Retrofit

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Lefteriskou
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2013 11:40 pm

Retrofit

Δημοσίευση από Lefteriskou » Τρί Σεπ 16, 2014 11:44 am

Έχει ασχοληθεί κανείς μετην συγκεκριμένη βελτίωση?

Για όσους δεν γνωρίζουν την διαδικασία, στην ουσία ανοίγεις το φανάρι σου και στην θέση του κάτοπτρου τοποθετείς προτζέκτορα! Το κέρδος από την διαδικασία είναι φυσικά καλύτερη δέσμη φωτός, δεν τυφλώνεις τον υπόλοιπο κόσμο και αλλάζει η εμφάνηση του αυτοκινήτου!

Παραθέτω μερικά project από εξωτερικό -το οποία δεν είναι του γούστου μου, αλλά για να πάρετε μια ιδέα-

Projector + Angel Eyes
Εικόνα

Shroud με led από πίσω, μια τύπου παραλλαγή των angel eyes.
Εικόνα

Εικόνα

Κάτι ολοκληρωμένο πάνω σε Punto Evo.
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteriskou την Τρί Σεπ 16, 2014 12:17 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


Εικόνα
Grande Punto με καρδια Abarth!
Overloaded

Άβαταρ μέλους
Lefteriskou
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2013 11:40 pm

Re: Retrofit

Δημοσίευση από Lefteriskou » Τρί Σεπ 16, 2014 12:00 pm

Τώρα το δικό μου σκεπτικό είναι το εξής:
Άνοιγμα του φαναριού και βάψιμο το γκρι ματ κομμάτι σε μαύρο γυαλιστερό!

Το κάτοπτρο να γίνει ή μαύρο ματ ή σκούρο ανθρακί ματ.
Για projector έχω βρει 2 επιλογές
1- Οι κλασσικοί morimoto mini h1, διαμέτρου 2,5" (http://www.theretrofitsource.com/compon ... BgAVBZ0ZZ0)
2- Hella Evox-r, είναι λίγο πιο μεγάλοι απο τους 1ους , δηλ. 3" (http://www.theretrofitsource.com/compon ... BgATBZ0ZZ0)

Έπειτα πρέπει να καλύψουμε τον projector με το shroud, που στην ουσία θα είναι και αυτό που θα φαίνεται.
Ευτυχώς και οι 2 prjectors που έχει βρει ταιριάζουν σε όλα τα shrouds που μου αρέσουν. Οι επιλογές είναι:
1- Ε55-R, ένα απλό shroud το οποίο θα ακολουθήσει το χρώμα του κάτωπτρο (μαύρο ή ανθρακί), έτσι ώστε να γεμίσει το φανάρι (http://www.theretrofitsource.com/compon ... BgDERZ0ZZ0)
2- gatling Gun, ένα πιο ογκόδες Shroud που σου δίνει την δυνατότητα να φωτίζονται τα κενά -σαν angel eye-, χρωματικά θα ακολουθήσει ότι και το 1. (http://www.theretrofitsource.com/compon ... BgDExZ0ZZ0)
3-Iris, φέρνει αρκετά στο 1ο, και θα έχει τις ίδιες αλλαγές με τους 1 και 2. (http://www.theretrofitsource.com/compon ... BgDFxZ0ZZ0)

Όσο αναφορά τις ψείρες, μπορούν είτε αν μπει το 2ο shroud και να λειτουγούν μέσα από τα κενά. Είτε αν μπουν τα 1/3 να φωτίζει αχνά ο projector! Σαν της φωτό από κάτω αλλά σε λευκό χρώμα και όχι βιολετί!

Εικόνα


Ακούω γνώμες, ιδέες, αντιρρίσεις, γενικά οτιδήποτε, τα πάντα δεκτά!
Εικόνα
Grande Punto με καρδια Abarth!
Overloaded

Άβαταρ μέλους
kostis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2004 11:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Retrofit

Δημοσίευση από kostis » Τρί Σεπ 16, 2014 2:17 pm

Εμφανισιακα μου αρέσουν. Το φανάρι κρατάει το αρχικό του σχήμα και δεν μοιαζουν με καγκουρο-αφτερμαρκετ. Έχουν όμως ορισμένα θεματάκια. Πρώτον πρεπει να είσαι 100% σίγουρος ότι "πιάνει" το χέρι σου. Μπορεί να χρειαστεί να κανιβαλησεις το εσωτερικό του φαναριού σου για να χωρέσει να μπει και να πατησει 100% σωστα το προβολικό. Δεύτερον έχω αμφιβολίες εάν η κόλλα του φαναριού θα έχει τις ίδιες στεγανωτικές δυνατότητες μετά τα βάλε-βγαλε και τις θερμοκρασίες που θα χρειαστείς για να την "μαλακώσεις".Τρίτον αν δεν πετύχεις με την πρώτη τη σωστή ευθυγράμμιση τότε είναι αξαιρετικά δύσκολο να το φέρεις στα ίσα στη συνέχεια. Επίσης αυτο που δεν μου αρέσει καθόλου έιναι οτι ουσιαστικά το όλο σύστημα που θες να τοποθετήσεις συγκρατείται απο τα λαμάκια που συγκρατούν τις αρχικές σου λάμπες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην "κρατιέται"100% και στις ανωμαλίες του δρόμου θα υπάρχει ενας μικρός τζόγος και θα "παίζει" το προβολικό πάνω κάτω σε κάθε λακούβα. Όλοι αυτοί οι λόγοι με απέτρεψαν στο παρελθον να κάνω αυτη τη "πατέντα" στο mk2b μου. Αν δεν φοβάσαι όμως προχώρα το και εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς. Επίσης κάποτε ένα μαγαζι νομιζω στον Κορυδαλλό αναλάμβανε να σου κάνει όλη την διαδικασία αλλά πάνε χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι ποιο έιναι.

