Φώτα Xenon σε Mk2b

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Τετ Φεβ 21, 2007 2:46 pm

αυτες οι τιμες που λετε ειναι για bi-xenon?



Άβαταρ μέλους
xristos_ph_hgt
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 07, 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από xristos_ph_hgt » Τετ Φεβ 21, 2007 2:50 pm

spartiatis έγραψε:αυτες οι τιμες ειναι για xenon ή για bi-xenon?ξερετε καποιον που εχει το κιτ της phillips?μονο ενα χρονο δινουν εγγυηση ολοι?
ηλεκτρικα και ηλεκτρονικα ειναι.και που δινουν και τοση εγγυηση ευχαριστημενοι πρεπει να μαστε.μιλαω για οσους ανταποκρινονται στην εγγυση που δινουν.υπαρχουν και αλλοι που σου λενε ενα χρονο και μετα κακη χρηση κτλ κτλ κτλ

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Τετ Φεβ 21, 2007 2:57 pm

Η οποιαδήποτε σημανση μπορει να πλαστογραφηθεί. Το να υπάρχει η σήμανση είναι κατι ενδεικτικό και σίγουρα καλύτερο απο το να μην υπάρχει καθόλου. Κυκλοφορούν και τετοιες περιπτώσεις...και κάτι ενημερωτικό.. ο αντιπρόσωπος-εισαγωγέας είναι υποχρεωμένος να παρουσιάσει όποτε του ζητηθεί το πιστοποιητικό που αποδυκνύει οτι το προιον που πουλάει έχει εγκριση τύπου. Γενικά με λίγο ψάξιμο ειναι ευκολο να δεις αν κατι έχει μουφα σημανση η και πιστοποιητικό.
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Παρ Φεβ 23, 2007 9:50 pm

παιδια οσοι εχετε βαλει xenon ειχατε προβλημα με τις γειωσεις,τους μετασχηματηστες ή τιποτα αλλο?στις βροχες ή στο πλυσιμο ολα οκ?εχω βρει για το sporting mk2b με 300 ευρω καλα ειναι?καποιος που ξερεις μπορεις να μας πει τι να προσεξει οταν παω να βαλω για να μην κλαιω μετα τα λεφτα μου?αν καει η λαμπα ποσο κοστιζει μια καινουργια λαμπα xenon?εχω ακουσει οτι υπαρχει περιπτωσει με το που μπει το κιτ να σου αναψει στο κατραν οτι εχει καει το λαμπακι γιατι αντι για 110w που χρειαζονται οι απλες λαμπες οι xenon θελουν 35w οποτε μπερδευται ο εγκεφαλος λογο μικροτερης απαιτουμενης ενεργειας!ισχυει κατι τετοιο?σορυ για τις πολλες ερωτησεις!

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Παρ Φεβ 23, 2007 10:18 pm

Με το κιτάκι που έχω βάλει δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Οι μετασχηματιστές πρέπει οποσδήποτε να είναι στεγανοί, αυτό εννοείται γιατι στο σημείο που μπαίνουνε σίγουρα μπορεί να φτάσει νερό ή τουλαχιστον υγρασία. Τα 300 ευρώ πολλά μου φαίνονται αν είναι για απλά xenon, αν είναι για bi-xenon με τοποθέτηση είναι αρκετά πιό λογική τιμή. Απ'όπου κι αν αγοράσεις φρόντισε να πάρεις γραπτή εγγύηση τουλάχιστον ενός έτους η οποία πρέπει να καλύπτει ΚΑΙ τις λάμπες όχι μόνο τους μετασχηματιστές και φυσικά την καλωδίωση. Η λάμπα αν δεν κάνω λάθος έχει γύρω στα 70 ευρώ ίσως και λιγότερο οπότε καταλαβαίνεις οτι η εγγύηση και για τις λάμπες παίζει μεγάλο ρόλο... Στην περίπτωση που ο εγκεφαλός μπορεί να καταλάβει οτι υπάρχει μικρότερο φορτίο τότε ο εγκαταστάτης πρέπει να βάλει μια αντίσταση και έναν πυκνωτη στην τροφοδοσία του κιτ για να δουλέψουν σωστά. Απο τη στιγμή που ο εγκαταστάτης ξέρει τι κάνει δεν υπάρχει κανένας λόγος ανυσηχίας.
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Παρ Φεβ 23, 2007 10:31 pm

