Γρατζουνιά

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Απρ 14, 2010 6:55 pm

πριν κανα μηνα το ειχα στο μετρο στην αθηνα
πλυμενο γυαλισμενο κουκλα το πουντακι
και γυριζω και βλεπω την πισω πορτα χαραγμενη απο μπροστα ως πισω
πηγα να λιποθυμησω...
του αλλαξε τα φωτα ρε
αν τον ειχα αυτον μπροστα μου , θα τον ειχα σκοτωσει...
200 θελει ο φαναρτζης για να την βαψει ολη την πορτα επειδη ειναι πολυ βαθια...
αλλα επειδη παιζουν ακι αφραγκιες εχω παρει ετοιμο χρωμα και οπου βλεπω σημαδι το κανω μονος μου
ενταξει φαινεται λιγο ασχημα το μπαλωμα αλλα καλυτερα απο το να φαινεται το ασπρο στην μαυρη πορτα...


Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από GDRIVER » Πέμ Απρ 15, 2010 7:36 am

εμενα απο την απενταντι πολυκατοικια υπευθυνοι γονεις εχουν παρει στα μικρα παιδια τους αυτα τα πιστολια τα αεροβολα με πλαστικες μπιλιες. το ειχα αφησει κουκουλωμενο και την επομενη μερα βαθουλωματακια το αμαξωμα. αν ηταν στο χερι μου θα το ειχα ανατιναξει το σπιτι τους.
οσο για τις γρατζουνιες πηρα δυο προϊόντα που δεν ειναι αλοιφες,κατι σαν βερνικι ειναι , το οποιο το περνας πανω απο τη γρατζουνια ασχέτως το ποσο βαθια ειναι. αχρειαστο να ειναι ,σημερα θα το δοκιμασω στου αδερφου μου.θα σας πω αν κανει καλη δουλεια αλλα αυτα τα τηλεοπτικα πυροτεχνηματα εχω μαθει να μην τα πολυεμπιστευομαι , τουλαχιστον για βαθιες γρατζουνιες.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
RUD
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1885
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 6:37 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από RUD » Πέμ Απρ 15, 2010 3:58 pm

kostas013 έγραψε:πριν κανα μηνα το ειχα στο μετρο στην αθηνα
πλυμενο γυαλισμενο κουκλα το πουντακι
και γυριζω και βλεπω την πισω πορτα χαραγμενη απο μπροστα ως πισω
πηγα να λιποθυμησω...
του αλλαξε τα φωτα ρε
αν τον ειχα αυτον μπροστα μου , θα τον ειχα σκοτωσει...
200 θελει ο φαναρτζης για να την βαψει ολη την πορτα επειδη ειναι πολυ βαθια...
αλλα επειδη παιζουν ακι αφραγκιες εχω παρει ετοιμο χρωμα και οπου βλεπω σημαδι το κανω μονος μου
ενταξει φαινεται λιγο ασχημα το μπαλωμα αλλα καλυτερα απο το να φαινεται το ασπρο στην μαυρη πορτα...
Φιλε μου και εγώ να τον έβλεπα να το κάνει στο αμάξι σου θα τον σκότωνα και εγώ.... Θα μπορούσε να είναι το αμάξι του καθένα από εμάς... Τέτοια τσογλάνια είναι για σκότωμα πραγματικά...
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
RUD
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1885
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 6:37 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από RUD » Πέμ Απρ 15, 2010 3:59 pm

GDRIVER έγραψε:εμενα απο την απενταντι πολυκατοικια υπευθυνοι γονεις εχουν παρει στα μικρα παιδια τους αυτα τα πιστολια τα αεροβολα με πλαστικες μπιλιες. το ειχα αφησει κουκουλωμενο και την επομενη μερα βαθουλωματακια το αμαξωμα. αν ηταν στο χερι μου θα το ειχα ανατιναξει το σπιτι τους.
οσο για τις γρατζουνιες πηρα δυο προϊόντα που δεν ειναι αλοιφες,κατι σαν βερνικι ειναι , το οποιο το περνας πανω απο τη γρατζουνια ασχέτως το ποσο βαθια ειναι. αχρειαστο να ειναι ,σημερα θα το δοκιμασω στου αδερφου μου.θα σας πω αν κανει καλη δουλεια αλλα αυτα τα τηλεοπτικα πυροτεχνηματα εχω μαθει να μην τα πολυεμπιστευομαι , τουλαχιστον για βαθιες γρατζουνιες.
Το έχω δει και εγώ αυτό το προϊόν στο Telemarketing... Μακάρι να κάτι κάτι... Γράψε μας εδώ τα αποτελέσματα...
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από GDRIVER » Παρ Απρ 16, 2010 11:07 am

