Γραντζουνιες και "κοψιμο" κοκκινου χρωματος απο τον ηλιο

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Re: Γραντζουνιες και "κοψιμο" κοκκινου χρωματος απο τον ηλιο

Δημοσίευση από g » Παρ Δεκ 30, 2011 10:42 am

File μονος το εκανες με αλοιφαδορο;;; στο χερι;;; τι υλικα χρησιμοποίησες γτ εξω που ρωτησα μου ζητανε 130 ευρω... Αλλα αμα ειναι να το κανω μονος αγοραζω καλο αλοιφαδορο με καμια 60αρα αγοραζω και γυαλιστικα και πανακια και ολα τα συναφη και με 100 ευρω κανω ολα τα αμαξια μου και γινονται καινουργια. ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ μας γτ εχω ενα κοκκινο Ιγκνις και εχει γινει οπως ηταν πριν το πουντακι σου και ειναι 6 ετων αμαξι!!!



Άβαταρ μέλους
nikos_mk2
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2004 1:38 pm
Επικοινωνία:

Re: Γραντζουνιες και "κοψιμο" κοκκινου χρωματος απο τον ηλιο

Δημοσίευση από nikos_mk2 » Παρ Δεκ 30, 2011 11:10 am

Έγινε με αλοιφαδόρο και υλικά 3Μ.. κόστος υλικών (αλοιφές, σφουγκάρια) τα οποία αγόρασα εγώ, περίπου 70€.
αν δεν κάνω λάθος το ένα μπουκάλι ήταν αυτό http://www.cleanyourcar.co.uk/images/up ... t-plus.jpg

Χρειάστηκε κανα 7ωρο αφού περάστηκε 3-4 χέρια.
"Πέρασα" τους προφυλακτήρες κι ότι άλλο μαύρο υπάρχει εξωτερικά με αυτό http://www.mysonax.gr/autoshop/img/p/17 ... ickbox.jpg ..κάνει δουλειά!
ΕικόναΕικόναand counting..

Άβαταρ μέλους
colin_d
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 12:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Γραντζουνιες και "κοψιμο" κοκκινου χρωματος απο τον ηλιο

Δημοσίευση από colin_d » Παρ Δεκ 30, 2011 11:46 am

Ωραίος ο Νίκος!

Πάρε και ένα καλό κερί για να προστατέψεις - σφραγίσεις τώρα το χρώμα και να διαρκέσει περισσότερο η ΠΟΛΥ καλή δουλειά που έχεις κάνει! Ένα καλό και εύκολο σε εφαρμογή κερί υγρής μορφής είναι το Collinite 845. Αλλιώς αν πας σε κάτι παχύρευστο πας σε αυτά της Dodo Juice. Και τα 2 τα βρίσκεις και Ελλάδα.
g έγραψε:File μονος το εκανες με αλοιφαδορο;;; στο χερι;;; τι υλικα χρησιμοποίησες γτ εξω που ρωτησα μου ζητανε 130 ευρω... Αλλα αμα ειναι να το κανω μονος αγοραζω καλο αλοιφαδορο με καμια 60αρα αγοραζω και γυαλιστικα και πανακια και ολα τα συναφη και με 100 ευρω κανω ολα τα αμαξια μου και γινονται καινουργια. ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ μας γτ εχω ενα κοκκινο Ιγκνις και εχει γινει οπως ηταν πριν το πουντακι σου και ειναι 6 ετων αμαξι!!!
Γιώργο τι κάνεις ρε τελείωσες το στρατό?? (στο fb δε σε έχω γιατί μου το χάκαραν και έκανα άλλο)

130ευρώ για γυάλισμα ενός αυτοκινήτου μεγέθου Ignis είναι πολλά κατά τη γνώμη μου. Αν θες στείλε πμ και θα στο κάνω καλύτερο και από καινούριο :wink:
Ρε δε δουλεύει το ποντίκι να 'ουμ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
colin_d
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 12:31 pm
Επικοινωνία:

Re: Γραντζουνιες και "κοψιμο" κοκκινου χρωματος απο τον ηλιο

Δημοσίευση από colin_d » Παρ Δεκ 30, 2011 12:06 pm

Nakos έγραψε:απο τα λεγομενα σου ειναι αρκετα καλες δηλ σαν αλοιφες...θα την δοκιμασω καποια στιγμη αυτη την αλοιφη...για την φωτο που λες....θα ηταν ακομη καλυτερα αν την ανεβαζες για να δουμε αποτελεσματα...
Σόρρυ για την αργοπορία, αλλά τώρα το είδα (ε δεν πέρασε το 2011 πάλι καλά :lol: )

Ίσως να τις έχω βάλει και σε άλλο θέμα τις φωτό, αλλά δε θυμάμαι.

Είναι καλές αλοιφές οι 1Z, βέβαια τις πέρασα με το χέρι εγώ γιατί τότε δεν είχα αγοράσει αλοιφαδόρο και μου βγήκε η πίστη λίγο..

Έτσι ήταν η οροφή. Θαμπή, με πάρα πολή άχνα. Χάλια απλά
Εικόνα

Εδώ έχει περαστεί δεξιά μόνο η χρυσή 1Ζ αλοιφή (μετά περάστηκε και άλλο χέρι)
Εικόνα

Εδώ το τελικό αποτέλεσμα που είχα από την αλοιφή
Εικόνα

και εδώ στην Αθήνα που γύρισα, πέρασα και την κόκκινη 1Ζ και το κερί
Εικόνα


Με τον αλοιφαδόρο τα πράγματα έχουν γίνει πολύ πιο εύκολα
Ρε δε δουλεύει το ποντίκι να 'ουμ
Εικόνα

Nakos
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2010 6:35 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Γραντζουνιες και "κοψιμο" κοκκινου χρωματος απο τον ηλιο

Δημοσίευση από Nakos » Σάβ Δεκ 31, 2011 3:20 am

to the τσακ που λένε και οι πόντιοι πρόλαβες πριν πάμε στο 2012...φαίνεται πολύ καλό το αποτέλεσμα πάντως με τις αλοιφές...όσο για το πέρασμα με το χέρι που λες έχω φάει και εγώ πίκρα....αλοιφαδόρος και παλι αλοιφαδόρος...απλά το έχω ψιλοπαρατήσει με το θέμα του χρώματος γιατί βαρέθηκα να σου πω την αλήθεια...ίσως με ξαναπιάσει λίγο τρέλα και κάτσω και ασχοληθώ και με αυτό...απλά θέλω κάτι το οποίο να μου φέρει αποτέλεσμα γιατί αν είναι πάλι να τρίβω,να μην πω σαν τι, και δεν δω αποτέλεσμα θα τραβάω τα μαλλιά μου και θα μου πονάνε και τα κουλάδια μου...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”