οχι για απλα xenon μιλαω!ποσο πανε οι τιμη στα απλα περιπου?ενα μυστικο επισης που εχουν πει ειναι οτι τα μπαλαστ δεν πρεπει να ειναι πλαστικα!βασικα ψαχνω για επωνυμες μαρκες οπως phillips,valeo κ.α για να υπαρχει καποια αξιοπιστια!κανω λαθος?αν ξερεις ποιος κανενα καταστημα κοντα στο χαλανδρι με αξιοπιστα κιτ xenon ας μου στειλει pm!

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Παρ Φεβ 23, 2007 11:09 pm

Με τοποθέτηση οχι πάνω από 250.
Για τις μάρκες το γράφω και πιο πριν...οι επωνυμες εταιρίες δεν φτιάχνουν aftrermarket κιτ, μόνο εργοστασιακά. Να είσαι σίγουρος οτι όποιο κιτ κι αν βάλεις θα είναι κινέζικο, ασχετα με το ότι γράφει απ'έξω.
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
bill33
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2004 7:48 pm
Τοποθεσία: Τριπολη

Δημοσίευση από bill33 » Σάβ Φεβ 24, 2007 8:14 am

spartiatis έγραψε:παιδια οσοι εχετε βαλει xenon ειχατε προβλημα με τις γειωσεις,τους μετασχηματηστες ή τιποτα αλλο?στις βροχες ή στο πλυσιμο ολα οκ?εχω βρει για το sporting mk2b με 300 ευρω καλα ειναι?καποιος που ξερεις μπορεις να μας πει τι να προσεξει οταν παω να βαλω για να μην κλαιω μετα τα λεφτα μου?αν καει η λαμπα ποσο κοστιζει μια καινουργια λαμπα xenon?εχω ακουσει οτι υπαρχει περιπτωσει με το που μπει το κιτ να σου αναψει στο κατραν οτι εχει καει το λαμπακι γιατι αντι για 110w που χρειαζονται οι απλες λαμπες οι xenon θελουν 35w οποτε μπερδευται ο εγκεφαλος λογο μικροτερης απαιτουμενης ενεργειας!ισχυει κατι τετοιο?σορυ για τις πολλες ερωτησεις!
Οι μαμα λαμπες ειναι 55w και οχι 110w.Αν βαλεις τοσο δυνατες μπορει να λιωσεις απο καλωδιωση μεχρι το πλαστικο φαναρι.

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Σάβ Φεβ 24, 2007 7:05 pm

εχω βρει της valeo απο την ιταλια θα ερθουν!λες να ειναι κονεζικα???εχει βαλει κανεις mk2b sporting?αν ναι του εχει εμφανησει καμενη λαμπα στο κατραν αφου μπηκαν το xenon???ποση ωρα χρειαζεται η εγκατασταση τους περιπου?

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Κυρ Φεβ 25, 2007 2:21 am

α!και κατι αλλο!σε Mk2b πρεπει να βγουν τα φαναρια?με τα after market xenon το αμαξι περναει το κτεο?