Πηρα 2 διαφορετικα προϊόντα ΤΟ 1 ειναι αυτο της telemarketing . το δοκιμασα αλλα θελει εντονο ηλιο μεγαλες θερμοκρασιες και τουλαχιστον 2 εως 48 ωρες στεγνωμα.το αλλο ονομαζεται fix it το οποιο δεν εχω δοκιμασει ακομα γιατι το περιμενω.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από GDRIVER » Παρ Απρ 30, 2010 8:10 am

λοιπον επιτελους μου ηρθε και το δευτερο προϊόν και τα δοκιμασα και τα δυο. αποτελεσματα. τιποτα απολυτως. οχι μονο δεν εκρυψαν τιποτα αλλα αφησαν και ενα απαισιο τελειωμα. σα να εχει καποιος πασαλειψει περισιο βερνικι. και φυσικα η γρατζουνια μενει εκει. μαλιστα κατω απο συγκεκριμενες γωνιες φαινεται μεγεθυμενη. αυτο το πραγμα λειτουργει σαν μεγεθυντικος φακος. τελικως βαρελακι , πινελο ρετουσαρισματος και ντουκοχαρτο και εγινε η δουλεια.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
RUD
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1885
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 6:37 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από RUD » Παρ Απρ 30, 2010 1:09 pm

Κατάλαβα... Μια ακόμα διαφημιστική φούσκα λοιπόν... Βάλε καμια photo αν μπορέσεις ώστε να δούμε το αποτέλεσμα.
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από GDRIVER » Παρ Απρ 30, 2010 1:16 pm

εγινε! το αποτελεσμα θα ειναι απο το βαρελακι τριψιματος και ντουκοχαρτο. το αλλο δεν το εβγαλα γιατι εκνευριστηκα τοσο πολυ που ξοδεψα συνολο 87 ευρω για μ...κιες. :(
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
RUD
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1885
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 6:37 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από RUD » Παρ Απρ 30, 2010 1:23 pm

OK αλλα κανε μου μια χάρη σε παρακαλώ. Αν το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλο κανε έναν κόπο και ανέφερε τα υλικά που χρησιμοποίησες καθώς και τον τρόπο καθώς μπορεί να λειτουργήσει και ως DIY σε κάποιον που έχει αντίστοιχο πρόβλημα η ίσως αποκτήσει... Αν είναι μπορούμε να το ανεβάσουμε και αυτούσιο topic στην κατηγορια DIY. :)
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Μάιος 04, 2010 3:12 pm

λοιπον ενα DIY για την αντιμετωπιση γρατζουνιων. για αρχη η διαδικασια αυτη προκειμενου να γινει σωστα δεν πρεπει να φοβομαστε να την κανουμε. εξαλλου το αυτοκινητο μας αποκλειεται να φαινεται ασχημοτερο απο οτι φαινεται με την γρατζουνια. υλικα που θα χρειαστουμε:

1) πινελο ρετουσαρισματος με τον κωδικο του χρωματος μας-τα ζηταμε απο αντιπροσωπεια
2) ντουκοχαρτο νουμερα 3000 η και 2500 που να βρεχονται
3) βαρελακι τριψιματος. σε μαγαζια που ειναι για χρωματα αυτοκινητων-ναι ειναι λιγο ακριβο.
4) αλοιφη ενεργοποιησης χρωματος (ψιλη) ειτε mequiars η 3m η οποια αλλη καλη(ακριβο)

