επιδιόρθωση μπροστά αριστερά - φανάρι

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Andreas_8vpunto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 11:45 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

επιδιόρθωση μπροστά αριστερά - φανάρι

Δημοσίευση από Andreas_8vpunto » Δευ Οκτ 02, 2017 11:59 am

Καλησπέρα παιδιά,
επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Όπως φαίνεται το φανάρι έχει σπάσει το πλαστικό του μπροστά αλλά και η βάση στήριξης με το υπόλοιπο αμάξι από την πάνω μεριά.
Το υπόλοιπο είναι όπως φαίνεται.
Επίσης φαίνεται πως έχει μπει 1-2 πόντους μέσα αυτή η μεριά στο σημείο στο λάστιχο που είναι πιο κοντά του σε σχέση με το αριστερό.

Θέλω να κάνω τις βασικές επιδιορθώσεις, δηλαδή πρωτίστως να φτιάξω το φανάρι και να τα δέσω μην πέσει τίποτα στο δρόμο. Είμαι τελείως άφραγκος (άνεργος, φοιτητής), θα το έβαζα το θέμα στο "φτιάχτο μόνος σου"...

Η μια λύση είναι νέο φανάρι, το βρίσκω στα 50ευρώ στην καλλιθέα, μάλλον δεν είναι το μαμίσιο.
Αν μπορεί κάποιος έμπειρος να μου πει τι να έκανα ή τι χρειάζεται...

Ιστορικά έχει φάει 2 χτυπήματα.
Το 1ο ήταν πλάγια όπως βλέπουμε από πάνω το αμάξι και κοιτάει μπροστά, αριστερό πλάι κάθετα στο αμάξι στο ύψος 4-5 πόντους πριν το φανάρι, αυτό προκάλεσε το σπάσιμο στην βάση φαναριού στο πάνω μέρος που φαίνεται στις φωτογραφίες και το ξεχείλωμα προς τα μπροστά και αριστερά ακριβώς κάτω από το φανάρι.
Το 2ο χτύπημα ήταν μετωπικά ακριβώς στη μέση του φαναριού, και ύψος στο μαύρο πλαστικό ανάμεσα σε φανάρι και προβολάκι.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Και επανέρχομαι με νεότερα.


mk2b 8v '04

Άβαταρ μέλους
sotirisk
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 5:52 pm
Τοποθεσία: Copenhagen/Denmark
Επικοινωνία:

Re: επιδιόρθωση μπροστά αριστερά - φανάρι

Δημοσίευση από sotirisk » Δευ Οκτ 02, 2017 1:29 pm

Πόσο πιάνουν τα χέρια σου?
Κανονικά:
1. Ξεβιδώνεις τον προφυλακτήρα (είναι ιστορία) και τον επισκευάζεις όπως μπορείς. Δηλαδή λίγο στόκο, τρίψιμο, πιθανώς κάποια λάμα από πίσω να στον κρατάει κλπ.
2. Θα πρέπει να δοκιμάσεις πιθανώς να σφυριλατήσεις λίγο το φτερό αφού δεν θες να το αλλάξεις. Δεν θα φαίνεται ωραίο, αλλά δεν υπάρχει μαγικός τρόπος να μπει το καινούριο φανάρι.
3. Πας στα μεταχειρισμένα και παίρνεις ένα πολύ φτηνό παλιό φανάρι. Το πιο φτηνό.
Κόστος ~30 ευρώ.

Η πρότασή μου θα ήταν να πας σε ένα φαναρτζίδικο και να πάρεις μια προσφορά. Θα βρεις κάποιον που να στο φτιάξει σχετικά φτηνά με μεταχειρισμένο φανάρι. Αν σου βρει ακριβό φανάρι, ψάξε μόνος σου σε μεταχειρισμένα. Είναι πολύ καλύτερο να το πας σε φαναρτζή γιατί θα στο φτιάξει πολύ καλύτερα απ'ότι μόνος σου, πιθανώς χωρίς να αλλάξεις φτερό / προφυλακτήρα με 100 ευρώ να στα φτιάξει (με στοκάρισμα και λίγη τοπική βαφή). Βάλε και 20-30 ευρώ ένα φανάρι 2ο χέρι, είσαι κάτω από 150.

Το φανάρι δεν το γλιτώνεις λόγω του μπροστά πλαστικού.
Citroen C5 THP Exclusive 1.6T@180ps
Alfa Romeo Mito 1.3 Multijet 90ps - Daily Driver (Sold)
Fiat Punto Sporting 1.4 Mk2b - Sold 2019
Fiat Stilo Abarth 2.4 Selespeed RHD - Cuore Sportivo - (Sold)
VW T1 Split 1.3 - To be restored - Parked

Άβαταρ μέλους
Andreas_8vpunto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 11:45 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: επιδιόρθωση μπροστά αριστερά - φανάρι

Δημοσίευση από Andreas_8vpunto » Δευ Οκτ 02, 2017 1:38 pm

καλησπέρα και πάλι,

Μου παν 200-250ευρω εργατικά χωρίς προφυλακτήρα-φανάρι.