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Κυρ Φεβ 25, 2007 3:34 am

Αν βρήκες αυθεντικά valeo που προορίζονται για κάποιο εργαστασιακό τοτε μπορεί και να μην είναι κινεζικα, απλα φροντισε να είσαι σίγουρος οτι μπαίνουν στο δικό σου. Η εγκατάσταση κανα μισάωρο να υπολογίζεις είναι πολύ απλό, αν δεν νίωθεις όμως ανετα καλύτερα να πας σε καποιον που γνωρίζει. Αν όντως είναι αυθεντικά valeo τότε ίσως η τοποθέτηση να είναι δυσκολότερη επειδή δεν είναι universal αλλά προορίζονται κανονικά για αλλο μοντέλο. Στο κτεο νομίζω κοιτάνε απλά που πέφτει η δέσμη?
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Κυρ Φεβ 25, 2007 2:49 pm

ευχαριστω!υπαρχουν αλλες ειδους λαμπες για τα απλα κατοπτρα και αλλες για κατοπτρα με Projector?δηλαδη το δικο μου που ειναι απλο κατοπτο και φοραει H7 λαμπα θα πρεπει απλα να παραγγειλω ενα κιτ με λαμπα H7?γιατι καποιος μου ειπε οτι πρεπει να παραγγειλω μια λαμπα που λεγεται D2R η οποια ειναι λαμπα για απλο κατοπρο ετσι ωστε να διαχεεται καλυτερα το φως και να μην τυφλωνεις τους αλλους!ισχυει κατι τετοιο ή να παρω απλα ενα κιτ με λαμπα H7 και δεν θα εχω προβλημα???

Άβαταρ μέλους
bill33
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2004 7:48 pm
Τοποθεσία: Τριπολη

Δημοσίευση από bill33 » Κυρ Φεβ 25, 2007 4:13 pm

spartiatis έγραψε:ευχαριστω!υπαρχουν αλλες ειδους λαμπες για τα απλα κατοπτρα και αλλες για κατοπτρα με Projector?δηλαδη το δικο μου που ειναι απλο κατοπτο και φοραει H7 λαμπα θα πρεπει απλα να παραγγειλω ενα κιτ με λαμπα H7?γιατι καποιος μου ειπε οτι πρεπει να παραγγειλω μια λαμπα που λεγεται D2R η οποια ειναι λαμπα για απλο κατοπρο ετσι ωστε να διαχεεται καλυτερα το φως και να μην τυφλωνεις τους αλλους!ισχυει κατι τετοιο ή να παρω απλα ενα κιτ με λαμπα H7 και δεν θα εχω προβλημα???
Βγαλε καλυτερα τις λαμπες που εχεις και ελενξε τι τυπο φορας.Στο δικο μου ελεγε για Η7 αλλα στην μια σκαλα(μεγαλη) φοραει Η1.Μην παραγγείλεις κατι που δεν θα σου ταιριαζει.

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Δευ Φεβ 26, 2007 9:23 am

spartiatis έγραψε:ευχαριστω!υπαρχουν αλλες ειδους λαμπες για τα απλα κατοπτρα και αλλες για κατοπτρα με Projector?δηλαδη το δικο μου που ειναι απλο κατοπτο και φοραει H7 λαμπα θα πρεπει απλα να παραγγειλω ενα κιτ με λαμπα H7?γιατι καποιος μου ειπε οτι πρεπει να παραγγειλω μια λαμπα που λεγεται D2R η οποια ειναι λαμπα για απλο κατοπρο ετσι ωστε να διαχεεται καλυτερα το φως και να μην τυφλωνεις τους αλλους!ισχυει κατι τετοιο ή να παρω απλα ενα κιτ με λαμπα H7 και δεν θα εχω προβλημα???
Αυτο που λες μαλλον εξαρτάται απο τον τύπο της λάμπας. Οι h7 νομίζω πως δεν μπαίνουν σε κατοπτρο...μπορει να κανω και λαθος δεν είμαι σίγουρος.
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
punto_cc
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μαρ 23, 2004 6:32 pm
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Δημοσίευση από punto_cc » Τρί Φεβ 27, 2007 12:31 am

πρεπει να παραγγειλλεις Η7.η D2R και d2s ειναι για εργοσρασιακα xenon με αναλογη βαση!δεν μπαινει σε εσενα με τιποτα!τα valeo 99% θα ειναι κινα!καλυτερα κοιτα για κορεατικα!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”