ειναι πολυ ομορφο...αλλαζει εμφανιση

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Οκτ 25, 2008 2:46 pm

Γιατι ολοι βαζετε μονο στην μεσαια σκαλα?Και βεβαιως δεν αναφερομαι σε καποιον που χρυσοπληρωνει ενα ευρωπαικο ,αλλα σε αυτους που αγοραζουν φτηνοτερα προελευσης υπολοιπου κοσμου!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
toxotis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 7:37 pm

Δημοσίευση από toxotis » Σάβ Οκτ 25, 2008 3:19 pm

Γεια σας παιδια επειδη εχω εμπειρια πανω στο θεμα με τα xenon και τα χρησιμοποιω πρωσοπικα και τα πουλαω σας το λεω ξεκαθαρα οτι δεν παιζει να τυφλωνεις τον απεναντι ειναι σιγουρο και δοκιμασμενο
δεν θελω να θιξω τις γνωσεις σου αλλα γνωστος μου που εβαλε xenon σε C2 οχι τυφλωνει αλλα γκαβωνει τους παντες κατα την γνωμη μου διοτι τα εβαλε στον κυρ αντωνη τοη ηλεκτρολογο της γειτουνιας του και ειναι ποιοτητας ω!!!οπως καποιες μηχανες που κυκλοφορουνε με xenon των 20 ευρω και σε τυφλωνουν απο απεναντι στα 200 μετρα.....
BILLY ABARTH -- i don't drive fast i just fly slow--

Άβαταρ μέλους
nikos_mk2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2004 1:38 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos_mk2 » Σάβ Οκτ 25, 2008 3:45 pm

toxotis έγραψε: γνωστος μου που εβαλε xenon σε C2 οχι τυφλωνει αλλα γκαβωνει τους παντες κατα την γνωμη μου διοτι τα εβαλε στον κυρ αντωνη τοη ηλεκτρολογο της γειτουνιας του και ειναι ποιοτητας ω!!!οπως καποιες μηχανες που κυκλοφορουνε με xenon των 20 ευρω και σε τυφλωνουν απο απεναντι στα 200 μετρα.....
Φίλε μου η ποιότητα δεν έχει να κάνει με το αν τυφλώνεις τους απέναντι ή όχι.
ενα καλορυθμισμένο φαναρι δεν τυφλώνει ποτέ !!
Στην περίπτωση του φίλου σου ίσως να φταίει το γεγονός ότι δεν έχει αυτό τον προτζέκτορα μέσα το φανάρι που εχει το punto 2ης γεννιάς.
P.A.D.R.C έγραψε:Γιατι ολοι βαζετε μονο στην μεσαια σκαλα?Και βεβαιως δεν αναφερομαι σε καποιον που χρυσοπληρωνει ενα ευρωπαικο ,αλλα σε αυτους που αγοραζουν φτηνοτερα προελευσης υπολοιπου κοσμου!
να σου πω την αλήθεια το σκέφτομαι απλά κολάω στο θέμα "σινιάλο"
ως γνωστό τα xenon θέλουν κάποια ελάχιστα δευτερόλεπτα μεχρι να φτασουν στην σωστη θερμοκρασία λειτουργείας.
Αυτα τα ελάχιστα δευτερόλεπτα όμως ίσως είναι κρίσιμα στο σινιάλο...ειδικά σε μενα (μκ2) που έχω άλλες λάμπες κι όχι bi-xenon.
Φοβάμαι πως αν βάλω ίσως να μην γίνεται αντιλιπτο το σινιάλο μου κι εχουμε κανά περίεργο..
φοβάμαι μην εχω καθυστερηση και δεν φαίνεται το σινιάλο :???:
ΕικόναΕικόναand counting..