εκτελεση:
κλασσικα ξεκινουμε με το πλενουμε και καθαριζουμε την επιφανεια με λιγο νερο και τη στεγνωνουμε.
αφου τελειωσουμε με αυτο παιρνουμε το πινελο ρετουσαρισματος. τοποθετουμε πανω στην γρατζουνια το χρωμα με προσοχη ωστε η μπογια να μην κανει μεγαλο κεφαλι. οταν λεω κεφαλι εννοω απο την μεγαλη ποσοτητα μπογιας να εχει εξογκωμα. προσοχη το χρωμα πρεπει να κανει εξογκωμα αλλα οχι τεραστιο. το αφηνουμε να στεγνωσει τουλαχιστον 1/2 ωρα.
εφοσον εχουμε σιγουρευτει πως το χρωμα εχει στεγνωσει τοτε κοβουμε ενα μικρο κομματι ντουκοχαρτο και το τοποθετουμε στο βαρελακι τριψιματος. το καταβρεχουμε καλα ωστε να μαλακωσει παρα πολυ. μετα σιγα σιγα εφαρμοζοντας ελαφρη πιεση πανω στην περιοχη που περασαμε το χρωμα αρχιζουμε να τριβουμε. μην σας πειραξει που θα τριφτει και περιοχη που δεν ειναι γρατζουνισμενη.θα αρχισετε να βλεπετε αποτελεσματα μεχρι να βγαινει μια ασπρη μπογια. αυτο ειναι το βερνικι που τρωγεται. προσοχη το τριψιμο πρεπει να γινεται κατα μηκος της γραμμης και οχι καθετα γιατι ετσι κινδυνευει να ξεκολλησει το χρωμα και να κανετε τη διαδικασια απο την αρχη. σημαντικο ειναι να πετυχετε το υψος του ρετουσαρισμενου χρωματος με το υψος του αμαξωματος.
αφου το τριψατε και σας ικανοποιει η ''σταθμη'' του χρωματος παιρνεται εναν αλοιφαδορο ή και με το χερι (απλως ειναι πολυ κουραστικο) και τριβετε την περιοχη με την προαναφερθεισα αλοιφη. προσοχη θελει λιγο επιμονη το γυαλισμα γιατι μην περιμενετε με 1 λεπτο να γυαλισει σε ικανοποιητικο επιπεδο. και τελειωσατε.
ακολουθουν φωτογραφιες.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Ιουν 27, 2010 8:55 am

Μιας και υπαρχει το Θεμα ριξτε μια ματια σε αυτα τα link οσοι εχετε γρατσουνιες και θελετε να τις επισκευασετε.

:arrow: ChipsAway http://www.chipsaway.gr/site/diktyo.html
:arrow: Ηellenic p.d.r http://www.hellenic-pdr.gr/main/index.p ... &Itemid=29 (ειδικοι σε βουλιαγματακια πχ χαλαζι)
:arrow: Paint Bull http://www.paintbull.gr/paintbull_contacts.htm

Στα link θα βρειτε του απευθειας τους καταλογους με τις διευθυνσεις των συνεργατων.ΔΕΝ ειναι μονο Αθηνα και Θεσ/νικη.!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gazofonix την Κυρ Ιουν 27, 2010 11:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Ιουν 27, 2010 9:04 am

Επισης να θυμαστε οτι αν παρκαρετε κατω απο δεντρα και γεμισετε ρετσινι τα στιγματα καθαριζουν πολυ ευκολα.............με μωρομαντιλα
Για τυχον πισσες απο τον δρομο το καλυτερο αντιδοτο ειναι πετρελαιο (οχι να το βαλετε φωτια)
και οτι οι αλυφες για σημαδια και γρατσουνιες οσο καλο κανουν τοση ζημια μπορουν να προξενησουν.Η χρηση τους απαιτη προσοχη και δοκιμη σε σημειο που δεν φαινετε πολυ.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Ιουν 27, 2010 10:48 am

Gazofonix έγραψε:Μιας και υπαρχει το Θεμα ριξτε μια ματια σε αυτα τα link οσοι εχετε γρατσουνιες και θελετε να τις επισκευασετε.

:arrow: ChipsAway http://www.chipsaway.gr/gr/diktyo.html
:arrow: Ηellenic p.d.r http://www.hellenic-pdr.gr/main/index.p ... &Itemid=29 (ειδικοι σε βουλιαγματακια πχ χαλαζι)
:arrow: Paint Bull http://www.paintbull.gr/paintbull_contacts.htm

Στα link θα βρειτε του απευθειας τους καταλογους με τις διευθυνσεις των συνεργατων.ΔΕΝ ειναι μονο Αθηνα και Θεσ/νικη.!!!!
Τι απευθειας αναθεση ηταν αυτη.. :lol:
Παρεπιπτοντως το 1ο λινκ δεν παιζει ;-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από Gazofonix » Κυρ Ιουν 27, 2010 11:38 am

Αναθεση????? :lol:
Για οσους πηγαν να παρουν το αμαξακι τους και παθαν εγκεφαλικο επειδη καποιος εκανε τον Piccaso........ :x

Οκ και με το 1ο Link.Εστρωσε.... :)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
alkis_7
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2013 5:05 pm
Τοποθεσία: Piraeus

Re: Γρατζουνιά

Δημοσίευση από alkis_7 » Τρί Ιαν 22, 2013 11:50 am

ψαχνω καλο φαναρτζη στον πειραια..οποιος ξερει κανεναν ας μου στειλει...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”