βαψιμο οροφης mk2

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
dragster_mk2
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ Απρ 06, 2013 10:43 pm

βαψιμο οροφης mk2

Δημοσίευση από dragster_mk2 » Δευ Αύγ 26, 2013 12:09 pm

καλημερα σου αγαπητο forum...με αφορμη την βελτιωση του Luigi(του εβγαλα και ονομα :P ) ειπα να ασχολιθω και με το φτιαξιμο της οροφης πρωτου αρχισουν οι βροχες.το προβλημα λοιπον ειναι οτι τα λαστιχα ή αλλιως νεροχυτες εχουν φουσκωσει με αποτελεσμα κατω απο αυτα να εχει σαπιλα και βρωμιες.επισης και πανω απο το λαστιχο του καπω και να εχει καποιες μικροτρυπουλες :( στον τελευταιο φανοποιο που πηφα μου πε οτι μπορουμε να μην βγαλουμε το παμπριζ για να γλητωσω κανα 100ευρα και απλα να κοψει το κοματι που εχει προβλημα και να βαλει μετα παμπριζοκολα και θα ναι μια χαρα.επισης να πεταχτουνε οι νεροχυτες και απο κατω το μεταλο να τριφτει και να βαφτγει και μν υπαρχει προβλημα.ολα αυτα μαζι με το βαψιμο της οροφης 300ευρω.ΑΛΛΑ μετα πηρε τηλ σε αντιπροσοπια στην φιατ να ρωτησει για νεροχυτες και του ειπαν οτι υπαρχει σε ολη την Ελλαδα ενας αριστερος και κανει 100ευρω...omg δηλαδη.και μετα λενε ''φτυνα ανταλακτικα εχει η φιατ''. να ψαξω για μεταχειρισμενους?? + οτι θελουν και τα 2 μ φτερα βαψιμο.το ενα λογω ξεθωριασματος του βερνικιου αλλα και λιγο και της πορτας αλλα και το αλλο κοματι αφου το τρακαραν και μαλλον δν το ασταρωσαν και τωρα σκουριαζει...αρα συνολο 600-700 ευρω για βαψιμο.... και τι κανουμε τωρα??? ελπιζω να καταλαβατε περιπου ετσι που τα εγραψα... :-/ :-)



Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: βαψιμο οροφης mk2

Δημοσίευση από kostas013 » Δευ Αύγ 26, 2013 2:41 pm

με 900-1000 βαφεις ολο το αμαξι!!!!


οδηγους λες εσυ τα πλαινα που μπαινουν τα λαστιχα?
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
christosl
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 10, 2011 11:46 am
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: βαψιμο οροφης mk2

Δημοσίευση από christosl » Τρί Αύγ 27, 2013 12:38 am

Σήμερα ένα φίλος έβαλε το αμάξι για βάψιμο και θα πληρωσει 700€ για ΟΛΟ το αυτοκινητο. Αυτο που έχουμε κανονίσει είναι οτι αν υπαρχει ενα μικρο ψεγάδι θα το τριψει και θα το ξαναβάψει απο την αρχή, και μας διαβεβαίωσε οτι δεν θα υπαρχει κανένα θεμα. Στο λεω απλα για να δεις που παιζουν οι τιμες...
Όπως λέει και ο Μπάμπης : Ειπαμε.Τα κιτρινα ειναι πιο γρήγορα........

Giallo HGT mk2b

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: βαψιμο οροφης mk2

Δημοσίευση από Gazofonix » Τρί Αύγ 27, 2013 12:56 am

Οι τιμες εχουν πεσει αρκετα ειδικα στην ολικη βαφη.Και αν το αμαξι ειναι "καθαρο" δλδ δεν εχει λαμαρινοδουλειες κλπ συμφερει σε καποιον το να το βαψει με 700-800ε παρα να καθετε και να κοιταει το μαγαζι του αδειο.
Φυσικα για να μην εχουμε και αυταπατες μαζι με την τιμη πεφτει αρκετα και η ποιοτητα των υλικων.
Χριστο φαντασου οτι για το δικο μου που το βαψαμε ολο ΜΟΝΟ τα υλικα ηταν περιπου 350ε -τιμη κοστους- (χρωμα και βερνικι)
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
christosl
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 10, 2011 11:46 am
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: βαψιμο οροφης mk2

Δημοσίευση από christosl » Τρί Αύγ 27, 2013 1:41 pm

Στον συγκεκριμένο του είπαμε οτι αν ειναι να δοσουμε 100-200ευρω παραπάνω και να μπουν καλυτερα υλικά να μας το πει. Και μας ειπε οτι τα υλικα ετσι και αλλιως θα ειναι καλα.
Όπως λέει και ο Μπάμπης : Ειπαμε.Τα κιτρινα ειναι πιο γρήγορα........

Giallo HGT mk2b

vs.george.gv
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2011 3:33 pm

Re: βαψιμο οροφης mk2

Δημοσίευση από vs.george.gv » Παρ Αύγ 30, 2013 11:34 pm

Επειδη και γω εχω βαψει προσφατα το αμαξι λογο της οροφης θα πρεπει να βγει το τζαμι ολο και να ξύσει ολο το τελαρο γυρο γυρο δηλαδη. Να ασταροθει σωστα χωρις κενα και να το βαψει ολο. Εγω ειχα στην ασφάλεια θραυση κρυστάλλων οπότε δεν πληρωσα το τζαμι. Οι τιμες πανε καπου εκατο το κομμάτι . Τουλαχιστον τοσο μου ελεγαν ολοι που ρωτουσα. Κοιτα μήπως και βαλεις ασφάλεια για θραυση και το περάσεις εκει μετα. Οσο για τα λαστιχα αν δν ειναι κομμένα καθαρισε τα καλα και δν εχουν θεμα. Απλα να ξερεις πως για να μην σκουριάσει παλι πρεπει να γινει σωστη δουλεια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”