Άβαταρ μέλους
Lefteriskou
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2013 11:40 pm

Re: Retrofit

Δημοσίευση από Lefteriskou » Τρί Σεπ 16, 2014 3:39 pm

Λογικά όλα σου τα θέματα και τα έχω ψάξει αρκετά ένα προς ένα. Αρχικά έχω φίλο που έχει φτιάξει 6-7 φανάρια, πιάνουν και τα δικά μου χέρια αρκετά οπότε η δουλειά θα γίνει και με τους 2 μας. Επίσης παίζει πολύ η πιθανότητα να αγοραστουν άλλα φανάρια, μεταχείρο, ώστε να μείνουν τα μαμά ως έχουν μέχρι την ολοκλήρωση του project.
Για την κόλλα, από το ίδιο site παίζουν κόλλες που κάνουν τρομερή στεγανοποίηση (τεσταρισμένα).
Σχετικά με το κράτημα που αναφέρεις θα κολληθεί από πίσω ο projector πάνω στο κάτοπτρο του φαναριού.
Για την ευθυγράμμιση είναι το μόνο θέμα, θα ασχοληθεί αποκλειστικά το παλικάρι που έχει ξαναφτιάξει και όντως το έχει κάνει άψογο!

Ελπίζω να γίνουν όλα σωστά και να βγει καλό αποτέλεσμα! Βέβαια δεν ξέρω πότε θα ολοκληρωθεί (ακόμα δεν έχω αγοράσει πράγματα, μιας και δεν με βιάζει κανείς).
Εικόνα
Grande Punto με καρδια Abarth!
Overloaded

Άβαταρ μέλους
arisnouk86
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Παρ Ιαν 13, 2012 11:23 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Retrofit

Δημοσίευση από arisnouk86 » Τετ Σεπ 17, 2014 7:36 pm

Κι εγώ που το είχα ψιλοψάξει παλαιότερα, οι ενδοιασμοί μου ήταν η ευθυγράμμιση και η σταθερότητα του προτζέκτορα. Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον το όλο θέμα. Αν μπορείς κράτα μας ενήμερους όποτε έχεις νεότερα.

Άβαταρ μέλους
Lefteriskou
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2013 11:40 pm

Re: Retrofit

Δημοσίευση από Lefteriskou » Τετ Σεπ 17, 2014 8:27 pm

Εννοείται ότι εφόσον γίνει θα υπάρξει πλήρη περιγραφή και με πλούσιο φωτογραφικό υλικό! Ψάχνω ακόμα κάποια πραγματάκια, θα ενημερώσω!
Εικόνα
Grande Punto με καρδια Abarth!
Overloaded

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Retrofit

Δημοσίευση από GDRIVER » Πέμ Σεπ 18, 2014 7:56 am

να θυμάσαι μόνο πως το φανάρι του gp δεν ανοίγει με φούρνο και λοιπά όπως τα παλιότερα. για να το ανοίξεις θα χρειαστείς καμινέτο με τη γνωστή καταστροφή στο φαναρί. υπάρχει και ένα βίντεο στο youtube με ινδούς που αποσυναρμολογούν το φανάρι. καταστροφή! η πιο ασφαλής μέθοδος είναι αυτή που είδα με τα μάτια μου όπου ένας πήρε αυτά τα after market , όχι όμως τα καγκούρικα αλλά πολύ ωραία και διακριτικά, άλλαξε τον προβολέα της h1 λάμπας που μοιάζει με hid projector, με πραγματικό προβολέα , σαν και αυτούς που δημοσίευσες παραπάνω και το τέλειωσε. τα φανάρια αυτά άσε που άνοιξαν με το φούρνο, κάτι που στο gp δε μπορεί να γίνει. επίσης να ξέρεις πως ακόμα και να βάλεις τον πρόβολο μέσα , υπάρχει νομοθεσία πλέον , που δεν επιτρέπει μετασκευή στα αυτοκίνητα που δεν εξοπλίζονταν εξ'αρχής με το σύστημα. επομένως σε κάθε κτεο θα σε απορρίπτουν η κάθε 2 χρόνια θα πρέπει να αλλάζεις τα φανάρια για να περνάς τον έλεγχο και μετα ξανα-μανα τοποθέτηση.

Απο τα δυο δακτυλίδια που δημοσιοποίησες , το δεύτερο δαγκωτό. πολύ όμορφο.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”