Ερώτηση για λάμπες.

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
ellinaras007
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 19, 2013 4:11 pm
Τοποθεσία: Έδεσσα

Ερώτηση για λάμπες.

Δημοσίευση από ellinaras007 » Τετ Αύγ 28, 2013 7:11 pm

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα!!! Θα ήθελα να αλλάξω τις λάμπες στο αμάξι και έχω κάποιες απορίες!
1. Αρχικά όπως είδα στην κανονική σκάλα και στην μεγάλη πέρνει H7 55W. Θέλω να τις αλλάξω και να βάλω λευκό φως (όχι αυτό που έχει στην αρχή, που είναι σαν πορτοκαλί!. )Η απορία μου είναι οτι θέλω να αλλάξω και τις 4 λάμπες θα πάρω τις ίδιες λάμπες και για την μικρή και για την μεγάλη? (H7 55W?). Έχω βρει στο internet λάμπες H7 που είναι Led μπορούν να τοποθετηθούν στο αυτοκίνητο ή οχι? Αν ναι τοτε το θέμα είναι οτι είναι λιγότερα watt (και δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα σε αυτό) και όπως έχω διαβάσει σου βγάζει σήμα οτι είναι "καμένη" κάποια λάμπα. Υπάρχει τέτοια πιθανότητα? Χρειάζετε κάποιος decoder για τα Led? Ο κύριος λόγος είναι ότι τα Led από όσο ξέρω είναι πιο δυνατά σαν φως και χρειάζετε ειδικά το βράδυ και καλύτερα γενικά.
2. Η λάμπα μέσα στο αμάξι μολις ανοίγεις την πόρτα δηλάδη είναι αυτή (δεν ξέρω τι τύπος είναι): Εικόνα έιναι 10W και θέλω και αυτην να την αλλάξω να την βάλω κατά προτίμηση Led. Υπάρχει πρόβλημα αν βάλω μικρότερα watt και σε αυτήν? Θα χρειαστεί να πηράξω τίποτα στις ασφάλειες?

Αυτές είναι η απορίες που είχα! Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αναμένω απαντήσεις! (Τύπος αυτοκινήτου στην υπογραφή).


Fiat Punto 1.2 60hp (μοντέλο 2000).

Άβαταρ μέλους
arisnouk86
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Παρ Ιαν 13, 2012 11:23 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ερώτηση για λάμπες.

Δημοσίευση από arisnouk86 » Πέμ Αύγ 29, 2013 11:21 pm

Εχω δοκιμασει led λαμπες στο αμαξι ενος φιλου. Το θεμα με αυτες τις λαμπες ειναι οτι δεν διαχεουν σωστα το φως με αποτελεσμα να μην βλεπεις στο δρομο. Ενω εξωτερικα φαινετε παρα πολυ ωραιο, πρακτικα δεν ειναι καλες. Οι λαμπες που δοκιμασαμε ηταν Η7 με 100+ led. Καλυτερα παρε πιο λευκες λαμπες επωνυμες και θα εισαι οκ. Για την μεγαλη σκαλα νομιζω δεν χρειαζεται. Τωρα για μεσα η λαμπα της φοτο ειναι σωστη απλα μετρησε το μηκος γιατι εχει διαφορες διαστασεις. Λογικα πρεπει να ειναι 36 mm. Αν παρεις led φροντισε να εχει αρκετα led πανω απο 5-6.

ellinaras007
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 19, 2013 4:11 pm
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Ερώτηση για λάμπες.

Δημοσίευση από ellinaras007 » Παρ Αύγ 30, 2013 12:53 am

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου! Αυτό με τα Led θα το δω! Αν ειναι να μην βλέπω προτημω να αφησω αυτες που εχω!!! Και πάλι ευχαριστω για την βοηθεια σου!!
Fiat Punto 1.2 60hp (μοντέλο 2000).

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για λάμπες.

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Αύγ 30, 2013 6:51 am

Η μονη περιπτωση να κατορθωσεις να δεις με λαμπα LED ειναι οταν αυτη θα διαθετει μονο 1 φωτοδιοδο μεγαλης ισχυος.Ολες οι αλλες που εχουν πολλα μικρα LED (smd) απλως δν κανουν για μακρια.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Ερώτηση για λάμπες.