Τόσο πολύ δεν πιάνουν τα χέρια μου οπότε δεν το βλέπω...

Το φανάρι δεν βγαίνει αν δεν βγει ο προφυλακτήρας, και αν βγει ο προφυλακτήρας δεν ξαναμπαίνει γιατί έχει σπάσει-στραβώσει μου παν...τόσο άσχημα είναι τα πράγματα;

Επειδή δεν έχω φράγκο πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... αν κάποιος από Αθήνα είναι ο ίδιος φαναρτζής ή έχει κάποιον φίλο ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα αν μπορούμε να το μαζέψουμε οικονομικά.

Δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση, απλά θέλω να μπει ένα φανάρι όπως πρέπει...

υ.γ.1 το πλαστικό από το προβολάκι το έχω
υ.γ.2 ο προφυλακτήρας είναι ξανά αλλαγμένος πριν το αγοράσω και μπήκε αυτός με τα προβολάκια, δεν είναι η έκδοση του αμαξιού με προβολάκια όμως.
mk2b 8v '04

Άβαταρ μέλους
the14captain
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2015 9:46 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: επιδιόρθωση μπροστά αριστερά - φανάρι

Δημοσίευση από the14captain » Δευ Οκτ 02, 2017 9:41 pm

Οικονομικες λυσεις...
1.Ξηλωνεις φτερό προφ φαναρι.Ειναι εύκολο και βοηθαει το youtube πιστεψε με.Αν δεις και οι βασεις δειχνουν οκ με 130ε βρισκεις καινούργια ιμιτασιον Όλα τα παραπάνω και απλά τα βαζεις αβαφα.
2.Αν σου φαίνονται πολλά τα 130 βγαζεις προφ και φανάρι τα αλλάζεις και κομπλε με κοστος γυρω στα 90 αλλα με κίνδυνο να μην σου κουμπωσει σωστά γιατί δεν φαίνεται Καλά το φτερο.
3.Αν και αυτά σ φαίνονται πολλά βγαζεις προφ φανάρι παίρνεις φαναρι και μην βάζεις καθόλου προφυλακτηρα.
Εγώ φυσικα θα έκανα το πρώτο και θα τα έβαφαν κιόλας αλλά μόνος μου.Μακαρι να ήσουν καπου κοντά να σε βοηθησω!

Άβαταρ μέλους
Andreas_8vpunto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 11:45 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: επιδιόρθωση μπροστά αριστερά - φανάρι

Δημοσίευση από Andreas_8vpunto » Τρί Οκτ 03, 2017 10:12 am

το προβλημα ειναι πως δεν ξερω πως να φερω μονος το εσωτερικο του φτερου προς τα μπρος (που εχει πλησιασει το λαστιχο απο τη μπροστα μερια)
mk2b 8v '04

kostis013
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 3:01 pm
Τοποθεσία: a8hna-patra
Επικοινωνία:

Re: επιδιόρθωση μπροστά αριστερά - φανάρι

Δημοσίευση από kostis013 » Τρί Οκτ 03, 2017 12:00 pm

Δοκιμασε να το τραβηξεις με βεντουζα το φτερο... Προφυλακτηρα αστον ετσι και παρε και ενα μςταχειρισμενο φαναρι

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Andreas_8vpunto
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2011 11:45 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: επιδιόρθωση μπροστά αριστερά - φανάρι

Δημοσίευση από Andreas_8vpunto » Τρί Οκτ 03, 2017 1:49 pm

Ναι δεν το πα καλά...
Εικόνα

αυτό εννούσα να τραβήξω.

Νομίζω βρήκα λύση, θα αλλαχτεί το φανάρι χωρίς να βγει ο προφυλακτήρας, το υπόλοιπο θα το συμμαζέψω κάπως πρόχειρα και μελλοντικά το βλέπω για τα υπόλοιπα...
σήμερα αύριο θα καταλήξω και σας ενημερώνω
mk2b 8v '04

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: επιδιόρθωση μπροστά αριστερά - φανάρι

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Οκτ 04, 2017 12:46 am

Andreas_8vpunto έγραψε:Ναι δεν το πα καλά...
Εικόνα

αυτό εννούσα να τραβήξω.

Νομίζω βρήκα λύση, θα αλλαχτεί το φανάρι χωρίς να βγει ο προφυλακτήρας, το υπόλοιπο θα το συμμαζέψω κάπως πρόχειρα και μελλοντικά το βλέπω για τα υπόλοιπα...
σήμερα αύριο θα καταλήξω και σας ενημερώνω
Επειδη κααααποτς ειχα χτυπησει και εγβ ειχανε βαλει κατι σα γρυλακι και το φερνανε σιγα σιγα.. Καλυτερα μη το πειραξεις μονος σου

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”