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Σάβ Οκτ 25, 2008 4:03 pm

Σιγουρα δεν εχεις αδικο.Απλως ηταν μια γενικη ερωτηση και δεν απευθυνονταν μονο σε εσενα.Ομως αν εξαιρεσεις το σινιαλο,αφου πετυχαινεις τοσο καλυτερο φως με τα ΧΕΝΟΝ ,φαντασου τι θα εβλεπες σε πληρες σκοτος με την μεγαλη σκαλα!Δεν γνωριζω τι λαμπες εχετε στα μκ2,γι'αυτο και κρινω κυριως απο το μκ2Β που φοραει Η7 και στις 2 σκαλες :-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Σάβ Οκτ 25, 2008 6:14 pm

Ας δωσω και εγω my 2 cents για το θεμα των xenon

Πρωτα απο ολα, οταν τα βαζετε, ειτε μονοι σας ειτε ο μηχανικος, κοιταξτε να στηριζετε καλα η λαμπα, γιατι πολλες φορες θελει πατεντες για να στηριχτει πισω απο το ελατηριο
Αν δεν εχει κατι η συσκευασια, βαλτε υδραυλικη λαστιχενια τσιμουχα, οχι αφρολεξ γιατι μαζευει με την θερμοκρασια και κινδυνευει να φυγει

Τωρα οτι αφορα το τυφλωμα κτλ, απλα χρειαζεται να ρυθμιστει
Οσα τυφλωνουν, απλα δεν εχουν ρυθμιστει στο ελαχιστο

Για την μεγαλη σκαλα τωρα, υπαρχουν διαφορα ζητηματα
Αν ρυθμιστει σωστα η μεσαια, τοτε φωτιζει επαρκεστατα ετσι ωστε να μην χρειαζεται καθολου η μεγαλη
Αν τωρα μπει και στην μεγαλη, τοτε να βαλετε με ΨΗΦΙΑΚΟ ballast που δινει το 90% του φωτος πολυ πολυ γρηγορα
Υπαρχει ομως και ενα αρνητικο εδω
Επειδη το ψηφιακο τραβαει πολυ ρευμα στην εκκινηση, μπορει να δημιουργησει προβλημα στην πλεξουδα
Επισης επειδη τραβαει πολυ ρευμα, μπορει κατι που εχει και αυτο απαιτησεις σε ρευμα, να υπολειτουργησει για λιγο
Ενας φιλος εχει βαλει στην μεγαλη σκαλα σε ενα Ζ σαν το δικο μου, και παρατηρησε οτι οταν αναβει την μεγαλη σκαλα, υπολειτουργει η αντλια βενζινης(οταν κανει το τσεκ στον ανοιγμα του διακοπτη)

Για μενα δεν χρειαζεται στην μεγαλη σκαλα, αμα το σκεφτειτε καθε ποτε τα αναβουμε?

Στην μικρη σκαλα, βαλτε λαμπακια πυρακτωσεως μπλε χρωματος, που οταν αναβουν γινονται καταλευκα, και ετσι δενουν ωραια με τα xenon
Μην βαλετε led(δοκιμασα εγω), γιατι θα αναβει η ενδειξη ''Side light'' στο καντραν, και θα σας σπαει τα νευρα, λογω του οτι ειναι μονο 1w σε συγκριση με τα 5w του πυρακτωσεως
Μπορειτε να βαλετε αντισταση με το led ετσι ωστε να μην αναβει, αλλα θα τραβαει παραπανω απο 5w ρευμα, οποτε δεν λεει