Δημοσίευση από GDRIVER » Παρ Αύγ 30, 2013 8:17 am

η λάμπα του εσωτερικού είναι τύπου festoon. υπάρχουν διάφορα μήκη. μετράς και βλέπεις. συνήθως είναι 36mm που μαζί με τις 34 είναι οι χειρότερες από άποψη επιλογών ειδικά σε led. δε βρίσκεις με πολλά led σε αυτήν τη διάσταση. βρήκα μια με 9 led η όποια φώτιζε ικανοποιητικώς , ίδιο με τη μαμά λάμπα και κατανάλωση μόνο 1 βατ , πήρα κάτι άλλες με 6 οι οποίες φώτιζαν πολύ καλλίτερα. επομένως είναι που θα πέσεις. τώρα χρησιμοποιώ με 18 led αλλά με καλώδιο προσαρμογέα η οποία κάνει τη νύχτα - μέρα μέσα. κατανάλωση μόλις 2 βατ.
τώρα, για τις έξω λάμπες όπως είπε ο p.a.d.r.c. με πολλά led δεν κάνεις δουλειά. θες με 1 το πολύ 2 led υπερυψηλής ισχύος που στην Ελλάδα κοστίζουν όσο ένα καλό xenon. στο εξωτερικό το βρίσκεις με 45 ευρώ στο Ελλαδιστάν με 110. κάτι σαν το toyota gt-86 ( 18.000 ευρώ στις η.π.α. αλλά εδώ 36.000)
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

ellinaras007
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 19, 2013 4:11 pm
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Ερώτηση για λάμπες.

Δημοσίευση από ellinaras007 » Παρ Αύγ 30, 2013 5:14 pm

@P.A.D.R.C και @GDRIVER Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σχετικα με τα led!!!

Κατι τελευταιο. Έχω βρει αυτες τις δύο λάμπες
http://dx.com/p/dianzi-h7-55w-1200lm-53 ... pcs-162762
http://dx.com/p/kobo-h7-55w-5500k-1600l ... pcs-162268
η μόνη διαφορά είναι στα Luminous Flux και Color Temperature (Το δεύτερο link είναι και τα δύο πιο μεγάλα απο το αλλο.) Το πρώτο οπως εκανα μετάφραση λεει (Φωτεινή ροή) και το αλλο η θερμοκρασία του χρώματος. Αυτο που έχει περισοτερο Color Temperature είναι πιο λευκό? Και λέει και κάτι για Fog Light το δεύτερο μήπως δεν κανει για να το βάλω στην μικρή σκάλα?

Και συγνώμη για της πολλαπλές ερωτησεις μου!

Υ.Γ. Όσο για το site είναι έμπιστο. Έχω πάρει πολλά πράγματα από εκεί.
Fiat Punto 1.2 60hp (μοντέλο 2000).

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για λάμπες.

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Παρ Αύγ 30, 2013 6:20 pm

Καταρχην το 5300 απο το 5500 δεν εχει διαφορα.Ουτε στο ματι ,ουτε πουθενα.Οσον αφορα τα lumens,ναι τα 1600 ειναι σαφως καλυτερα απο τα 1200 και κανουν διαφορα.
Θεωρω πως απο τις 2 ,οι ΚΟΒΟ ειναι καλυτερες βαση των δυο χαρακτηριστικων γιατι απλα ειναι δυνατοτερες.Απλα θα μπλεδιζουν λιγακι ,αφου ειναι πολυ μακρια απο τα 4300 lumen του ασπρου (το λευκο του ηλιου ειναι ακομα πιο χαμηλα ως τιμη).
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

ellinaras007
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 19, 2013 4:11 pm
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Ερώτηση για λάμπες.

Δημοσίευση από ellinaras007 » Παρ Αύγ 30, 2013 9:51 pm

αχα ωραια τοτε! Ας μπλεδιζουν! (Ακομα καλυτερα)!!!! :) Σε ευχαριστω πολυ φιλε!!!! Με βοηθησες παρα πολυ!!! Να σε καλα!!!
Fiat Punto 1.2 60hp (μοντέλο 2000).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”