Εγω εβαλα 35w xenon παντως(στο Ζ), και οχι 55w, γιατι θελω να προστατευσω την πλεξουδα
Μπορει και με τα 55w να μην εχει προβλημα, αλλα δεν ρισκαρω
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Σάβ Οκτ 25, 2008 6:20 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Σιγουρα δεν εχεις αδικο.Απλως ηταν μια γενικη ερωτηση και δεν απευθυνονταν μονο σε εσενα.Ομως αν εξαιρεσεις το σινιαλο,αφου πετυχαινεις τοσο καλυτερο φως με τα ΧΕΝΟΝ ,φαντασου τι θα εβλεπες σε πληρες σκοτος με την μεγαλη σκαλα!Δεν γνωριζω τι λαμπες εχετε στα μκ2,γι'αυτο και κρινω κυριως απο το μκ2Β που φοραει Η7 και στις 2 σκαλες :-)
Η μεγαλη σκαλα ειναι H1
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
nikos_mk2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2004 1:38 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos_mk2 » Σάβ Οκτ 25, 2008 10:49 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Σιγουρα δεν εχεις αδικο.Απλως ηταν μια γενικη ερωτηση και δεν απευθυνονταν μονο σε εσενα.Ομως αν εξαιρεσεις το σινιαλο,αφου πετυχαινεις τοσο καλυτερο φως με τα ΧΕΝΟΝ ,φαντασου τι θα εβλεπες σε πληρες σκοτος με την μεγαλη σκαλα!Δεν γνωριζω τι λαμπες εχετε στα μκ2,γι'αυτο και κρινω κυριως απο το μκ2Β που φοραει Η7 και στις 2 σκαλες :-)
καλά δεν το συζητάω..
αν είχα και στην μεγάλη σκάλα ξένα θα ήταν τέλεια, ειδικα στις διαδρομές στην εγνατία οδό.

το μκ2β έχει για κάθε σκάλα 2 λάμπες??? αν ναι, είναι όπως και σε μένα.....σύνολο 4 και όλες Η7!
ΕικόναΕικόναand counting..

Άβαταρ μέλους
After
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 10:27 pm

Δημοσίευση από After » Σάβ Οκτ 25, 2008 11:37 pm

nikos_mk2 έγραψε:
P.A.D.R.C έγραψε:Σιγουρα δεν εχεις αδικο.Απλως ηταν μια γενικη ερωτηση και δεν απευθυνονταν μονο σε εσενα.Ομως αν εξαιρεσεις το σινιαλο,αφου πετυχαινεις τοσο καλυτερο φως με τα ΧΕΝΟΝ ,φαντασου τι θα εβλεπες σε πληρες σκοτος με την μεγαλη σκαλα!Δεν γνωριζω τι λαμπες εχετε στα μκ2,γι'αυτο και κρινω κυριως απο το μκ2Β που φοραει Η7 και στις 2 σκαλες :-)
καλά δεν το συζητάω..
αν είχα και στην μεγάλη σκάλα ξένα θα ήταν τέλεια, ειδικα στις διαδρομές στην εγνατία οδό.

το μκ2β έχει για κάθε σκάλα 2 λάμπες??? αν ναι, είναι όπως και σε μένα.....σύνολο 4 και όλες Η7!
Aν δεν σου αρεσει να διαβαζεις εμενα, read the manual :lol:

H1 λεμε ειναι οι μεγαλη σκαλα στο MK2B :)
________________________________________
Orange edit that!!
punto, punto, το δαχτυλιδι?

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Κυρ Οκτ 26, 2008 12:31 am

δεν υπαρχει xenon με 55w!ολα ειναι 35w!
επισης τα 6000κ δεν μπλεδιζουν!απο τα 8000κ και μετα μπλεδιζει το xenon!

Άβαταρ μέλους
nikos_mk2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2004 1:38 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikos_mk2 » Κυρ Οκτ 26, 2008 12:45 am

spartiatis έγραψε:δεν υπαρχει xenon με 55w!ολα ειναι 35w!
επισης τα 6000κ δεν μπλεδιζουν!απο τα 8000κ και μετα μπλεδιζει το xenon!
κι όμως υπάρχουν και κιτάκια που λένε για λάμπες 55w.

δες πιο πάνω τις φωτό που έβαλα..........δλδ είναι ιδέα μου ότι μπλεδίζουν λιγάκι??
ΕικόναΕικόναand counting..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”